Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiscie tez preferuje zasyp boczny .. mimo ze cos tam mniej opalu wejdzie ..obecnie nad zasypowymi mam taki okap z wentylatorkiem wyciagowym  i jak dokladam to zamykam klapke na srodkowych , zalaczam wentylatorek ...i gitara ...                                                                                                                                                                                                                                   Kol Gregory .. to co opisal Kol Piecuch to ,,swiete slowa ''  w czystym paleniu ds em ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni dobra robota

Ja nie moge sie za to zabrać....  

ale mam plan zrobić coś takiego jak ty tylko dodać takie bruzdy zaznaczone na czerwono - takie dodatkowe dojscie PP do przegrody aby gdy komora jest zapchana żarem  + pali sie dużo opału przezd przegrodą  są sytuacje że kocioł lubi przykopcić (palę na pełnym ruszcie)  jak sie pali z blachą zmniejszającą to jest git,   ale ja nie moge tak palić bo pale pół  na pół drewno i wegiel a drewno sie zwiesza z blachą....

+ może zrobie dodatkowe nawierty na żółto  wiertłem aby ciagneło pp z pod rusztu.

 

 

IMG_0080.JPG.511269c8598f58627b700c67ea0e57ef.jpg

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ta przegroda nie jest idealna do drewna w dodatku jest o około 1cm grubsza od oryginału, wiec przy drewnie może być problem z zawieszaniem opału.

Zrobiłem prototyp, żeby zobaczyć ja długo wytrzyma szamot i jak sprawdzą się to klejone połączenie na jaskółczy ogon, bo oczywiście  oryginalna przegroda pękła w połowie sezonu jak wielu innym.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną pękania przegrody jest nie odpowiednia dyletacja ( rozgrzany szamot się rozszerza). Producent wkleja ją na klej wysokotemperaturowy do kominków, który po wyschnięciu jest twardy. 

Częste chłodzenie mocno rozgrzanej przegrody też przyczynia się do jej erozji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już przerabiałem, ta przegroda którą teraz wymieniałem była oszlifowana dookoła kilka milimetrów i osadzona na wełnę mineralną, a i tak pękła w najwęższym miejscu. To jest wina naprężeń, które powstają w tym betonie gdy jest nierównomiernie rozgrzany w czasie palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko Ci będzie równomiernie rozgrzać przegrodę jak podajesz powietrze akurat w jej górną część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas schnięcia tego typu klejonych konstrukcji  to minimum 7 - 10 dni, w dodatku powinno się wygrzewać elementy przed pierwszym użyciem.

Do dylatacji używa się wełnę ceramiczną, a nie zwykłą mineralną, w dodatku trzeba te dylatacje co pewien czas demontować lub sprawdzać, czy przypadkiem substancje smoliste z komory nie wciekają w wełnę dylatacyjną, utwardzając ją na kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Piecuch19 napisał:

Ciężko Ci będzie równomiernie rozgrzać przegrodę jak podajesz powietrze akurat w jej górną część.

Sama budowa kotła i przegrody powoduje jej nierównomierne nagrzewanie, a powietrze podaje za przegrodą i nie ma ono z nią kontaktu.

26 minut temu, Animus napisał:

Czas schnięcia tego typu klejonych konstrukcji  to minimum 7 - 10 dni, w dodatku powinno się wygrzewać elementy przed pierwszym użyciem.

Do dylatacji używa się wełnę ceramiczną, a nie zwykłą mineralną, w dodatku trzeba te dylatacje co pewien czas demontować lub sprawdzać, czy przypadkiem substancje smoliste z komory nie wciekają w wełnę dylatacyjną, utwardzając ją na kamień.

Czas schnięcia pominąłem, w tym miejscu przegroda może pęknąć, to połączenie ma działać jak złącze kompensacyjne o utrudnionym przepływie ew. gazów, dlatego połączenie wykonane jest na jaskółczy ogon, a klejenie potrzebne było tylko dla ułatwienia montażu.

Hmm, czym jest wełna ceramiczna, czy ona nie jest zrobiona z minerałów? Dylatacje można również pokryć powłoką ogniotrwałą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna mineralna jest nietrwała w tych warunkach , ma lepiszcza one rozpuszczają się w temperaturze około 400*C

Wełna ceramiczna wytrzymuje do 1400*C w niezmienionej formie, stosuje ją do kominka przy palenisku ceramicznym.

https://allegro.pl/oferta/welna-ceramiczna-1mb-grubosc-13mm-do-1430oc-ce-7917674090

Najgorsze są wszelkiego rodzaju zabrudzenia, kamienie, substancje wytrącające się na ściankach paleniska, które wsypują się czy wciekają w szczeliny dylatacji, utrudniając możliwość rozszerzania elementów ceramicznych. 

To samo możesz zaobserwować po pewnym czasie na drzwiczkach tam jest sznur uszczelniający on twardnieje na kamień.  

 

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

@Ryni

+ może zrobie dodatkowe nawierty na żółto  wiertłem aby ciagneło pp z pod rusztu.

 

 

IMG_0080.JPG.511269c8598f58627b700c67ea0e57ef.jpg

Te na kanały żółto przerabiałem w poprzednim kotle i dobrze to działa tylko krótko. Rozgrzany szamot miejscowo jest chłodzony i w tym miejscu właśnie pęka. Żadna ceramika tego długo nie wytrzyma. Dlatego w tym kotle zrobiłem trochę inaczej.

