Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spis kotłów


Trener40

Rekomendowane odpowiedzi

Opóźnienie w złożeniu deklaracji, może także wynikać z przyczyn pragmatycznych.

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 2017.04.07 , wprowadza od dnia 2022.01.01 zakaz użytkowania kotłów c.o. z 2006 r. i starszych oraz tych nie posiadających tabliczki znamionowej.

Więc po co, dwa razy wypełniać i składać deklaracje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam złożyłem co miałem złożyć, pogadałem z urzędnikiem i tyle. I tak wiem już od dawna, że ten mój kocioł to udręka i chcę całość zmodernizować. Szkoda, że to takie drogie bo w efekcie w kotłowni będę miał sprzęcik droższy niż samochód. A czy wytrzyma to 10 lat chociaż? Samochody wytrzymują spokojnie 20 lat od daty produkcji ale czy kocioł tyle da radę? Nawet taki z sondą lambda? A koszty powoli robią się podobne. Również jeśli chodzi o paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, EdAlox napisał:

Szkoda, że to takie drogie bo w efekcie w kotłowni będę miał sprzęcik droższy niż samochód.

Nie do konca jest to tak w kosztach, ale fajnie ze tak to przedstawiłeś.

Niech każdy sam porówna zaawansowanie technologiczne najprostszego dzisiaj nowego samochodu. KnowHow, użyte części i materiały, robociznę przy montażu itd.

Faktycznie coś tu nie pasuje…

Swego czasu miałem samochód wart około 6 tys. Na prezentacji Termomixa przedstawili garczek który podgrzewa i coś miesza za 4,5 tys. Wtedy tez mi coś nie pasowało jak postawiłem ten garczek obok samochodu… 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym Panowie jest... kawał pospawanej blachy oraz niezbyt drogi sterownik vs maszyna złożona z setek ruchomych części pracujących w ekstremalnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie proste to dawajcie jeden z drugim spawamy te kawały blachy o połowę taniej niż konkurencja! Tamci padną, my się obłowimy a i ludzie nas będą po rękach całować. Co może pójść nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele rzeczy może pójść nie tak. Nie twierdzę, że to proste, tylko ceny kotłów na paliwa stałe zaczynają doganiać rozwiązania dużo bardziej zaawansowane techniczne tj. samochody. Porządny peleciak z prawdziwego zdarzenia to już kwoty rzędu 15 tysi. Bez 30-50 koła w kieszeni nie będzie co podchodzić do tematu instalacji centralnego ogrzewania. Wiadomo materiał, robocizna i wiedza kosztują, chodzi o uwidocznienie pewnego zjawiska. 

Wróćmy jednak do tematu głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Juzef napisał:

Co może pójść nie tak?

W zasadzie to trzeba przenieść produkcje do ChRL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MrWolf napisał:

Wiele rzeczy może pójść nie tak. Nie twierdzę, że to proste, tylko ceny kotłów na paliwa stałe zaczynają doganiać rozwiązania dużo bardziej zaawansowane techniczne tj. samochody.

Jednocześnie rośnie standard użytkowania. Porównajcie sobie kotłownię z pudłem za 2500zł – a taką pelletową za 15k.

Tym porównaniem do samochodów tylko zdradzacie, że macie szroty w garażach ? Współczesny samochód jest wciąż kilkukrotnie droższy od współczesnej kotłowni na wongl/pelet/drzewo.

Do głównego wątku dorzucę info czyimi łapkami ten rejestr kotłów wprowadzono:

Oczywiście to nie jest tak, że bez nich by tego rejestru nie było. Jest on na rękę wszystkim szczeblom władzy oraz biznesowi – gdyby nie istniał, należałoby go wymyślić.

Edytowane przez Juzef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam by 13 letnie auto segmentu coupe było szrotem. Swieżynka oczywiście to to też nie jest. Nowe auta zawsze były drogie. Ewolucja zachodzi zarówno w nich jak i kotłowniach. Techniki wykonania samochodów przeszły wielką przemianę. Są obładowane elektroniką do granic możliwości. Kotły natomiast dalej się spawa i ewentualnie gnie blachę. Spawacz z umiejętnościami przy odrobinie samozaparcia oraz wiedzy pospawa sobie kocioł choćby w garażu i nawet będzie przyzwoity. Dołoży gotową automatykę i będzie to działać. Nie będzie to klasa światowa, ale da radę. Samochodu spełniającego choćby namiastkę komfortu i prowadzenia dzisiejszy konstrukcji nie da się ogarnąć. Chodzi tu nie o bezpośrednie porównanie, a ukazanie że ceny źródeł ogrzewania rosną w tempie nieproporcjonalnym do postępu jaki się w nich dokonuje. Jasne jest wygodniej, lepiej, bardziej komfortowo, tylko ceny rosną w szalonym tempie. 

Wracając do tematu, cały czas jestem zdania, że odchodzenie od paliw kopalnych jest potrzebne, tylko należy to robić rozsądnie i zgodnie z możliwościami finansowymi obywateli. U nas wystarczy wywalić w kosmos kopciuchy i powietrze poprawi się dramatycznie. Nawet te kopciuchy dałoby się w cywilizowany sposób użytkować, tylko po pierwsze brakuje promocji odpowiednich technik palenia, pokazania, że można za pomocą bufora i palenia od góry czysto palić. Inna sprawa, że też ludzie są przeszkodą, bo oni palili 40 lat w ten sposób i nie mają zamiaru tego zmieniać. Po części sami jesteśmy sobie winni obecnej sytuacji. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 letnie auto jest szrotem, typ nie ma tutaj znaczenia. Boeing 737 20 letni, to dopiero połowa życia samolotu. Auto 13 letnie to SZROT i nic tego nie zmieni. 

