Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Dom nieocieplony.Przy 10°zew.potrzebuje 34°,przy 0° juž 41-42.Ten zasieg nie ustawialem.Nadal muszę ruszać se zadana.

Tak mial Techa:

+10°:34
0°: 43
-10°:51
-20°:58

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję węgiel u lokalnego dostawcy, workowany na placu, tak że nie wiem, ale w porównaniu do innych, których używałem z obserwacji spalania wnioskuję że jest wysokokaloryczny i dość spiekliwy, bo przy wentylatorze powyżej 22% zaczyna spiekać.

Zdjęcia zamieszczę wieczorem, obecnie jestem poza domem.

Sprawdź potencjał podajnika(realny). Kolega ma taki sam kocioł i było to samo u niego. Po zmierzeniu okazało się, że podajnik ma potencjał uwaga 10,8kg/h a nie 15kg/h. Jak podasz sterownikowi prawdziwe dane to cała reszta zacznie ci się układać sama. Co do temp. spalin to tak jak pisał Jockey czujnik w kieszeni oszukuje u mnie trzeba pomnożyć x2 i wtedy jest prawdziwy odczyt.

Oczywiście Twój podajnik może być całkiem inny choć kocioł jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli więc odczyt temperatury jest obciążona tak dużym błędem jak to wpływa na pracę sterownika?

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Raczej nie wpływa choć pewny nie jestem.Ten czujnik na pewno ma wpływ na pracę dmuchawy, jeżeli temp. spalin wzrośnie ponad zadaną (którą możesz sam ustawić w sterowniku) to on ją wyłączy a jak spaliny ostygną poniżej zadanej to ją załączy i tyle wiem na pewno.

Myślę że ten czujnik niema wpływu na twoje problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że czujnik jest zabudowany, musiał bym ściągnąć górna blachę, poczekam na spostrzeżenia miesios520 i wtedy dokonam zmiany lokalizacji czujnika.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Zostaw ten czujnik. On rejestruje spadki i wzrosty temp. U Ciebie to jest 60 do 80*C u mnie 100 do 120*C a u innych jeszcze inaczej i wszędzie jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ten kabel funkcjonalny dla SKZP Zgodnie s opisem.?

http://www.itage.cz/zbozi/id-168275_ATEN_Konvertor_USB__RS232__UC232AA7

Na 100% dobry. Mam taki sam. Wgrywałem softy od 1.86 do 2,08 i nigdy nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury spalin służy do pomiaru trendów co wpływa na szybkość wchodzenia/schodzenia z mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kot79, dnia 02 Sty 2018 - 08:17, napisał: snapback.png

Ustawiłem w czuwaniu czas przerwy na 5 minut no i chyba coś jest nie tak, soft 2.08, pierwsza reakcja sterownika po około 5-6 minutach włączył na kilka sekund nadmuch, natomiast węgiel zaczął podawać dopiero po około 10-11 minutach (mimo ustawionej przerwy na 5 minut). Może to ktoś sprawdzić/potwierdzić u siebie?

 

ZGADZA SIĘ TAK TO DU......Y DZIAŁA CIEKAWE KIEDY ZOSTANIE POPRAWIONE .CORAZ WIĘCEJ JEST NIEDORÓBEK .ZA BARDZO NIE ROZUMIE JAK MOŻNA COŚ WYPRODUKOWAĆ I WYPOSCIC NA RYNEK NIE SPRAWDZAJĄC WYROBU .
Osobiści mi by było wstyd w takiej sytuacji. Montując taki sterownik na piecuprzez producenta kotła , czy na starym piecu a tylko modernizacja to jak sie może mieć instalator w obliczu klijeta jak ma ustawić te parametry które sa BŁĘDNE i montując u KLIJETA istwierdzajac nen problem.
MOŻE WRWSZCIE TOMEK COŚ POWIE W TYM TEMACIE BO BARDZO DŁUGO MILCZY .

 

Ja przez to straciłem sporo czasu nie mogąc poprawnie wyregulować kotła - obecnie ustawiłem przerwę na 10 minut i maksymalny czas podawania 15 sekund ale nie wiem jak piec w czuwaniu się zachowuje bo nie mam czasu siedzieć w kotłowni i obserwować. Na pewno nie działa tak jak się wydaje że powinno działać według ustawień. Powinno to zostać wyjaśnione/poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury spalin służy do pomiaru trendów co wpływa na szybkość wchodzenia/schodzenia z mocy.

