Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dariusz47

 

Nic sie nie znajdzie na spiekajacy sie wegiel, po prostu musisz kupic iny o niskiej spiekalnosci i bedzie po problemie. Ewentualnia jak masz tego duzo to dokupic drugie tyle nie spiekajacego sie i mieszac razem pol na pol. I to jedyne rozwiazanie by go w miare sensownie zamienic na cieplo bez ciaglego biegania do kotlowni.

 

dar12

 

Jak Ci kolega NAPISAL:

WSZYSTKO SIE DA, TYLE ZE TO ZMINIEJSZANIE MOCY JEST CIEZKIE DO REALIZACJI. NAJLEPIEJ KUPIC KOCIOL Z ODPOWIEDNIA MOCA!.

Wiem cos tym gdyz duzo sie napracowalem by zmniejszyc moc kotla na starym lokum. I wiem jedno mimo duzej ilosci spedzonego czaSU, DUZYCH ZMIAN WE WSZSTKIM CO SIE DA ZROBIC NA GOTOWYM KOTLE. NIE BYLEM WCIAZ ZADOWOLONY Z UZYSKANYCH EFEKTOW TEGO ZMNIEJSZANIA MOCY. pO PROSTU CIEZKO PRZERABIAC GOTOWA KONSTRUKCJE SPOSOBAMI DOMOWYMI BEZ CIECIA A POTEM SPAWANIA NOWEGO KOTLA.NIE DA SIE DOBRZE I SKUTCZNIE ZMNIEJSZYC MOCY ZA DUZEGO KOTLA , TAKIMI DOMOWYMI SPOSOBAMI.gDZY NIE TYLKO CHODZI O ZMNIEJZENIE MOCY , ALE TAKZE O TO BY BYLO DOBRE I EFEKTYWNE SPALNIE I BY FAKTYCZNIE KOCIOL NIE TYLO MIAL MNIEJSZA MOC ALE TEZ BY ZAUWAZALNIE MNIEJ SPALAL PALIWA.

Ja akurat potrzbuje do grzania mniej wiecej kolo 25 kW na swoje m2 i takim 24 kW byl bym zainteresowany, a przy takiej cenie chetnie bym go kupil , by na wiosne go zainstalowac.

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Jak Ci kolega NAPISAL, WSZYSTKO SIE DA, TYLE ZE TO ZMINIEJSZANIE MOCY JEST CIEZKIE DO REALIZACJI. NAJLEPIEJ KUPIC KOCIOL Z ODPOWIEDNIA MOCA!.

Ja akurat potrzbuje do grzania mniej wiecej kolo 25 kW na swoje m2 i takim 24 kW byl bym zainteresowany, a przy takiej cenie chetnie bym go kupil , by na wiosne go zainstalowac.

A dlaczego ciężkie do realizacji? Kolega Guitar ma przerobiony kociołek o pierwotnej mocy 20 kW i ogrzewa nim 70 m2.

Wg. mnie spokojnie da się zmniejszyć moc o te parę kW, no ale to moje zdanie, a kotła od dar12 nie chce kupić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interria

Nie mam za dużo tego węgla .Węgiel na próbę brałem z sześciu różnych źródeł i za€ważyłem że ten najbardziej spiekający jest jednocześnie najbardziej kaloryczny.Nie wiem czy tak trafiłem ,czy to jest jakaś prawidłowość?

 

dar12

Kupuj jak najszybciej żeby Cię nikt nie podkupił :) Z tym dopasowaniem pieców co do kilowata to moim zdanie przegięcie,rozmiar większy od tego jaki sobie policzyłeś to żadna różnica.Uważam że nie można odpowiedzialnie powiedzieć że większy ma same wady.ma minusy ale i plusy,kupuj!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy ma swoje zdanie, jedni nie poparte zadnym wlasnym doswiadczeniem inni poparte kikuletnimi eksperymentami z za duzamoca kotla.

