Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

znając "zaradność" rodzaju ludzkiego  obstawiam, że w podobny sposób w jaki do reeksportu ruskiej ropy podeszły Indie do tematu ruskiego węgla podejdą albo już jest to w praktyce robione kraje takie jak Kazachstan. Także @HarryH i @MrWolf nie tracie nadziei i być może w ekogroszakch typu kazach znajdziec jakiś % dawnej miłości 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tylko Kolumbia czegoś nie odjebała, bo i koksu nie będzie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o powrót do tematu:

Cytat

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Dyskusje o spalaniu, konkretnych węglach i ich dostępności itp są w innych wątkach (także powyżej wypisanych).

Edit: Jeszcze sprecyzuję, bo widzę, że nie do końca jest to jasne. 

Ogólnie to znaczy ogólnie - czy węgiel drożeje, tanieje, czy opłaca się teraz gazem, pompą ciepła, prądem, fotowoltaiką, wiatrem, jakie są perspektywy, jaka sytuacja w tym względzie na świecie, tutaj nawet o planach politycznych z tym związanych i tak dalej.

Szczegóły dotyczące konkretnych węgli, kotłów, palników, sterowników itp proszę opisywać w wątkach im przeznaczonych. Jeżeli nie ma takich wątków proszę założyć nowy.

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 maja notowania cen węgla w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) spadły do ok. 101 dolarów za tonę, według obecnego kursu jest to ok. 418,88 zł za 1000 kg.

Ciekawe , kiedy przebije granicę 100 $/t.

O ile przy wzrostach cen na rynkach światowych, ceny za węgiel w Polsce wzrastały magicznie szybko, to w drugą stronę mechanizm się zaciął. Skokowy wzrost kosztów wydobycia w Polsce w ubiegłym roku, nie pozwoli na obniżkę cen u naszych producentów podążającą za notowaniami światowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego również cena importowanego znacząco nie spadnie, bo i po co, skoro krajowy wyznacza trendy cenowe. Nikt nie będzie obcinał sobie zysku skoro nie ma parcia cenowego. Jedynie zalegający na hałdach towar może ich zmusić do refleksji. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy (olchowej) węgiel od jakiegoś czasu stoi po 1650zl ale spadł z cen 3500zl.

Brykiet dębowy był po 1500, jest obecnie po 1100 a przed nakrecaniem cen był po 900zl więc ceny się powoli stabilizują.

Jedynie dziwi wysoka cena drewna opałowego bo ta trzyma cały czas cenę i to zarówno pocięte jak i w walkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy (Biała Podlaska) orzech rusek po 1800zł i sprzedawcy walą ściemę, że z każdą następną dostawą będzie drożej. Natomiast polskiego węgla całkowicie brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji zmiany ekogroszku na pellet zaczynam "skanować" rynek i też są niezłe jaja 🙂 I cenowe i marketingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie (napisałem zaczynam) mam mętlik. Ceny chyba znów rosną, wygląda to na podkręcanie rynku przez sprzedawców. Nie wiem nawet, jaki kupić jako pierwszy. Chciałbym pewniaka, żeby nauczyć się, jak wygląda dobre spalanie. Polecicie jakiś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wcześniej prosiłem aby w tym temacie nie dyskutować o konkretnych rodzajach opału itp.

O pelecie jest ten wątek. To dużo lepsze miejsce do zadania takiego pytania:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po doświadczeniach z zeszłego roku mogę powiedzieć - i co z tego? Musiałby wejść jakiś gracz, który kupi ten węgiel dzisiaj. A kto jest tak głupi, by wchodzić na rynek, na którym rząd potrafi z dnia na dzień zmienić reguły i zabronić odebrać węgiel opłacony z góry, a banki nie finansują w Europie węgla.

Pewnie sam zrobię wkrótce zakupy, bo słabo wierzę w obniżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2023 o 13:00, bobbuilder napisał(a):

Na PGG na zielono , zwały w Gdańsku też trzeba sprzedać zanim się spalą i wiatr je rozniesie po Trójmieście.

Tak więc, kierunek jest jeden - w dół.

Zgadzam się, ale wydaje mi się, że PGG nie obniży cen przed końcem tej obecnej promocji...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rlpa jest tańsza na giełdzie niż przez pół pierwszej dekady - gdzie benzyna po 4 pln? Niestety- kraj się zmienił, praw ekonomicznych w monopolach nie ma.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyście nie mogli poradzić sobie z zakupem eko w Internecie, to tutaj jest poradnik:

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekogroszek-z-kopalni-jak-kupic-opal-przez-internet-i-ile-to-,nId,6793398

image.png.fb4385e0f5c01255ff5a3e9ce585d796.png

Na składach PGG i Tauron zalega im węgiel, że trzeba reklamować?

🤣🤣🤣

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie 1800zl bez transportu to nie ma co się dziwić. Lokalnie eko sprzedają po 1650 (chyba już z transportem) i pewnie można wziwc parę kg wcześniej na próbę i sprawdzić.

Nie wiem czy jeszcze to obowiązuje ale rok temu rząd zniósł parametry jakościowe węgla więc to może być ostatni moment na pozbycie się węgla pozaklasowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2023 o 12:59, piastun napisał(a):

W cenie 1800zl bez transportu to nie ma co się dziwić. Lokalnie eko sprzedają po 1650 (chyba już z transportem) i pewnie można wziwc parę kg wcześniej na próbę i sprawdzić.

Nie wiem czy jeszcze to obowiązuje ale rok temu rząd zniósł parametry jakościowe węgla więc to może być ostatni moment na pozbycie się węgla pozaklasowego...

 

Dziś dostałem emaila z PGG

Do re czasy chyba się już skończyły...

IMG_20230601_150426.thumb.jpg.13d50f11d24fd8038a2c2d35efdd87e4.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy te "kulawe promocje" w sklepach tauron i pgg się skończą i przyjdzie czas na wyprzedaż?

image.png.e93f647e81b1fefaed72653346226b82.png

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,29827882,w-ubieglym-roku-europa-w-panice-kupowala-wegiel-teraz-laduje.html#s=BoxOpMT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś planuje grzać zimę wynglem to sugeruję kupić w pgg po promocji, nie żebym naganiał tylko dziś dziwny ruch był na cenie węgla tj. prawie 14% do góry w kontraktach na lipiec, plotki mówią, że gazprom przerywa dostawy gazu do Turcji (cena gazu też sporo do góry). Może to być też ruch spekulacyjny ale dla osób, które nie rozstają się z wynglem to taniej już w tym roku raczej nie będzie. 

Tyle ode mnie, życzę udanych decyzji 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem zaczyna powoli wypływać dyskusja o grzaniu pompami ciepła i możliwościami naszej sieci. Póki co jest po polsku - oj doba, będzie git malina. Damy radę. A potem się okaże 😉

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/bedzie-problem-z-pompami-ciepla-szykuje-sie-powtorka-z-fotowoltaiki,467004.html

 

Taryfy smarty dla pomp ciepła mają pewien haczyk - wyłączanie zdalne pomp, żeby odciążyć sieć. Akurat w największe mrozy. Przy nowym prawie lub całkowicie pasywnym domu plus jakiś bufor, to jeszcze ok, ale jak ktoś ma potwora 15kw w kostce z PRL, to może być tak sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej "podoba" mi się ta cała ekologia 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.