Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ano właśnie, kurcze u mnie jakby było z boku to ani bym się nie zastanawiał. A teraz ani wyczyścić, ani dobrze zaglądnąć a juz nie mówię o popiele. Ja mam wjechane w dolne drzwiczki, zaraz nad rusztem też wodnym, z tym, ze kocioł przynajmniej 2 razy jak Twój bo 24-27 kW, trochę przewymiarowany ale izolacje termiczną domu mam słabą. Pierwsze wrażenia naprawdę były pozytywne. W październiku spaliłem tonę owsa. Jaka temp. otrzymujesz na kotle?? Nie zauważyłeś może po owsie rdzawego nalotu na ściankach kotła? Mam jeszcze trochę owsa, może znowu sie przestawie i wadze rynne w górne drzwiczki. Tak miało być na początku ale podajnik mam z beczki i było by bardzo wysoko go zasypywać (dość wysoki ten mój gorno-dolniak). Nie wiesz ile może kosztować operacja z wstawaniem kołnierza z boku?? Wiesz, ingerencja w płaszcz. Wiem najwygodniej w popielnik nadspawac, ale znowu musiałbym go dac do góry i jeszcze te nieszczęśliwy wodny ruszt....są plusy i minusy.

Nie da rady wstawić pod ruszt?Kumpel buduje kompletnie podajniki i robi wpalenia boczne,ale zależy skąd jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie mieszacze 4d ustawianie ręcznie czy na siłowniku ??

Ja mam ręczny, jak jest ustabilizowana temperatura na piecu to i w instalację idzie odpowiednio ustawiona na 4D, jak wzrośnie na piecu to i nieco (proporcjonalnie) wzrośnie na instalację (taki automat :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam recznie.

 

Z tego co czytam na forum to ludzie ktorzy maja silownik na zaworze 4D skarza sie ze im wachluje raz w jedna raz w druga strone, wlasnie tu widac slabosc tego zaworu. On dziala bardzo dobrze ale do malego zakresu.

 

Jezeli srednice rurek i samego zaworu sa dobranie nie idealnie to zaczynaja sie cyrki jak zawor zaczyna za mocno puszczac wode na uklad grzewczy wtedy nie wyrabia a silownik wachluje nim raz w jenda ra z wdruga strone.

 

 

Na manualu z SKZP mozna ustawic stala temp. kotla. Dzieki temu tez manualnie zawor 4D da sie ustawic na stala temp. zasilania i stala temp. powrotu. 

Limitem jest tylko jak wspomnialem dobrze dobrane srednice rur i zaworu ja mam tak, ze moge zawor ustawic max 3-3,5 / 10 i ciagle woda dobrze sie miesza i na powrocie zaworu i na zasilaniu ukladu za zaworem (dzieki temu puszczam na uklad 30 stopni na powrocie mam 60 stopni i w domu mam cieplo. Jezeli chcialbym puscic wode ceplejsza na uklad to jedyne rozwiazanie podnosze temp. kotla wtedy podniose temp. zasilania ukladu jeszcze o pare stopni wiecej.

 

Pompka CWU robi u mnie za pompke kotlowa ale nie dziala to i tak idealnie bo mam jakby 2 wyjscia  ciepla z kotla (1 na bojelr 1 na zawor 4D) potem wspolnu powrot i nie dokonca pompka CWU dziala jak pompka kotlowa.

 

I moze jeszcze moja uwaga: bardzo wazne jest tez odpowiednie dobranie sily podnoszenia wody przez pompki. teraz mam wszystko dobrze ustawiona i na zaworze 4D i na pompkach ale mam az 3 pompki w ukladzie jakbym jedna puscil mocniej napewno pozostale tez musialbym skorygowac inaczej znowu woda mieszajaca sie w zaworze 4D bedzie wariowac

post-62909-0-56519400-1479114348_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej:sterowanie mieszaczem mam z pogodówki Sieger S55a,nigdy nie było problemu z wachlowaniem temp..Owszem występuje coś takiego ,ale chwilowo przy rozpalaniu zanim temp. się ustabilizują.Przy SKZP i włączonej ochronie powrotu sterownik stara sie utrzymać dwie temp.,zasilania i powrotu,ale zwiększając jedną zmniejsza drugą i odwrotnie,oczywiście przy 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia z nocy co wyprawiał siłownik o 7:30 go przychamowalem , i korekta powietrza znowu 25 ,3 kg teraz po korekcie spadło na 25.2 kg moze sie ustabilizuje na jakimś poziomie .

Sterowanie tym zaworem jest złe opracowane widziałem tyle sterowników do zaw.4/3 d i takie jazdy nie maja , trzeba by Pana Tomka naciskać by to poprawił .post-1379-0-39713200-1479114379_thumb.jpg a to teraz post-1379-0-03378500-1479115675_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed SKZP miałem Iryd PID , ster z wyższej półki i również nie trzymał równo temp za mieszaczem, powiem nawet że gorzej sobie radził niż obecny ster.

Myśle że gdyby SKZP miał histereze mieszacza 0,1 stopnia zamiast obecnej 1 to ta temp za mieszaczem o wiele lepiej by wyglądała

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu silownikowi sie ***post-1379-0-24846000-1479115949_thumb.jpgpost-1379-0-69768500-1479116067_thumb.jpgpost-1379-0-36295700-1479116193_thumb.jpgpost-1379-0-50455100-1479116245_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego,że wzmocnienie jest na max,czyli 15.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dla mie moze to ma dzialc jak należy co całe zycie spędzę na ustawianiu tego siłownika ręcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu u gory temp .podskoczla do 35 ST gdy by mnie nie było chat by sie ugotowała. Tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podskoczyła bo minimalne otwarcie mieszacza jest 80%.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie jest po prostunie teges cz sie do tego przyznać tyle po co jakies limity otw . Wzmocnienie,przyrost pozycji .

Ine tego nie maja podłączasz siłownik ustawiasz krzywa grzanie i sie dziej , z czujnikiem dom i podworko tak trudno to uprościć .

Co bede siedział w kotłowni i pilnował zaworu by mu co nie odbiło tyle ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też temp za mieszaczem bardzo pływa i ciężko nad tym zapanować. Tak samo jak tutaj innym również i mi się wydaje, że sterownik nie do końca prawidłowo steruje zaworem. Kiedyś przy poprzednim sterowniku, który nie miał możliwości sterowania zaworem, miałem zamontowany taki sterownik: http://www.nokaut.pl/regulatory-i-sterowniki/euroster-1100m-sterownik-zaworu-trojdroznego.html. Dawał sobie radę doskonale i pilnował dokładnie temperatury. Niestety już go się pozbyłem z racji zakupu SKZP Uważam, że SKZP ma za dużą histerezę i za wolno reaguje na zmiany temp. Np. Jeżeli temp zaczyna szybko rosnąć to nie potrzebnie w dalszym ciągu otwiera zawór. zmniejszenie histerezy powinno załatwić ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clip 2 wlasnie cza by wymusić na Panu Tomku by to poprawił i czy sie da bo jest tyle do ustawiania ze chej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi zakresu histerezy od 0 do np. 5 stopni z ustawieniem co 0,1 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki to zmienił bym czas pracy po osiągnięciu temp z max 60min na max 99min. Myślę, że to akurat kosmetyka softu a w moim przypadku sporo by pomogła. W tej chwili piec działa 60 minut na modulacji 5% i się potrafi odstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.