Ja naleze do tych drugich i wypowiadam sie wylacznie na podstwie doswiadczen. Przeszedlem wszstkie podpowiadane na forum zmiany ijeszcze takze swoje pomysly. Wymienialem szamtki, dodawlem ich wiecej i wiekszych ,w poprzek wzdluz , pozimo i ukosnie. Obnizale,palnik na kilka sposobow, usuwlem ruszt itd. itp. Zadna z tch zmian ani razem ani osobno nie przyniosla oczekiwanych efektow w takim stopniu , by nie dochodzilo do jakichs uciazliwosci w obsludze, zadymiania kotlowni , dlugiego rozpalnia sie i dochodzenia do stabilnych warunkow pracy kotla oraz prawidlowego i ważne ekomicznego spalnia. Te wszstkie warunki jako tako spelnia kociol bez zbytnich przerobek. Tyle ze jak ma za duzą moc cieplna.

TO nie wiem jakie

KTOS WIDZI ZALETY W ZBYT DUZEJ MOCY KOTLA W STOSUNKU DO ZAPOTRZEBWANIA NA CIEPLO ?

GYZ TAKICH NIE MA !

Duza moc to albo przegrzane mieszkanie i koniecznosc ciaglego wietrzenia ( to pewnieta ZALETA )

Albo i tak goraco, kiszenie paliwa i zamienianie go na dym - czyli nie spalone paliwo wylatujace kominem.

I to chyba ta druga zaleta!

Wady wiekszosci tych wszystkich przerobek , to to ze nie zmniejszaja zasadniczo mocy kotla a dokladnie nie polepszaja znaczoco jego regulacji mocy w duzym zakresie i nie polepszaja znacząco jakosci spalania paliwa !!

W taki sposob by odczuc wymierne jego mniejsze zuzycie.

Efektem wiekszosci przerobek za duzej mocy kotla , jest pojawienie sie innych dotychczas nie wystepujacych uciazliwosci obslugi.

Poniewaz mam to za soba , wiec wiem o czym pisze.

I stad mam takie zdanie a nie inne.

Stad takze moje zdanie jest obecnie tez takie jak innych nawet zawodowych fachowcow ( choc nim nie jestem ).

Kociol ma byc dobrany moca max. do max. zapotrzebowania na cieplo !!!

Jezeli to sie uda, nie zmarzniemy, nie bedzie nam za goraco i najbardziej optymalnie spalimy najbardziej nie zbeda ilosc paliwa .

 

To nie auto z duzej mocy silnikiem, ktorym sie cisnie ile mozna gdzie sie da.

I nawet w aucie ta stanowczo za duza moc w stosunku do najczesciej wykorzystwanej - nie jest ekonomiczna, gdyz koszuje wiekszym zuzyciem paliwa nawet na zmniejszonej mocy.

Tyle ze w aucie sinik ma bardzo szeroki zakres optymalnej pracy w calym zakresie mocy i malej i średniej i duzej.

! kotlach zasypowych - tak szerokiej regulacji mocy nie da sie wprowadzic, do tego jest potrzbne dawkowanie paliwa !

Czegow kotle zasypowym nie ma!

Ten kociol jest fajny :

1 dolniakgwarantujacy czystsze spalnie i lepsze wykorzystanie paliwa

2. w optymalnym zakresie regulacji - jestdosc ekonomiczny w spalniu i umie wyciaganc z paliwa duzo ciepla.Tyle ze ten zakres jest dosc waski!

3. zasyp od gory, co ma swoje zalety ale tez i wady

Wady:

No coz jak to z konstrukcja masowa uproszczona i wrecz oszczednosciowa:

 

1. beldy konstrukcyjne , ktorych nie da sie poprawic bez rozciecia pieca ( a wiec nie domowymi sposobami )

2. zbyt maly zasyp na paliwo stale, by nie bylo to uciazliwe wczesniej czy pozniej.Powiekszenie zasypu nakladkami, to utrudnienia w uzytkowaniu,( schodki , drabimki podwyzszenia itp )

 

3. Paskudna konstrukcja wymiennikow uniemozliwajaca z czasem ich doczyszczenie, co wiaze sie ze spadkiem wydajnosci kotla.

