Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Prosze pana, zdecydowanie warto wyłożyć na sondę, dziwne ze odrazu niewziołeś, to dla kotła jest lepiej, dla was mniej ustawien. Kocioł sam sobie reguluje tlen spaliny za pomoca sondy. I mniej syfu w kotle. Wiele jest wskazań na tak. Wiele posiadaczy też powiedzą tak

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)
W dniu 14.08.2020 o 11:22, Robson24 napisał:

Prosze pana, zdecydowanie warto wyłożyć na sondę, dziwne ze odrazu niewziołeś, to dla kotła jest lepiej, dla was mniej ustawien. Kocioł sam sobie reguluje tlen spaliny za pomoca sondy. I mniej syfu w kotle. Wiele jest wskazań na tak. Wiele posiadaczy też powiedzą tak

Pozdrawiam

No dobrze to rozumiem ale czy ktoś ma porównanie jeśli chodzi o spalanie pelletu, czyli jakiś czas bez sondy potem jej montaż i jak była różnica w spalaniu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Generalnie sonda ma za zadanie optymalizację pracy wentylatora. Podajniki pelletu podają paliwo bardziej lub mniej nierównomiernie. Ilość tlenu w spalinach wtedy rośnie lub spada przy stałym nadmuchu, W kotle wtedy odpowiednio palenisko jest zbyt  mocno  napowietrzone ( przechłodzone) lub niedotlenione i robi się czarno. Rosną straty opalu. 

Opublikowano

Z moich obserwacji wynika, że sonda sobie dobrze radzi ze spadającym tlenem w spalinach poprzez odpowiednie podnoszenie obrotów wentylatora. Natomiast słabo sobie radzi z nadmiarem tlenu na niskiej mocy kotła. Kociol nie może zejść z obrotami wentylatora poniżej ustawionego minimum (najczęściej ustawione jest 20-25%) a przy pracy na najniższej mocy tlen rośnie powyżej zakładanych 12,5%.

Opublikowano

Dzień dobry, wczoraj wymieniłem zbiornik cwu z 80 litrów na 250 i czy też tak macie po paru godzinach że na piecu pokazuje temperaturę niższą nawet o 15 stopni niż termometr w baniaku? I jeszcze jedno czy macie zamontowane zawory zwrotne na cwu? Proszę o informację. 

Opublikowano

Tak ja mam 280lit

Tak bo np u mnie termometr z zbiornika jest u góry  a czujnik z kotła ktory daje syg tm  wody znajduje się na dole zbiornika. Na spodzie zawsze chłodniejsza woda jest. Jak masz np ustawione cwu na 50stop, to na górze zbiornika bedzie z 10stop większa

Opublikowano

A czujnik temperatury w tym samym miejscu co termometr?? Jesli grzejesz cały zbiornik a czujnik temperatury masz wyżej niz termometr na zbiorniku to jak masz rozbiór cieplej wody to będziesz miał różnicę (góra ciepła woda, dół zimna)

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano (edytowane)

Myślałem że jak kupię większy zbiornik to wody ciepłej starczy na 2 dni i piec będzie się odpalał co dwa dni a tu nie. Otwór na czujnik jest w połowie wężownicy a termometr na górze. A te zawory zwrotne macie zamontowane jak tak to w którym miejscu? 

Edytowane przez gwint
Opublikowano

to ustaw duzą histerezę na cwu. Ja zbiornik mam 200l i grzeje do 55st. histereza 30st i jak na dole(w połowie wężownicy) temp. spadnie do 25 wtedy odpala sie kocioł i grzeje wodę. Wody wystarcza w zależności od zużycia od 2x na dobę , do 1x na 2 doby

Opublikowano

Histeryzę mogę zniżyć tylko o 10*nie mam więcej i obniżenie nocne też mam tylko na 10*może macie inne oprogramowanie 

Opublikowano

Ja mam inny kocioł i inny sterownik, u mnie max 30st histerezy, a obniżenie nocne nic nie daje, bo zniża tylko zadaną.

