Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Interwał temperaturowy w kotłach Junkers, Bosch czy Buderus


ARexx2
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez szakallo,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W kotłach z grupy Boscha jest taka funkcja serwisowa Interwał temperaturowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika   •-15 … -6 … -2K (°C)

W teorii wiem jak to działa, z tym że nie bardzo wiem co oznacza literka K (Kelvin?), bo jak ustawiam wartości 6K czy 8K to kocioł ponownie uruchamia się przy spadku temperatury o te 6 czy 8 °C ale jak ustawię 10K czy 15K to uruchomienie kotła następuje zanim temperatura spadnie o te wartości w stopniach C ?

Jest w stanie ktoś mi to wyjaśnić ?

Edytowane przez ARexx2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

To jest chyba o ile dobrze pamiętam różnica między zadaną a mierzoną na kotle

Jeśli będzie mniej to włączy grzanie

Co za różnica czy C czy K to i tak taka sama podziałka nie co to F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, przy nastawie 10K (w teorii) kocioł grzeje aż przekroczy zadaną o 6°C i powinien ponownie włączyć się kiedy spadnie o 10°C. Nie posiadam regulatora pogodowego.

A co do Kelwinów to fakt, różnica jest taka sama jak przy °C 😳 ...

Edytowane przez ARexx2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@ARexx2 sprawdziłem to, zarówno w trybie awaryjnym, jak i z aktywną pogodówką. Interwał ustawiony na -15K, zadana 45°C, wyłączenie palnika 51°C, start palnika 30°C. Wychodzi na to, że teraz działa poprawnie. Testowałem to wiosną i na pewno palnik uruchamiał się wcześniej, tylko wtedy zadana była grubo poniżej 40°C.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś jakiś oryginalny sterownik EMS podłączony ? U mnie mieszał CT200, interwał ustawiony w menu serwisowym na kotle załączał się tylko wtedy jak kocioł zrobił drugie taktowanie, to znaczy wyłączał się jak przekroczył zadaną o +6K, potem załączał się różnie i jak się kocioł uruchomił do grzał znów do zadanej, ale czasami od razu po ponownym uruchomieniu potrafił przekroczyć zadaną temperaturę i w tedy dopiero używał nastaw z menu kotła - u mnie 10K lub 15minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już sprawdzałem, trzeba fizycznie odpiąć sterownik z podstawki. U mnie ogólnie problem z taktowaniem jest z powodu CT200 plus kocioł GC2200W o minimalnej mocy 4,8kW. Wg mnie zasada z jaką reguluje temperaturą CT200, nie uwzględnia dużej mocy minimalnej kotła. Teraz jak były mrozy po około -10stopni to działa ten zestaw ok, CT200 zadaje temp. zasilania 47 - 50 stopni i kocioł pracuje długo na mocy minimalnej, nie taktuje. Problem jest jak CT200 przy dodatnich temperaturach zadaje na kocioł np. 32,34 stopnie na zasilanie (przy grzejnikach), kocioł przy takim zasilaniu nie ma prawa wystartować... tzn może wystartować ale muszę mu dać pompę obiegową na maxa lub właśnie obniżyć interwał na -10K czy -12K a to ustawienie kocioł ignoruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

@ARexx2 doszedłem do tego, że kocioł ma ustawiony domyślny czas oczekiwania na spadek temperatury zasilania, coś między 20, a 30 minut. Więc nawet gdyby było możliwe ustawienie interwału na -40K, to kocioł i tak odpali się po tym czasie, a nie wg histerezy. Nie wiem czemu ma służyć takie rozwiązanie, ale np. w przypadku sterowania tylko wg temperatury zewnętrznej spowoduje to nabijanie niepotrzebnych startów palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.