 

4.Jest wiecej takich bledow- gdyzby zaczac je wyliczac szczegolowo

 

Kupujac ten kociol ( jak i wiele innych ) musimy sie z tym liczyc . Konstrukcji idealnych nie ma, choc sa lepsze ale nie stey duzo drozsze.

Do nowego lokum kupie ten kociol , ale o mocy juz dobranej do zapotrzbowania na cieplo i po jakimis drobnymi zmianami w szamotkach i ich ilosci nic bym dalej w nim nie majstrowal.

Albo kupie kociol z podajnikiem , a ktory jeszcze nie wiem .

Zacecyduje dostepnosc, cena i inne parametry.

Oczywiscie atrakcyjna cena zawsze kusi w szczegolnosci gdy odpowiada potrzebna moca .

Wiec nie rozumiem takich dzwnych uwag ( ............................................)

Gdy bede wiedzial gdzie , to moze kupie, bo dlaczegoz by nie , skoro np koledze z forum nie odpowiada i nie kupi ????

wiec naprawde nie rozumie dziwnych uwag ...... polskie pies ogrodnika i zazdrosc jakas nie uzasadniona.

Czy jakies innezbocznie psychiczne. Naprawde przeraza

mnie takie zachowanie ludzi w Polsce.

Jak mozna MIEC TAK EGOISTYCZNE PODEJSCIE DO INNYCH ????

Dyskutujemy, rozmawiamy, tworzymy forabysobie w ten czy inny sposob pomoc. A tymczasem widac wszedzedzie nie uzasadniona zawisć, nawet nie nawisc, Tak jest w Polsce, tak zachowujemy sie za granica wobec siebie. Tak tez zaczyna byc na forach.

Inne narodowosci trzymaja sie zawsze razem i sobie pomagaja wzajemnie, Polacy akurat na odwrot i to wszedzie.

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""lysy1l ""

 

Przeciez nie musisz tego czytac. Ktos zmusza cie do czytania i pisania nic nie znaczacych uwag ?

Jest takie powiedzenie pilnuj siebie a nie innych. Polską przypadloscia jest ze wszyscy zawsze pilnuja innych a nie siebie.

Wiec zapytam czy piszac to co napisales, wniosles do tego tematu choc jedna istotna informacje na temat

kotla ?

Masz 682 posty ?

 

Chyba je zdobywasz pisaniem takich uwag gdzie sie tylko da.

Moze to ty zwroc uwage wieksza na to co ktos wnosi do tematu, a nie na dbalosc o text.

 

A w szczegolnosci co ty wnosisz do tematu ???????

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polską przypadłością jest bylejakość i Twoje posty są jej idealnym odzwierciedleniem. To nie jest czat, żebyś sobie pisał tak jak chcesz. Takie pisanie, to zwykłe wdupiemanie innych czytających Twoje bazgroły.

To wszystko w tej kwestii z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdobyles nastepny post !

Pusty , nic nie wnoszacy ale post !

Masz juz 683 posty ....................... wszedzie gdzie sie da.!!!

Taki chodzacy nabijacz postow!

Z tym ze nic nie wnoszących do jakiego kolwiek tematu.

Moze poza pokazaniem braku kultury w wypowiedziach i zachowaniu.

Wole wartosciową byle jakość

( to pisze sie oddzielnie a nie razem > panie nie doszły miodku widzacy u innych a nie u siebie, gdzie w jednym zdaniu nie umiesz zachowac dbalości o tekst).

Od chamstwa, wulgarnosci, braku obycia i kultury ,czyli bezwarosciowych Twoich atrybutow.

I cale szczeście ze to wszystko w tej kwesti z twojej strony. Gdyz to co piszesz , nic nie wnosi do tematu o kotlach .

