Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie trapi inne zagadnienie. Jako rezerwowy mam podpięty sterownik Bruli i obserwując wskazania temperatur to z skzp bardziej te odczyty skaczą.  Czy to jest kwestia użytych czujników czy też interpretacja sterownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dozy napisał:

@K-r-y-s, czekasz na lepszą pogodę? A to u Ciebie mróz? U mnie 6 stopni na zewnątrz.
Kliknij wygaszanie i zobacz co się będzie działo. Przerwa pracy kotła na kwadrans w niczym nie przeszkadza. 🙂

 Nieee🙂 , po prostu mam stresa przed rozpalaniem, po tym jak mi strzelił podczas rozpalania automatycznego na poprzednim sterowniku, miałem za małe powietrze ustawione. W SKZP jeszcze nie podchodziłem do tematu 😉

Wracając do trapiącego mnie pytania, to zostało rozwiązane. Czas wygaszania (czyli chyba także wypychania żaru) miałem ustawione na 7 min. Czas dopalania ustawiłem 10 s (na próbę) a dmuchawa na 35. Po wciśnięciu "wygaszanie", na sterowniku przechodzi z modulacja na dopalanie, dmuchawa ustawia się na 35, a po dziesięciu sekundach przechodzi w stop. Czyli potwierdzone, co bardzo mnie cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alf napisał:

No przecież gapię się na panel a tam wiadomo, każdy ma podobny😉 poprostu bruli lepiej trzyma wskazania temp. 

Jasne, jasne po prostu bruli jest mniej dokładny 🙂  i długo trzyma odczytaną temp. chociaż ona jest już dawno jest zmieniona (dobrze tu kombinuję ?). OK, wszystko można sobie jakoś wytłumaczyć 🙂Jakaś większa bezwładność w Brulim. Spoko, to tylko takie przyszczypywanie dla zabicia czasu. Zapewne oba sterowniki korzystają z tych samych czujników i korzystają z podobnych obiektów do odczytywania danych. I=U/R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcin napisał:

W instrukcji stoi: "SPALANIE DOBOWE – ilość paliwa zużyta w ciągu ostatnich 24 godzin". Spalanie to może się więc zmieniać co godzinę.

No tak. Przecież to jest logiczne, hahahah... A ja jakoś nie mogłem tego pojąć bo w argosie spalanie dobowe było podliczane o jednej konkretnej godzinie. Czyli jak np. włączyłeś go o 8-mej rano, to spalanie dobowe podliczane było właśnie do 8mej rano kolejnego dnia i potem następnego, itd.

Czasami łatwiej jest nauczyć się wszystkiego od nowa niż przestawić się z jednego sterownika na inny (lepszy), bo to sie w głowie potrafi plątać jeden z drugim. Wiecie o co chodzi. 😄


Wracając do wypychania żaru przy wygaszaniu - nie wypycha żaru i nawet nie można zmienić czasu jeśli obsługa zapalarki jest włączona. Już to przetestowałem. ...ale może po kolei.
Jakoś mnie tknęło i chciałem pobawić się tym wypychaniem żaru. Wiedziałem, że mam ustawione na zero bo sam to pierwszego dnia wyzerowałem, ale teraz zażyczyłem sobie zmiany.
Szukam tego w sterowniku - nie ma. Szukam w instrukcji - no jest, w karcie wygaszanie. Nawet obrazek jest. No dobra. Klikam w rozpal/wygaś i w wygaszanie, a tam tylko stop i wygaszanie. Jak kliknę w stop to palnik stopuje, wiadomo. Jak kliknę w wygaszanie no to zaczyna dopalać żar.
Kurcze, gdzie to jest? Przecież ja to gdzieś widziałem.
Przyszedł mi do głowy domysł, że gdy zapalarkę zmienię na brak, to może wtedy ten czas wypychania się pojawi. ...a jak. 😁
Zmieniłem czas wypychania żaru na 15 min, zmieniłem w opcjach zapalarkę na auto i klikam na rozpal/wygaś i wygaszanie i jeszcze raz wygaszanie, no i wyrzuca mnie na pulpit, w statusie dopalanie i słychać tylko bieg dmuchawy. ☺️

Odnośnie temperatury rury podajnika to u mnie nigdy nie osiągnęła 35 stopni, więc prawdopodobieństwo cofnięcia się żaru jest wyeliminowane raczej do zera. Ale wystarczy, że raz się zdarzy wyjątek od reguły i skutki mogą być nieciekawe. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i dałem mu 15 min. 😉


A na koniec obrazki, hehe.
Pierwszy to bez aktywnej opcji zapalarki, a drugie z opcją zapalarka auto.

