Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Icemen a pompka załączana jest pokojowym? Piła się robi jak wyłączasz pompkę?

Ogranicz moc kotła na 50-60% nie będzie się tak piec mocno bujał, Płaszcz pieca ma sporą bezwładność.

dzięki za pomysł , spróbuje obniżyc moc kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym zawór 4 d wymienił na 3d czy może wtedy lepiej bym dogrzał powrót ?

Wiem że na grzejniki szła by woda o takiej temperaturze jak na kotle ale te 55 st to chyba żadna zbrodnia w układzie ogrzewania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Po ciężkiej walce, w trudzie i znoju kotłowego zapylenia, wreszcie doszedłem do perfekcyjnego wykresu ze stabilną pracą kotła.

Spożyty trunek w cieple płomieni igrających za szybą będzie bardziej rozgrzewał od najgorętszego kaloryfera ... 

 

post-71238-0-51947500-1484417071_thumb.jpg

 

Pozdrawiam i ciepłej miłej nocy życzę  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prostą instalację. Zainwestowałem w głowice na grzejnikach, regulator pokojowy załączający pompę, zawór na bojlerze który reguluję ręcznie w zależności od potrzeby. Jedna pompa, i nie przejmuję się temperaturą powrotu. Czasem trafia tam zimna, ale na ściankach nie mam ani kropli rosy.Zresztą sam właściciel firmy gdzie kupowałem piec przyjechał na pomiary kotłowni i doradzał żeby nie udziwniać przy takiej instalacji. Gdyby była podłogówka, albo brak głowic na grzejnikach to tak, zawór 3-4D niezbędny. Ja mieszkam na pierwszym piętrze a piec w piwnicy, instalacja tak zrobiona, aby działała też grawitacyjnie i przy małym zapotrzebowaniu na jesień i wiosnę pompa sobie odpoczywa. Problem wtedy tylko z gorącą wodą bo bez niej i słońca ( instalacja solarna) muszę kombinować z ustawieniami pokojowego.

Jeśli są problemy ze spalanie i dogrzewaniem powrotu to obwód CWU jeśli ma oddzielną pompę to na pierwszy bieg i ewentualnie przydławić jeszcze tak aby nie goniło dużej ilości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ hamerg,

 

ile mogrzewasz, czy masz sąsiadów nad głową, czy dach, oraz ile zużywasz opału na dobę? Jak ma się do tego wykres pracy kotła i stabilność temp. CO na wyjściu z pieca? 

Przecież po załączeniu pompy, jak ci ostygnie woda w grzejnikach to kocioł robi się zimny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki poradom kolegów z forum  nie tylko w ostatnich postach i koledze reded -dzięki pozdrawiam dostałem w końcu to o co mi chodziło czyli reakcję na regulację parametrów.Musiąłem zejść z mocy 18Kw aż do 10Kw a piec 23 kw  teraz regulacja koloryczności 

powoduje zmiany temp. spalin a co za tym idzie wyczuwalną reakcję na zmiany mocy itd..

Nie mogłem za skarby świata obniżyć kpoca a spaliny sięgały 250st a czasem więcej.

Miałem załaczoną pompkę CWU i zauważyłem zwiekszenie spalania ,od wczoraj wyłączyłem i zobaczymy 

Wykresami nie ma co się chwalić na razie bo zaczłąem walkę dopiero ale modulacja jest to wazne.

Pozdrawiam i miłego spędzania czasu w toni czarnego złota w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ hamerg,

 

ile mogrzewasz, czy masz sąsiadów nad głową, czy dach, oraz ile zużywasz opału na dobę? Jak ma się do tego wykres pracy kotła i stabilność temp. CO na wyjściu z pieca? 

Przecież po załączeniu pompy, jak ci ostygnie woda w grzejnikach to kocioł robi się zimny ...