Ani ciepla z Twoich wypowiedzi , ani nawet bezuzytecznego popiolu !

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interria, nikt z nas nie neguje tego, że przewymiarowanie kotła to zło, w trwającej dyskusji nikt o tym nawet nie wspomniał, a Ty częstujesz nas elaboratem w tym temacie. Po co?

Pisząc dużymi literami przyjęło się, że jest to krzyk, może dlatego lysy1 zwrócił Ci uwagę, w mojej opinii nie było w jego poście nic niegrzecznego.

A co do zmniejszenia mocy, to przeczytaj uważnie ten wątek, sporo osób to zrobiło i jest zadowolona (ja też). Skoro Tobie się nie udało uzyskać oczekiwanych rezultatów, to załóż kolejny wątek, opisz dokładnie problem, a nie syp jadem, bo nikomu to niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januszj26

 

Kolego, a czy gdzies napisalem , ze odkrylem ponownie Ameryke ? Raczej nie, podzielilem sie swoimi doswiadczeniami z mniej doswiadczonymi kolegami.Po to jest forum i dobra wola dzielenia sie gratis doswiadczenia wobec innych. Otrzymali w miare wyczerpujaca odpowiedz na kilka dreczących ich pytan. A ze to nie jest nowy przepis na zimna fuzje w domowym kociolku. To wybacz, tej nie udalo mi sie osiagnac w tym kotle.

Hmm moze w innym , to sie napewno podziele takim odkryciem.

Jestes adwokatem kolegi Lysy ?

Potrzebny mu juz adwokat?

To wyglada na to ze to nie nowosc takie zachowanie w jego wydaniu.

Nie wiem jakiez to cenne i przelomowe posty napisal ten kolega w temacie kotlow dolnego spalnia.

Wiem natomiast ze nabija posty bezwartosciowymi uwagami nie na temat i tylko w tym temacie nabil ich az 2 w dniu dzisiejszym i w wielu innych tematach tez.

I ma ich juz 683

Ile z nich jest bezwartosciową papka nie na temat ?

Nie wiem.

Moze ma jakies wartosciowe w temacie alarmow, szkoda ze jednego z nich nie ustwil na siebie.

Alarmu oczywiscie z czyms cięzekim jako element wykonawczy.

Ja nie obrazam ludzi jak by nie napisali tekstowo, wazne co wniesli swoim tekstem.

Wiem jedno ze krowa ktora duzo ryczy - daje malo mleka.

Ta krowa NAJWYRAZNIEJ DUZO RYCZY I WSZEDZIE .

pozdrawiam

 

 

 

  • Nie zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu widać efekty. Post zrozumiały, aż miło czytać. Nie to co ten stylistyczno-ortograficzny bełkot z postu nr 849 i innych. Gwoli ścisłości nie jestem jakimś ortodoksem poprawnej polszczyzny, ale są granice tolerancji. Brak polskich znaków diakrytycznych, to też objaw Twojej ignorancji, chociaż czasami przypadkiem się coś uda:

 

Ile z nich jest bezwartosciową papka nie na temat ?

 

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JohnnySonny

 

Skoro tak Ci super wyszlo zmniejszanie mocy kotla, to czemu jako GURU. Nie odpiszesz pytajacym kolegom i nie pomozesz na forum.?

Sadze ze moj post wyjasnil im wiecej w tej materii niz studiowanie polowy watku. Skoro ktos napisal pytanie na forum, to poprosil o pomoc.Proszacemu o pomoc trzeba pomocy udzielic. Po to wlasnie prosi. Wszelkie nabieranie wody w usta, odsylanie do lektury watku jest odmowa udzielenia pomocy.Oznacza jedno -niechec do dzielenia sie swoimi doswiadczeniami.Jezeli ktos odsyla do tematu watku, oznacza to ze jest po prostu egoista.