DSC_5043.thumb.JPG.933d6a835999dbe55c739fcfaca76ad9.JPG

DSC_5044.thumb.JPG.60cc9e4aa1bf33aeda19962a5d72aa25.JPG

Edytowane przez Dozy
zdjęcia
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ogarnęliśmy dopalanie, ale jeśli mamy aktywną zapalarkę i nie ma opcji z ustawieniem czasu pracy podajnika /wypychanie żaru/ to co ...  ? Ta funkcja jest nieaktywna?  Jakby nie patrzeć to nie mamy możliwości ustawienia czasu wypychania żaru w razie przekroczenia temperatury na rurze podajnika  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne doświadczenia zrobić? 

Mam pomysł. Zara bedzie wniosek. 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak 😆 rób koniecznie :-)

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:
Z tym spalaniem dobowym z ostatnich 24 godzin i jego zmianami wskazań kilka razy dziennie (co godzina) nie zaczaiłem, ale to nie oznacza, że brakuje mi intelektu, hyhy.
Miałem pewne domysły co do wypychania żaru w razie w, ale fakt faktem zawsze lepiej się upewnić.
Doświadczenie przebiegło pomyślnie. Wniosek potwierdził moją tezę.

Przez Ciebie @K-r-y-s wyskoczył mi błąd na sterowniku, który w zasadzie nigdy nie powinien się pojawić przy SV200. 😉

Zara zapodam linka.

//edit:
Kurcze... Filmik waży ponad 0.5GB bo nagrywałem w fullHD 60kl/sek. Zaraz wytnę zbędne minuty i zrenderuje na lżejszy "kaliber".

//edit:
Proszę bardzo ☺️
https://www.udrop.com/6nxi/test_wypychania_żaru.webm

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha ... dobry jesteś giguś 😆. Super test !!! Rozumiem, że testowałeś na włączonej zapalarce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ekranie przy dmuchawie widać przecież szary prostokącik. 

Jak obsługa zapalarki jest wyłączona to tam jest jednolity zielony. 🙂

PS.
I podczas testu wyszło na jaw, że ten buzzer w panelu jest jakiś zrypany. Jest "pik", potem "p" "p" i znowu "pik".
Do animacji przycisków też można się przyczepić. Jedne mają animacje wciśnięcia, inne nie. ...a w zasadzie to większość nie ma. No ale to już tylko kosmetyka nie wpływająca na funkcjonalność urządzenia.

 

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak niewidoczny, że nie pomyślałem o tym, ale masz racje. Zawiechy buzzera słychać. 

Mam propozycję ... spróbuj to samo, ale z włączoną zapalarką ... ups ☺️

... Ewentualnie ja jutro będę testował

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...że jak? Mam zrobić test inicjujący przegrzanie podajnika podczas rozpalania automatycznego? ...w momencie gdy zapalarka rozgrzewa groszek?
Po co i na co?

Zastanawia mnie jednak włączenie trzeciej pompy i zaraz wyłączenie. Co prawda fizyczna pompa od trzeciego obiegu grzewczego ma puki co zasilanie z innego źródła, ale dlaczego wyjście CO3 aktywowało się tylko na sekundkę? Dziwne.

W instrukcji nie ma zapisu dotyczącego sytuacji przegrzania kotła. Jest co prawda opis działania STB, ale co z rozładowaniem temperatury? 
Nie chce mi się robić testu opalarka→czujnik STB w obawie, że go uszkodzę.
Czujnik podajnika jest taki sam jak czujnik CO1, 2, czy powrotu i łatwo je zamienić. Z STB jest gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ... źle Cię zrozumiałem. Sprawdziłem u siebie co i jak i jest OK. Potwierdziłeś, że mimo włączonej zapalarki (w menu) i mimo tego, że nie ma w menu "wygaszanie" możliwości ustawienia czasu wypychania żaru, to jednak funkcja ta działa. Ciekawe jaki jest czas wypychania żaru? Pewnie taki jaki jest ustawiony, gdy wyłączymy zapalarkę i go sobie wtedy ustawimy, hmmm.

Co do trzeciej pompy, to może faktycznie jest to jakiś obieg awaryjnego wychładzania instalacji, a to, że załączył się na chwilę, to może dlatego, że od razu schłodziłeś czujnik ręką poniżej 70C.

No  STB już nie zastąpimy raczej innym czujnikiem z zestawu.

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest. Klikasz na kartę podajnik → ustawienia → tryb pracy → podajnik → stop → zapisz. I masz tylko dmuchanie.

  

30 minut temu, K-r-y-s napisał:

Ciekawe jaki jest czas wypychania żaru? Pewnie taki jaki jest ustawiony, gdy wyłączymy zapalarkę i go sobie wtedy ustawimy, hmmm.

Co do trzeciej pompy, to może faktycznie jest to jakiś obieg awaryjnego wychładzania instalacji, a to, że załączył się na chwilę, to może dlatego, że od razu schłodziłeś czujnik ręką poniżej 70C.

