Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam na pomorzu środkowym 20 km od morza, wiatraków w koło mnóstwo. Można ich nastawiać jeszcze setki, tylko co to da, jeżeli one nie pracują mimo sprzyjających  wiatrów. Wywłaszczenie, chwytliwy temat, nikt rolników nie musiał wywłaszczać. Przyjechali inwestorzy, zaproponowali im dobre warunki, jakoś nikt nie narzeka.  Wiatraki stały się też atrakcją turystyczną, ale tylko nieliczne są widoczne w całości.  Jak do zdjęcia to 22 letni wiatrak w Barzowicach.                                                                                                                       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiam temat tutaj bo nowe regulacje które pojawiły się na horyzoncie dotyczą praktycznie każdego działu - gaz, prąd, węgiel

uzgodniono właśnie nowy tekst dyrektyw z rządami, pozostaje akceptacja

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art39538091-zakaz-piecow-gazowych-obowiazkowa-fotowoltaika-w-brukseli-podano-daty

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koniec-z-ogrzewaniem-na-gaz-i-wegiel-w-budynkach-ue-pracuje-,nId,7197385

https://www.money.pl/gospodarka/na-horyzoncie-koniec-nowych-piecow-na-gaz-czeka-nas-rewolucja-czy-polska-jest-gotowa-6971547146484352a.html

do 2025 - koniec z dotacjami na piece gazowe i inne paliwa kopalne, czy w 2024 czeka nas boom na montaż pieców gazowych które mają odejść do lamusa czy rynek się nagle załamie?
z dotacji będą wyłączone "hybrydowe" instalacja czyli np. gaz + pompa ciepła

od 2028 - budynku publiczne mają być zeroemisyjne

od 2029 - wprowadzony obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych, a wcześniej dla pozostałych nowych budynków, np. hoteli, biurowców, budynków użyteczności publicznej

od 2030 - wszystkie budynki mają być zeroemisyjne

do 2040 - całkowite wycofanie kotłów na paliwa stałe

inne ciekawe cytaty z artykułów

Cytat

Pierwsze terminy nakreślone przez UE dotyczą bowiem nowych budynków oraz tych, które będą gruntownie remontowane pod kątem termomodernizacji. Niemniej posiadanie kotła gazowego będzie coraz mniej opłacalne, bo koszty grzania będą rosły.

Cytat

Piece gazowe w czasie przejściowym mają być źródłem uzupełniającym, czyli tzw. szczytowym. Uruchamiać się mają tylko w sytuacji, gdy podstawowe źródło, oparte o OZE nie wystarczy, czyli np. w szczytach zapotrzebowania na energię.

z tego wszystkiego wynika, że grzać będzie tylko i wyłącznie prądem a skąd ten prąd i kto na tym zarobi?

czy UE za 10 lat to będzie ta sama UE? wstępowaliśmy do UE i chcieliśmy UE gospodarczej a nie jakiegoś zielonego eko komunizmu, owszem OZE i pompa ciepła jest fajne ale nie dla najuboższych, już widzę jak moi sąsiedzi którzy mają jeszcze stare domy, nieocieplone, palą węglem inwestują potężną kasę w pompy ciepła i fotowoltaikę nawet z pomocą dotacji które oczywiście będą uzależnione od dochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2030 wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. To zasadnicza różnica.

Rozmowy o klimacie i plany w EU były zanim do niej wstąpiliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gdzie tu sensacja? Patrząc na daty, dostępne technologie, całkiem rozsądne rozłożone w czasie tempo zmian. 

1 najpierw likwidacja kopciuchów i węgla, jak nie uchwałą to podatkiem od największej ilości smrodu i co2

2 skoro węgla nie będzie to cena i dostępność  drewna skoczy bardzo do góry, już lokalni handlarze o to zadbają, oferta dla tradycjonalistów ktorzy przyzwyczaili się do paliwa stałego będzie. W efekcie sens będzie miało tam gdzie naprawdę będzie miało czyli głównie dla tych posiadających własne drewno którzy dwa razy przeliczą czy instalacja jest faktycznie sprawna i opłacalna czy tylko mają i kiszą opał bo tak się przyzwyczaili.

