Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że swoim porównaniem niezbyt trafiłem ale skinek zobrazował dobrze o co mi chodziło. Ikarusa prowadziłem ale spalania mu nie rozliczałem w Solarisie tylko siedziałem, ale to nie zmienia faktu że z MPM DS jestem zadowolony i kupiłbym go po raz drugi. Pierwszy sezon się troszeczkę męczyłem przez węgiel z bogdanki, bo się spiekał i zawieszał ale teraz mam Mysłowice i jest elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem wegiel Orzech z marketu BricoMarche Dragon ( maja tez ten mokry Tani Opał) ,a więc opakowanie jest takie i opis taki:

post-65608-0-50029000-1486324991_thumb.jpg

odsypałem sobie próbke prosto z worka ok 10kg ,zważyłem i suszyłem za piecem 2 tyg w koszyku drucianym,co ciekawe wilgotność ok 8% więc miłe zaskoczenie -moze tak trafiłem

choc na oko wydawał sie wilgotny ,tak wygladał w porównaniu do PW-D ,z lewej Brico dragon ,z prawej ze sznurkiem PW-D

post-65608-0-67544400-1486325365_thumb.jpg

post-65608-0-43261300-1486325391_thumb.jpg

jak dla mnie węgiel ok,granulacja podobna jak PW-D ,nie smoli,pali sie dobrze ,nie zwiesza sie ,nie spieka sie ,popiół podobny jak z PW-D ,czuć ze jest troszke słabszy od PW-D ,ogolnie wrazenia subiektywne -jest ok ,cena ok 25zł worek

A ten był jako porównanie PW-D :

post-65608-0-90603100-1486325755_thumb.jpg

PW-D ma ciekawe otwieranie ,worek jest szyty nitka zwisa poza worek i pociagając za nitke rozrywa sie równo i łatwo cały worek ,to ta nitka własnie na zdj by odróznic te dwa wegle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do popielnika jest cały czas otwarty otwór 4cm² ? Czy z popielnika jest 4cm2 otworu do palnika ? Tak czy siak daje to spore zamieszanie w ustawieniu spalania w kotle. Nawet podawwnie PP nad ruszt można zrobić przynajmniej na kilka sposobów i żaden popiół czy inne zaklęcia nie są wtedy potrzebne do palenia drewnem.

ale tu pewnie chodzi o to że ruszta wodne wyczyszczone z popiołu schładzają mocno i słabo się rozpala a jak jest popiół to jest taka izolacja od chłodnych ruszt i szybciej się rozpali tak mniemam bo sam w hajnówce mam ruszta i tak naprawdę fajnie się rozpala jak na  rusztach jest warstwa drzewa i dopiero rozpałka i dalej drzewo szybciej się rozpali i dochodzi do temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM 12-14 kw, zasyp boczny, temp. staram się trzymać w okolicach 70 stopni, klapka miarkownika prawie nigdy nie zamknięta, otwór w dzwiczkach zasypowych otwarty co najmniej do połowy, pale drewnem sezonowanym i mieszanką drewna i węgla. Przy samym drewnie często opał się wiesza mimo, ze staram się rąbać drobne i w miare prostokątne kawałki. PROBLEM to smoła, która zakleja drzwi i zalewa komorę. Drzwi rano musze otwierać używając kawałka drewna i młotka. Wiem - mogę zrobić okap i to mnie nie ominie, kocioł uzytkuje od 2 tyg, zawór mieszający ustawiony na 50%, dodatkowo do kotła wraca cały czas ogrzana woda cwu (jedna pompka tylko na co). Czy poza przykręceniem blachy (okapu) od środka macie jeszcze jakies pomysły co mogę zrobić żeby pozbyć się tego dziadostwa?. Chce rozwiązać problem, ta blacha to półśrodek, który tak naprawdę nie rozwiązuje problemu, oszczędzi jedynie mocowania się z drzwiczkami, Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc drewnem podawaj więcej powietrze przez zasyp i komora będzie czysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasmolone drzwiczki z tego co tu pisano to nasmarowac zdrowo uszczelke -sznur pasta miedzianą taką od aut,okap to wiesz,proponowano podnieść przód pieca ale nie za duzo,bo sie zapowietrzy przod,i mocniej przewietrzac zasyp tak jak to robisz już.

O tym problemie pisano juz wiele razy,jak dla mnie co pisze po raz kolejny wejscie do pieca do którego jest mocowanie drzwiczek powinna byc pod kątem do góry ,zeby smoła sama spływała.

