Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że dmuchawa dmuchawie nie równa.
Ja mam takie nastawy:
Defro Komfort Eko (LUX) 15kW;
Dmuchawa: WTA120T 83W;
Opał "Pieklorz";
Moc palnika ustawiona: 15kW;
Zakres mocy: 25÷100%
Skala wentylatora 8÷28;
Dmuchawa: 21÷75;
Odnośnie spalin.
U mnie po wyjęciu zawirowaczy spalony na mocy min (25%) ok:90°C;
Na mocy 50% (7,5kW) ok: 110÷120°C
A na max mocy (15kW) dochodzą nawet do 190°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, alf napisał(a):

Nie bierzecie pod uwagę najważniejszego czynnika.

Zgaduję - opał?

U mnie na wesołej 122° przy 66° na kotle. Potencjał 12.7, dawka -17% tj. 29.9, palnik na 30kW, nadmuch 2822rpm, korekta bragera 0.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PatKli napisał(a):

Zakres mocy: 25÷100%
Skala wentylatora 8÷28;
Dmuchawa: 21÷75

Miałem prawie identycznie. Aktualnie skala 16-40, powietrze 16-66. Testuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PatKli napisał(a):

min:
((40-16)x16%)+16=19,84 (w skali)
a max:
((40-16)×66%)+16=31,84 (w skali).

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia z czego wynikają te obliczenia, bo się na tym nie znam. 
Rozumiem, że lepiej byłoby ustawić skalę między 19 a 32 a powietrze zostawić takie jakie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wasze problemy ze skalą i nastawami powietrza jest jedno słuszne rozwiązanie - HALL.

Pamietam, że sam też borykałem sie z tymi nastawami. Jak na max było dobrze i przy min 30% też, to gdzieś w środku np. 40% czy 50 było jakoś gorzej. Można co prawda ustawić korektę powietrza, ale to też wymaga czasu na obserwację i z własnego doświadczenia wątpię, czy te utrudy przyniosą wam wymierne rezultaty.

Pewnego dnia przypomniało mi się, że mam tachometr - nakleiłem odblask na wirnik i zmierzyłem obroty przy max, przy min, następnie obliczyłem jakie powinny być obroty dla 50% modulacji i zacząłem korygować powietrze dla tej modulacji. Zabrakło zakresu korekty, a obroty były nadal za wysokie. W końcu zrobiłem pomiar w diagnostyce wentylator dla 1%, 10, 20% itd., noi "wyszło szydło z wora" - między powietrzem 10 a 20 mam przyrost ponad 900rpm, od 20 do 30 jest mniej niż 700, potem już tylko 200, a pomiędzy 60 a 70 przyrasta już zaledwie 26rpm. Taką mam charakterystykę silnika w polfans RMS-120 80W.

Jeśli chcecie jak najlepiej ustawić nadmuch w swoim palniku, to bez hallotronu się nie obejdziecie. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj - mając dmuchawę 80W.

W mniejszych kotłach, w których pracuje dmuchawa 34 lub 40W, zakres użytecznych obrotów jest większy i korekty nie są tak drastyczne. Montowanie tak mocnych dmuchaw w kotłach o małych i średnich mocach, było powodem wprowadzenia skali w ustawieniach powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki zakres użytecznych obrotów tobie się rozchodzi? Mój wentylator kręci się już od 1 (diagnostyka powietrze) i ma 293rpm leżąc obok kotła, a 380rpm zamontowany w palniku. Jego obroty max 2687 luzem i 2870 w palniku. Hall min czyli 1% mam 1300, a hall max 2870. Przy modulacji 30% mam jakieś 1800, a na max 2700-2800 w zależności jaki opał.

Czy chcesz mi powiedzieć, że przy mniejszych kotłach używasz szerszego zakresu dmuchawy?

30% z dużej a z małej mocy nadal zostaje 30-stoma procentami, ale ilość powietrza dobiera się do wielkości dawki/paleniska. I tak dla przykładu, 30% z 15kW tj. 4.5kW czyli różnica 10.5kW, natomiast 30% z 30kW tj. 9 czyli różnica 21kW względem max mocy. Jak to się odnosi do użytecznego zakresu obrotów dmuchawy, wprost proporcjonalnie czy odwrotnie?

Proszę o merytoryczną odpowiedź. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam się nad zakupem Bragera bca-02 tylko cały czas ma wątpliwości co do zakupu.

Kocioł 3 klasy 25 kw
Retorta obrotowa
Deflektor szamotowy
Ruszt wodny
Czopuch skierowany ku górze
Sterownik SKZP 02 ze wszystkimi czujnikami
Dmuchawa WPA 07 HL 34 W

W opisie bragera piszą że urządzenie jest dostarczane bez czujnika pt1000
Czy jeśli mam takowy czujnik podpięty do sterownika to potrzebuję drugi czy wystarczy ten który jest już w sterowniku

Czy są w śród was osoby rozczarowane działaniem urządzenia mile widziane plusy i minusy użytkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze k tym dmuchawam-poziom obrotow jescze nie znaczy linearne dodawanie ilosci powietrza.Obroty dmuchawy,to tylko dalsze szczudlo.

I po zmianie dmuchawy z 80 na 40 W o niebo liepiej.80ka to calkowo zbytny huragan.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijasr ma rację.Szkoda kasy.Też mam retortę obrotową i kiedyś różnymi sposobami walczyłem z Bragerem i nie ustawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, bercus napisał(a):

Jescze k tym dmuchawam-poziom obrotow jescze nie znaczy linearne dodawanie ilosci powietrza.