Udzielenie odpowiedzi , kosztuje tyle samo czaSU CO ODPISANIE ZE NIE ODPOWIEM BO GDZIES TAM JEST, WIEC SOBIE SZUKAJ.

To samo z pzreczytaniem i nie odpowiedzeniem, skoro wiesz jakiej odpowiedzi udzielic by pomoc.

Tracisz czas na czytanie, siedzenie na forum, ale nie odpowiesz na prosbe oo pomoc.

To tez egoizm i nie tylko.

Radze to przemyslce.

Gdyz skoro czyta sie, jest sie to po to by albo zdobyc nowa wiedze, albo pomoc. Jezeli nie robi ani jednego ani drugiego- jestto egoizm do kwadratu. Gdyz wiekszosc tak samo pytala na pocztku i korzystala z wiedzy innych i ich odpowiedzi.

Watek znam dluzej niz sobie wyobrazasz.

Tyle ze dzieki swojej wlasnej wiedzy nie musialem pytac,dgyz od lat mialem CO na wegiel , wiec wiele zagadnien bylo mi znanych. Choc i dla mnie czasmi opisy kolegow byly nie zrozumiale.

Trzba zrozumec tez innych - tych pytajacych. Ze nawet mimo przeczytania calego watku, moga wiele nie rozumiec . Gdyz to dla nich cakowicie nowy temat wiedzy.Poza tym pojawia sie w watku wiele postow absolutnie nie na temat. Przez to latwo przeoczyc to co akurat interesuje.

 

Co do siania jadem. Nic nie sieje.

Zostalem wywolany do tablicy i na dodatek nie w temacie.

Wiec odpowiedzialem na to tak jak nalezy- czyli zeby pilnowal swojego tekstu , gdzy niczego nie dotyczy. A przynajmniej niczego istotnego z zakresu wiedzy o kotlach.

Odpowiedz byal juz wiadoma, kolega nie zniósl tego ze mu sie zwraca uwage ,ze nabija posty i zacząl byc wulgarny.

Nie wazne czy jednym slowem czy 10-cioma

Takiego zachowania nie toleruje nigdy. Nie znosze chamstwa w jakiej kolwiek postaci.

 

Lysy TY nie kumaty, zadufany i zapatrzony w siebie czlowieku- tamtego postu nie dalo rady edytowac i nie mozna go poprawic. Wiec g..... stosujac twoje slownictwo, wiesz o tym gdzie widac POPRAWE. NA PEWNO NIE Z TWOJEGO POWODU, GDYZ CIEBIE PO TAKIEJ WYPOWIDZI NAWET NIE MOGE ZALICZYC CIE DO FORUMOWYCH " KOLEGOW " BYM MUSIAL I CHCIAL LICZYC SIE Z twoim ZDANIEM.

Nabiles sobie nastepny post - nabijaczu postow i tym dla mnie zostaniesz, jak na razie.

Dla twojej informacji , rzadko uzywam polskich znakow na kompie i jak sie czasami trafia , jest to juz przypadek z poprawiania postu.

Za 10 czy 20 lat i tak ich juz nie bedzie. Poza tym absolutnie nie sa potrzbne do zrozumienia tekstu. Co widac po tobie ortodoksyjny kaligrafie. Po za tym jestem ciekaw jak ten twoj POLSKI jezyk brzmi na codzien. Pewnie daleko mu do poprawnej polszczyzny .

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do znawców tematu tych kotłów, czy jest możliwości zmniejszenia mocy kotła

Z 24kw do 16kw .Mam okazję kupić piec powystawowy Buderus Dor 24kw w bardzo dobrej cenie

900zł nigdy nie rozpalany . Problem w tym że ja potrzebuje 16kw

post-8223-0-56305100-1381661348_thumb.jpg

 

Oferowany kocioł jest o mocy 24 kW a ty chcesz go zmniejszyć do 16 kW. To bardzo drastyczna zmiana. Zejście z mocą prawie o 40%.

