Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się na sterowniku niema błędu. też sprawdzałem na 2.08

To czemu mi to nie działa prawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pompa CWU pracuje cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik rynnowy jest ciężko opanować , ślimak jest lepszy.Do zbliżenia się do innych to najpierw cza wiedzieć ile napewno nam pododaje bo to jest ważne .

Ja na dom 230m2 i zasobnik 300l to teraz spałam 18,5/19,0 kg/24 godz w domu 22,5/23.0 st. Mniej popiołu piszesz to zależy od węgla . Mając sprzęgło to powinno ładnie śmigać .

Jakie masz podawanie , modulacja , kaloryczność to byś podal

potencjał mam 21,1 tak wychodzi z obliczeń i ze sprawdzenia 150kg wsypane i po spaleniu sterownik pokazuje 150kg róznica może być ok 1-2 to trudno uchwycić ślimak jest mniej więcej tyle samo odsłonięty, modulację ustawiam od 5 - 100 lub od 15 do 60 tak teraz próbuję najczęśćiej mam 9 - 85, kaloryczność to 27 korekta -4 palę halnym 27MJ reszta jest na zdjęciach, jednak myśle że problem główny jest w paalniku lepsza byłaby retora choć niejest bez wad a najlepszy byłby kocioł na gaz jako że gazu w domu nie mam to dla tego morduje sie z tym grochem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pompa CWU pracuje cały czas.

To dlatego masz takie proste wykresy , a jak tam spalanie masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach i przy temperaturze 390 C za zaworem spalanie mam na poziomie 18 -19 kg/ 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi wyjaśnić w jaki sposób, czy to jakaś tajemnica?

Ja naprawdę chciałbym to zrozumieć, bo to co widzę, do mnie nie przemawia.

Dziś już nie mam czasu, ale jutro wywalę czujnik temperatury spalin na cały dzień i poobserwuję szybkość jego reakcji na wzrost modulacji.

Sam jestem ciekaw po jakim czasie zacznie podnosić modulację i czy w ogóle to zrobi.

A może zwyczajnie mój sterownik jest popsuty i nie reaguje na wskazania czujnika temperatury spalin....

Zobaczymy ;)

Nic się nie zmieni,wszystko będzie działało jak należy i jak do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu mi to nie działa prawidłowo ?

Nie wiem. Może zrób kalibrację ekranu, ja zawsze po wgraniu nowego softu przywracam ustawienia fabryczne i kalibruję ekran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I može ktos zapytat p.Tomka,czy je mozliwe zmienič ustawienie tej zewnetrznej-ekvitermnej regulacii przynajmniej do 0,9 namiast tylko 0,5? Lub temperatur "to" temperatur.Na pewno nie jestem sam ze starym domem i wieksymy straty ciepla.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi wyjaśnić w jaki sposób, czy to jakaś tajemnica?

Ja naprawdę chciałbym to zrozumieć, bo to co widzę, do mnie nie przemawia.

Dziś już nie mam czasu, ale jutro wywalę czujnik temperatury spalin na cały dzień i poobserwuję szybkość jego reakcji na wzrost modulacji.

Sam jestem ciekaw po jakim czasie zacznie podnosić modulację i czy w ogóle to zrobi.

A może zwyczajnie mój sterownik jest popsuty i nie reaguje na wskazania czujnika temperatury spalin....

Zobaczymy ;)

 

Witaj

Test taki jak nagrałeś na YT oczywiście nie ma sensu. Spodziewasz się bardzo prymitywnej reakcji wzrostu / spadku modulacji na wyciągniecie czujnika z czopucha.

Algorytm tak nie działa. Głównym czujnikiem wiodącym jest oczywiście czujnik temperatury kotła. Informacja z czujnika spalin jest jest używana do wyostrzania decyzji o zmianie modulacji, jeśli taka zmiana jest potrzebna.

Decyzja o zmianie modulacji jest podejmowana co 20 sekund. Ale algorytm działa na liczbach zmiennoprzecinkowych, więc nie zawsze zobaczymy tą zmianę.

Zauważ, że w pierwszej części testu masz przekroczoną już temperaturę kotła, więc po co algorytm miałby zwiększać modulację? Żeby bardziej przekroczyć czy też zagotować kociołek?

W drugiej części odwrotnie kocioł nie ma jeszcze osiągniętej temp. zadanej a spodziewasz się że drastycznie zmniejszy modulację ? - Po co ? 

Analiza spalin jest bardziej subtelna i wspomaga algorytm w podjęciu decyzji. Nie działa tak bezpośrednio. W dłuższym czasie powoduje, że wykres modulacji jest mniej "nerwowy".

A czy algorytm jest tajemnicą ? Tak. Jest.

I jeszcze jedno. Ostatnio robimy z firmami kotlarskimi badania na 5 klasę i EKO-Design. Wierz mi, że czasami zmiana powietrza o 1% wywala całe badanie. 

Algorytm więc musi być bardzo powściągliwy i ostrożny przy zmianie modulacji / powietrza.

 

Algorytm działa  oczywiście w trybie automatycznym. W trybie Interwałowym działa proste ograniczenie maksymalnej temp. spalin. Ograniczenie działa też w trybie auto.

Załączam zdjęcie, które obrazuje zachowanie modulacji z czujnikiem i bez czujnika. Zauważ, że gdy jest realizowany pomiar temp. spalin modulacja jest płynna. Gdy odłączony jest czujnik spalin - modulacja zaczyna falować. 

i to jest realny wpływ pomiaru spalin na modulację.