Dokładnie tak jest w skrucie bo jest to dużo bardziej rozbudowane ale czujnik spalin ma duzy wpływ na pracę sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Może Tomek kiedyś się do tego odniesie, a teraz ma prośbę do misios520, daj jutro znać jak pracuje piec po zmianie lokalizacji czujnika bo napisałeś , że zszedł Ci z modulacją po zmianie i jestem ciekaw czy efekt się utrzyma.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

witam !

moja radość była jednak chwilowa ta chwila to nie całe dwiegodziny w pięknej modulacji, potem powrót do tego z czym walczę, ale jedno mogę powiedzieć teraz widzę że jednak na pracę kotła ma wpływ czujnik spalin a samo umiejscowienie go w tulei może zabezpieczy go przed zniszczeniem w wyniku wysokiej tem. jaka może wystąpić np. przy paleni drewnem na ruszcie dodatkowym napewno piec szybciej reaguje na zmianę tem. salin i nie chodzi tylko o zabezpieczenie go przed uszkodzeniem, ma wpływ na pracę, moulację, ilość węgla itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Zostawiam więc czujnik tam gdzie jest. Mój piec też obecnie pracuje jakby w dustanie, spadło co prawda spalanie, ale to bardziej wpływ celowego obniżenia temperatury w pokojach, bo na razie dom stoi pusty, obecnie utrzymuję 17°. Ale jak na weekend podniosę temperatury do 21° to znów spalanie wróci w okolice 20 kg. Zmieni się wtedy praca i piec bardziej moduluje ale niestety rośnie spalanie.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-28088-0-74783400-1515000792_thumb.jpg

Naszkicuję schemat instalacji

witam!

 schemat już jest może nie jest to prawdziwy rysunek techniczny, ale myślę że wystarczy dodaję jeszcze moje ustawienia juuż sam nie wiem co i gdzie zmienić żeby mniej spalał, było mniej popiołu, praca w modulacji jeszcze dodam że ostatnie zdjęcie potwierdz jaki wpływ ma czujnik spalin otwarte palenisko w celu zrobienia zdjęć palnika tmp. spalin moment w dół 

post-28088-0-10228100-1515000620_thumb.jpg

post-28088-0-96072400-1515000641_thumb.jpg

post-28088-0-58123900-1515000660_thumb.jpg

post-28088-0-13838000-1515000677_thumb.jpg

post-28088-0-60890500-1515000698_thumb.jpg

post-28088-0-93679000-1515000711_thumb.jpg

post-28088-0-44027900-1515000727_thumb.jpg

post-28088-0-89441100-1515000750_thumb.jpg

post-28088-0-47724600-1515000767_thumb.jpg

post-28088-0-07344300-1515001019_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Zostawiam więc czujnik tam gdzie jest. Mój piec też obecnie pracuje jakby w dustanie, spadło co prawda spalanie, ale to bardziej wpływ celowego obniżenia temperatury w pokojach, bo na razie dom stoi pusty, obecnie utrzymuję 17°. Ale jak na weekend podniosę temperatury do 21° to znów spalanie wróci w okolice 20 kg. Zmieni się wtedy praca i piec bardziej moduluje ale niestety rośnie spalanie.

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Ja też mam zamiar to zostawić tylko moja natura jest taka że jak inni mają takie świetne wyniki to może i mi się uda do nich choć trochę zbliżyć mój dom to tylko 130m2 tylko jest jedna różnica Ja mam palnik rynnowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zamiar to zostawić tylko moja natura jest taka że jak inni mają takie świetne wyniki to może i mi się uda do nich choć trochę zbliżyć mój dom to tylko 130m2 tylko jest jedna różnica Ja mam palnik rynnowy

Palnik rynnowy jest ciężko opanować , ślimak jest lepszy.Do zbliżenia się do innych to najpierw cza wiedzieć ile napewno nam pododaje bo to jest ważne .

Ja na dom 230m2 i zasobnik 300l to teraz spałam 18,5/19,0 kg/24 godz w domu 22,5/23.0 st. Mniej popiołu piszesz to zależy od węgla . Mając sprzęgło to powinno ładnie śmigać .

Jakie masz podawanie , modulacja , kaloryczność to byś podal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik SPALIN - za Instrukcją Obsługi ver. 2.07

 

"Czujnik PT-1000 (czujnik temperatury spalin) – służy do pomiaru temperatury spalin. Umieszczamy na wyjściu spalin kotła (czopuch). Czujnik musi być umieszczony wewnątrz czopucha. Należy wywiercić otwór o średnicy czujnika (5mm) i umieścić czujnik w otworze. Spaliny muszą mieć bezpośredni kontakt z czujnikiem. Do wywierconego otworu wsuwamy tylko część metalową czujnika – do kołnierza oporowego.

