Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spis kotłów


Trener40

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie byli w maju. Przedstawiciel gminy i funkcjonariusz policji. Nie wiem czy miałem obowiązek ich wpuścić do kotłowni, ale że nie miałem nic do ukrycia to wpuściłem. Gminny zielony fachowiec zrobił foto tabliczki znamionowej kotła, zanotował jaki mam opał (certyfikatów nie chciał) i czy jestem podłączony do kanalizacji. Dowiedziałem się że w swoim kotle mogę palić do końca 2027 roku (nie wiem czy ja dociągnę do tej daty). Myślę że nie była to jeszcze akcja o której wspomina kolega @Trener40, tylko któryś z sąsiadów zgłosił że widzi dym, a ja kryję że przepalałem drewnem i trochę dymu mogło być widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wziąłeś kasy na dotację z czystego powietrza to nie musisz żadnych certyfikatów za paliwo okazywać (ja tak przynajmniej to rozumuję). Jeśli jest coś w sprzedaży to znaczy, że jest legalne. Inna sprawa gdybyś jednak dotację przyjął. Wtedy mogą oczekiwać, że będziesz palił tym na czym był certyfikowany kocioł tzn. zazwyczaj węgiel 28MJ lub lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba okazać certyfikat na spalany węgiel. Wg przepisów nie może być słabszy niż 24MJ plus jeszcze ilość drobnej frakcji 0-5 czy 0-10 też mysi być wyszczególniona. Dlatego teraz kupując węgiel otrzymujesz świadectwo jakości węgla z wymaganymi parametrami, a sprzedawca mysi Ci taki kwit wystawić.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajac życie i mentalność naszego narodu to za jedenaście miesięcy i trzy tygodnie urzędy gmin będą pracowały w systemie trzyzmianowym przyjmując deklaracje na piśmie. My zawsze mamy czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/104898/ewidencja-domowych-zrodel-ogrzewania-ruszy-1-lipca

Od 1-go lipca czas start. 

Cyt :

Wczoraj Dorota Cabańska pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przekazała, że oficjalną datą uruchomienia procesu składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach będzie 1 lipca 2021 r.

Na złożenie elektronicznej deklaracji będzie 12 miesięcy. Z kolei właściciele nowych budynków będą mieć 14 dni na powiadomienie o rozpoczęciu użytkowania konkretnego źródła ciepła. Niewywiązanie się z terminów może grozić grzywną do 5 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem na ten druk, to bardziej oświadczenie o typie źródła ciepła, a nie spis kotłów itp. Myślałem, że chociaż markę czy model trzeba będzie podać. Nie mówiąc o numerze seryjnym.Tu jednak tylko zaznaczyć klasę 3, 4 czy 5


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to przecież zrozumiałe, ze nikogo nie interesują marki a emisyjność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że będzie jakaś baza. Trąbiono, że trzeba będzie dokładnie wpisać czym się ogrzewa. Tak to luzik.

Przykład:
Wpiszę nr seryjny kotła, to już go nikomu nie odsprzedam, bo będę się bał. A tak oficjalnie zezłomuję go. Nowy właściciel jakby wpisał nr seryjny do systemu do byłby zonk . Wtedy okazałoby się po sprawdzeniu, ze skorzystałem z dotacji i muszę ja zwrócić.

Coś w stylu „loterii paragonowej”, kiedy to ludzie wpisywali numery unikatowe kas i udało się wychwycić lewe fiskalne kasy. Jednego naszego klienta też złapali.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sławek007 napisał:

Coś w stylu „loterii paragonowej”, kiedy to ludzie wpisywali numery unikatowe kas i udało się wychwycić lewe fiskalne kasy

Haha. Dzieki! A ja głupi kiedyś myślałem ze to w „dobrym celu” jakoś intuicyjnie coś mi tu śmierdziało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działało to tak, że ktoś miał jedną kasę zafiskalizowaną i zgłoszoną do US oficjalnie. Jednak Polak potrafi, to kupował drugą samemu i sam fiskalizował nie zgłaszając do US i oczywiście z niej drukował paragony fiskallne.

Na samym dole paragonu drukuje się numer unikatowy kasy. Ludzie zgłaszając się do loterii wpisywali ten numer i dane sprzedawcy do bazy danych.

Skrypt SQL-owy porównał czy dane te zgadzają się z danymi posiadanymi przez US.

Jeżeli kogoś brakowało, to kierowano "do wyjaśnienia".

Chyba jednak nie opłacało się to, bo zrezygnowano z "loterii paragonowej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jeszcze zwlekam że spisem powszechnym i tak samo będę zwlekał ze spisem kotłów. Myślę niestety, że nic ich to nie będzie obchodziło i wnioski o ukaranie będzie rozpatrywał sąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piastun napisał:

 a na koniec udawać głupiego, że się o tym nie wiedziało.

Tym tropem bym nie szedł, gdyż niewiedza z przepisów nie zwalnia od odpowiedzialności. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w przypadku posiadania kilku źródeł ciepła? Za posiadanie i nieużywanie tez „kara”???