Mam nadzieję, że ten tekst rozwiewa wątpliwości co do wpływu czujnika spalin na modulację.

 

pozdrawiam Tomek

post-64529-0-82171200-1515059399_thumb.jpg

Edytowane przez TomekBrz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

 

I može ktos zapytat p.Tomka,czy je mozliwe zmienič ustawienie tej zewnetrznej-ekvitermnej regulacii przynajmniej do 0,9 namiast tylko 0,5? Lub temperatur "to" temperatur.Na pewno nie jestem sam ze starym domem i wieksymy straty ciepla.

Dzieki.

OK. W wersji 2.10 zwiększymy zakres działania korekty pogodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz, bardzo dziękuję za wyjaśnienie i o to mi właśnie chodziło.

Test zrobiłem tylko dlatego, aby obalić pojawiające się od czasu do czasu takie mity, jak ten poniżej, że czujnik spalin reaguje automatycznie podnosząc lub obniżając modulację, bądź ma wpływ na nawęglanie palnika.

 

Ja tam takich doświadczeń nie muszę robić bo wiem że bierze pod uwagę temperaturę spalin i po wyjęciu automatycznie modulacji Idzie w górę...

 

Pojawia się wiele takich różnych niejasności i byłbym wdzięczny (zapewne nie tylko ja), gdybyś od czasu do takie wątpliwości rozwiewał.

Krótki opis przydałby się również w instrukcji obsługi, aby użytkownik wiedział, czy decydować się na czujnik spalin i jakie korzyści może przynieść jego zastosowanie.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Postaram się więcej czasu spędzić na forum. W pewnym momencie musiałem trochę odpuścić , bo ilość postów nie na temat, która się pojawiała, powodowała, że zbyt dużo czasu trzeba było poświęcić na 

filtrowanie informacji.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam test uważam, za duży sukces, bo spowodował Twój powrót na forum (po części takie było jego przesłanie) ;)

Liczymy na częstsze wsparcie w wątpliwych sytuacjach, bo to przecież my tutaj zebrani, jesteśmy użytkownikami Twojego sterownika, poniekąd tworząc o opinie o jego działaniu.

Tak więc wsparcie producenta, na pewno jest mile widziane przez wszystkich użytkowników, jak również przez potencjalnych przyszłych nabywców, którzy zastanawiają się jaki sterownik wybrać.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.  ;)

Moja prośba , jeśli ktoś raportuje jakieś anormalne zachowanie sterownika, to proszę podawać wersję softu oraz czy sterownik wolnostojący, czy zabudowany (Witkowski LUX) i czy tłok czy ślimak. 

To znacznie ułatwia analizę bo mamy 4 różne softy.

 

Z nowinek, to wkrótce wersja 2.10. 

2.09 nie będzie miała statusu oficjalnej, ponieważ testerzy znaleźli kilka rzeczy do poprawek.

Pracujemy też nad aplikacją internetową na iOS. Było sporo próśb o to.

Sama apka w tym roku będzie miała zmienioną szatę graficzną.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft 2.08 sterownik wolnostojący, ślimak. 

Po zaniku zasilania z sieci opcje związane z czyszczeniem palnika wracają do ustawień domyślnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Potwierdzam. Nie zapamiętuje wartości zerowej okresu czyszczenia. Pozostałe wartości zapamiętuje.

Jest na liście poprawek w 2.10

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie, które obrazuje zachowanie modulacji z czujnikiem i bez czujnika. Zauważ, że gdy jest realizowany pomiar temp. spalin modulacja jest płynna.
Gdy odłączony jest czujnik spalin - modulacja zaczyna falować i to jest realny wpływ pomiaru spalin na modulację.
 
post-70418-0-91188900-1515085866_thumb.jpg
 

TomekBrz, masz może inny zrzut ekranu obrazujący wpływ czujnika spalin na zafalowanie modulacji, który lepiej to pokaże?

Bo na tej fotce, którą zamieściłeś, zachwianie modulacji następuje 5 minut przed odjęciem czujnika spalin, a nie bezpośrednio po odjęciu.

A wiadomo, że jak zafaluje, to nie od razu wraca do spokojniejszych zmian.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlatego, ze najpierw był wyłączony programowo, a po paru minutach odłączyłem go fizycznie, żeby było widać na wykresach moment przejścia na pracę bez cz. spalin (czerwona linia w górę).

Jutro porobię dłuższe wykresy np 6 godz + 6 godz.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlatego, ze najpierw był wyłączony programowo, a po paru minutach odłączyłem go fizycznie, żeby było widać na wykresach moment przejścia na pracę bez cz. spalin (czerwona linia w górę).

Jutro porobię dłuższe wykresy np 6 godz + 6 godz.

 

Ok. Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dwóch tygodni mam problem z niedopalonym węglem. W ubiegłym roku było wszystko w tym tak samo a tu nagle zonk. Próbowałem powiedzmy że wiele możliwości i nic. Mam piec 22kw i wpisane było 15kw. Zmieniłem na 22kw i jest trochę lepiej. Poniżej zdjęcia. Proszę o jakieś porady. Przysłonięcie dmuchawy nie wiele daje.

post-76940-0-19751500-1515094004_thumb.jpg

post-76940-0-05553700-1515094038_thumb.jpg

post-76940-0-21338900-1515094051_thumb.jpg

post-76940-0-86701200-1515094063_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.