Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z kolegów pali zrębką a moje pytanie dotyczy stałopalności pełnego zasypu zrębki np w kotle 12-14 kw czyli tym chyba najpopularniejszym? przy 56 L z gornym zasypem podejrzewam 4h,czy się mylę?

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rzeczywiscie mało,sugerowałem się swoim kotłem,komora 28 L, na żar przy palniku daję 3 kawałki drewna i zasypałem po drzwiczki suchej drobnej zrębki,wytrzymało 2h przy temp 65*C na kotle, [nie ładowałem bufora no i temp niższa]

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem zrębką, po ok godzinie już nic niema;D palę z buforem, kocioł 25kW

 

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

 

No ale przez godz. to już sporo można bufor załadować  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie szukam kotła 8-10 kw i sam nie wiem 

MPM fajny pewnie wybiorę się go oglądnąć bo mam nie daleko ale boję sie że mogę mieć za słaby ciąg, trochę boję się tego palnika(pękanie czyszczenie ) większość myślę że pracował by na węglu i lato grzanie CWU drzewo.

Zastanawiam się jeszcze na takim zwykłym piecyku:

przekroj_ksgw.jpg

ten znowu ma ten wymiennik z rur opłomek trudnych w czyszczeniu no i sam nie wiem.

Jedno jest pewne chcę piec dolnego spalania może coś doradzicie może coś innego???????

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie MPM DS II jest najbardziej dopracowaną konstrukcją kotła dolnego spalania na naszym krajowym rynku.

Nie masz się czego obawiać podaj jaki masz komin jakie zapotrzebowanie na energię i się dobierze.

MPM DS II 14kW przeszedł pomyślnie testy emisji spalin i w pracy wraz z buforem dostał 5 klasę czyli tak jak najnowsze kotły podajnikowe.

Ten kocioł KSGW jest poprawnym kotłem ale osobiście bym go nie wybrał.

Co do kotłów dolnego spalania nie ma ich za dużo.

http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-dolnego-spalania

Nie ma się co bać nowości w końcu od lat nam uświadamiano że w ogrzewaniu naszych domów trzeba brać tradycyjne i niezawodne konstrukcje tak zwane skrzynki na opał GS.

Zrób sobie OCZ na stronie i podaj linka.

http://cieplowlasciwie.pl/

A tu masz o paleniu i więcej o kotłach i ich rodzajach.

http://czysteogrzewanie.pl/

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły o takiej konstrukcji jak zgoda są ciężkie w czyszczeniu, a napiszę wręcz, że tego pierwszego pionowego wymiennika nie da się wyczyścić. Ja osobiście próbowałem przez 11 lat czyścić tylko raz i dałem sobie spokój a nie mam na drodze żadnych rurek po drodze tak jak jest w zgodzie. Do tego dochodzi, że kupując nowy kocioł od razu musisz przystąpić to przeróbek (zatkanie górnego otworu w pionowym wymienniku, którego nie ma na schemacie, dodatkowo dorobić palnik z cegieł szamotowych by zniwelować odrobinę problem wychładzania palnika przez wodę powrotną) nie wspomnę już o tym że w takim kotle lubi się rozpalić cały zasyp zwłaszcza jak są już nieszczelne drzwi załadowcze. O małym zasypie nie wspomnie, który przy paleniu z mocą znamionową jak wystarczy na 6 godzin to jest dobrze. Po za tym przy przeróbkach i odrobinie wprawy można w nim próbować palić całkiem fajnie bez dymu, ale do łatwych to nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się a co przeszkadza Ci ten palnik ?

Myślę że najmniejszy MPM DS II spisał by się u Ciebie dobrze.

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla węgla i w miarę ciągłego palenia to ten najmniejszy wystarczy. Jak byś ściany ocieplił z 10cm styropianu to i tak już będzie za duży.

Sprawdź sobie ile zyskasz i podstaw w kalkulator że masz ocieplone 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  "sono" za poradę stronkę "czysteogrzewanie" i jej "forum" znam doskonale mam teraz piec własnej roboty ( piec na wzór ogniwa s6wc classic ok 15-16 kw dobrze grzał jak strop był nie ocieplony podłogi stare na legarach i stare okna ) a teraz po prostu jest kiszenie tego opału, sadza  czyszczenie komina co 2 tygodnie itd..... :(  :(  :(  :(  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zanim ten wyzionie ducha to warto by było jeszcze nad nim popracować choć to pewnie może już być gra nie warta świeczki.

Podaj jeszcze jak możesz gdzie masz kotłownie w jakim pomieszczeniu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w piwnicy (suterenie wysokości 1.9m) do ogrzania własnie ok 80m2 piętra 

nad nią. Szukam pieca " bardziej"  dla Mojej żonki no i myślę o dolniaku "jakoby"  łatwiejszego w obsłudze dla Niej i "marzę" o czyściejszym spalaniu.

Cykliczne rozpalanie od góry nie wchodzi w grę.  :(

Edytowane przez robi251
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwygodniejszy będzie górny a z resztą tych maluchów chyba z bocznym to nie robią nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1z5p 

 

a co z tym paleniem w mpm-ie  bez palnika da się????

Pewnie że się da! Tylko sprawność spadnie :/

Na tą chwilę nie mamy problemów z uszkodzeniami palników. Odlewy są robione z żarobetonu, takiego jak w piecach hutniczych :) ale nawet jeśli coś by się stało i nie było by możliwości montażu nowego palnika (który w 80% składa się ze standardowych cegiełek szamotowych). Można zostawić same cegiełki, zrobić między nimi  szczelinę na Pw i Jesteś w stanie dalej palić z dużymi sprawnościami o których niestety większość kotłów na rynku, bez przeróbek może sobie tylko życzyć :/ 

 

 

Dla węgla i w miarę ciągłego palenia to ten najmniejszy wystarczy. Jak byś ściany ocieplił z 10cm styropianu to i tak już będzie za duży.

