Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny Rubikon przekroczony

ZAPOTRZEBOWANIE [MW] 15 449
GENERACJA [MW] 16 476
el. cieplne 7 574
el. wodne 135
el. wiatrowe 2 085
el. fotowoltaiczne

6 682

W niedzielę 11 czerwca po raz pierwszy w historii na polskim rynku energii elektrycznej pojawiły się ceny ujemne. Chodzi o godziny dostaw między 11 a 16.

https://www.money.pl/gospodarka/ujemne-ceny-energii-w-niedziele-pierwszy-raz-w-historii-6907844535671392a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie drogi 😉 Fajnie mieć PV + magazyn, żeby sprzedawać energię w nocy, ale koszty zaczynają się robić kosmiczne. Gdy w tym momencie ktoś chce wejść w grzanie PC i odciążyć budżet (rachunki za prąd) PV, to magazyn jest koniecznością chyba (jak w połowie przyszłego roku wejdzie rozliczanie godzinowe, to lekko nie będzie). PC + PV + magazyn - oj - robi się grubo. Do tego najpierw ocieplić dom, wymienić okna. Masakra cenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn w ongridzie go już wyższa szkoła foliarstwa 🤡.

Swoją drogą.sluszna drogę ma nasza partia, zmusza wszystkich nowych użytkowników domów do instalacji FV a z przedstawionych cen wynika, że na tym tylko zarobii ten kto zarządza siecią przesyłowa.

Magazyn najlepiej taki, że 1-2 dni być samowystarczalnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku tego sezonu jak jest słoneczny weekend u to tego lekki wiatr, to ceny energii spadają w szczycie do 5 gr. Zerkajcie na pse.pl tam są zawsze aktualne dane.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał(a):

Z ostatnich postów wynika wniosek, że warto będzie inwestować w PV z hybrydą i magazynem.

Tylko jak duży ma być ten magazyn? 5kWh, 10kWh, 15kWh czy inny?

Największy na jaki Cię stać.

44 minuty temu, sambor napisał(a):

Jak ja bym robił to musiała by być możliwość pracy wyspowej w okresie braku pracy inst PV i jednocześnie pełne naładowanie w okresie pracy PV.

 

Falowniki hybrydowe mogą pracować w systemie on-off grid jeżeli maja podpięty magazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piastun napisał(a):

Magazyn w ongridzie go już wyższa szkoła foliarstwa 🤡.

Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Czy z twoich 6kwp w zimowy dzień z nasłonecznieniem rzędu 100w/M2 jesteś w stanie wyciągnąć te 0,5kW mocy?

Założyłem 30m2 powierzchni paneli i20% slrawnosc

 

Dla zego magazyn Ingrid to foliarstwo? Bo przecież to nie ma żadnego sensu no chyba, że ktoś chce zarabiać na sprzedaży prądu jak jest.drogi ale pewnie przesył cała tą zabawę zrobi nieoplacalna

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał(a):

Jak wezmę za duży magazyn,  to go nie naładuję do pełna,

Nie wiem czy tak można traktować baterie magazynie.

Jeżeli produkcja z takiej PV 6kW, dziennie nawet ponad 40kWh wyprodukujemy, to jaki chcesz kupić ten magazyn? Masz worek pieniędzy?

4 minuty temu, piastun napisał(a):

@o6483256

Czy z twoich 6kwp w zimowy dzień z nasłonecznieniem rzędu 100w/M2 jesteś w stanie wyciągnąć te 0,5kW mocy?

Założyłem 30m2 powierzchni paneli i20% slrawnosc

Kawałek lutego (da się dużo więcej, ale zobacz jak krótko to trwa):

W styczniu beznadziejnie.

image.png.3850cf9df3e7476d2f20101b548261c6.png

Poniżej miesięczna produkcja:

image.png.d3ba9a4f7ba3382fec09b7c1d0ca7e6c.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku trakcyjne są może i tanie, ale trwałość...

 

Lepiej celować LIFEPO4 nawet 2 krotnie mniejszej pojemności. 

Cena 6-10tyś za 30kWh wysokonapięciowego magazynu z aku trakcyjnych, chyba nierealna.

8 minut temu, sambor napisał(a):

Dzienne (dobowe) zapotrzebowanie na en el mam na poziomie 17-22kWh - to średnia z odczytów licznika.

Praktycznie wszystko mam prąd, łącznie z wodą ( własna studnia).

Magazyn samoróbka z aku od auta, powiedzmy 40kWh to jakieś 30-40tyś zł Do tego zwrotu z mój prąd za to nie dostaniemy.

 

Moja dzienna z kilku dni (faktyczna -zbilansowana jest niższa ok 3-4kWh)

Grzanie wody, klimatyzacja.

image.thumb.png.29ca9c230b80b737304e9395fbdcbd77.png

Pobrana z sieci za te dni(za którą muszę zapłacić- 11.06 jeszcze nie ma poniżej):

image.png.9d5c4a43cc363f864a985ee1c9732d82.png

 

PS W ustawieniach falownika można zaznaczyć, aby magazyn nie dał się rozładować poniżej określonych wartości.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dobry okres dla PV, poczekaj na jesień lub zimę- wtedy to nie bardzo będzie z czego ładować aku.

Tu jest dod pytanie - czy nowy magazyn, z gwarancją na 5000- 6000 ładowań czy w mniejszej cenie "flaki " z samochodu el. o nieznanej trwałości , czy bateria trakcyjna kwasowa, której nie miałbym gdzie wstawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy ładujesz aku z sieci w 2 taryfie, a zużywasz w 1.

Co kupić i jak kupić to temat rzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piki, to błąd pomiarowy.

 

Co do aku, to rozbiera się to na pojedyncze moduły i jeżeli nie są zgniecione, uszkodzone, to śmiało można zakładać.

Oczywiście to lipo, albo lion, więc zagrożenie ZAWSZE istnieje, niezależnie od stanu aku.

 

PS Taki aku w aucie elektrycznym jest ładowany/rozładowany prądem kilkaset amper, a w domu jako magazyn to raptem 20-30A, więc obciążenie praktycznie "zerowe"

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Od początku tego sezonu jak jest słoneczny weekend u to tego lekki wiatr, to ceny energii spadają w szczycie do 5 gr. Zerkajcie na pse.pl tam są zawsze aktualne dane.

I bede mogl po tyle kupic??? 😉

Dodam przesyl i oplaty stale i jak dla mnie to git cena dla konsumenta…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy inwestycji w nowe aku to bym wziął pod uwagę takie, na które jest gwarancja dot. % przekroczenia nominalnej wartości Rw (np. wymiana bloku na nowy przy Rw>=150%, choć najlepsze warunki miałem z wartością 130% dla ogniw agm vrla). Wprawdzie sama rezystancja wewn. nie daje nigdy pełnego obrazu dot. sprawności danego bloku, ale najłatwiej z tak określonym parametrem realizować gwarę o ile ma się dostęp do miernika (np. pomiary z Hioki z zasady nie są podważane). W innym przypadku, oczywiście jak nie ma wizualnych uszkodzeń, reklamacja to może być mordęga... Poza tym warto zwracać uwagę na wagę (porównując odpowiednie modele u różnych producentów bywają znaczne różnice w kilogramach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.