@Ryni jaskółczy ogon bardzo ładny i swoje zadanie jeśli chodzi o naprężenia spełni. Ja żeby uniknąć tych naprężeń w poprzednim kotle dzieliłem łuk otworu przegrody  na 2 części i składany był na styk z dodatkiem gliny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus chodziło mi bardziej o taką definicje: wełna ceramiczna - wełna szklana lub mineralna klejona spoiwem z domieszka tlenków glinu, mnie więcej tak to w praktyce wygląda.

Z przegroda trzeba zacząć eksperymentować, bo przestało mi się podobać zamawianie nowej i wymienianie jej co pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol  mpm  jest dobry ale problemy z ta ceramika troche zaczynaja go dyskfalifikowac  .. producent powinien cos pomyslec nad poprawa w tym kierunku .. ja u siebie przegrode mam zrobiona ze zwyklej szamotki 6x12x24 podzielona na dwie czesci  jak pisal kol Ryni i siedzi w calosci juz 5 ty sezon ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://891094aed5d73774med.jpg

http://ece7e6db58ad2bb1med.jpg

Sprawdza się zbudowany palnik z klocków szamotowych.Pierwsza wersja miała zaokrąglony kształt wejścia i zbyt delikatne krawędzie i tam zaczynało pękać,pewnie by odpadało po kawałku.Druga wersja została zrobiona na kwadratowo i jest znacznie solidniejsza.Sprawdziło się zrobienie dolnej warstwy szamotu z oddzielnych kawałków.Spieki po węglu szybko usunąłem wyjmując środkowy element i była to chwila,nie musiałem rozbierać całości konstrukcji żeby wyjąć spód.Kanały PD nie były wiercone a wycinane w szamocie miedzy warstwami cegieł.Gdyby coś nawet pękło to zostaje w całej swej masie nienaruszone i nie odpada.Komora wirowa ma trochę inny kształt i spaliny gdy mają większą prędkość robią prawdziwy świderek nad palnikiem.Zauważyłem że jeszcze zbyt laminarnie idą gazy przez same wejscie palnika i z boku gdzie znajdują się dysze PD kolor jest inny niż środek strumienia.Wszystko dokładniej miesza sie dopiero w komorach wirowych.Zrobiłem kilka fotek i mały filmik,jednak nie mogę złapać odpowiedniej ostrości samego płomienia w palniku.Obrobię materiał i może już dzisiaj wstawię do obejrzenia.

Edytowane przez carinus
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje bardzo ładne, ale filmik jak w tym się pali byłby ciekawszy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiscie kolor jest zolto-niebieski. Nie wiem czemu ale zawsze jakis czerwony wychodzi na filmie i zdjeciu

Edytowane przez M-Szpon
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniowej zabawie micromanometrem i areometrem doszłem do ciekawych wniosków. (Bardzo mądre urządzenia).Kocioł można ustawić perfekcyjnie. Bardzo ważna jest kratka nawiewowa. Jaka kolwiek zmiana średnica kratki niesamowicie wpływa na ciąg w kominie, czyli pascale, od 2 Pa do 28 Pa. Zimny komin też w podobnym zakresie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2020 o 12:16, Piecuch19 napisał:

Jeśli otwór przegrody jest zasłonięty warstwą żaru to nie ma szans świeży opał wpaść do dziury.

Jeśli jest mało żaru to przesuwa się go pod otwór przegrody i na to drobne drewno, a potem dopiero węgiel czy grubsze kawałki drewna - by nie zasypać świeżym opałem otworu przegrody.

Dym ma przejść przez warstwę żaru to się dopali - od  cała filozofia.

Na próbę polozylem szamotke 25x12x3 na ruszt, dwie takie po bokach iii...

Żaru jest ok 12cm na calej powierzchni i dym sie nie dopala w przegrodzie. Widac same wegielki. Teraz dymi nawet z otwartych drzwiczek środkowych na krotkim obiegu. 

Ręce opadają.

 

IMG_20200305_190829.jpg

1583432002953-1388328733.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać na pierwszym zdjęciu jak ten żar wygląda - 3 klocki pionowo stoją trochę opalone, a wkoło pusto. Widać tam też stojącą szamotkę z lewej strony otworu przegrody.

Ręce opadają.

Szamotek nie kładzie się na stojąco przy wlocie otworu przegrody tylko na leżąco na ruszcie ( przy paleniu drewnem). 

Może więcej zdjęć daj to będzie łatwiej. Napisz ile teraz ma otwór pod klapką miarkownika ( po powiększeniu) i zrób zdjęcie jak to wygląda.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal te szamotki i potnij w końcu to drewno tak,jak powinno być pocięte i ułożone w kotle.Tyle razy było mówione że drewno ustawiane pionowo bez zasypania tego trocinami nie spala sie prawidłowo.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, carinus napisał:

Wywal te szamotki i potnij w końcu to drewno tak,jak powinno być pocięte i ułożone w kotle.

Kolego jak mam pociąć 33cm klocki i to potem ukladac w zasypie? Komora ma 29 i kawalki na 16cm??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.