Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Taką blachę dorobiles sam czy jest dostępna do kupienia. A palisz z wezyra??a powietrze do drzwiczek nad popielnikiem sterujesz miarkownikiem czy ta klapka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezyry mam wyciągnięte, blachę sam dociąłem, miałem taki kawałek który został mi z pieca kaflowego. Wcześniej klapkę miarkownika popielnika uchylałem na kilka milimetrów, a środkowe na miarkowniku, ale ostatnio palę na stałej szczelinie, czyli obie klapki przy drzwiczkach lekko uniesione na kilka milimetrów. Pali się ładnie i stabilnie, a jak temperatura za dużo wzrasta na piecu to podkładam dopiero jak żar się kończy. Dodam że mam prawie wszędzie na kaloryferach zawory termostatyczne. 

 

Zapomniałem dodać, że używam również RCK który po rozpaleniu się pieca ustawiam na najniższą wartość. Pali się wtedy wolno, niebieskim płomieniem i temperatura na czopucha jest w miarę niska.

Edytowane przez ligeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu otwarte maksymalnie z jednej strony, a jak już się piec nagrzeje to przymykam na około 5-7mm. Ale najlepiej popróbować samemu różne ustawienia. Podobnie jak maronka jestem bardzo zadowolony z kotła (poszło znacznie mniej opału niż na SASie) i jak się już wszystko ogarnie, to z palenia sama przyjemność. Kocioł mam zaledwie od  wiosny. .

Edytowane przez ligeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zrobiłem przeróbke blachy i uszy okazji założyłem wirowy palnik spowrotem. Efekt taki że temp z łatwością osiąga około 70 stopni, tylko teraz widzę że nie pali się płomieniem przezroczystym tylko pomarańczowym i jego wolne języki sięgają aż pod druga komorę wymiennika. Już zaczynam głupieć..

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna byc temperatura spalin? Staram sie utrzymywac ok 130*. Ponizej 100 przygasa, a powyzej 150 zdarza sie ze ogien idzie na wymiennik. Pale Wesola, temperatura na kotle 50-60*.

Od czasu jak zalozylem termometr spalin, zauwazylem, ze zwiekszenie PG przez drzwiczki popielnika nie zawsze powoduje podniesienie temp. spalin. Czasem huragan wychladza spaliny. PG podaje tylko popielnikiem. Jak daje srodkowymi to zaczyna kopcic. Mam uchylona klapke na ok. 8mm.

Z kolei PW otwarte na maxa a zamkniete calkiem to roznica 10*. Przy otwartym cieplej.

DS 12-14 bez blachy.

 

Wysłane z mojego LG-K350 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bufor i mówisz,że jak zaczniesz  ostrzej palić to zaczyna kopcić?

Edytowane przez tajne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie PW powoduje okresowe małe eksplozje w wymienniku. Aż się wystraszylem jak mi buchnęło przez wziernik gorącem. Wydaje mi się ze za dużo opału się rozpaliło. Chyba niepotrzebnie te otwory wyżej wywierciłem w blasze.

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nadal tego PW jest za mało skoro spala się wybuchowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się rozpala więcej opału to więcej PW i się czysto spala.

Ten palnik wirowy ma za małe otwory PW.

U mnie nie w MPM,może się palić cały zasyp opału i nie kopci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę tak wysokiego płomienia. Szamotka którą położyłem na wirowym, jest pęknięta w połowie. Bardzo możliwe że teraz zamiast blokować PW to puszcza je nad palnikiem, stąd zapłon gazów tak wysoko. Jak wygaśnie, wymienię ją na całą. Jakiś pomysł żeby przez ten palnik przechodziło więcej PW? Tajne a jakie masz rozwiązanie u siebie?

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez loyek5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW mam podawane za dyszą,blisko cegieł budujacych dyszę w dużej ilości.

Zdjęcia wstawię w swoim temacie w soboetę.

Niby wszystko ok tylko mi wywal ogień z jednej strony nie raz.

Edytowane przez tajne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loyek5. Przy założeniu, że jesteś na etapie przed pierwszym pytaniem proponuję uchylić dolot powietrza w drzwiczkach załadowczych i co 15 min. Zajrzeć do kotła czy nie dymi się z tego otworu.

Ile dajesz drewna na start? Ja daję 1/2 wysokości i dopiero węgiel.

Jak rozpalam to na ruszt sypię warstwę węgla. To pomaga wytworzyć żar.

Edytowane przez Rysio1478
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewa daję około 1/4 wysokości komory. Węgla nie daje na spód. Jak zrobi się żar, zasypuje go węglem do połowy komory. W zależności od pogody zasypuje później cały piec lub dorzucam znów 2 łopaty. Z komory trochę dymu leci przy podkladaniu ale standardowa procedura podkladania narazie zdaje egzamin. Pokombinuje jeszcze z podawaniem PW przy palniku i zobaczymy.

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć też przytkane popiołem otwory pw w palniku ,najlepiej odkurzaczem wyssać przez otwór pw blisko wyczystki,mi teraz po tym paleniu ciągłym się przytkały dwa od dołu licząc po obu stronach ,czyli 4 otworki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś mógłby podać przybliżona sprawność roczna mpm-a 25kw?

Palenie ciągle na weglu, wymiennik czysty w drobnym pylku. Temperatura spalin 150-250. Pytam bo chce przejść na gaz i zastanawiam się czy dużo więcej będę placil. Rozumiem że mało szczegółów ale chodzi mi bardziej czy liczyć na 50-60% czy raczej 70-80%

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez giecik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż stan wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie potrzeby masz kolego to jest ważne ,ile kw rocznie potrzebujesz ,z węgla wyciągniesz około 6kw z kg to niecałe 20groszy a gaz kosztuje około 20 groszy za kw  ,sprawność dla wegla liczyłem 80% a gazu 100 i licząc że gaz się więcej oszczędza wychodzi podobny koszt,,,węgiel liczyłem 1000zł tona,,przy tańszym wyjdzie odpowiednio taniej 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę ocieplał więc liczę na jakieś 12 kw w mrozy. Teraz pale około 8 ton węgla po 850 zl

Właśnie o te 6kwh z kg węgla się rozchodzi. Czy to realne w MPM?

 

8x850zl = 6800 zł

8000kg x 6kwh= 48000 kWh

6800/48000= 0,14 zł za kWh

 

48000 kWh na 180 dni grzewczych daje 266 kWh na dzień

Na godzinę 11 kw przez 180 dni non stop

Mało prawdopodobne

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.