Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wygląda sama klapka w klapie? Czy faktycznie więcej pali, gdy powietrze idzie z góry?

 

Tak jak na foto .

Trudno mi powiedzieć czy pali więcej ,napewno mniej niż poprzedni ze spalaniem górnym.Ogrzewam dom o powierzchni 230 m2 i grzeję wodę w podgrzewaczu dwupłaszczowym 160 l zużycie węgla to około 2.5 do 3 ton plus 4-5 mp drewna świerkowego (paliłem na początku przez 3 sezony tylko drewnem około 15-18 mp ale się skończył tani dostęp do drewna :( )

post-38372-0-91530200-1362738032_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu musisz wybrać albo wygoda albo bezpieczeństwo , od siebie dodam że palę bez miarkownika już 2 lata i tylko 3x zagotowałem wodę.

Wyreguluj ilość powietrza na klapie aby uzyskać te 80*C i aby trzymało tą temp i załatwione. Drewno należy spalać ze stałym nadmiarem powietrza bez jego zamykania

Przy podawaniu PP górą magiczne 80 st. C do niczego nie jest potrzebne, ja mam prowizoryczne podnoszenie temp. powrotu, żadne tam 57 st. minimum, zaczyna się często od 26 st. po zagrzaniu całej instalacji sięga 50-53 st. C. Taka też jest zazwyczaj temp. na kotle i to przy pracującej pompie co. Żadnych negatywnych konsekwencji nie widzę a wiem już jak i na co patrzeć, jak dla mnie same plusy, chociaż możliwe że w innym kotle DS nie musi się to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie kosmetyczne nawet instrukcja i rysunki są takie same. Trochę zmieniona obudowa. Niestety w realu jeszcze nie widziałem.

 

rozgryzł ktoś już różnice pomiędzy DAKON DOR F a DAKON DOR ??

 

w ofertach, zwłaszcza małych kotłów, pojawiają sie już tylko same typy F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano opanowałem piec. Może to zasługa mrozu - 8C i komin lepiej ciągnie?

W każdym razie robię przerwę pomiędzy załadunkiem opału ok. 4 godz. aż pozostanie tylko warstwa żaru, zamykam klapkę PP, opieram klapę załadowczą na listewce (podniesienie klapy ok. 2 cm) na ok. 1 min. i zasypuje. Wcześniej oczywiście otwieram klapę rozpalania.

Wczoraj czyściłem wymiennik po tygodniu palenia odpadami sosnowymi i świerkowymi o różnej wilgotności i nigdy więcej tego nie zrobię. Wymiennikownia mocno zawalona smołą i jakimiś twardym osadem. Do palenia tylko suchy liść.

A jeszcze jedno - również wczoraj uszczelniłem wejścia czopucha do komina. Może to też poprawiło ciąg i zlikwidowało dymienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Jestem przed zakupem kotła i interesuje mnie Buderus Logano S111 z dolnym spalaniem.

Jaką optymalną moc kotła dobrać do domu ?

Powierzchnia 150m kw. pustak biały 24cm + 15cm styro, poddasze 25cm wełna, posadzka 10cm styro, zasobnik wody 120l, , opał : głownie węgiel, podłogówka parter+ łazienki, grzejniki na poddaszu, wschodnia część woj. mazowieckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jaką optymalną moc kotła dobrać do domu ?

Powierzchnia 150m kw. pustak biały 24cm + 15cm styro, poddasze 25cm wełna, posadzka 10cm styro, zasobnik wody 120l, , opał : głownie węgiel, podłogówka parter+ łazienki, grzejniki na poddaszu, wschodnia część woj. mazowieckiego.

Przy takim ociepleniu domu będziesz miał dość małe zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli zamierzasz palić całą dobę, bez przerw, to bierz najmniejszy kociołek jaki jest z tej rodzinki, czyli 12-13kW. Ewentualnie, gdy chcesz mieć większa komorę zasypową , to bierz 20kW i przerabiaj go na mniejszą moc. Metody przeróbek są opisane w tym wątku.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Wszystkich ponownie.Umnie bez zmian tz czyszczenie min 1 raz w tygodniu i piec narazie chodzi bez problemów większych , oczywiście uszczelniałem go silikonem czerwonym już 2 razy. Ja palę węglem Orzech II Mysłowice uważam że jest za tłusty , produkuję dużo smoły, ale ona na ciepłym piecu łatwo się zeskrobuje.W następnym sezonie chiałbym kupić inny węgiel proszę wieć was o pomoc stwóżmy ranking granulacji węgla i kopalni z jakiej pochodzi aby dobrać jak najepszy węgiel do naszych pieców.