Sprawdź sobie ile zyskasz i podstaw w kalkulator że masz ocieplone 10c

 

Kolega @Sono... dobrze prawi, aczkolwiek ja, zastanowił bym się bardziej nad dobraniem mocy. 

 

5-7kw to maleństwo którego pojemność wodna to tylko 27l   ;) Jeśli twoja rodzina zużywa sporo ciepłej wody, ten "piecyk" już to odczuje ;)

W tak małych instalacjach trzeba naprawdę dokładnie przyjrzeć się poborom ciepła, uwzględnić ocieplenie rur w nieogrzewanej kotłowni,włącznie z pojemnością instalacji. 

Nie namawiam Cię na większy,droższy kocioł, ale warto się trochę mocniej pochylić nad odpowiednim doborem.

Na tą chwile zima jest łaskawa dla nas, czy zawsze tak będzie? Oby :)

Zmniejszyć moc zawsze można z chęcią w razie potrzeby pomogę  ;)

Jeśli planujesz dodatkowe ocieplenie, śmiało bież malucha,będzie idealny   ;)

 

Tak jak pisałeś, podjedz do siedziby firmy, popytaj, popatrz, posłuchaj,chłopaki powiedzą swoje zdanie i podejmiesz decyzje. 

 

 

Pozdrawiam. Grzegorz 

 

Ps. Jeśli boisz się o ciąg kominowy, zastanów się nad wentylatorem wyciągowym! Choćbyś miał go używać tylko przy rozpalaniu i dokładaniu, podczas normalnej pracy raczej nie będziesz go potrzebował.

Przy niewystarczającym ciągu minimum 20Pa znienawidzisz ten piec :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły o takiej konstrukcji jak zgoda są ciężkie w czyszczeniu, a napiszę wręcz, że tego pierwszego pionowego wymiennika nie da się wyczyścić. Ja osobiście próbowałem przez 11 lat czyścić tylko raz i dałem sobie spokój a nie mam na drodze żadnych rurek po drodze tak jak jest w zgodzie. Do tego dochodzi, że kupując nowy kocioł od razu musisz przystąpić to przeróbek (zatkanie górnego otworu w pionowym wymienniku, którego nie ma na schemacie, dodatkowo dorobić palnik z cegieł szamotowych by zniwelować odrobinę problem wychładzania palnika przez wodę powrotną) nie wspomnę już o tym że w takim kotle lubi się rozpalić cały zasyp zwłaszcza jak są już nieszczelne drzwi załadowcze. O małym zasypie nie wspomnie, który przy paleniu z mocą znamionową jak wystarczy na 6 godzin to jest dobrze. Po za tym przy przeróbkach i odrobinie wprawy można w nim próbować palić całkiem fajnie bez dymu, ale do łatwych to nie należy.

Troche cie poniosło,mam drugi sezon zgode i wiekszych problemów z czyszczeniem nie mam,dziury nad pionowym wymiennikiem nie musze zatykać bo jej tam nie ma,a dorobienie palnika i dołożenie kilku cegieł w komorze ,to żaden problem i koszt ,mnie to kosztowało kilka złotych a mpm bierze za to prawie tysiaka wiecej niż mój kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupu dowolnego kotła prosze sie zastanowić i nie sugerowac się ceną,kocioł ma służyc co najmniej 10 lat,i może być cierniem w *** lub trafionym zakupem. Warto dołożyc pare stowek. Wiem to z doswiadczenia,rodzice uzytkowali kocioł SKI 20 lat,kosztował grosze i nie chciał się zepsuc,w koncu wywaliłem go na zbity pysk i pociąłem,gdybym tego nie zrobił,obawiam się,ze słuzylby jeszcze z 10,a był koszmarny w uzytkowaniu. Teraz jest DS i inna epoka palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdemontowałem czepek z komina wedle rad i będę dalej obserwował. A co do kiszenia opału, to może i się troszkę kisi chociaż jak zaglądam w dziurkę od palnika to ciągle jest płomień... ale sytuacji z zaklejonymi drzwiczkami na amen nie powinno być, co świadczy o niedopracowaniu kotła.

Rodzice mają jakiś piec zgazowujący drzewo z nadmuchem i sterownikiem, w dni gdzie jest dodatnia temp piec pracuje przez połowę dnia w podtrzymaniu (odstawienie). W komorze załadowczej jest 2-3x więcej smoły niż u mnie w mpm ds i nigdy nie mieli problemu z otwieraniem zasypu (też od przodu). 

 


Kotłownia w piwnicy (suterenie wysokości 1.9m) do ogrzania własnie ok 80m2 piętra 
nad nią. Szukam pieca " bardziej"  dla Mojej żonki no i myślę o dolniaku "jakoby"  łatwiejszego w obsłudze dla Niej i "marzę" o czyściejszym spalaniu.
Cykliczne rozpalanie od góry nie wchodzi w grę.  :(
 
Jeśli masz zamiar ogrzewać bufor to możesz brać w ciemno. Koniecznie górny zasyp bo jak od przodu to żona może chcieć Cię wyrzucić z domu razem z piecem (tak jak moja). Jeśli nie planujesz bufora to dokładnie dobierz moc kotła do ogrzewanej powierzchni, olej rady hydraulików (że piec musi mieć zapas mocy) i nie napalaj się jak szczerbaty na suchary (tak jak ja :P) bo teraz pluje sobie w brodę. 
Edytowane przez skinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.