10st to mało, chyba, ze ktoś ma zasobnik poziomy

Opublikowano

gwint, nie możesz włożyć czujnika w miejsce termometru? Jeśli nie, przymocuj sobie czujnik na styk do rury poboru ciepłej wody jak najbliżej zbiornika i zaizoluj wszystko. Woda będzie schodzić do dna przed odpaleniem kotła. 

Zawór zwrotny to konieczność.

 

Opublikowano

HarryH, ja mam czujnik zamontowany w miejscu gdzie jest na rysunku i to wychodzi akurat w połowie wężownicy 

Opublikowano



Jeśli nie, przymocuj sobie czujnik na styk do rury poboru ciepłej wody jak najbliżej zbiornika i zaizoluj wszystko. Woda będzie schodzić do dna przed odpaleniem kotła. 
Zawór zwrotny to konieczność.
 


Minus tego rozwiązania jest taki, ze w czasie kąpieli może zabraknąć cieplej wody w zbiorniku, a zanim nagrzeje ponownie to z godzina minie! Jedynie jak pisali koledzy- zamienić czujnik z termometrem i będzie grzało dopiero jak zostanie 1/3 lub 1/4 zbiornika cieplej wody. Dodatkowo z histerezami sie pobaw. Ja mam obnizenie nocne ustawione od 8 do 17 i od 19do 6 rano (10*C) histereza na 10*C i mam pewność że rano i wieczorem jest ciepla woda- wtedy gdy najbardziej potrzebna. Ale ja dodatkowo mam solary.



Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ja też mam w połowie, ale histerezę mam na 30C i praktycznie zużywam cała wodę z zasobnika. Piszę co możesz zrobić, jeśli histerezę możesz faktycznie faktycznie ustawić tylko 10C.

1 minutę temu, Bisiasty napisał:

Minus tego rozwiązania jest taki, ze w czasie kąpieli może zabraknąć cieplej wody w zbiorniku, a zanim nagrzeje ponownie to z godzina minie!

To ustawi sobie taką temperaturę, żeby mu nie zabrakło. Poza tym bądźmy poważni, ładunek jest uwarstwiony i góra zasobnika grzeje się szybko.

Opublikowano

Dzięki za podpowiedzi i zainteresowanie. 

Opublikowano

Ja w takim przypadku to dałbym dwa czujniki temperatury. Jeden w miejsce termometru a drugi tam gdzie jest teraz czyli w połowie wezownicy. Oba te czujniki podlaczyl do przekaźnika sterowanego zasilaniem pompy cwu.

Standardowo przekaźnik bez zasilania laczylby czujnik ten co jest wyżej i w momencie spadku temp sterownik kotła wlaczalby pompę cwu i zasilalby przekaźnik ktory na czas grzania odlaczalby czujnik górny a laczylby czujnik dolny. Po nagrzaniu zasobnika sterownik wyłącza pompę oraz przekaźnik który zpowrotem odlacza dolny a podłącza gorny. Prosta konstrukcja, tania i skuteczna.

Opublikowano

Gonzo19, ja za bardzo się na tym co piszesznie nie znam jak bym miał może rysunek to bym zrobił, ale masz dobry pomysł,dzięki. 

Opublikowano

Gonzo19 dziękuję za schemat, jeszcze spróbuję  w miejscu otworu cyrkulacji zamontować to, bo otwór jest zaraz nad wężownicą i wtedy zobaczę czy to wystarczy a jak nie to zrobię tak jak pisałeś. 

Screenshot_20200823-102443.jpg

Opublikowano

Im wyżej umieścisz czujnik tym mniejszą pojemność zbiornika nagrzejesz. 

Ogólnie przy zbiorniku pionowym to albo dwa czujniki jak przy buforze albo jeden w połowie dolnej wezownicy i duża histereza.

Inaczej to będzie kicha i mając np.zbiornik 200- 300l to wykorzystasz pi razy oko z 50 l.

Opublikowano

Miesiąc temu był serwis, ale zadzwonię i zobaczę co mi powiedzą. 

Opublikowano

Dzwoniłem do lazara, oni nie wyślą oprogramowania jedynie jak przyjedzie serwisant to wtedy może zmienić. 

Opublikowano

Nie ma to jak traktowanie użytkownika przez producenta jak imbecyla.

Niestety to standard wśród producentów kotłów. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.