65m2, dach do podłogi ( same skosy), dom budowany przez 2 niemki przed 39, bez ocieplenia, na skosach suprema i regips. na górze strych, dachówka karpiówka. Instalacja miedź, 5 grzejników + drabinka + jeden grzejnik bez zaworu na parterze jako zabezpieczenie przy poprzednim piecu w razie zagotowania, pompa wilo, bojler 300L dwie wężownice + 3 solary. Generalnie szałas. Spalanie przy 0stopni ok 10kg/doba, przy ostatnich mrozach -16 spalanie 18kg/doba max. Dla temperatur pow -5 pompa 1 bieg, do -15 drugi, a poniżej trzeci. Co do wykresów to mam równe po odpowiedniej regulacji dmuchawy, miałem na początku z tym problem, ale opanowałem. Oczywiście jak pompa się wyłączy to później spada temperatura, ale szybko nadrabia, a dodatkowo miesza wodę na powrocie z grzejników z tą z bojlera, która jest ciepła ( moc nagrzewnicy 17kW). Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem.

Piec http://kotlyleszka.pl/sargas-rw-11-kw.html , palnik ma tylko dwa rzędy otworów. W środku dorobione płomieniówki zwiększające drogę spalin i odpowiednio je przyspieszające. Inaczej to miałem ponad 200 stopni w komin, teraz niemożliwe jest abym dobił do 130. Przeważnie to jest 85-110.

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz.

Zauwazyłem że jak dam pompkę CO na full 3 bieg  to zawór 4 D jest w połowie   mniej  więcej i sobie pracuje ,otwiera raz mniej raz więcej ale jak załączę  pomkę CWU i to  tylko na 3 biegu to  zawór 4 D się otwiera na full wykres modulacja się poprawia ale  wzrasta zużycie węgla   i tak do momentu wyłaczenia  pompki CWU.

Wnioskuję z tego ze pompka CWU na 3 biegu wyciąga wodę z zaworu 4D i z obiegu CO prze to zawór 4D się otwiera na full chce uzyskać

temp zadaną wyliczoną.

Nie mogę dać pompy CO na 2 bieg bo nie ma grzania na górnym grzejniku na strychu a i mniejsza temp dochodzi na grzejniki na piętrze.

Może ktoś to przeanalizuje i odpowie o co chodzi na razie nie reguluję nic zostawiam bo zuzycie sada i lepiej układ cały pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam kocioł Viadrus U22 jak kolega MK50 o mocy 20 kw i ogrzewa mieszkanie o powierzchni 200 m2. Sterownik kupiłem i zainstalowałem 22 grudnia. Wcześniej pracował na sterowniku RT16. Trochę czasu minęło jak wszystko poustawiałem i w miarę poprawnie pracuje. Palę ekogroszkiem wesoła około 29 Mj. Mam pytanie do MK50 czy masz w kotle ceramiczne wkłady (taka ceramiczna półka), ona obniża znacznie temperaturę spalin.

Też musiałem zejść z mocą na 16 kw. To są moje ustawienia, może pomogą w ustawieniach.

post-65935-0-67736400-1484432162_thumb.jpg

post-65935-0-62577500-1484432172_thumb.jpg

post-65935-0-30405200-1484432180_thumb.jpg

post-65935-0-57840100-1484432189_thumb.jpg

post-65935-0-21501700-1484432195_thumb.jpg

post-65935-0-81040200-1484432201_thumb.jpg

post-65935-0-08963000-1484432208_thumb.jpg

post-65935-0-58749300-1484432213_thumb.jpg

post-65935-0-53865900-1484432220_thumb.jpg

post-65935-0-37083100-1484432228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ceramiczny wkład i kocioł po pięciu dniach palenia

post-65935-0-60396100-1484432590_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIitam.

Już myślałem że jestem jedynym kto ma viadrusa u22. Wykresy u ciebie fajnie wyglądają ale tera jest po krzyku bo nie ma juz mrozów.

Mam te ceramiczne wkłądy na dolnej półce ale u góry nie ale zasuwą przymykam komin i lepiej juz to wygląda nie idzie tyle w komin.

Mam 50 na piecu a w mrozy miałem 55 dom 220m2 częściowo ocieplony niski prter ,piętro poddasze z jednym grzejnikiem.

Teraz juz mam to uchwycone i mogę zmieniać kaloryczność dodam czy korekcję delikatnie i jest reakcja palnika ale musiąłem 

obniżyc na 10Kw no i mniej spala od razu.Dmuchawa WBS 6  81 wat na 10-35% mocy i iest ok jak więcej dam wiatru to dmuchawa działa  jak wentylator chłodnicy w aucie ,całe ciepło z spalin wydmuchuje w komin i ochładza piec ale to już wiem z doswiadczeń na starym sterowniku.

