Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Mateusz2 napisał:

....domu który planuje wybudować od razu mówię że na inwestycję mam przeznaczone 600 tys. z możliwością dobrania kredytu

W przyszłym roku, jak ruszą dofinansowania na PC dla nowych budynków, inflacja się trochę rozkręci i ta kwota gotówki pewnie nie starczy na samą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak niestabilnym rynku cen paliw oraz obecnej inflacji , każda decyzja będzie obarczona podobnym ryzykiem .

Ja będąc  na Twoim miejscu starałbym się w ramach tego budżetu maksymalnie zaizolować dom ( na w pełni pasywny pewnie braknie środków )  nawet kosztem skromniejszego wykończenia domu ( na niższym poziomie) .

Ale wtedy mając bardzo dobrze ( ponad przeciętnie)   zaizolowany dom, wystarczyło by wstawić sobie sam bufor + grzałkę do niego i grzać w w taryfie nocnej - niskie koszzty wykonania instalacji grzewczej  ,  niski koszt jej eksploatacji oraz bezobsługowość.

 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthek a jak by ostatecznie postawić pc i dodatkowo kominek z płaszczem wodnym na mroźniejsze dni tak aby zredukować włączanie grzałek w pc, czy takie coś jest możliwe do wykonania o ile ten płaszcz wodny jest potrzebny bo w sumie mroźnych dni obecnie jest mało a i nie mam zbytnio wiedzy na temat nowych pomp ciepła tzn. przy jakich temperaturach załączają się grzałki i pobór prądu rośnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wstawić PC i kominek , tylko to są spore koszty , szczególnie pompy i jej instalacji oraz późniejszej jej obsługi i corocznych przeglądów .Co do kominka  już obecnie w niektórych miastach jest zakaz ich używania  , wiec nie wiadomo jak będzie z tym w przyszłości....

Tą kase którą musiałbym wrzucić w pompę , osprzęt i ewentualnie kominek , wolałbym wydać na dodatkową izolację domu  ,  tak aby potem grzać czystym prądem możliwie jak najtaniej.Można do takiego układu rozważyć w dalszej perspektywie instalację PV , ale to wielka niewiadoma póki co ....

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tymi zakazami to nigdy nie wiadomo kiedy wprowadzą w danym mieście a rozwiązanie z pelletem pomijając chodzenie przy tym bo w tej chwili mam zwykły kocioł na węgiel w starym domu i jestem do tego przyzwyczajony tylko obawiam się o dostępność jego w przyszłym czasie co o tym myślisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A liczył ktoś może czy byłoby opłacalne magazynować energię z drugiej taryfy grzałką w bufor i w akumulatory do oświetlenia poza druga taryfą i ewentualnie do dogrzania bufora jak by brakło? Szczególnie ten drugi wariant jest interesujący - czy jest to opłacalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria akumulatorów LI-FE/ LI-ION/LIPO 15kW to jakieś 25tyś zł. Opłaca się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz2 napisał:

Carinus więc w jakie ogrzewanie pójść, jestem w fazie wybierania projektu więc mam możliwość powiększenia kotłowni może pellet? 

Teraz cokolwiek wybierzesz, bedzie obarczone ryzykiem nieprzewidywalności ekonomicznej na przyszłość. Pompa ciepła bedzie chyba najmniej ryzykownym rozwiązaniem, nawet ze względu na dostępność tego nośnika, przyłącze elektryczne każdy dom raczej posiada. Można wspomagać się PV i to nie tylko ze względu na samą PC, ale też codzienne potrzeby. Jak możesz od zera stawiać dom, to podobnie jak koledzy skup się na dobrym ociepleniu budynku i dobrze policzonym ogrzewaniu podłogowym na niskie temperatury wody.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arthek napisał:

Ja będąc  na Twoim miejscu starałbym się w ramach tego budżetu maksymalnie zaizolować dom ( na w pełni pasywny

 

Tak i nawet komina nie robić.  Nic kompletnie. A późnej jak puści baka to będzie 2 tygodnie go wąchał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus,

To chciałem właśnie napisać, że stawiając dom od zera skupiłbym się przede wszystkim na jego bardzo dobrym zaizolowaniu ( ponad przeciętnym) lub wręcz domu pasywnym ( o ile było by mnie stać ) tak aby nie pchać się później w ogrzewanie typu : kocioł gazowy, PC czy pellet.Przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło , wystarczy sam BUFOR grzany prądem w II taryfie. PROSTO , w miarę tanio , skutecznie i bezobsługowo.

TO co masz wydać na komin spalinowy ceramiczny , kocioł na pellet z osptrzętem + magazyn na pellet, ewentualnie PC z osprzętem  to wydaj na dodatkowa izolację budynku ...