Moge mieć śmieciucha i pompę ciepła i grzałkę i PV i pellet jednocześnie.

Wpisze ze mam tylko pompę (albo pellet) bo tym ogrzewam reszta nie używana. 
Mozna czy nie można?

PS. Sprawdziłem ten druk. W pozycji B01 podajemy wszystkie źródła nawet jeśli są nie używane ale zainstalowane plus eksploatowane.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem deklaracje i zapowiada się ciekawie:

https://g.infor.pl/p/_files/37178000/1-ceeb-deklaracja-37178477.pdf

https://g.infor.pl/p/_files/37178000/2-ceeb-deklaracja-wzor-37178478.pdf

Już się zastanawiam jak podać moc instalacji solarnej którą sam budowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem donoszenie na siebie jest nie zgodne z prawem. Kolaboracja z oprawcą też. Nawet w sądzie w charakterze świadka nie musisz na siebie donosić, a tu kara za nie donoszenie na siebie - bezprawny absurd.

Najgorsze że żadnego oporu czy społecznych protestów przed tym nie widać? - wszyscy cicho siedzą i jak baranki grzecznie na rzeź się ustawią ( do podatku emisyjnego i kontroli). Gdzie wolność? swobody obywatelskie?  

Podobnie jak jak przy fotowoltaice odpowiedzialność za stabilizację systemu przerzucą na prosumenta zmuszając go do budowania magazunu to tu za emisję obciążą Kowalskiego, który sam na siebie  ***

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też wstrzymuję się ze złożeniem deklaracji. Jest na to rok czasu. Sprawę przedyskutuję ze swoim prawnikiem. Nie mam w zwyczaju siebie ani innych wystawiać na tacy, choć generalnie nic do ukrycia nie mam. Myślę osobiście, że tu nie chodzi tyle o ten domniemaną opłatę za emisję, a raczej spis kto co ma, by po upłynięciu pewnych terminów wiedzieć gdzie urzędasy mają się udać na kontrolę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrole to mogą zacząć się już niedlugo u takiego np.  " zamotanego" Kowalskiego, który otrzymał dotacje  na PC, a zostawił kopciucha w razie "w". W deklaracji zaznaczył, że ma to i to, a urzednik juz do niego jedzie po zwrot dotacji + mandacik  ?

Inny Kowalski nie bedzie ryzykował i szybko kopciucha zdemontuje, bo będzie się bał, że przyjdzie taki dzien, że sobie majty pobrudzi jak zobaczy kontrole przed swoją posesją ?

Kwit na utylizacje starego źródła ciepła, to Ci co chcieli mieć nadal kopciuchy z PC  , to sobie taki kwit załatwili. 

Z pewnoscią takie deklaracje przyniosą dodatkowy wplyw gotówki do skarbu państwa. 

 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak kombinować z kontrolami itd. to kosztuje, przecież ktoś na tą kontrolę musi iść.

Mając taką bazę danych wystarczy tylko nałożyć opłatę emisyjną zależną od mocy kotła i rodzaju paliwa i wszystko samo się wyjaśni, nikt nic nie będzie musiał kontrolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Moim zdaniem donoszenie na siebie jest nie zgodne z prawem. Kolaboracja z oprawcą też. Nawet w sądzie w charakterze świadka nie musisz na siebie donosić, a tu kara za nie donoszenie na siebie - bezprawny absurd.

......................

Hehehehe, moim zdanie pleciesz androny. Ustawodawca nakazał mieszkańcom poinformować jakim sposobem ogrzewają swój dom, a niektórzy już sraczkę dostali, że będą musieli zmienić kopciucha na coś innego. 

Druga sprawa, że sraczka może wynikać po prostu z braku pieniędzy i poczucia zagrożenia o swój byt. To może być przykre.

Też mam "automatycznego kopciucha", ale nie dramatyzuje, bo nie ma powodu i tak w ciągu kilku lat zamierzam go zmienić na coś innego.

 

Teraz będzie wysyp postów "jak zakombinować" z ww spisem. Prawdziwe olaboga zacznie się za kilka lat, jak przycisną tych największych "trucicieli" do zmiany, a oni przywiązani do węgla jak do "spisku covidowego"!

 

Teraz to ja bym chciał zobaczyć miny tych doradców na forum, co polecali jakieś śmieciuch ("bo on taki ma"), niech teraz wytłumaczą tym co im zaufali, że to był "dobry wybór", a ten spis to "jedna wielka ściema"!

5 godzin temu, MrWolf napisał:

Dlatego też wstrzymuję się ze złożeniem deklaracji. Jest na to rok czasu. Sprawę przedyskutuję ze swoim prawnikiem. Nie mam w zwyczaju siebie ani innych wystawiać na tacy, choć generalnie nic do ukrycia nie mam. 

Jak nie masz nic do ukrycia, to po co chcesz konsultować coś "ze swoim prawnikiem" ?!

No chyba, że to twój kolega i chcesz sobie popitolić od rzeczy...

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.