Co do samych drzwiczek to wprowadziłbym regulowane zawiasy jak ma np P2ar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak z innej beczki w Mrówkach od dzisiaj promocja na węgle i np taki orzech

https://wegiel.nazwa.pl/mobile/pl/p/Orzech-drobny-30-55mm-24-MJkg-/149

Kosztuje 550z

Nie wiem czy bedzie dobrze sie spalał w naszych kotlach. Teoretycznie powinien,jak ktoś chce, moze przetestować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz zawór mieszający to spróbuj utrzymać na piecu temperaturę w okolicach 80 stopni.

 

Ja na drewnie utrzymuje 80-85 stopni i jest ok.

Kiedyś piec rozpędził się na drewnie do 110stopni, o dziwo nic nie syczało, nic nie bulgotało w piecu.

Smoła cała spłynęła ze ścianek komory załadowczej.

 

Smoły mało, dzięki okapowi na drzwiach załadowczych nie muszę się siłować i używać łomu do ich otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, wykonałeś taką blachę (okap)?, czy może coś jeszcze ulepszyłeś? przyklejałeś okap, czy przykręcałeś?? https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocioł-ds-mpm/page-190

Edytowane przez Maćko86
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie lubią zmian, jak się paliło tradycyjnie waląc na żar, a tu jakieś dziwne spalanie dolne. O ile wg. się paliło wcześniej w kotle :blink: . Nic, że po miesiącu zawalony komin sadzą, obrośnięty kocioł zatruta okolica, ale w starym dobrze się paliło, przecież hehe. Zamykanie czopucha bo to silniejsze jest niż narkotyk i jak czasem najdzie ochota zajrzeć do dolniaka, a tu buuuuu. No to wejdę na forum napiszę, że to gniot nie kocioł. Gośc popalił dwa miesiące w kotle i napisał jedno zdanie, że drugi raz by nie kupił. Napisz w jakich warunkach palisz chociaż. Masz spełnione wszystkie wymagania dotyczącę montażu kotła i kotłowni?   

Myśle,że jesteś mocno ograniczonym gościem i nie mam zamiaru wdawać sie z Tobą w dyskusje.Wyraziłem swoją opinie i jak się Tobie nie podoba to napisz swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytania,

Kociol jest juz na rynku niemalze 2 lata,czy kupilbys go ponownie,jaka ma sprawnosc w stosunku do poprzedniego kotla,czy jego walory ekologiczne w kontekscie aktualnego smogu uzasadniaja jego wybor,czyli czy mniej czarnego  dymu z komina,jak z obsluga codzienna,czy jest mniej klopotliwy od poprzednika?

Prosze o obiektywne oceny

Otóż z pozycji zwykłego użytkownika(nie konstruktora pieców,nie dłubka złotej rączki,nie nawiedzonego ekologa,nie bezrobotnego,który ma czas spedzac w kotłowni)ten piec nie spełnił moich oczekiwań.Kupiłem go czytając opinie fachowcow,zdając sobie sprawe,że piec jest nowością na rynku i może zaskoczyć czymś podczas urzytkowania.Zdawałem sobie również sprawe,że jest to zwykły piec,który wymaga obsługi,a nie super automat ,który zapewni mi czyste bezobsługowe ogrzewanie.Paląc w MPM-ie zastosowałem sie do wszelkich porad i uwag forumowiczów którzy maja wieksze doświadczenie z w/w piecem,czyli pale w nim ze wszelkimi zasadami obowiązującymi przy DS.Nawiasem to żadna filozofia choć niektórzy robią z tego problem pisząc o jakiś dziwnych nawykach z GS.Nie trzeba też mi palić 10 lat żeby ocenić czy piec mi pasuje czy też nie.Nie twierdze też,że to jest zły piec,nie mam doświadczeń z innymi DS.Na pewno nie kopci z komina jak poprzedni mój piec.następny pluch to,że nie grzeje komina,czyli można by pomyśleć,że będzie oszczedniej ale tu konsternacja.Po 4 miesiącach palenia bilans jest porównywalny ze starym piecem.Oczywiście nie dajmy się zwariować, nie waże opału wagą apteczną .Następna sprawa to opał.Piec jest dośc wymagający pod tym względem,a mieszkając daleko od kopalni nie mam zbytniego dostępu do jakiegos wyselekcjowanego węgla.Paląc węglem o niższej kaloryczności jest ok ale zawala sie palnik popiołem.Jak kupiłem wegiel o wyższej kaloczności to jest ok w palniku,mniej popiołu ale spieka sie i zawiesza powodując utrate stałopalności.Pozatym smoła,dym i smród w kotłowni ale o tym już wiecie pewnie wszyscy.Jeśli ma ktoś pytania to odpisze póżniej ,teraz ide spać,zajrze jeszcze do pieca zanim wezme prysznic:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak z innej beczki w Mrówkach od dzisiaj promocja na węgle i np taki orzech