No  STB już nie zastąpimy raczej innym czujnikiem z zestawu.

Dam palce uciąć, że dokładnie tyle minut ile ustawiłeś. Jeśli 7 to 7, jeśli 10 to 10. A że nie ma dostępu do zmiany tego parametru gdy obsługa zapalarki jest włączona, to nie wiem dlaczego Timel tak zrobił.

SKZP-05 obsługuje 3 mieszacze i 3 pompy CO niezależnie. U mnie puki co tylko dwie pompy są podłączone do sterownika. Trzecią pompę załącza termostat, który po prostu zapodaje fazę, bo ma styk napięciowy. Tak sobie zrobiłem jeszcze za czasów poprzedniego kotła i tak mam do dziś, ale to w zasadzie bez znaczenia.
Na sterowniku wyjście CO3 jest na stop. I przypuszczam, że podobnie jak przy przekroczeniu temperatury zadanej sterownik dalej sobie beztrosko moduluje schodząc do min., ale się nie odstawia bo ma pozwolenie na pracę przy przekroczeniu zadanej, tak przy alarmie przegrzania jak użytkownik wyłączył pompę CO3, tak nie będzie ona pracować nawet przy alarmie.
Chyba, że to zależy jakiego typu jest alarm. Bo przegrzanie podajnika nie jest równoznaczne z nadmierną temperaturą w kotle. I możliwe, że na pierwszy strzał odpala wszystkie pompy, a po chwili jest jakby interpretacja "to tylko podajnik" i wyłącza te pompy, które były wyłączone.
Nie wiem. To tylko moje przypuszczenia. Mogę się mylić, a może to też być jakiś bug w sofcie.

Edytowane przez Dozy
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pomocyklimosz napisał:

Czy w skzp02 jest możliwość chwilowego zatrzymania podawania paliwa? Tak żeby wentylator chodził. Żeby wrzucić sobie jakiś kawałek drewienka i wstrzymać w tym czasie podajnik?

Ja tak robię ale podajnika nie wstrzymuje. Modulacja spada sobie na u mnie na 10% i na palniku zawsze jest gotowy żar żeby po wypaleniu drewna kocioł bez problemów powstał do grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pomocyklimosz napisał:

Czy w skzp02 jest możliwość chwilowego zatrzymania podawania paliwa? Tak żeby wentylator chodził. Żeby wrzucić sobie jakiś kawałek drewienka i wstrzymać w tym czasie podajnik?

Ja używałem do tego trybu rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w trybie rozpalania sterownik wyłączy nadmuch jeśli temperatura o kilka stopni przekroczy zadaną kotła?
Ja na tym pid+ o mało nie zagotowałem kotła w ten sposób. Aż STB zadziałał. ...ale przynajmniej było pewne, że sprawny. 😆

Pochwalę się, że dzisiaj otrzymałem paczuszkę z "internetem". 😁

Screenshot_20220218-155236.thumb.png.c2f850e03d2627c308cd825a66f19d39.png


Wpierw zamówiłem 05 bez modułu twierdząc, że bez tego dam radę, ale niestety człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego i zaczęło mi brakować tych zdalnych podglądów. I w końcu nie wytrzymałem 😉

I sukcesywnie małymi kroczkami będę podpinał pokojówki i sterowania zaworami, tylko najpierw muszę jakoś te kabelki puścić ziemią.
 

Edytowane przez Dozy
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dozy napisał:

A czy w trybie rozpalania sterownik wyłączy nadmuch jeśli temperatura o kilka stopni przekroczy zadaną kotła?
Ja na tym pid+ o mało nie zagotowałem kotła w ten sposób. Aż STB zadziałał. ...ale przynajmniej było pewne, że sprawny. 😆

Nie, nie wyłączy dmuchawy w trybie rozpalania. Ale w sterowniku mamy po drodze Max temperatura kotła i jakiś alarm, może to zabezpieczenie zadziała wcześniej niż STB. Nie miałem jeszcze okazji tego wypróbować. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus, nie patrz na to. Czujnik CO2 mierzy temperaturę powrotu z ciepłociągu. 

W domu jeszcze jest I1-CWU i na grzejniki to idzie bodajże 36 stopni, chyba że zadziała obniżenie pokojówki, wtedy zdejmuje 5 albo 4 stopnie, już nie pamiętam. 

I właśnie krok po kroczku będę zmierzał do wywalenia tego I1-cwu i przejście na pełne sterowanie z 05, tylko najpierw muszę te kabelki puścić ziemią. 

@Oldek, czyli te dmuchanie na rozpalanym to kombinowanie jak koń pod górę. Nie lepiej wyłączyć podajnik? Przecież to można szybko zrobić bez trybu instalatora. 

Ewentualnie zrobić na szybko korektę dawki i voila - dorzucasz drewka i masz żar węgla w pogotowiu. 😉

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.