Myślę ze wystarczy takie coś : cziko82 Orzech II Mysłowice za tłusty dużo smoły w komorze załadowczej .

 

co wy na taki ranking czy listę? ja jestem z okolic krakowa jeżeli ktoś ma w okolicy sprawdzony węgiel , skład proszę o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z użytkowników tego typu kotłów mógłby dostarczyć zdjęcie stanu wnętrza kotła, tzn. stopnia zabrudzenia przy normalnym paleniu węglem? Przydałoby mi się do artykułu. Znalazłem niemieckie jedno dobre, ale ten zdaje się pelletem opalany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie,

przymierzam się do zmniejszenia mocy mojego Dakona 12 poprzez zdemontowanie jednego z trzech rusztów ruchomych.

Mam do Was pytanie, którego z nich się pozbyć, tego bliżej drzwiczek popielnika, czy też tego od strony komory "żarowej"?

Dom ok. 120 m2, nieocieplony, jedynie na stropie 30 cm wełny mineralnej w granulkach. Wg. mnie 8 kW wystarczy spokojnie do ogrzania. Zależy mi na tym, żeby powietrze było cały czas dostarczane do kotła, bo na podtrzymaniu dymi i szybko zarasta wymiennik.

 

P.S. Celowo nie piszę jak ja to widzę, żeby nie sugerować odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdemontujesz jeden z trzech rusztów, a w jego miejsce co? A tak z ciekawości: Twój Dakon 12kW to jaki ma przekrój? Bo w polskiej instrukcji pdf podpisują przekroje kotłów dopiero od 20kW w górę. W tej polskiej, kocioł który by pasował ma ruszta ustawione poziomo, a w instrukcji rosyjskiej widzę kocioł z rusztami opadającymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejsce rusztu planuję wstawić rurkę stalową z przykręconą do niej płytką szamotową, odpowiednio dociętą, tak aby pozostałe ruszta obracały się swobodnie.

Przekrój

Patrząc na przekrój to planowana zabawa z rusztem niewiele zmieni. Tak mi się wydaje. Przegroda między komorą zasypową a kanałem spalin kończy się wysoko. Proporcjonalnie wyżej niż w w modelach o większej mocy. Podobnie wysoki jest ruszt pionowy po stronie drzwiczek popielnika. Te dwa elementy wyznaczają przestrzeń/objętość, w której zachodzi spalanie. Czy np rzadsze lub mniej dokładne odpopielanie nie będzie miało podobnego efektu jak przytykanie rusztu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

JohnnySonny z moich doświadczeń w kotle własnego pomysłu wynika że do mocy ok6-8kw przestrzeń żarowa nie musi być większa jak 1 do 1,5 litra objętości, co do rusztu i przeróbek to poszukaj postów kol. guitar-a jemu chyba najlepiej wyszło przerabianie dakona

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu nie ma aż tak dużej zależności jeżeli chodzi o objętość "żaru" albowiem taka objętość może generować zarówno 5-6kW/h jak i 25kW/h wszystko zależy od ilości spalonego paliwa w czasie tej umownej godziny, jako przykład można to podać palniki retortowe czy rynnowe gdzie pali się na stosunkowo małej powierzchni a moce generowane przez taki palnik są jednak spore.

W zasypowych kotłach utrzymanie takiej objętości palonego paliwa jest bardzo trudne i komu jak komu ale tobie @reded nie muszę tego tłumaczyć ;)

Pozostaje nam tylko pogodzić się z faktem że trudno modulować moc paleniska w kotłach zasypowych, myślę że najlepszym wyjściem z tej sytuacji było by mieć kocioł z sporą komorą zasypową i małą gardzielą palnika a moc paleniska sterowana poprzez moc nadmuchu (choć ja dmuchawców nie lubię)

 

Najlepsze efekty zawsze uzyskuje się wówczas gdy kocioł ma stały odbiór i nie trzeba zbyt wiele wówczas majstrować z PP, PW i innymi pierdołami, takie warunki myślę że może spełnić wyłącznie praca kotła w układzie z akumulatorem nadwyżek energii (buforem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.