Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A u mnie zauważyłem że jak za ciasno ułożyłem te klocki bukowe to w początkowej i środkowej fazie palenia paliło  się gorzej i prawdopodobnie przez to też więcej smoliło,teraz układam luźniej z przerwą około 0,5-1cm pomiędzy jednym a drugim i jest zdecydowanie lepiej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie rozpala się cały zasyp przy takim ułożeniu i podawaniu powietrza z trzech stron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo powietrze przez otwór jest zbyt małe by się paliło ale przez uchylone drzwi jak się podaje jest tendencja do rozpalania całości ale u mnie zaczyna wtedy dymić na kotłownię i nie jestem w stanie tak podawać cały czas tylko na początku aż do momentu dymienia właśnie ,później drzwi zamykam i podaję tylko otworem i dwoma klapkami tak uchylonymi by nie dymiło,na tym buku taki sposób podawania jest najlepszy u mnie ,najlepiej się pali ,dochodzi do 70-80 ,nigdy więcej,czas spalania 4-5h,ale powiem szczerze że jak by tak mrozy nastały to zaiwaniał bym po węgiel aż huczy ,chyba żebym był w domu cały czas to spoko drewnem bym ogarnął całą zimę,wczoraj do 23 się paliło i przez 3h było 80 na kotle ,w domu 23 stopnie a rano o 7 już tylko 19,a tylko -8 w nocy było

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z węglem też nie zawsze jest różowo. Przykład z dzisiejszej nocy: godz. 20 zasypuje kocioł do pełna, na miarkowniku 65, pali się ładnie. 22 rusztuje i idę spać. Od 1 spada temperatura na kotle (mam rejestrację temp), o 3 wyłącza się pompa i do rana włącza się kilka razy na pół minuty (ustawiona 50st). O 7 żona sprawdza kocioł i jest kompletny brak ognia w palniku, temp poniżej 40. Próbuje rusztowac ale bez efektu. Po 8 idę do kotła, ognia brak, na ruszcie żar, ponad pół kotła wegla, komora zadymiona tak, że nie dam rady otworzyć. Kombinując z powietrzem udaje mi się odzyskać ogień ale kocioł wyżej niż do 53 stopni nie poleci. I tak się męczy do tej pory, muszę poczekać aż wygasnie, wybrać kamienie z rusztu, popiół (ruszt nie daje rady), wyczyścić palnik i rozpalić. Będzie się w miarę paliło przez dwa dni i powtórka z rozrywki, bo się pojawią kamienie i palnik zatka popiołem.

 

Pewnie na lepszym weglu byłoby lepiej, ale traf dobry węgiel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górniak palony od góry albo płyta wery bo nawet jak się węgiel zawiesi jak tutaj i na dole jest troche żaru to wystarczy puknąć i wszystko spada za chwile kocioł rusza na obroty po drugie prędzej czy później cały zasyp się skoksuje więc zawieszanie się opału to nie jest duży problem a jednak w rasowych DSach z palnikiem jak się opał zawiesi albo płomień się zerwie to wygasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To górniak jednak górą , bez niespodzianek spala wszystko bez rusztowania i kombinowania a dymu też aż tak specjalnie nie ma

witam swieta racja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o warunki w palenisku. Po skoksowaniu węgla temp przekracza 550 stopni gdy są sprzyjające warunki to tworzą się NOxy i pewnie się osadzają nie tylko w popiele, skoro takie to ważne to zleć badanie laboratoryjne będziesz miał pewność i dowiesz się przynajmniej jaki węgiel kupiłeś :) W zwykłym kotle warunki są raczej mało stabilne stąd losowość. Jest kilka sposobów pozbycia się tlenków azotu takich jak reburning, ograniczenia temperatury, komory dopalające itp. ale czy jest sens z tym walczyć w domowych warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Ja palę już tydzień non stop. bez wygaszania kotła. Na kotle w okolicach 75-85 st. Jeden zasyp starcza mi na 17-20 h - jest to ok 19 kg.Przy końcówce opału wygarniam ewentualne spieki, przesypuję  żar w stronę palnika i dosypuję do pełna . RCK na 10 pa. Palę bez dymu. Zmniejszyłem pojemność z 1000 L na 500 L .   

Zastanawiam się czy lepiej spalać ok 17 kg. na dobę + drewno na rozpałkę czy lepiej spalać 20 bez wygaszania.