 

W twoim przypadku to szacowny szrot COUPE! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Juzef napisał:

Do głównego wątku dorzucę info czyimi łapkami ten rejestr kotłów wprowadzono

Nie znam tego Pana.

Swoja droga na myśl przychodzi ze głośno krzyczał o emisji z kotłów a teraz spis chce robić ile ich jest? Chyba nie ta kolejność?

8 minut temu, o6483256 napisał:

13 letnie auto jest szrotem

Dla jednych jest dla innych nie. Norm na dzień dzisiejszy nie spełnia bo to normy się zmieniły a nie auto. Można wymieniać auto co 5lat, telefon co rok,  laptopa co dwa itd. Wszystko w imię walki o czysta planetę… bo nowe jest mniej emisyjne.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
11 godzin temu, o6483256 napisał:

13 letnie auto jest szrotem, typ nie ma tutaj znaczenia. Boeing 737 20 letni, to dopiero połowa życia samolotu. Auto 13 letnie to SZROT i nic tego nie zmieni. 

 

W twoim przypadku to szacowny szrot COUPE! ?

Mam 20-to letnie audi a2 full aluminium i jak mu się dobrze przyjrzeć w zakamarki to jest w lepszym stanie niż 5-cio letnie auto dobrej marki i co mam go złomować ? auto jest jak nowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sklepu po bułki jak tym A2 jeździsz to i do 30 dociągnie. To, że nie zżera go z zewnątrz nie znaczy, że jest "w pełni sprawny" Zostaje Ci elektryka, hydraulika, plastiki i mnóstwo innych rzeczy które parcieją, pękają i niszczą się od starości. Robię rocznie w sumie niewiele bo ok 30tyś/km ale twoim struclem nie odważyłbym się zrobić pod rząd kilku tras po 800km.

 

Do sklepu po bułki TAK, na trasę NIE!

8-mio latek to już dla mnie sporo przy moim użytkowaniu (nie chodzi o przebieg, a o awaryjność podzespołów)

12 godzin temu, PioBin napisał:

Dla jednych jest dla innych nie. Norm na dzień dzisiejszy nie spełnia bo to normy się zmieniły a nie auto. Można wymieniać auto co 5lat, telefon co rok,  laptopa co dwa itd. Wszystko w imię walki o czysta planetę… bo nowe jest mniej emisyjne.

Widać, że jeździsz okazjonalnie 👍

 

Nie bez powodu flotowe auta odnawia się co 3-5 lat. 

 

Tak jak napisałem twojemu koledze, jak jeździsz autem w koło komina to i 30 letni będzie ok, jak robisz dużo tras, nie można takiemu zaufać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No chciałbym jeździć tylko po bułki fajnie by było ale to auto praktycznie nie stygnie i tak od 8-miu lat jedzie jedzie i niechce się zepsuć , to nie takie gówno jak teraz robią tylko twarda sztuka robiona za dużą kasę wtedy i to widać na każdym kroku ale nie o autach tylko o kotłach miało być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a tak do tematu....

  Czy ktoś próbował złożyć tą deklarację online wybierając kocioł na ekogroszek? 

  Bo mi tu coś się zacina , brak pola do wpisania klasy kotła a system dopomina się o wpisanie klasy....

 O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem, ale znając nasze super zorganizowane Państwo, platforma jest niedopracowana. To samo było z systemem BDO. Najpierw wprowadzili obowiązek korzystania z systemu, a dopiero potem zajęli się tym by to jakkolwiek działało. A Ty jako przedsiębiorca się martw i kombinuj. Po prostu Polska😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś bylem u znajomych i po krótkiej dyskusji poszliśmy do kotła, który mają od ok 12-tu lat( groszkowiec) . Na tabliczce byly różne informacje ( moc kotła,  pojemność wodna kotła i inne duperele) , ale nie bylo wzmianki o klasie kotła .  Skoro nie bylo takiej informacji, to oznacza, że ten kocioł jest bezklasowy...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że wtedy jeszcze nie okraślano klasy kotłów. Też mam ten sam problem, bo kocioł ma 17 lat, zwykły śmieciuch i raczej wątpię żeby dało się go zostawić do przyszłego roku jakbym się nie uporał z wymianą na gazowy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
10 godzin temu, Trener40 napisał:

Dziś bylem u znajomych i po krótkiej dyskusji poszliśmy do kotła, który mają od ok 12-tu lat( groszkowiec) . Na tabliczce byly różne informacje ( moc kotła,  pojemność wodna kotła i inne duperele) , ale nie bylo wzmianki o klasie kotła .  Skoro nie bylo takiej informacji, to oznacza, że ten kocioł jest bezklasowy...? 

U mnie w drugim domu nie zamieszkałym mam kocioł mpm 10 kw z 2017 roku a na tabliczce też nie ma wzmianki o klasie kotła więc wydaje się że to złom , szkoda tylko że dobra firma w 2017 roku sprzedawała złom .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj złożyłem w wersji papierowej w urzędzie gminy. Zajęło mi to może dwie minuty z wejściem i wyjściem. Co do wypełnienia jej to zajmuje to przysłowiowe 5 minut.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się spieszyć? Coś mi to daje?

Moze później jakaś loterie zrobią… 🙂

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci daje zwlekanie???

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.