- CZUJNIK AKTYWNY – włączamy lub wyłączamy czujnik spalin, jeśli wyłączony, to kontrola temperatury spalin nie działa
- MAX TEMPERATURA SPALIN – ustawiamy maksymalną temperaturę spalin.

Kontroler będzie ograniczał moc kotła, tak, aby tej wartości nie przekroczyć nawet jeśli temperatura kotła nie jest osiągnięta. Nie należy ustawiać zbyt niskiej wartości, ponieważ może być wtedy niemożliwe osiągnięcie temperatury zadanej na kotle.

Ograniczenie temp. spalin działa tylko w trybie interwałowym. W trybie automatycznym dobierana jest optymalna temperatura spalin - to akurat nie jest prawdą, bo w trybie automatycznym ograniczenie temperatury spalin też działa.

 

CZAS WYGASZANIA – ustawiamy czas, po którym zostanie zgłoszony alarm „BRAK PALIWA” jeśli sterownik nie może uzyskać temperatury zadanej na kotle.
Czas jest odliczany gdy temperatura na kotle jest mniejsza o co najmniej 3 stopnie od zadanej.
Jeśli sterownik jest wyposażony w czujnik temp. spalin, to czas wygaszania jest naliczany gdy temp kotła jest o co najmniej 3 stopnie mniejsza od zadanej oraz temperatura spalin nie rośnie.
Po wystąpieniu alarmu „BRAK PALIWA”, sterownik przechodzi do trybu STOP."

 

Gdy czujnik spalin widzi temperaturę spalin o co najmniej 15 stopni większą od temperatury kotła, to  mimo, że nie osiąga temperatury zadanej na kotle, nie zgłosi alarmu.

 

Poza wymienionymi funkcjami nie ma w Instrukcji wzmianki, co do wpływu czujnika spalin na zmiany wartości modulacji  w zależności od wzrostu lub spadku temperatury spalin (a może jest, ale ja jej nie znalazłem).

Dlatego też, tak na szybko przeprowadziłem test, w którym wyjąłem czujnik spalin z czopucha, przy stabilnej modulacji i temperaturze zadanej kotła, aby zobaczyć, czy duży spadek temperatury spalin, około 65 stopni, ma jakikolwiek wpływ na wzrost modulacji, a jeśli tak, to w jakim czasie.

Wnioski z testu, czy czujnik temperatury spalin wpływa na szybkość wzrostu i spadku modulacji mocy, przy dużym spadku temperatury spalin, każdy może sobie wyciągnąć sam. 

Każdy również może łatwo sprawdzić, jak to wygląda w jego kotle ;)

Polecam, bo warto poznać swój sterownik i jego pracę w swojej kotłowni.

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik SPALIN - za Instrukcją Obsługi ver. 2.07

 

"Czujnik PT-1000 (czujnik temperatury spalin) – służy do pomiaru temperatury spalin. Umieszczamy na wyjściu spalin kotła (czopuch). Czujnik musi być umieszczony wewnątrz czopucha. Należy wywiercić otwór o średnicy czujnika (5mm) i umieścić czujnik w otworze. Spaliny muszą mieć bezpośredni kontakt z czujnikiem. Do wywierconego otworu wsuwamy tylko część metalową czujnika – do kołnierza oporowego.

- CZUJNIK AKTYWNY – włączamy lub wyłączamy czujnik spalin, jeśli wyłączony, to kontrola temperatury spalin nie działa

- MAX TEMPERATURA SPALIN – ustawiamy maksymalną temperaturę spalin.

Kontroler będzie ograniczał moc kotła, tak, aby tej wartości nie przekroczyć nawet jeśli temperatura kotła nie jest osiągnięta. Nie należy ustawiać zbyt niskiej wartości, ponieważ może być wtedy niemożliwe osiągnięcie temperatury zadanej na kotle.

Ograniczenie temp. spalin działa tylko w trybie interwałowym. W trybie automatycznym dobierana jest optymalna temperatura spalin - to akurat nie jest prawdą, bo w trybie automatycznym ograniczenie temperatury spalin też działa.

 

CZAS WYGASZANIA – ustawiamy czas, po którym zostanie zgłoszony alarm „BRAK PALIWA” jeśli sterownik nie może uzyskać temperatury zadanej na kotle.