Miałem sterownik recalart a300 zmieniłen na ten i jest lepiej sporo lepiej ,od nowa trzeba się naumieć sterownika bo inaczej

koszty opału zabijają. Nastawy można zmieniać na różne sposoby i w szerokim zakresie ktoś już pisał że sterownik jest najbardziej 

drzebalny,da sie zmieniać kluczowe parametry.Teraz testuję nowy soft 1,87 i widzę poprawę pracy dmuchawy w momencie startu ślimaka.Czekam na mrozy jak to będzie. :) .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 w tym tygodniu ma dojść do mnie skzp-02 .Obserwując wasze wzmagania z tym sterem ,to chyba czeka mnie trochę pracy przy ustawianiu. w tej chwili mam kocioł elektromet na kości 501 chyba 15kw.Trochę przekładek ze starych elementów na nowe - ale to może nie będzie takie straszne .Na razie czekam na przesyłkę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzisiaj rano poszedłem do kotłowni a tu zonk. Temp na piecu 50st. Wyjście na dom 25 pomimo że wczoraj wychodziło 42. Pompa cwu włączona była na stałe a tu nagle była wyłączona i temp w bojlerze 25st. Kompletnie nic nie grzebalem. Skąd taka sytuacja? Wyłączyłem i włączyłem ster i jest po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ceramiczny wkład i kocioł po pięciu dniach palenia

Mam jeszcze pytanie do kolegi czy masz takie przegrody w kanale spalin u góry.

Ja miałem fabrycznie z większymi otworami ale założyłem te z mniejszymi i  temp. spalin spadła znacznie ale to ciągle mało. 

http://sklep.klimosz.pl/index.php?page=produkty&pid=374    

post-71575-0-23696700-1484480647_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie przegrody spalin o szerokości szczeliny 35 mm. Do obniżenia temperatury możesz kupić w Klimoszu 4 turbulatory spalin. Ja mam dwa które widać na zdjęciu. Nie mają na sklepie internetowym tylko trzeba zamówić telefonicznie lub zrobić z blachy. Ja mam piec 4członowy z suchą podstawą a nie wodną i moc 20 Kw. U Ciebie jest podstawa wodna? Jak masz na piecu 500 C to ile masz na powrocie. Zmieniałeś dmuchawę?

Obecnie moc jest ustawiona na 16Kw, natomiast w mrozy pracował na mocy 18 Kw i dawał radę. Zauważyłem że ilośc spalania jest taka sama na 16 jak i 18KW przy tej samej temperaturze. Jakie jest u Ciebie spalanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka prośba do Tomka, czy dałoby radę umieścić na głównym ekranie aktualnego trybu pracy ?

Po co ? A po to, że dzisiaj np paliłem drewnem (podajnik STOP), musiałem wyjechać więc rozpaliłem ekogroszek, przyjeżdżam po 5 godzinach a tu ALARM PRZEGRZANIE PODAJNIKA !!! i ciemno w piecu !

Po prostu zapomniałem włączyć podajnik, a widząc PODAJNIK STOP na głównym na pewno bym go włączył !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja slimaka nie dotykam , żadnych smarowań .

Pamiętaj tylko żeby sypać suchy opał do zasobnika , jesli będzie mokry to slimak zostanie pożarty przez rdzę .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 w tym tygodniu ma dojść do mnie skzp-02 .Obserwując wasze wzmagania z tym sterem ,to chyba czeka mnie trochę pracy przy ustawianiu. w tej chwili mam kocioł elektromet na kości 501 chyba 15kw.Trochę przekładek ze starych elementów na nowe - ale to może nie będzie takie straszne .Na razie czekam na przesyłkę.

Pozdrawiam

No to powodzenia , ja miałem też pewne obawy ale jakos sobie radzę , tu na tym forum znajdziesz zapewne wiele odpowiedzi i podpowiedzi na temat skzp. 

Pisz smiało na pewno ktos podsunie Ci podpowiedz .