Liczby mówią że musiałbyś gruntownie "przebudować" kocioł. To praktycznie inna konstrukcja.

Porównaj wymiary kotłów 16 i 24. Jednocześnie moc 16kW to prawdopodobnie maksymalna moc obliczeniowa dla twojego budynku.

Jest ona dobierana dla ekstremalnych warunków zewnętrznych, a takie panują tylko przez kilka dni w roku.

Generalnie twój kocioł będzie pracował z jeszcze niższa mocą. Twój przerobiony kocioł 24kW będzie pracował wyjątkowo nieefektywnie.

W obecnych czasach zakup kotła nie jest największym wydatkiem. Często zakup paliwa na jeden sezon przewyższa cenę urządzenia.

Myślę że warto dołożyć trochę pieniędzy aby uniknąć późniejszych komplikacji i nerwów.

Osobiście odradzam 16 kW z uwagi na rozwiązanie z przegrodą szamotową, o której wspominałem w wcześniejszych postach.

Edytowane przez asmud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. lysy1l może się wydawać szorstki w obyciu ale nie owija prawdy jak ten świstak w sreberka i za to go szanuję a kto chce może z jego wiedzy korzystać- ja za zaoszczędzoną kasę przy każdym rozpalaniu machnę sobie browarka -Twoje zdrówko (szponi,jacbefer,sony i przemysław- wasze także...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co w tym egoistycznego ze jestem zainteresowany zakupieniem okazyjnie potrzebnego kociołka?

Przeciez jak Ty bys potrzebowal , to juz bys tam stal autem cala noc by go kupic przed kims innym. A ja nie pytalem o podawanie gdzie to jest do kupienia, ani tu ani na pw.

Kolega nie bedzie chcial kupic i bedzie chcial komus odstapic informacje- to zrobi to sam.

Wyrazilem jedynie swoje zainteresowanie.

Wiec co w tym egoistycznego.

Egoizmem jestnie pomagac innym, jest samemu nie skorzystac z okazji i nie pozwolic innym by skorzystali.

To jest syndrom psa ogrodnika !!!

 

Ja sie podzielilem przynajmniej wiedza i odpowiedzialem pytajacym.

Ty GURU, nawet tego nie zrobiles , ciekawe az po co jestes na forum.

Skoro pomagac nie chcesz?

Edytowane przez interria
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję aby kol interria kupił kociołek 16kW i zamienił się z kolegą na 24kW - sztuka za sztukę.

 

Ponadto nie wiem czy wiecie te oba kotły mają podobną moc minimalną - 16kW ma moc min 6kW a 24kW ma 7kW, natomiast 24 ma większą komorę zasypową.

Dane tech całej serii poniżej :

post-18578-0-83824200-1381696026_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra propozycja z tą zamianą, popieram. :-)

A wracając do kociołków, różnią się przede wszystkim szerokością. Wystarczy zwęzić palenisko i zasyp w modelu 24kW i wyraźnie ograniczy się moc. Wymienniki te kociołki mają stosunkowo małe, w porównaniu do konkurencji, więc nadmiernego wychłodzenia spalin raczej da się uniknąć. Jeśli nie będzie jazdy na niskich temperaturach powrotu to nic złego z takiego ograniczenia mocy nie powinno się wydarzyć.

Oczywiście, to dar12 będzie musiał podjąć decyzję: kupić czy nie kupić? Pewnie czyta ,,gorące" wypowiedzi i woli się nie deklarować, żeby przypadkiem nie oberwać jakimś rykoszetem. :-)

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor

 

Nie zbadane i nie do przewidenia sa " wyroki losu" moze i tak bedzie.

 

Fajnie to wynika z tabeli co dontych mocy , tylko nie dokonca jest tak ze te kotly roznia sie tylko tym. Roznia sie jeszcze czyms i to cos dedyduje o tym ze jeden ma tak moc , a drugi inna.

To male roznice, trudne do wychwycenia , ale to one o tym decyduja.

