Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

To przecież było do przewidzenia. Trzeba było być bardzo naiwnym myśląc, że wszystkie nośniki energii poszybowały do góry 2 a nawet 3 krotnie, a prąd pozostanie bez większych zmian. Wszyscy zostaną ogoleni i tyle. Nieważne czy grzejesz gazem, węglem czy prądem. Idą chude lata i trzeba być na to gotowym. Prosperity się skończyło i jesteśmy świadkami początku dołka w gospodarce. Tak było już nie raz w historii naszej nowożytnej cywilizacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się dzieje gdy rządzi komuna. 

Już to przerabialiśmy, tzn. zarządzanie centralne.

Co do cen,dostałem fv za dwa miesiące do gazu. 30 m3 kosztuje 160 zł.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w najbliższej mieścinie, gdzie są trzy składy dalej puchy. 

Sejm przegłosował ustawę o węglu. Teraz tylko podpis prezydenta. Co ciekawe poszło info, że PGG nawiązało współpracę z 250 podmiotami. Ciekawe kto jest takim kaskaderem 🙈

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kupisz 😉

https://www.pgg.pl/strefa-klienta/sprzedaz-wegla/autoryzowani-sprzedawcy-wegla
 

 

53 minuty temu, MrWolf napisał:

Co ciekawe poszło info, że PGG nawiązało współpracę z 250 podmiotami.

Do sprawdzenia powiazania rodzinne z politykami lub PGG…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z racji zmiany źródła ogrzewania nie zerkam na składy z węglem. Po ostatniej fakturze którą otrzymałem sądzę że następny sezon to będzie 8-10 tysięcy . Z drugiej strony, może te 160 zł to dlatego że nie mam poboru gazu i za zmniejszony przesył mi podnieśli cenę. Pierwszy sezon na nowej taryfie , jeszcze nie wyczailem jak te opłaty są naliczane. 

Jak patrzę na sklepy online, węgiel np z Halemby po 1550 tona. Ja bym to spalił w starym kociołku i byłbym in plus w stosunku do gazu. Za 2500 lub więcej, już nie... Nigdzie nie ma tanio, ale żeby za ogrzanie chałupy oddawać pół pensji to jest chore. Jak tak dalej pójdzie, za dwa lata będzie to cała pensja... Nie wyobrażam sobie tego gniewu społeczeństwa. 

W sierpniu powinno się sporo wyjaśnić co do tych dopłat , oby łuski nam z oczu opadły bo decydenci dość dziwnie się tłumaczą i zachowują. Nie wierzę w cud. A PGG...moze uda się tam kupić jakimś cudem ale potem co??? Potrzeba własny transport??? Głupota i koszt do węgla drugie tyle. O jakim wyjściu myślę, wszędzie jakiś hak i myk... Patowa sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś mieszka dalej, to rzeczywiście transport może wyjść drugie tyle. U nas do kopalń jest 90-120 km. Transport 5 ton to 1200-1500 zł. Mnie z transportem wyszło 1086 zł. za tonę. Czwórce sąsiadów tez kupiłem opał (ekogroszek) w PGG w ostatnim miesiącu. Strona działa tragicznie, ale można się wbić przy odrobinie szczęścia i wytrwałości.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z teściem widzę się kilka razy w roku, tak więc nie mamy okazji porozmawiać na różne "ciekawe" tematy i ostatnio pytam go jak u nich z opałem na ten rok. Parę worków patyków na rozpałkę kupił a węgiel od 1 sierpnia będzie tańszy niż teraz (obecnie nie wie w jakiej jest cenie) i nie zamierza przepłacać. Mówię mu, że prawdopodobnie nie uda mu się kupić, bo nie będzie gdzie to mi odpowiedział: Albo nie będzie miał nikt tego węgla albo będą mieli wszyscy co chcą. Ot i po dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traci teść zdolności przewidywania że w sierpniu ruszy sprzedaż i uda się zakupić. Co do reszty....my starsi tak mamy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2022 o 14:03, BORA napisał:

Tak się dzieje gdy rządzi komuna. 

Już to przerabialiśmy, tzn. zarządzanie centralne.

Co do cen,dostałem fv za dwa miesiące do gazu. 30 m3 kosztuje 160 zł.

 

Jeżeli masz taryfę 3.6 w.PGNIG to nic dziwnego. Przecież tam sam abonament kosztuje 50-60zl brutto.

50x2+ 30x2 da cenę jak podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun z mojej ostatniej faktury (z 23 maja) wynika bardziej, że miesięczne abonamenty są brutto 29,14 zł. Także nie wiem skąd wynikają Twoje kwoty.

Oczywiście zgadzam się, że kwoty podane przez @BORA są raczej również zawyżone (pewnie przez wspomniany przez Ciebie abonament).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona otrzymała fakturę na telefon. Przyznaję że tylko przyjąłem tę kwotę do wiadomości i nie przejrzałem fv. Gdy tylko żona mi prześle fv, przyjrze się jej skladowym pozycjom . I w ogóle co to za taryfa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wieksze wydobycie (wegiel) lub produkcja (pellet) ewentualnie import jednego i drugiego jest uzasadnione, inne sposoby to bicie piany. Mozna zdjac VAT dla nosnikow energii ale tutaj nie bedzie wplywow to budzetu wiec lepiej dojeb.. podatkow i „rozdac” bo jest medialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet jest nie medialny.

Wegiel stanowi 50% energii w gospodarstwach domowych. Jesli wegiel bedzie po nizszej cenie to automatycznie tez pelet z racji „oplacalnosci”. Dzisiaj jest za duzo pomyslow aby dosypywac peletu do wegla „bo tanszy” lub sprobuje jak to bedzie sie oplacoalo na pelecie w retorcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się surowiec wywozi z kraju zamiast go przerabiać to skąd mają być trociny? 

Budowlanka siada to tartaki już nie pracują jak kiedyś. Do tego przyczynia się też wzrost ceny drewna. 

Popyt na meble też usiadł bo ludzie mają inne priorytety - np drogie ogrzewanie, prąd, inflacja, raty kredytu itp. 

Pozostaje import trocin :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 3 miesiącach walki chyba piłka meczowa. Mam możliwość kupna ekogroszku 5 ton za 9 tys. zł z transportem. Niestety luzem. Kłopot taki, że będzie wykiprowany 0,5 kilometra od domu. Innej możliwości nie ma. Drugi minus muszę wziąć na ten opał kredyt. I teraz nie wiem co robić, do jutra do wieczora mam dać odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.