3 Gazik jeszcze długo dostępny, w pierwszej wersji miało być 2035 jako ostateczna data teraz 2040. W międzyczasie dla przykładu w NOWYCH budynkach zakaz, bo i po co jakikolwiek kocioł jeśli w takich budynkach potrzeba 30W/m2, czy gruntownie remontowanych( nierzadko o ciężkich które całkiem łatwo doprowadzić do rozsądnych standardów.). Dotacji aż tak nie potrzeba bo i tak najtaniej wychodzi koszt zakupu kotła gazowego, no dobra akurat w PL i tej żałosnej sytuacji kopciuchowej dotacje jeszcze przydałyby się kilka lat ale może tu rząd się dogada a nie wstanie z kolan bo to w końcu dyrektywa z detalami wprowadzenia w zakresie państw.


20 lat stopniowych zmian wraz z dofinasowaniem i posprzątane. Nie pierwszy raz kiedy normy i to co akceptowalne szybko się zmieniły z korzyścią dla wszystkich choć na początku bolało. Tak tylko zabawny filmik dla ilustracji.

 

Edytowane przez Lolekx86
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam , zostawmy Europe. Najważniejsze że w Polsce  będzie w końcu czym oddychać i ogrzewanie bedzie tanie i bezobsługowe. Dla nadal chętnych na paliwo stałe proponowałbym wprowadzenie obowiązkowego kursu obsługi kotła, bo tu problem jest jeszce wiekszy niż z samymi kotlami z pleszewa. Samo to już znacząco pomogłoby, kurde chyba będzie trzeba podsunąć pomysł jakiemus alarmowi smogowemu a oni podadzą rządzącym przy odpowiedniej okazji.


A co do europy i tych wszystkich opowieści o ekologicznym oderwaniu od rzeczywistości rozpuszczanych wśród polskich Mirków przez ruską agenture.  Panowie poczytajcie sobie o ekologicznych planach USA, zakres inwestycji i wsparcia w planach tak wielki że w Brukseli czapki pospadały bo może wyjść że Europa to żaden prymus. A w dalszej perspektywie będzie wyścig kto więcej sprzeda do trzeciego świata jednocześnie obwarując cłami nieekologiczne produkty które będą chcieli sprzedać w bogatym świecie. To takie oczywiste a tyle teorii spiskowych.

Z innej beczki , moc zainstalowanej fotowaltaiki. Chinczyk w pięknym Shanghaju płakał jak złomował piec węglowy.🤣

 

BNEF_Outlook_Photovoltaik_Zubau_2010-2030.jpg

 

Tak tak to europa sama urwała się z choinki i postanowiła inwestować w tanią i czystą energie. "komu to poczebne". 🤣

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Bokarito napisał(a):

Hurra, będziemy wspaniałą, zieloną Europą! Uratujemy planetę przed zagładą!

Tak tak tylko pytanie czy planeta o ty się kiedyś dowie bo inni twierdzą że ten cyrk z co2 którego w atmosferze są śladowe ilości to naciągane jak baranie no , 0,03 proc.

4 godziny temu, miklo napisał(a):

Od 2030 wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. To zasadnicza różnica.

Rozmowy o klimacie i plany w EU były zanim do niej wstąpiliśmy.

Może wykituję do tego czasu ,ciemne czasy nadchodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytłumaczcie ludziom dlaczego obecnie inwestują giga potężną kasę na PV i pompy ciepła, a mimo to prąd jest drogi? ceny zamrożone, bo jakby puścili od 2024 to 50-70% na rachunkach, jestem ciekawy co będzie w drugim półroczu 2024 i 2025

inwestycja w sieci przesyłowe powinna być na pierwszym miejscu, infrastruktura następnie można myśleć o pompach ciepłach, fotowoltaice i ludzi zachęcać, dotować

bo za 10-15 lat będziemy na etapie, że grzanie domu będzie jeszcze droższe niż obecnie, a zarobią tylko producenci sprzętu

ciekawe jak będziemy bilansować zużycie w zimę w czasach gdy wiatr nie zawieje, słońce nie zaświecie? atom w PL to jest yeti na kolejne lata zwłaszcza jak się zmieniła władza

 

magazyny energii? podobnie jak samochody na bateryjki? autobusy elektryczne w Norwegii które ostatnio nie wyjechały w trasy bo atak zimy?