https://wegiel.nazwa.pl/mobile/pl/p/Orzech-drobny-30-55mm-24-MJkg-/149

Kosztuje 550z

Nie wiem czy bedzie dobrze sie spalał w naszych kotlach. Teoretycznie powinien,jak ktoś chce, moze przetestować ;)

Teoretycznie powinien się dobrze palić a i cena jest korzystna nawet bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM 12-14 kw, zasyp boczny, temp. staram się trzymać w okolicach 70 stopni, klapka miarkownika prawie nigdy nie zamknięta, otwór w dzwiczkach zasypowych otwarty co najmniej do połowy, pale drewnem sezonowanym i mieszanką drewna i węgla. Przy samym drewnie często opał się wiesza mimo, ze staram się rąbać drobne i w miare prostokątne kawałki. PROBLEM to smoła, która zakleja drzwi i zalewa komorę. Drzwi rano musze otwierać używając kawałka drewna i młotka. Wiem - mogę zrobić okap i to mnie nie ominie, kocioł uzytkuje od 2 tyg, zawór mieszający ustawiony na 50%, dodatkowo do kotła wraca cały czas ogrzana woda cwu (jedna pompka tylko na co). Czy poza przykręceniem blachy (okapu) od środka macie jeszcze jakies pomysły co mogę zrobić żeby pozbyć się tego dziadostwa?. Chce rozwiązać problem, ta blacha to półśrodek, który tak naprawdę nie rozwiązuje problemu, oszczędzi jedynie mocowania się z drzwiczkami, Proszę o pomoc

Nie chcę Cie martwić ale ja tej smoły nie mogę się pozbyć choć zmieniałem opał i parametry pracy pieca.Daje mi do myślenia fakt,że niektórzy użytkownicy tej smoły podobno nie mają.Może gdzieś jest problem nieodkryty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no też się zastanawiam co jest tego powodem i szukam rozwiązań:/ montowałeś okap? przyklejałes? przykręcałes?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, wykonałeś taką blachę (okap)?, czy może coś jeszcze ulepszyłeś? przyklejałeś okap, czy przykręcałeś?? https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocioł-ds-mpm/page-190

 

Okap mam przyspawany, zrobiony z blachy ~1,5mm.

Od strony zamknięcia narożnik zaokrąglony żeby się nie skaleczyć przy podkładaniu.

 

z ulepszeń to jeszcze zrobiłem palnik jedno-wirowy odlany z żarobetonu i kilka cegieł szamotowych nad palnikiem żeby podnieść temp spalin.

Śruba rzymska na łańcuszku przy klapce PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż z pozycji zwykłego użytkownika(nie konstruktora pieców,nie dłubka złotej rączki,nie nawiedzonego ekologa,nie bezrobotnego,który ma czas spedzac w kotłowni)ten piec nie spełnił moich oczekiwań.Kupiłem go czytając opinie fachowcow,zdając sobie sprawe,że piec jest nowością na rynku i może zaskoczyć czymś podczas urzytkowania.Zdawałem sobie również sprawe,że jest to zwykły piec,który wymaga obsługi,a nie super automat ,który zapewni mi czyste bezobsługowe ogrzewanie.Paląc w MPM-ie zastosowałem sie do wszelkich porad i uwag forumowiczów którzy maja wieksze doświadczenie z w/w piecem,czyli pale w nim ze wszelkimi zasadami obowiązującymi przy DS.Nawiasem to żadna filozofia choć niektórzy robią z tego problem pisząc o jakiś dziwnych nawykach z GS.Nie trzeba też mi palić 10 lat żeby ocenić czy piec mi pasuje czy też nie.Nie twierdze też,że to jest zły piec,nie mam doświadczeń z innymi DS.Na pewno nie kopci z komina jak poprzedni mój piec.następny pluch to,że nie grzeje komina,czyli można by pomyśleć,że będzie oszczedniej ale tu konsternacja.Po 4 miesiącach palenia bilans jest porównywalny ze starym piecem.Oczywiście nie dajmy się zwariować, nie waże opału wagą apteczną .Następna sprawa to opał.Piec jest dośc wymagający pod tym względem,a mieszkając daleko od kopalni nie mam zbytniego dostępu do jakiegos wyselekcjowanego węgla.Paląc węglem o niższej kaloryczności jest ok ale zawala sie palnik popiołem.Jak kupiłem wegiel o wyższej kaloczności to jest ok w palniku,mniej popiołu ale spieka sie i zawiesza powodując utrate stałopalności.Pozatym smoła,dym i smród w kotłowni ale o tym już wiecie pewnie wszyscy.Jeśli ma ktoś pytania to odpisze póżniej ,teraz ide spać,zajrze jeszcze do pieca zanim wezme prysznic:)