Biorę to pod uwagę. Łopatki turbiny są małe i przy wysokich obrotach może występować zjawisko "mielenia" powietrza w obrębie muszli, a nie jego efektywne wdmuchiwanie do palnika. Dlatego też zrobiłem sobie przepływomierz na zasadzie wentylatorka komputerowego. Niestety soft zbyt dynamicznie steruje dmuchawą i przy hallu na tym wentylatorku nadmuch bujał się jak duża kilku-osobowa ławka na łańcuchach.

Niemniej jednak hall w dmuchawie to większa precyzja w ustawianiu nadmuchu niż naprzemienne operowanie skalą i powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nallepszy bylby przeplywomierz samochodowy,ale bez filtra szybko poklamie.Byly pierwsze przeplywomierze samochodowe klapowe-dla wychylenia,taki system z lekka klapa bylby nie zawodny,prosty i wytrzymalny tylko z czujnikiem poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie filtr zamontować? 😄 Są prostokątne, są okrągłe, są nawet owalne. Nie kosztują zbyt wiele, chociaż te do bmw są najdroższe. Dziwne, prawda? 😝

Sam przepływomierz to nie problem. Gorzej z jego dogadaniem się z skzp. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał(a):

Niestety soft zbyt dynamicznie steruje dmuchawą i przy hallu na tym wentylatorku nadmuch bujał się jak duża kilku-osobowa ławka na łańcuchach.

Potwierdzam.
Mam do dyspozycji dwie turbinki tech-a.
Tzw "dużą" i "małą".
Duża jest dość niedokładna, na małych obrotach (mocach).
Natomiast na "małej", tak jak piszesz, wentylator zbyt faluje.
Możliwe, że rozwiązaniem tego problemu, było by zastosowanie w oprogramowaniu dodatkowego parametru jak "ilość obrotów na impuls".
Wtedy przy dzielniku np: "2 lub 3" dmuchawa by łagodnej zmieniała obroty, bo zakres pracy hallotronu był dużo mniejszy.

Ps. 
Dziś  dodatkowo zamontowałem hallotron na wirniku, i chyba znalazlem dzięki Wam (@Dozy oraz @Kijasr) rozwiązanie mojego problemu.
Chodzi o dolny zakres wentylatora. Będąc przekonany, że mam ustawiony zbyt wysoki dolny zakres pracy wentylatora, w rzeczywistości chyba miałem za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dozy napisał(a):

Niemniej jednak hall w dmuchawie to większa precyzja w ustawianiu nadmuchu niż naprzemienne operowanie skalą i powietrzem

Z tym pierwszym się zgodzę ale z drugim nie.

Hall płynnie reguluje obrotami dmuchawy, a ich zakres ustawiasz pod dany opał. Jest to prostsze rozwiązanie.

Skalę i korekty ustawiasz raz pod daną dmuchawę (z czym niektórzy mają problemy), a tylko powietrze pod dany opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem jak zmienisz ,,skalę" zmienia się ilość powietrza jaką dostarcza dmuchawa również w ustawieniach czuwania i zapalarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hitower napisał(a):

Z tym pierwszym się zgodzę ale z drugim nie.

Hall płynnie reguluje obrotami dmuchawy, a ich zakres ustawiasz pod dany opał. Jest to prostsze rozwiązanie.

Skalę i korekty ustawiasz raz pod daną dmuchawę (z czym niektórzy mają problemy), a tylko powietrze pod dany opał.

Czyli za pierwszym razem trafiasz w prawidłowy zakres skali i już jest git? Dobry żart. 😄

Mówisz, że skalę ustawiasz pod daną dmuchawę. Ok. Ale weź to prawidłowo ustaw skoro tych wartości nie podają na opakowaniu. Musisz to sam obczaić metodą prób i błędów czyli naprzemiennymi zmianami wartości skali i powietrza. Jednym zajmie to miesiąc lub mniej, a inni mogą się z tym bawić całymi sezonami. ...lub sobie odpuszczą.

W celu zapobiegnięcia dalszym dywagacjom zapytam wprost: Czy miałeś halla i potem go wyłączyłeś, czy tylko hipotetycznie dyskutujesz?

8 minut temu, Hitower napisał(a):

Za każdym razem jak zmienisz ,,skalę" zmienia się ilość powietrza jaką dostarcza dmuchawa również w ustawieniach czuwania i zapalarki.

Kolejna zaleta halla - zwiększenie skali nie wpływa na nadmuch przy rozpalaniu czy czuwania z podtrzymywaniem żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalę ustawiałem wg instrukcji Timela na YT. Trafiłem za 2 podejściem. Dłużej trwało ustawianie korekt powietrza. Ustaliłem je dopiero kiedy poświęciłem sobotnie popołudnie, ok 4h, na ustawianie powietrza na poszczególnych mocach. Teraz przy zmianie opału wystarczy, że ustawię powietrze dla min. i max modulacji.

Z twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie miałeś cierpliwości i odpuściłeś.

Ja kupuję opał na cały sezon od jednego dostawcy. Jeśli ktoś kupuje po kilka, kilkanaście worków różnego opału w różnych miejscach to hall i brager zaoszczędzą sporo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.