Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Załączanie się kotła na cwu ile razy w ciągu doby?


Slawek230578

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam kocioł lazar 15 kw, bojler 140 litrów. Ile razy w ciągu doby załącza się wam kocioł aby dogrzać wódę latem. 

Moje nastawy cwu:

Temp. zadana 50, histerezą 10

U mnie załącza się ok. 3 do 4 razy na dobę, Gdy kocioł nie pracuje a temp zadana jest osiągnięta to gdy wezmę tylko trochę wody temp spada poniżej zadanej i się załącza kocioł, chociaż w bojlerze jest jeszcze ciepła woda. 

Czy to tak ma być? Pisze bo jestem świeżym użytkownikiem kotla na pelet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest ustawiona temp CWU? Ustaw kocioł na 65 z  histerezą 15. Boiler np. na 55 z histerezą 10.  Dużo zależy od samej izolacji kotła, rur i boilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko zależy od tego ile w ciągu dnia zużywasz wody. W weekend może być to więcej, w dni robocze mniej. Dla mnie 3-4 razy na dzień to wygląda normalnie. Ja u siebie oprócz histerezy ustawiłem także  timerem pory dnia w których kocioł może grzać. W dni robocze mam 2x, a w weekendy 3, w miarę dopasowane do tego kiedy dużo ciepłej wody jest potrzebne. Wadą tego rozwiązania jest to, że co prawda rzadko ale zdarza się, że tej ciepłej wody nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler posiadam nowy  gamlet z dobra izolacja, dobra izolacja też rur. 

Ale czy to jest normalne że gdy temp. bojlera jest osiągnięta 50 a ja wezmę tylko prysznic to temp. spada odrazu poniżej 40 (HISTEREZĄ 10)  i załącza się kocioł chociaż woda jest jeszcze ciepła bo termometr na bojlerze pokazuje 48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam CWU 200l i jak nie pobieram wody to 1 stopień potrafi schodzić ok 3 h a jak zacznę pobierać wodę to temp dość szybko leci w dół. Założyłem obiegówkę CWU i jest lepiej, 1 stopień schodzi co prawda szybciej ale nie ma zjawiska ,że jak pobiorę trochę wody temperatura zaczyna szybko spadać. 

Najlepszym sposobem jest ustawienie czasowo załączenia CWU niezależnie od temperatury. U mnie jest to raz dzienne od godz 17:00 do 19:00 temp pieca nastawiona na 60 a CWU na 54. Spalanie jest o wiele mniejsze grzejąc raz na dobę niż 5 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w galmecie czujnik temperatury jest poniżej wbudowanego termometru. Zimna woda wpływa od dołu, a na górze skąd jest pobierana nadal może być gorąca. Woda zimna z ciepłą się w zasadzie nie miesza, stąd może być rozbieżność we wskazaniu temperatur na samym bojlerze i na sterowniku kotła.

Dla przykładu, to załamanie to jest właśnie prysznic. A  zbiornik mam 200L. W tej chwili grzeję elektrycznie z PV, ale we wrześniu odpalam kocioł i grzałka elektryczna idzie w odstawkę.

Można zrobić coś ala bufor, ale do tego potrzebny jest zawór 3d z nastawem temperatury. Ładujesz bojler do wyższej temperatury np 65-70C, a potem zanim trafi ona do instalacji jest podmieszana z wodą zimną. Dzięki temu masz więcej energii zgromadzonej w bojlerze i na dłużej starczy ci ciepłej wody. Dodatkowo nie poparzysz się jak odkręcisz kran, bo na zaworze możesz sobie ustawić np 45C.

 

Zrzut ekranu 2021-08-18 095705.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Slawek230578 napisał:

Bojler posiadam nowy  gamlet z dobra izolacja, dobra izolacja też rur. 

Ale czy to jest normalne że gdy temp. bojlera jest osiągnięta 50 a ja wezmę tylko prysznic to temp. spada odrazu poniżej 40 (HISTEREZĄ 10)  i załącza się kocioł chociaż woda jest jeszcze ciepła bo termometr na bojlerze pokazuje 48

Witaj

Może bojler ma 2 wejścia na czujnik CWU. Jeżeli tak to jak jest czujnik u dołu to przełożyć do wejścia u góry. Warto to sprawdzić. W dokumentacji bojlera powinien być rysunek techniczny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem
Powodowało go umiejscowienie czujnika temp w bojlerze cwu - zbiornik pionowy a czujnik był chyba nawet poniżej 1/3 wysokości
Wystarczyło spuścić 15-20 litrów i już grzał

Wyjąłem ten czujnik i przestawiłem go na 3/4 wysokości zbiornika - nie miałem tam kapilary ale wcisnąłem go poprostu między płaszcz a izolację i działa wszystko ok, teraz rozpala się max 2 razy dziennie

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz po prostu zwiększyć histerezy np. na 15C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slawek230578 napisał:

Możesz mi kolego powiedzieć jak ten czujnik się wyciąga żaby nie urwać i jak go mam wsadzić wyżej? 

Przeważnie czujnik jest tylko wysunięty w otwór i można go wyciągnąć.
Chyba, że jest czymś zablokowany to trzeba to sprawdzić. Najpierw zobacz czy masz miejsce wyżej na czujnik i jak będziesz przekładał to ustaw sterownik kotła na wygaszony. Bo zaraz zacznie Ci grzać CWU.

Możesz też ustawić jak kolega pisze. Histereze na większą wartość aby Tobie odpowiadała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. 

Ustawiłem histerezą cwu na 15 (było 10) i faktycznie kocioł mniej razy się załącza w ciągu doby ale za to jak się załączy to wydaje mi się że dużej pracuje żeby dogrzać do ustawionych 50 stopni. 

Czy przez zwiększenie histerezą z 10 na 15 kocioł może więcej spalać? 

Z góry dzięki za podpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj i ustaw jak Tobie będzie pasowało. Coś za coś. Jak używa się często CWU to warto zmienić na większy bojler.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą hustereza to oszczędność na oellecie bo mniej rozpaleń.
Kocioł musi osiągnąć zadana temperaturę i dopiero potem otworzy się zawór i będzie grzał cwu. Więc jeśli mniej rozpaleń to mniej tracisz pelletu na rozpalanie.
Stąd oszczędności.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2021 o 14:42, Slawek230578 napisał:

Możesz mi kolego powiedzieć jak ten czujnik się wyciąga żaby nie urwać i jak go mam wsadzić wyżej? 

Kolego a wstawiłeś ten czujnik wyżej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami są zakladane  plastikowe zaślepki. Ktoś w zaślepce wywiercił minimalnie mniejszy otwor niż jest czujnik i potem go przez ten otwór wcisnął. Być może blokuje się o tę zaślepkę. 

P. S. 

Do wyjęcia zaślepki nie potrzeba zdejmować izolacji. Trzeba dokładnie tam spojrzeć i podważyć ją śrubokrętem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to model bojlera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o model bojlera bo jest ich trochę 🙂 Chciałem tylko zobaczyć czy jest wejście dodatkowe czujnika.

Jak to ten to masz tylko jedno wejście.

Screenshot_20210822_104412_org.mozilla.firefox_beta_edit_46908278095445.jpg

Screenshot_20210822_104426_org.mozilla.firefox_beta_edit_46983461679809.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.