Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja instalacja off-grid, problem z grzejącym się pionem DC PV - inwerter


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez o6483256,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tylko informacyjnie, zamontowałem trochę niewielkich paneli na dachu, dodałem niezły w mojej opinii falownik MUSt 5,5kW, średni magazyn energii 48V 500Ah i praktycznie od kilku dni zasilam wszystko w domu ze słońca. Problemem jednak okazały się przewody od paneli do inwertera, bo okazuje się, że 10mm2 to za mało (wyczuwalna wyższa temperatura przewodów)anteny_panele_0723.thumb.jpg.865ec41454fb03375ae2593e42a42672.jpgsiownia_lipiec23.thumb.jpg.e9424dc4f4393516160cd204fcaecd9b.jpg. Co sądzicie o dołożeniu drugiej pary przewodów 10mm (w sumie było by 20mm 2 (szacuję prąd z paneli ok. 60A przy napięciu pracy 70V DC), paneli jest 24 - 8 stringów po 4 PV 18V 180W). Teoretycznie 20mm 2 powinno wytrzymywać do 90A na ścianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Dołóż, po co całość wymieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70A może nie, ale 62A, razy spadek 2V to mam wrażenie że daje 120W (stąd grzanie), inwerter jest niskonapieciowy (hybryda wyspowa 48V) z napięciem PV WE 60 - 130V. Faktycznie dołożenie równolegle po 2x 10mm rozwiąże problem, bo wg tabeli będzie to 90A max dla tego przekroju. Żeby było ciekawiej to certyfikowana firma montuje do tych falowników kable 6mm, ale ja im podziękowałem za tę "usługę". Falownik MUSt 5,5kW PV 60-145V max, więc nie da się podłączyć sugerowanych DC 250V (4x 60V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał(a):

Należy tylko pamiętać aby nie przekroczyć nap max nawet przy pracy paneli na biegu jałowym.

Dokładnie tak! Specjalnie zaznaczyłem, że falownik ma graniczne napięcie pracy 140V, teraz przy obciążeniu napięcie osiąga 65V, ale obwód otwarty to ponad 80V. Nie zamierzam katować falownika. To jest falownik niskonapięciowy.  Dodatkowo - połączenie falownika z magazynem akumulatorów ma przewody 35mm2 - prąd przy 4kW osiąga poziom 100A i wcale nie uważam tego za dużo. Rozwiązanie "o6483256" jest najlepsze - kable już w drodze. Temat uważam za zamknięty. Dziękuję.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja užywam tego inwertera,tylko 3 KW/24V i napiecie paneli dostosowalem do gornej granicy,lekko ponad i tak oscyluje 90-115V.Wczesniej powstaje i liepiej calkowo dziala,u ciebie nawet ponad 50 V (wlasnie ponad bateriowe napiecie) dopiero powstaje.I to ciežke dla inwertera dobro dzialac....wiecej amper,mniej voltow zawsze strata.I 70V sufit napiecia,to masakra za malo,przelaczaj na 140 i bedzie o 100% liepiej :-) tež przewody potym beda OKRegulator musi miec "z czegos robic"

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie napięcia ponad normę w moim falowniku nie jest zalecane przez producenta (140V to graniczne napięcie pracy falownika, a 145V już niedopuszczalne!). Specjalnie zaznaczyłem, że w obwodzie otwartym (bez obciążenia) teraz napięcie dochodzi do 90V, wiec podwojenie zniszczyło by falownik. Obecnie układ działa mi znakomicie, dodałem bocznik 150A dla kontroli ładowania/rozładowania akumulatorów i dodatkowe urządzenia pomagające w pracy całości układu jak np. komparator napięcia, niepozwalający podgrzewaczowi Atlanic Cube rozładowywać za bardzo magazyn energii, jak i zdalny pomiar temperatury kotła z odczytem w komputerze czy aplikacji Supla.

akumulat0823.jpg

bocznik 150A.jpg

komparator i amperomierz.jpg

kotłownia0823.jpg

sonoff i zamel.jpg

tablica wejściowa.jpg

tablica wyjściowa.jpg

termostat.jpg

Bypass.jpg

channel10677.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

140,czy 145 V to nic.Moj ma max.2 KW solar i 2,2 KW bezproblemowo zpolyka,pokazuje taki wynik(panele sa 2250) kiedy mocno zaswieci i jest taki odbior,czy baterie moga nadwyžke pobrac.Napiecie na paneloch mi nigdy nie wystepuje ponad ich napiecie robocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.