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mumiok napisał(a):

ciekawe jak będziemy bilansować zużycie w zimę w czasach gdy wiatr nie zawieje, słońce nie zaświecie? atom w PL to jest yeti na kolejne lata zwłaszcza jak się zmieniła władza

Da się to zbilansować. Ja jestem w tej dobrej sytuacji, że obowiązują mnie przepisy z 2014 roku. Potem zmieniła się władza i już nie było tak fajnie. Atom prędzej czy później i tak będzie. Od kilku miesięcy są już jakieś ruchy w tym kierunku. Władza się teraz zmieniła, to może pójdzie trochę szybciej. 

A tu screen z faktury rozliczeniowej na starych zasadach. 2476 kWh mam do odebrania. 🙂 

image.png.5d83684918aa5046e4bbf44d7bb0d297.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie. Wstępowaliśmy do EU, która miała już jakieś założenia na przyszłość. To nie jest coś, co spadło z nieba wczoraj.

 

https://climatepolicyinfohub.eu/european-climate-policy-history-and-state-play.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po zmianie władzy liczę na jeszcze większe dofinasowanie magazynów energii, w tej chwili 50% max 16tyś zł.

 

Czyli taki magazyn 10kW wyjdzie w granicach 10tyś zł, co już jest rozsądną ceną za lifepo4.

Zaraz odezwą sie miłośnicy zrób to sam i powiedzą, że za tą kasę kupią 20kW aku od auta elektrycznego. 

Tylko, żeby być legalnym to trzeba to zgłosić, a takiego nie zgłosimy. Wystarczy, że coś sie popier... falownikowi i odda w nocy 1kW i rano będziemy mieli kontrolę z ZE.

 

Można sie na taki skusić, ale jakiś musimy mieć zarejestrowany.

Dzisiaj w mojej wsi latał dron z ZE kontrolujący ilość paneli na dachach.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze mówiąc, to bardziej mnie zaskoczyła blokada cen gazu i energii, niż cele EU. W 2019 roku już myślałem o zmianach jakie mają być w przyszłości. Jak będzie odpowiednia dotacja, to będę montował magazyn energii i PC. Na chwilę obecną, w moim przypadku się to nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w starym systemie. Jakiekolwiek kombinacje sie nie opłacają 😉

 

Ja nie mam z tym problemu 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny miały być rynkowe. Ten krok został wstrzymany przez pandemię, a potem wojnę. Gdyby nie to, to odeszlibyśmy od cen regulowanych już.

Palenie drewnem / pelletem nadal będzie miało sens i nadal będzie mocnym punktem w miksie, bo mamy stare sieci. Nie wiem, ile potrwa ich modernizacja, ale z pewnością nie rok, nie dwa i nie pięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Ja po zmianie władzy liczę na jeszcze większe dofinasowanie magazynów energi

Ja licze ze w koncu sie odpie…. od nas, i drony przestana latac. Wazne zeby w papierach „zielono” bylo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam, nie mam nic do ukrycia, więc mogą sobie latać. W papierach sie zgadza, więc nie będę bił piany 👍😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno przestałem liczyć coś czy kogoś , teraz liczę tylko na siebie .

Jedynie o czym mażę to żeby się przestano w.... ć w moje podwórko .

Bo wolność kocham i rozumiem .

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest okazja to korzystam z dofinasowania, bo do niczego mnie nie zobowiązuje, a pozwala nieco obniżyć koszty inwestycji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa upoważnia do wejścia na teren (w przestrzeń) posesji bez uprzedzenia?
Mieszkańcy nie otrzymują wcześniej ogłoszenia, że danego dnia, w godzinach…?
 

W dniu 9.12.2023 o 19:25, omama napisał(a):

...ciemne czasy nadchodzą.

Dotąd było tak, że nielicznych tylko kojarzono z wizjami apokaliptycznymi a dziś, co rusz jakieś smutne zapowiedzi albo medialne rozmowy o czasach końca. Trzeba by na przekór teraz mówić, że to nie tak, że przyszłość nas jeszcze zaskoczy…
Wartą uwagi była myśl forumowicza, który dowcipkował pisząc, że w jeden dzień, świat porzucił celebrowanie wieści medialnych o morach i chorobach. 
To jak szusowanie w gigantycznym slalomie :)
Byle nie stracić równowagi.

