Skocz do zawartości

AdamGuitar

Stały forumowicz
  • Postów

    4 440
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    24

Treść opublikowana przez AdamGuitar

  1. Wielokrotnie było to już poruszane. Na początku było ognisko a potem...
  2. Z kartki papieru można wykonać klapki zwrotne. Wkłada się za kratkę wentylacyjną, naciętą w trzech płaszczyznach ( u góry karki nie nacina się). Działa to w ten sposób,że gdy jest właściwy ciąg to kartka (nacięta część) odchyla się do kanału wentylacyjnego . Gdy ciąg jest wsteczny to klapka opiera się o kratkę i zamyka przepływ powietrza do pomieszczenia. A najlepiej sprawdzić czy jest nawiew powietrza z zewnątrz. Niestety aby wentylacja prawidłowo działała należy zapewnić odpowiedni napływ powietrza z zewnątrz poprzez nawiewniki, np. w oknach.
  3. Również nie polecam priorytetu. przy dłuższym poborze c.w. można wychłodzić również mieszkanie. kocioł zazwyczaj ma tak duży nadmiar mocy, że nie ma potrzeby ustawiania priorytetu. Można natomiast zmniejszyć przepływ przez wężownicę co korzystnie wpływa na rozłożenie mocy oraz pracę samej pompy.
  4. Nastawy wylicza się. Trzeba temu poświecić trochę czasu.
  5. Liczy się wszystkie powierzchnie stykające się ze spalinami, za którymi znajduję się nośnik ciepła , w tym przypadku woda.. Stanowi to powierzchnię wymiany ciepła spaliny - przegroda - woda.
  6. Mozna dać w drzwiach. Jednak nie piszesz czy to drzwi zewnętyrzne. jeśli tak to może być problem z nawiewaniem śniegu zimą.
  7. Montaż na wylocie kotła a przed pompą to najwyższa temperatura i najniższe ciśnienie czyli czynniki powodujące lepsze wydzielenie się gazu rozpuszczonego w wodzie.
  8. Nastawa na 24 stopnie (4) nie oznacza , że zawór zostanie całkowicie zamknięty. Faktyczne zamkniecie następuje ok. 25,5 26 stopni a całkowite otwarcie przy ok. 22 stopnie. Czas od całkowitego otwarcia do zamknięcia to ok. 30 minut. Dużo tez zależy od wielkości grzejnika (tj. przepływu). Przy dużych mocach reakcja jest szybsza bo nawet przy małym zdławieniu grzejnik reaguje szybciej na zmianę, natomiast przy małym grzejniku wolniej ponieważ do jego normalnej pracy potrzebny jest mniejszy przepływ. Ponadto w głowicach gazowych brak jest regulacji, natomiast w cieczowych wewnątrz widoczne jest pokrętło którym można lekko doregulować ale naprawdę delikatnie. Dobrze jest przed tym zaznaczyć sobie pierwotne położenie. Niestety przy mniejszych grzejnikach przy całkowitym otwarciu mamy duży zakres nieczułości.
  9. AdamGuitar

    Sadpal - czy warto?

    Cały czas w tym samym tj. Junkers Supraklass 20 kW.
  10. AdamGuitar

    Sadpal - czy warto?

    Zauważyć należy ,że środki te są higroskopijne i łączą się z wilgocią z powietrza. Takie połączenie jest agresywne ale gdy jest długotrwałe. Natomiast w zasobniku nie zauważyłem szkodliwego działania.
  11. AdamGuitar

    Sadpal - czy warto?

