Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Aby było palenie cykliczne 1x na dobę przez 4-5h to bufor musi mieć 1500-2000l - to dużo . teraz trzeba sprawdzić czy są takie otwory w drzwiach aby ten zbiornik się zmieścił.

To już prędzej palić 2x / dobę i bufor 1000l, wtedy kocioł 20kW na drewnie by wystarczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-62208-0-67897500-1505070688_thumb.jpg             często miewacie palnik rozgrzany do czerwoności na drewnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do użytkowników kotłów MPM a konkretnie DS 21-25KW. Na ile godzin mniej wiecej wystarcza jeden pełny zasyp zakladajac pełna sprawność. Czy kocioł tej wielkości będzie w stanie przy jednym zasypie zagrzac instalacje CO dla domu o powierzchni 170m2 i bufor 2000L?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do użytkowników kotłów MPM a konkretnie DS 21-25KW. Na ile godzin mniej wiecej wystarcza jeden pełny zasyp zakladajac pełna sprawność. Czy kocioł tej wielkości będzie w stanie przy jednym zasypie zagrzac instalacje CO dla domu o powierzchni 170m2 i bufor 2000L?

Pozdrawiam

Może tak,może nie.Nikt nie wie czym chcesz palić i co ogrzewać-szałas,domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny:

W kotle Ds nie ma trybu/ stanu podtrzymania!

Więc maronka nie pisz bzdur, przecież to inni czytają.

to proszę napisz jak mamy nazywać ten  stan ale nazwę podtrzymanie wziąłem z tego forum i od razu wiedziałem o co chodzi, ty pewnie nazwiesz to kiszenie co nie jest zgodne z prawdą  ,może stan stabilizacji ,nie wiem oświeć nas .O kiszeniu możemy mówić wtedy gdy odetniemy pp i pw całkowicie

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do użytkowników kotłów MPM a konkretnie DS 21-25KW. Na ile godzin mniej wiecej wystarcza jeden pełny zasyp zakladajac pełna sprawność. Czy kocioł tej wielkości będzie w stanie przy jednym zasypie zagrzac instalacje CO dla domu o powierzchni 170m2 i bufor 2000L?

Pozdrawiam

pełen wsad to około 100-130kw energii z drewna ,z sosny 100, z grabu nawet 150kw ,a do zagrzania całości potrzebujesz około 130 kw więc na dobrym liściastym ,suchym drewnie jednym wsadem nagrzejesz .Czas spalania to odpowiednio od 3-4h do 7-8h(sosna-grab),przypomniałem sobie kolega Zaciapa ma ten kocioł i pali drewnem ale ma bufor 1000litrów to może napisz do niego 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Nadszedł czas wymiany kotła w moim domu. Plan był taki, żeby wymienić go w przyszłym roku, lecz problemy z obecnym kociołkiem i nadchodzące zmiany dotyczące sprzedaży kotłów przekonały mnie na modernizację kotłowni w tym roku.

 

Kilka słów o domku i czym obecnie palę:

Dom to bliźniak zbudowany z pustaków ceramicznych 25cm szerokie, ocieplony jest styropianem 10cm, poddasze ocieplone wełną 10cm, dach skośny (dachówka ceramiczna). Ogrzewam piwnicę (100m2), parter (100m2), piętro (100m2) i poddasze (60m2). W domu znajduje się sporo okien plastikowych 2szybowych. W standardowym rozmiarze 8szt, małe znajdujące się w piwnicy 6szt, 8szt okien zamontowanych na dachu, 2szt sporych rozmiarów drzwi balkonowych, 1szt drzwi wejściowych z oknem po boku i nad drzwiami.

 

Aktualnie zamontowany jest kocioł górnego spalania Zębiec SWK+S 28kW rok produkcji 2004 oraz piec gazowy. Z pieca gazowego nie korzystam od 6lat związane jest to przede wszystkim tym, że nie jest oszczędny. Dzisiejsze piece gazowe to pewnie inna bajka i zużywają mniej tego czystego paliwa.

Jestem bardziej przekonany do palenia drewnem głównie brzoza, klon, czeremcha, buk, dąb i niewielkie ilości sosny. W lato przepalam lipę i sosnę na CWU. Drewno biorę z LP następnie jest sezonowane do wilgotności poniżej 20%.

Dzisiaj jestem świadomy tego, że ekspert w hurtowni polecił zły piec zasypowy rodzicom gdy budowali dom. W okresie zimowym wciąga drewno jak szalony, ale na szczęście zamierzam to zmienić ponieważ przesuwana płyta nad paleniskiem pękła co zwiększyło apetyt mojego kociołka na drewno.

 

Jestem zainteresowany montażem kotła mpm ds. W przyszłym roku chciałbym dodatkowo zamontować bufor gdyż nie jestem wstanie zakupić wszystkiego w tym roku. Potrzebuje pomocy w doborze mocy kotła do mojego domu z uwzględnieniem modernizacji na montaż bufora. Tutaj tak samo, jaka pojemność byłaby optymalna? MPM DS to dobry wybór w moim przypadku?

Jak już wcześniej pisałem, skoro masz istniejący dom i instalację C.O. , proponuję przeanalizować ilość opału spalanego dotychczas na godzinę czy dobę i z tego wyliczyć moc jaka jest potrzebna.

Proponuję przyjąć 5kWh z jednego kilograma węgla. 

Proponuję również przyjąć większą sprawność nowego kotła np. MPM niż dotychczasowego.

Ja miałem kocioł Zębiec z takimi płomieniówkami 28kW, no i wybrałem nie mniejszy i teraz mam 2 razy za duży 28-32kW.