no jak w każdym piecu są problemy nawet te na pelet je mają chociaż chyba najmniejsze ale najważniejsze dla planety że nie dymi lub dymi dużo mniej jesteś eko robisz coś dla bliźniego i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki minimalny zakres powinien mieć termometr spalin przy paleniu węglem?

 

Termometr do wędzarni o zakresie 0-350stC sprawdzi się?

za mały nawet mpm na krótkim biegu potrafi 500 osiągnąć jest na filmiku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny pluch to,że nie grzeje komina,czyli można by pomyśleć,że będzie oszczedniej ale tu konsternacja.Po 4 miesiącach palenia bilans jest porównywalny ze starym piecem.Oczywiście nie dajmy się zwariować, nie waże opału wagą apteczną.

Witam. Nie odbierz mojego postu jako krytyki w obec Twojej wypowiedzi, czy osoby. Aczkolwiek coś zwróciło moją uwage w twojej wypowiedzi. Mianowicie chodz mi o grzanie komina, nie wiem jakiej mocy posiadasz kocioł, czym palisz, ale Mpm ds powinien grzać komin. Przy prawidłowym użytkowaniu temp na czopuchu powinny oscylowac w granicach 180/220°C . Jesli masz mniejsze temp... wskazuje to na przewymiarowanie kotła, lub zbyt słaby ciąg. Natomiast jeśli tak jest, tłumaczy to brak oszczędności w opale, zbyt duże ilosci smoły,zadymienie kołowni i ogólny brak zadowolenia. Tlenek węgla, bezwonny,bezbarwny, który dostaje samozapłonu w temp ponD 600°C jest bardzo kalorycznym gazem. Z moich obserwacji wnioskuje że jak mam spaliny chłodniejsze niż 150°C nie ulega on spalaniu:/. Moim zdaniem są trzy główne powody które mają wpływ na zadowolenie z "pieca". Ciąg, opał i dobór mocy kotła, no jeszcze dodał bym świadomość ;)

Pozdr. Grzegorz :)

Ps. Sorki z tel na szybko pisałem ;)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mały nawet mpm na krótkim biegu potrafi 500 osiągnąć jest na filmiku

u mnie dochodzi do ok 450, krótki obieg zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam załadunek górny. Jak paliłem ciągle i dosypywałem paliwa, zanim pojawił się żar nad paleniskiem, to drzwiczki otwierały się bezproblemowo. Teraz jak przepalam to zawsze po paleniu są trochę sklejone. Wydaje mi się, że intensywność palenia też ma wpływ, czym więcej ognia tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mały nawet mpm na krótkim biegu potrafi 500 osiągnąć jest na filmiku

 

To chyba przez Was ten efekt cieplarniany ? ,500* to chyba przesada, zresztą w czasie rozpalania można termometr wyjąć. Ja mam do 300* w innym kotle ale u mnie 230*to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej waham się nad zakupem mpma czytając ost posty właścicieli. Po pierwsze te chłodne spaliny kondensat bo jeszcze stary komin po drugie problemy z palnikiem po trzecie żona może nie poradzić sobie z zaklejonymi drzwiczkami. No sam już niewiem jestem w kropce. Może mniej problemowy byłby ZGODA DS? A może kupię GS-a np Setlans Air

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak w każdym piecu są problemy nawet te na pelet je mają chociaż chyba najmniejsze ale najważniejsze dla planety że nie dymi lub dymi dużo mniej jesteś eko robisz coś dla bliźniego i już

Jasne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki minimalny zakres powinien mieć termometr spalin przy paleniu węglem?

 

Termometr do wędzarni o zakresie 0-350stC sprawdzi się?

 

Mam ów taki termometr zamontowany i się sprawdza tj. nie przepalił się chodź wskazówka podczas rozpalania potrafi się przekręcić o 360 stopni :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.