    A co używasz sadpal czy spalsadz? Bo jeśli ten drugi to można mieszać w podajniku z węglem. ja tak robię i jestem zadowolony. Powoli likwiduję zaszłości po poprzednim kotle w kominie (smoła) a z kotła mam tylko trochę luźnego nalotu który łatwo usunąć.
  12. Instalacja ma pewne opory. Zdławienie powoduje spiętrzenie przed przeszkodą. Im większa różnica ciśnień tym większe spiętrzenie. Ot i wszystko. woda zostaje wypchnięta do naczynia.
  13. Optymalizacja pracy polega na tym ,że na grzejniki płynie czynnik o parametrach które są wystarczające aby utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniu. zawory termostatyczne pracują wtedy w wąskim zakresie charakterystyki a nie jak termostat na zasadzie włącz wyłącz. Ponadto ilość wody przepuszczanej wody o tej samej objętości a nawet mniejszej przy wyższych parametrach zasilania powoduje przegrzanie pomieszczenia (temperatura nie utrzymuje się w danym przedziale). Regulacja pogodowa niweluje te niedogodność. To czy iść w tym kierunku to już zależy od właściciela. Można też wykorzystać układ z zaworem 4d (drożnym) i zanim umieścić wymiennik (konieczne jest jednak wtedy wyregulowanie przez niego przepływu). Będzie on wtedy obsługiwał c.o. bezpośrednie i c.o. za wymiennikiem. fakt ,ze nigdy takiego układu nie analizowałem, ale efekt może być interesujący.
  14. Wykonać za wymiennikiem układ podmieszania za wymiennikiem (zawór trójdrożny), lub dwudrożny przed wymiennikiem ale to ogranicza przepływ przez wymienniki i kocioł. Sterowanie albo pogodówką (najkorzystniej) lub temperaturą zasilania na instalacje. Korzyści , głównie optymalizacja pracy instalacji. Jeśli jednak dotychczas pomieszczenia były przegrzewane to również finansowe.
  15. Najlepiej przez wspólny czopuch, z klapami do zamykania gdy kocioł jest wyłączony z eksploatacji. Przy odpowiednim kominie mozna eksploatować nawet dwa kotły jednocześnie. W innym przypadku tylko indywidualnie. Zaokrąglenia służą do ukierunkowania spalin aby nie przepływały do drugiego kotła.
  16. vgr141.pdf zwróć uwagę na znaki a kierując sie tym właściwie ustawisz zawór.
  17. Towot po pewnym czasie zmienia mocno swoje właściwości, pasty przewodzące ciepło dłużej je zachowują . Termometry przylgowe dobrze sprawują się na cienkich rurach miedzianych ze względu na grubość materiału rury.
  18. Piła elektryczna jest wygodna w użyciu wszędzie tam gdzie mamy dostęp do prądu. Przydatna gdy mamy niezbyt duże drzewa owocowe do wycięcia i przycięcia (pielęgnacji) oraz pocięcia na kawałki. Osobiście posiadam piłę EUROTEC o mocy 2,4kW i długości czynnej prowadnicy 41 cm. Posiada wszelkie zabezpieczenia i ani razu jeszcze mnie nie zawiodła.
  19. Na zraszaczu przy takiej pompie to strata od 0,2 bar w zależności od konstrukcji.
  20. No i jeszcze jedno przy braku rozbioru wody ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji na tej samej wysokości będzie równe. W każdym innym przypadku będzie różne w zależności od odległości. Jednak straty będą mniejsze wraz ze wzrostem średnicy instalacji, jednak nigdy nie będą równe na początku i końcu instalacji. (chyba że przy bardzo małym poborze wody).
  21. Spójrz na problem od strony pompy zasilającej (hydroforowej) bo to jest najsłabsze ogniwo tej instalacji. Niestety nie podajesz charakterystyki pompy. Jeśli zaś podane przez ciebie parametry są maksymalnymi to nie są one rewelacyjne. Ciśnienie 4,8 bar to maksymalne ciśnienie jakie można uzyskać na pompie należy odjąć od tego wysokość ssania pompy w zależności od głębokości ujęcia (poziomu wody w ujęciu) czyli od 4 do 8m ( również w zależności od danych producenta) czyli 4,8bar - 0,6 bar daje 4,2 bar przy zerowym wypływie. W zależności od charakterystyki pompy mamy (przykładowa charakterystyka pompy JP-5) 1800l/h przy wysokości ponoszenia 4,4bar (ciśnienie maksymalne) wydajność jest )m3/h, 30m (ok. 3 bar), 3m3/h dla ciśnienia 2 bar. do tego spadki ciśnień na przewodach (węże) oraz końcówki rozbryzgowej. końcówki wężów powodują zamianę ciśnienia na prędkość wypływu. jednak całość jest zależna od elementu początkowego tj. pompy. Podsumowując chcąc uniknąć strat na ciśnieniu w wężu należy stosować zwiększone średnice. największe straty ciśnienia w tym przypadku będą na dyszy wypływowej ale w zamian otrzymujemy większy zasięg strumienia wypływającej wody.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.