 

Powodzenia w doborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że około 2m/p,nie jest źle ,ale hajcuję więcej niż bym musiał tak że w 20 m/p się raczej nie,wyrobię  i dzięki za lekcję ortografii już inny kolega mi jej udzielał na priv ale to kolejna pięta wiecie kogo ,bo nie wiem jak się pisze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż inteligentny zamek do drzwi kotłowni, żeby Cię tam wpuszczał dopiero jak nie ma grama ciepłej wody w bojlerze albo przynajmniej co drugi dzień, bo najwidoczniej wpadłeś już w nałóg palenia, nawet jak nie jest to konieczne...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed sezonem grzewczym było przeważnie pusto na forum,jednak w tym roku sezon trwa nieustannie,starszy palacz Maronka dba o podgrzewanie atmosfery.Kiedyś byłem podobnie uzależniony od forum pewnej marki samochodów.Niemniej od jutra zaczynam pracę nad swoim kociołkiem,czyli modernizacji ciąg dalszy,będzie się działo.

 

Mam jeszcze pytanie,czy prawdą jest brak węgla na składach?Kilka dni temu przejeżdżałem niedaleko składu gdzie biorę wegiel i jakoś pusto było na placu,który normalnie zawalony był hałdami opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z węglem tragedia radzę brać jaki jest , na jakim forum samochodowym siedzisz ? mnie też to trzymało ale od jakiegoś czasu nie mam weny (kupiłem dom do remontu) już wyremontowany to pewnie czas na wymiany aut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż inteligentny zamek do drzwi kotłowni, żeby Cię tam wpuszczał dopiero jak nie ma grama ciepłej wody w bojlerze albo przynajmniej co drugi dzień, bo najwidoczniej wpadłeś już w nałóg palenia, nawet jak nie jest to konieczne...

Racja SONY23 racja ,a ty kolego ile spaliłeś od maja do teraz ,pewnie połowę tego co ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,jedno forum to pikuś, ja mam 2 samochody innych marek, które sam staram się serwisować i jak się zaczną na raz psuć, to się zaczyna dziać.. A do tego jeszcze, zaczynam budować dom, a ambitne plany mam, chcę sam w większości wykończyć razem z instalacją, to dopiero tu na forum będę zwracał du*ę co niektórym :) Panowie.. Forum służy po to, żeby sobie pomagać nie się kłócić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paniki z brakiem węgla to trwa juz od sierpnia jak ja kupowałem ,cena rosła co kilka dni , ci co teraz kupuja mówia juz o histerii na składach ,np cena ekogroszku skoczyła o 100zł .

To samo koks ,cena była jak za dobry węgiel a skoczyła ostro w góre .

 

Pytanie ogólne ,wie ktos dlaczego tak jest ,ale sprawdzone info nie plotki ,sztuczna zadyma dla podniesienia ceny czy co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kopalnie fedrują na styk , wina braku inwestycji w poprzednich latach no i znów kilka kopalni znikło ,Makoszowy,Krupiński i pewnie jeszcze jakaś a do tego antysmog i zakaz sprzedaży flotów i mułów a to też parę ton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję jak najprostszą przebudowę palnika tak żeby się nie zapopielał, tzn. żeby możliwe było wygarnięcie popiołu.

Planowałem również możliwość zmiany wysokości szczeliny, ale w moim 28-32 o szer. 41cm bez odlewów betonowych raczej niemożliwe.

Chce przyciąć cegły pod skosem na "dnie" palnika i ustawić poziomo jedną cegłę na wlocie do palnika i miec możliwość wysokości szczeliny.

Mam pytanie czy szerokość elementu wirowego jest różna dla różnych mocy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja węgiel brałem w sierpniu i w stosunku do ubiegłego roku podrożał o 60 zł/tona, brat kupował jakiś miesiąc później i było 20zł drożej. Właściciel składu żalił się, że są duże braki węgla, bo normalnie miał trzy cztery transporty na tydzień, a teraz ledwo jeden idzie wyprosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja SONY23 racja ,a ty kolego ile spaliłeś od maja do teraz ,pewnie połowę tego co ja.

Jakieś 3-4 czubate taczki popiłowanych starych sztachet. Trudno dokładnie ocenić, bo brane z nieregularnej gromady w kotłowni. Ale ja palę raz na 3 a czasami nawet 4 doby przez 2-3 godziny. Raz czy dwa dorzuciłem z szufelkę węgla, żeby trochę dom wysuszyć...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 , na jakim forum samochodowym siedzisz ? mnie też to trzymało ale od jakiegoś czasu nie mam weny (kupiłem dom do remontu) już wyremontowany to pewnie czas na wymiany aut

Zaczynałem od poczciwej toyotki,nie miałem co robić przy samochodzie to kupiłem sobie UAZ-a,a teraz nazbierało się całe stado autek do ogarnięcia,na moje szczęście bezawaryjne jednak obsługa musi być zrobiona.Do tego nieustanny remont i przebudowa domu wraz z kotłem i kotłownią.

 

Zaciapa-wyrazy współczucia z ogarnięciem tego wszystkiego.

 

Węgiel brałem na początku czerwca i już wtedy słyszałem od kierowniczki,co potwierdzają tutaj koledzy,że kopalnie zmniejszyły wydobycie i nakłady na modernizację,i żebym brał teraz węgiel bo na jesień szykują podwyżki cen.A teraz węgla nie ma,a jak jest to trzeba przepłacać.Strach pomyśleć co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybra się raczej unika,nie jest on do niczego potrzebny.Samochodu nie hamujesz zatykając mu wydech,dajesz mniej powietrza a on spala mniej paliwa.

1. Szyber nie powinien być montowany ze względów bezpieczeństwa.

2. W ciężarowych samochodach hamuje się zatykając kolektor wydechowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.