Druga roznica, to to ze 16 KW blisko mocy minimalnej bedzie jeszcze efektywny, a 24 kW juz bedzie zamieniał paliwo w dym zamiast w cieplo, bo az taki zakres regualcji mocy nie jest.

Jest on jedynie na papierze jako fakt ze do takiej wartosci udalo sie producentowi zdusic kociol z moca. Nic nie pisze jakim kosztem.

Lub jest na papierze dla ladnosci tabeli co jest bardziej prawdpodobne .

Ciezko efektywnie uzyskac taki zakres regulacji mocy w kotle zasypowym , a juz w szczegolnosci dla 24 kW kotla. Na co pare postow wyzej kolega zwrocil uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiarów i danych tech - stronę lub dwie wcześniej zamieściłem cała DTR-kę Dakonów - post #830 http://forum.info-og...2/page__st__820

Tam są wymiary , moce i objętości.

Ze względu na ruchomy ruszt będzie trudno zmniejszyć komorę paleniska przez proste wstawienie cegieł.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Druga roznica, to to ze 16 KW blisko mocy minimalnej bedzie jeszcze efektywny, a 24 kW juz bedzie zamieniał paliwo w dym zamiast w cieplo, bo az taki zakres regualcji mocy nie jest.

Jest on jedynie na papierze jako fakt ze do takiej wartosci udalo sie producentowi zdusic kociol z moca. Nic nie pisze jakim kosztem.

Lub jest na papierze dla ladnosci tabeli co jest bardziej prawdpodobne .

...

To samo można napisać o jednym i drugim modelu. Czemu producent miał by ściemniać z minimalną mocą tylko dla większego kotła? Jeśli ściemnia, to dla obydwu modeli ściemnia tak samo.

Dla mnie jak najbardziej ma sens większa modulacja mocy większego kotła. Dlaczego? Bo ma większe obiętościowo palenisko. Większe palenisko będzie miało proporcjonalnie mniejsze straty względem bezpośrednio otaczających je ścianek kotła. Mam na myśli proporcje objętości paleniska do powierzchni otaczającego je płaszcza wodnego. Dla większego paleniska te proporcje wypadają lepiej i stąd możliwa jest większa modulacja mocy. Większe palenisko = mniejsza szansa na wygaszenie procesu spalania przy obniżaniu mocy. Tak ja to widzę.

Nie zmienia to faktu, że dla dwu kotłów o analogicznej konstrukcji, tak jak mamy w tym przypadku, większy kocioł raczej nie zjedzie z mocą minimalną do poziomu mniejszego modelu.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i po co te nerwy? :)

Prosta recepta na zmniejszenie mocy kotła to załadowanie go paliwem mniej kalorycznym niż deklarowane (np.węglem brunatnym o niskiej kaloryczności), jakby komuś było mało to może jeszcze skrócić obieg spalin ;)

...ale czy ma to sens ekonomiczny, tego to już nie potrafię wyjaśnić.

 

Problem z doborem mocy kotła zasypowego zawsze istniał i jak widać dotąd nie wynaleziono recepty na tę przypadłość.

Rozwiązania są bodaj dwa, zakup kotła o w miarę dobranych parametrach i życie ze świadomością że większość czasu i tak będzie pracował w podtrzymaniu, lub...

... zakup kotła wraz z buforem do akumulacji nadmiaru energii i połączenie tego w solidną całość (w domach szkieletowych taki zestaw to wręcz konieczność ze względu na niską akumulację ciepła przez ściany budynku.)

 

Drapanie się jak kocury na forum niewiele da ;) , choć nie będę ukrywał że lubię czytać tekst z polskimi znakami dielektrycznymi albowiem czyta się łatwiej, a same wypowiedzi są mniej dwuznaczne przez co informacja pełniejsza, aczkolwiek sam robię błędy.

 

@HAN czym zasłużyłem a takie wyróżnienie ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.