A co z drugim 500 l ? Wywalić  :(

Buli, jaki masz wynik na ciepłowłaściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z węglem też nie zawsze jest różowo. Przykład z dzisiejszej nocy: godz. 20 zasypuje kocioł do pełna, na miarkowniku 65, pali się ładnie. 22 rusztuje i idę spać. Od 1 spada temperatura na kotle (mam rejestrację temp), o 3 wyłącza się pompa i do rana włącza się kilka razy na pół minuty (ustawiona 50st). O 7 żona sprawdza kocioł i jest kompletny brak ognia w palniku, temp poniżej 40. Próbuje rusztowac ale bez efektu. Po 8 idę do kotła, ognia brak, na ruszcie żar, ponad pół kotła wegla, komora zadymiona tak, że nie dam rady otworzyć. Kombinując z powietrzem udaje mi się odzyskać ogień ale kocioł wyżej niż do 53 stopni nie poleci. I tak się męczy do tej pory, muszę poczekać aż wygasnie, wybrać kamienie z rusztu, popiół (ruszt nie daje rady), wyczyścić palnik i rozpalić. Będzie się w miarę paliło przez dwa dni i powtórka z rozrywki, bo się pojawią kamienie i palnik zatka popiołem.

 

Pewnie na lepszym weglu byłoby lepiej, ale traf dobry węgiel...

Dobry węgiel to podstawa kupiłem orzech II z Hurtowni Opału Bartosz jest bez problemowy chociaż to nie  jest czysta Wesoła .Kupiłem orzech II w Bartexie dwa lata wstecz. Zostało kilka worków i paliłem teraz jest różnica Bartex dłużej trzyma  ale bardziej spieka (można palić bez problemów).Mam również węgiel Bobrek,też pozostałość ale to już tragedia do ds-a nie polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu forum od 200 strony i zrobieniu sobie w głowie niezłego bałaganu, jestem już bardzo blisko podjęcia decyzji o zakupie MPM DS 8-10 kW. Jeszcze raz prosiłbym o sprawdzenie wyniku z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3i68 + opis instalacji: piec stary kopciuch z dołożoną dmuchawą i sterownikiem opalany miałem ok.50kg na dobę, 7 grzejników blaszanych po 30 żeberek H-600mm, 3 po 20 żeberek H-600, 1 po 10 żeberek H-600, 1 szt. Purmo c33 1200x600, 1 szt. Purmo c21 1800x600, 1 szt. żeliwny 3 żeberka H-600, 1 szt. żeliwny 5 żeberek H-600 i 1 szt. drabinka łazienkowa. Instalacja w układzie zamkniętym z pompą, wyjście i powrót do kotła 1”, wszystko powyżej piwnicy ½”. 45*C na instalacji w zupełności wystarcza do ogrzania  domu 20-21*C przy temp. na zewnątrz  do -5, co mi w zupełności wystarcza. Pytanie, wybrać kocioł z górnym czy bocznym zasypem, czy do tej wielkości kotła dobrać przegrodę regulująca powierzchnie rusztu, i czy może ktoś orientuje się czy tę wężownicę schładzającą (obowiązkowa w układzie zamkniętym) producent montuje ją gdzieś przy kotle czy tylko sprzedaje jako osobne wyposażenie? W kotle MPM będzie palone tylko węglem. Z góry dziękuję za ewentualne porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry węgiel to podstawa kupiłem orzech II z Hurtowni Opału Bartosz jest bez problemowy chociaż to nie  jest czysta Wesoła .Kupiłem orzech II w Bartexie dwa lata wstecz. Zostało kilka worków i paliłem teraz jest różnica Bartex dłużej trzyma  ale bardziej spieka (można palić bez problemów).Mam również węgiel Bobrek,też pozostałość ale to już tragedia do ds-a nie polecam. 

O tym mówisz http://www.hurtowniaopalu.pl/sklep/wegiel_orzech_ii_25-50mm_k18/workowany_po_25kg_kp20/orzech_ii_25_kg__p68 ? Zastanawiałem się nad nim. U mnie (zachodniopomorskie) praktycznie nie istnieje możliwość kupienia dobrego węgla. Jak kiedyś zapytałem o Wesołą to usłyszałem "Panie, nie ma szans, to by u nas z 1300zł/tonę kosztowało"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu forum od 200 strony i zrobieniu sobie w głowie niezłego bałaganu, jestem już bardzo blisko podjęcia decyzji o zakupie MPM DS 8-10 kW. Jeszcze raz prosiłbym o sprawdzenie wyniku z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3i68 + opis instalacji: piec stary kopciuch z dołożoną dmuchawą i sterownikiem opalany miałem ok.50kg na dobę, 7 grzejników blaszanych po 30 żeberek H-600mm, 3 po 20 żeberek H-600, 1 po 10 żeberek H-600, 1 szt. Purmo c33 1200x600, 1 szt. Purmo c21 1800x600, 1 szt. żeliwny 3 żeberka H-600, 1 szt. żeliwny 5 żeberek H-600 i 1 szt. drabinka łazienkowa. Instalacja w układzie zamkniętym z pompą, wyjście i powrót do kotła 1”, wszystko powyżej piwnicy ½”. 45*C na instalacji w zupełności wystarcza do ogrzania  domu 20-21*C przy temp. na zewnątrz  do -5, co mi w zupełności wystarcza. Pytanie, wybrać kocioł z górnym czy bocznym zasypem, czy do tej wielkości kotła dobrać przegrodę regulująca powierzchnie rusztu, i czy może ktoś orientuje się czy tę wężownicę schładzającą (obowiązkowa w układzie zamkniętym) producent montuje ją gdzieś przy kotle czy tylko sprzedaje jako osobne wyposażenie? W kotle MPM będzie palone tylko węglem. Z góry dziękuję za ewentualne porady.