Edytowane przez Fozgas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Ja już dawno przestałem liczyć coś czy kogoś , teraz liczę tylko na siebie .

Jedynie o czym mażę to żeby się przestano w.... ć w moje podwórko .

Bo wolność kocham i rozumiem .

Mam tak samo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Jedynie o czym mażę to żeby się przestano w.... ć w moje podwórko .

Też jestem tego samego zdania. Ale mam jedno zastrzeżenie. Niech inne podwórko nie kopci na moje podwórko, a nad tym to już ciężej zapanować. Nie chcę być źle zrozumiany, ale niekiedy przeszkadza dym niektórych sąsiadów, a od niektórych jest całkiem znośny. Wszystko zależy od palacza. Co z tego że ktoś będzie miał kocioł 145 generacji, z wszystkimi klasami ekologicznymi, jak będzie palił śmieciami ? Z drugiej strony cała ta ekologia, to po prostu biznes i to bardzo dochodowy.

3 godziny temu, Fozgas napisał(a):

Trzeba by na przekór teraz mówić, że to nie tak, że przyszłość nas jeszcze zaskoczy…

A może tak wyłączyć na jeden dzień internet ? Myślę że wszystkie inne zmartwienia poszłyby w odstawkę, a ludziska wałkowałyby temat przez kilka tygodni. To by było zaskoczenie... 😮 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ciemne czasy jak to niektórzy piszą nadchodzą od zawsze! 

Tylko postępujący wiek danej osoby powoduje, że barwy są coraz ciemniejsze 😄

 

Ma to naukowe wytłumaczenie. Analogicznie jak tęsknota za PRLem (i hasłem  "kiedyś było lepiej"), bo wtedy było się młodym i pięknym 👍

 

 

PS Zamiast się cieszyć z każdej chwili życia to cały czas jęczycie w sieci. Musi być wam naprawdę ciężko w życiu, albo nie macie pojęcia jak to jest kiedy jest naprawdę ciężko!

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

A może tak wyłączyć na jeden dzień internet ?

Odsuwając się na chwilę, warto pamiętać o tempie życia, które nie zwalnia, prędkich przekazów zdarzeń, bo wpinając się na powrót (przekaz TV, Internetowy), wydaje się, że minęły lata. Bywa, że świat w tym czasie pobiegł już gdzieś i relacjonuje jakąś bitkę, komentuje jakąś decyzję o doniosłym znaczeniu.

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

 Z drugiej strony cała ta ekologia, to po prostu biznes i to bardzo dochodowy.

Kiedyś już tu nawiązaliśmy, że obecny ruch ekologiczny przypomina trochę kult religijny. Coś jak duchowość bez autora albo święta mijające wydarzenie do którego nawiązują itp.
Dlatego posłużmy się tym porównaniem. Może już niektórym znane jest zjawisko, termin, na istnienie dwóch diabłów, "białego" i "czarnego".

Czarny: wiadomo, ignorancja, przeciwieństwo dbałości o zdrowie, przyrodę, eksploatacja, wyzysk na pełnej…

Gdy wkracza biały, zmiana równie szalona, fanatyczna… uciążliwa, z towarzyszącą jej groźną i wyzywającą formą aktywizmu, emocjonalny ścisk, poparty widmem coraz bardziej drobiazgowych zakazów, nakazów.

Jaki efekt? Chaos, wzburzenie, obawa, opór, niechęć a może nawet złość. Podejdź i powiedz wtedy, że dobrze byłoby zadbać o zdrowie, ograniczyć spożywanie niektórych produktów a może nawet zmienić dietę. Przekonaj, że warto dbać o przyrodę, bo to ma związek nie tylko z jakością naszego życia, ale z szacunkiem do Twórcy także.

Przegrywamy podwójnie, ku uciesze… no właśnie, kogo?
Zamieszczony wyżej filmik, o "stworzeniu ziemi", jest obrazem na to, że zarówno przeszłość jak i przyszłość budujemy na teorii. Przyszłość więc nas zaskoczy, wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.