Przy duzej ( > 200m2) starej chałupie takiej jak moja,z grzejnikami ,  nawet po kompleksowej  termomodernizacji nie osiągniesz tak niskiego  zapotrzebowania na ciepło ( na  m2) jak jesteś w stanie uzyskać w zupełnie nowym budynku, budowanym od zera, gdzie na każdym etapie budowy skupiony jesteś na IZOLACJI

 

Dlatego  u mnie żródłem ciepła jest    pellet zamiast prądu .... i przy tym wzroście cen pelletu nie wiem czy nie skończę ( niestety) na najzwyklejszym kotle  zgazowującym drewno.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega nie trzeba wąchać swoich pierdów mając budynek termos. Po to wymyślono rekuperację, by mieć cały czas świeże powietrze i ciepło zatrzymane w domu. Mega sprawa. Jakbym się budował to byłby mój must have zaraz obok podłogówki w całym budynku. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa domu całkowicie pasywnego jest ekonomicznie nieopłacalna. Docieplić porządnie, pomyśleć może nad dodatkową nitką rurek dla klimakonwektorów zasilanych z PC, żeby w okresie przejściowym szybko nagrzać pomieszczenia a latem chłodzić bez dodatkowych urządzeń. Jest masa dobrych rozwiązań które można wykorzystać na etapie projektu, żeby potem cieszyć się wygodą bez ponownego prucia ścian pod instalację czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arthek napisał:

To chciałem właśnie napisać, że stawiając dom od zera skupiłbym się przede wszystkim na jego bardzo dobrym zaizolowaniu ( ponad przeciętnym) lub wręcz domu pasywnym ( o ile było by mnie stać )

Czy stać, wszystko zależy od metrażu, wybranego projektu, i jeszcze kilku rzeczach  ale to jedyna droga, żeby nie stać się niewolnikiem.

Pewne koszty można ominąć, trzeba się troszkę znać, wtedy nie jest tak drogo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście?

RMF24: Jest decyzja URE. O ile wzrosną rachunki za prąd?.
https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jest-decyzja-ure-o-ile-wzrosna-rachunki-za-prad,nId,5713946

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero pierwsza podwyżka lajtowa, żeby ludzi nie drażnić na święta. 

Zamek Rydzyna zamknięto, bo cena za pokój nie pokrywa kosztów gazu:-)

Tu też komentarz tak śmieszny, że aż straszny https://stooq.pl/mol/?id=23426

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Emilien napisał:

Czyli co rok duża podwyżka....

Akurat tutaj niekoniecznie. Z tego co czytałem o tym mechanizmie polega on na tym, że mogą podnieść ceny o 25% tego co musieliby uwzględniając ceny rynkowe. Czyli jeżeli hurtowe ceny gazu utrzymają się na obecnych poziomach tak będzie jak piszesz. Natomiast nie musi tak być. Mogą to być chwilowe zawirowania i ceny hurtowe spadną. Wtedy podwyżki nie będą duże 🙂

5 minut temu, piastun napisał:

Ciekawe czy reżim zacznie nasyłać naloty na domy, które mają.kotly tzw. smieciuchy?

Przecież to niedopuszczalne, żeby jedni mieli tanio i ciepło a drudzy odwrotnie...

Licząc cenę węgla po cenie z PGG owszem - tanio w porównaniu. Licząc cenę z wszystkich innych miejsc wcale nie tak tanio. Wg moich obliczeń nowa cena gazu w moim przypadku odpowiada cenie węgla 1650 zł około. Czy to dużo to się okaże w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel pikuje w dół na całym świecie i to w zawrotnym tempie. Dystrybutorzy ekogroszku zostaną z ręką w no-ku, z zapasami drogiego węgla. Polskę zaleje ekogroszek z Rosji, którego ceny spadły o ok. 25%.

 

Edytowane przez Fan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcin napisał:

Z tego co czytałem o tym mechanizmie polega on na tym, że mogą podnieść ceny o 25% tego co musieliby uwzględniając ceny rynkowe

czyli według Ciebie kiedy klienci zapłacą pozostałe 75% ??? 

Na spadki nie ma co liczyć jeśli mamy odchodzić od węgla. 

ps. Wychodzi na to że realna podwyżka była by ponad 200% 

 

Edytowane przez Emilien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Emilien napisał:

czyli według Ciebie kiedy klienci zapłacą pozostałe 75% ??? 

W 2023, 2024 i 2025.

1 minutę temu, Emilien napisał:

Na spadki nie ma co liczyć jeśli mamy odchodzić od węgla. 

Jeżeli nie będzie spadków to będzie jak napisałeś - duża podwyżka co rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.