Wg mnie powinien wystarczyć w zupełności i raczej bez przegrody bo za ciasno tam będzie w tym maluchu ,chyba że na ciepłe dni i jakimś drobnym węglem by trzeba wtedy palić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek wystarczy,blachę też warto brać na ciepłe miesiące zimowe,a zasyp jednak zdecydowanie górny.Łatwiej cokolwiek załadować,wyczyścić i nie zakleją się smołą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edisded zdecydowanie górny zasyp , ew smoła nie wypływa przez drzwiczki ,jak sie zwiesi mozna podziobać od góry metrowym prętem jak wiesz ,no i wejdzie wiecej opału na jeden raz praktycznie do klapy ,a tak dzwiczki sa nizej i mniej wejdzie ,pamiętaj zeby nowe sznury uszczelniajace wszystkie drzwiczki dobrze nasączyc twardym smarem miedzianym-nie wsiaka później smoła i dłuzej pożyją ,najlepiej je sciagnać połozyc sznurem do góry nałozyc smaru i podgrzac opalarka -fajnie wsiaka 

Wezownica schładzajaca jest w kotle jako kilka zwojów rury i dwa wyscia na zewnątrz ,jak nie daj się kocioł zagotuje to zawór zewnętrzny sie otwiera sterowany termostatem wmontowanym w kocioł ,jest to na stałe podłączone do sieci zimnej wody wodociagowej ,zawór sie otwiera i woda przelatujac ta węzownicą schładza wode w kotle i leci w kanał ,woda jest tracona ale ratuje kocioł .

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-001-zapojeni-chladici-smycky-proti-pretopeni

post-65608-0-49360600-1518288624_thumb.png

tu na schemacie masz opisane wejscie pod mufe schładzająca ,później tego nie dołozysz musisz od razu zamówic żeby wykonali dodatkowo 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html

Blache sobie od razu zamów -policzą taniej ,jak rozgrzejesz dom to potrzeba ok 5KW i moze sie przydac ,i tez mozesz palic czeskim orzechem żeby zmiejszyc moc ,słabszy mało popiołu i bezproblemowy 

https://www.bartex-wegiel.pl/produkt/wegiel-czeski-orzech/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam panowie jestem nowy ale posty sledze juz dlugo i piszecie madre zeczy jestem przed wyborem Mpm i chcialbym prosic o pomoc i porade co wybrac.Dom parterowy 140 m2 calosc w podlogówce plus drabinki w łazience dom nowy dobrze ocieplony.DZIEKI

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba jednak śledzisz je stanowczo za krótko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam ludzi którzy decydują się doradzać dolniaka do ogrzewania domu przy paleniu ciągłym nie pisząc o wadach takiego rozwiązania.

Pierwszą i podstawową wadą tych kotłów to jest to, że potrzebują one ciągłego odbioru ciepła i jakiekolwiek próby zmniejszające ich moc to kończy się raczej niepowodzeniem i ciągłym grzebaniem w kotle a może ty by zrobić a może to.

Kolejną wadą to wybredność co do paliwa nie chodzi mi o spiekalność i zawieszanie bo to jest oczywistością przy ds, ale przy normalnym użytkowaniu. Przy paleniu dobrym węglem przy braku odbioru ciepła kocioł przechodzi w potrzymanie co powoduje wolniejsze wypalanie się rozpalonego węgla i dalsze odgazowywanie węgla co powoduje powstanie większej warstwy żaru i przy dalszej pracy w potrzymaniu powoduje że rozpala się cały zasyp problem nasila się w trakcie użytkowania kotła i zużycia uszczelki w drzwiach załadowczych. Co się dzieje przy przejściu kotła z potrzymania do pracy było opisane parę postów wyżej gdzie mamy do czynienia z tym że w kotle cała komora jest żaru a na kotle 40stC.

 

Pragnę nadmienić że palę w kotle DS i nie przejdę na inny jednak należy mówić szczerze z czym to się wiąże bo nigdzie nie ma o tym ani słowa tylko każdy zachwala jaki to piękny kociołek DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.