Czas jest odliczany gdy temperatura na kotle jest mniejsza o co najmniej 3 stopnie od zadanej.

Jeśli sterownik jest wyposażony w czujnik temp. spalin, to czas wygaszania jest naliczany gdy temp kotła jest o co najmniej 3 stopnie mniejsza od zadanej oraz temperatura spalin nie rośnie.

Po wystąpieniu alarmu „BRAK PALIWA”, sterownik przechodzi do trybu STOP."

 

Gdy czujnik spalin widzi temperaturę spalin o co najmniej 15 stopni większą od temperatury kotła, to mimo, że nie osiąga temperatury zadanej na kotle, nie zgłosi alarmu.

 

Poza wymienionymi funkcjami nie ma w Instrukcji wzmianki, co do wpływu czujnika spalin na zmiany wartości modulacji w zależności od wzrostu lub spadku temperatury spalin (a może jest, ale ja jej nie znalazłem).

Dlatego też, tak na szybko przeprowadziłem test, w którym wyjąłem czujnik spalin z czopucha, przy stabilnej modulacji i temperaturze zadanej kotła, aby zobaczyć, czy duży spadek temperatury spalin, około 65 stopni, ma jakikolwiek wpływ na wzrost modulacji, a jeśli tak, to w jakim czasie.

Wnioski z testu, czy czujnik temperatury spalin wpływa na szybkość wzrostu i spadku modulacji mocy, przy dużym spadku temperatury spalin, każdy może sobie wyciągnąć sam.

Każdy również może łatwo sprawdzić, jak to wygląda w jego kotle ;)

Polecam, bo warto poznać swój sterownik i jego pracę w swojej kotłowni.

 

Test jak najbardziej fajny ale za kurtki Dziś Rozmawiałem z Tomkiem i czujnik spalin ma wpływy na pracę kotła ale w dłuższym okresie czasu dopiero to jest zauważalne. Nie będę dokładnie opisywał na czym to polega ale sam producent potwierdził że ma to wpływ i mnie to wystarcza i niestety 10min to trochę za kurtko na zobaczenie jaki to ma wpływ.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KamilCK, a dlaczego nie będziesz opisywał?

Ja bym by się chętnie dowiedział na czym to polega.

Czujnik temperatury spalin przy spadku temperatury o 65 stopni przez 10min. w żaden sposób nie wpłynął na wzrost modulacji.

To po jakim czasie ma wpływ? Po godzinie, dwóch, czy po jeszcze dłuższym okresie czasu?

I na co on wtedy wpływa, bo przez dłuższy okres czasu temperatura zadana kotła to może przecież kilka razy wzrastać i opadać?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę wątek bo jest ciekawy.

Mimo że ma sterownik Techa K1Pv4 i powiem Wam że w nim jak tylko czujnik wykryje spadek temperatury spalin to zmienia modulację natychmiast. W czasie kiedy czyszczę czujnik z sadzy to w ciągu minuty modulacja szybuje do góry do odpowiednich wartości odpowiednich do różnicy temperatur między zadaną a odczytaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey z całym szacunkiem dla Twojej dociekliwości to jednak czujnik spalin jest brany pod uwagę przy reagowaniu sterownika na zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi wyjaśnić w jaki sposób, czy to jakaś tajemnica?

Ja naprawdę chciałbym to zrozumieć, bo to co widzę, do mnie nie przemawia.

Dziś już nie mam czasu, ale jutro wywalę czujnik temperatury spalin na cały dzień i poobserwuję szybkość jego reakcji na wzrost modulacji.

Sam jestem ciekaw po jakim czasie zacznie podnosić modulację i czy w ogóle to zrobi.

A może zwyczajnie mój sterownik jest popsuty i nie reaguje na wskazania czujnika temperatury spalin....

Zobaczymy ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem, że czujnik spalin odgrywa dużą rolę. Przy stabilnym układzie sterownik próbuje utrzymać temperaturę spalin taką, przy której jest utrzymana temperatura kotła.

post-65935-0-01079800-1515010137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko jak kaloryczność zmienisz z poziomu panelu pokojowego jak ustawisz na sterowniku to trzyma żądaną wartość też to testowałem

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Zgadza się na sterowniku niema błędu. też sprawdzałem na 2.08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem, że czujnik spalin odgrywa dużą rolę. Przy stabilnym układzie sterownik próbuje utrzymać temperaturę spalin taką, przy której jest utrzymana temperatura kotła.

Masz do układu wpięty zasobnik na cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.