Podstawowa sprawa żeby skzp ładnie modulował to dogrzany powrót na kocioł ;-)

Powodzenia ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie przegrody spalin o szerokości szczeliny 35 mm. Do obniżenia temperatury możesz kupić w Klimoszu 4 turbulatory spalin. Ja mam dwa które widać na zdjęciu. Nie mają na sklepie internetowym tylko trzeba zamówić telefonicznie lub zrobić z blachy. Ja mam piec 4członowy z suchą podstawą a nie wodną i moc 20 Kw. U Ciebie jest podstawa wodna? Jak masz na piecu 500 C to ile masz na powrocie. Zmieniałeś dmuchawę?

Obecnie moc jest ustawiona na 16Kw, natomiast w mrozy pracował na mocy 18 Kw i dawał radę. Zauważyłem że ilośc spalania jest taka sama na 16 jak i 18KW przy tej samej temperaturze. Jakie jest u Ciebie spalanie?

Moje przegrody mają  szczelinę 2cm teraz.Dzisiaj będe miał turbulatory i,zobaczę jak to pójdzie.Ktos juz tu na forum wspominał o tych 

turbulatorach chyba wadus tak sobie przypominam 3 razy czytałem forum i nie wiem tego co teraz potrzebuję.Wiem że wszystko jest na forum opisane gdzieś tam ale jak cos potrzebuję ,mam z czymś problem to musiałbym od nowa czytac całość żeby to znaleźć bo wszystkiego i tak nie zapamiętam dlatego czasem takie dziewne szybkie pytania.

Bardzo dziekuję za porady bo to pomogło obniżyłem moc do 10Kw teraz doszedłem do 15Kw i to pasuje fajnie huczy palnik płomień nie za wysoki tylko te kalafiory okropne i temp spalin 180st.Modulacja jest cały czas choć raz piec sie  odstawił od 2 dni .Ochronę powrotu mam wyłączoną od poczatku bo to blokowało ograniczało wchodzenie na moc ale jak już jest rozgrzana woda w układzie to to juz  nie przeszkadza.Wiem że mogę uszkodzić żeliwniaka zimną wodą na powrocie. Teraz mam 45st za zaworem 4D a wyliczona 41,21st bo na zewn. jest -2,0  a powrót 40st.Chyba dam na kotle 55 i tak zostawię bo będzie wiekszy zapas temp.i sterownik będzie miał więcej swobody w regulacji ,nie wiem czy dobrze kombinuję.Tak patrzyłem na sterownik który miałes RT16 i widze ze to jest z PID czemu go

wymieniałeś to jest juz mocno rozbudowany ster z zdalną obsługą czujnik spalin , panel sterowniczy jest podłaczony na rs485.

Ja  maiłem zabytek dopiero wszystko normalnie podłaczone panel ,bez wodotrysków dwustanowy.

Ok walcze dalej nie ma co sie rozpisywać wykres zaczyna sie poprawiać temperatury wody są równe cały czas ale skacze mocą i 

spaliny za wysokie.Pozdrawiam.

wszystko na  

Mam piec z podstawą wodną powrót jest u dołu kotła może to też przeszkadza.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co prawda inny piec (Malina 12) ale wypraktykowałem że przy wymaganej temp na instalację ok 40-41 na kotle ustawiam 55/56, przy  większym zapotrzebowaniu (niższej zewnętrznej zwiększałem) zwiększam do 60-65 na kotle co przekładało się na 46 w instalacji (bez zmiany 4D)

Sądzę więc że te 55 u Ciebie to nieco za mało by trochę (45) poszło na instalację i jeszcze zostało na ciepły powrót - mając 55 na kotle to powrót powinien być w okolicach 46-50.

Spróbuj podnieść temp kotła do 60st i ew zmniejsz na 4D na tyle ile ma iść na instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum. Rozumiem, że Tomek jest głównym programistom naszego urządzenia. Fajnie by było dodanie takiej funkcji:

 

Super sprawa. w tym programem. Można jeszcze dać wizualny ubytek opału w kotle aby widzieć ile jeszcze go zostało. Do tego celu można było by ustawić w opcjach ilość wrzucanego opału i z czasem na rysunku podajnika by go ubywało w innym kolorze. Po załadowaniu go kliknęło by się i ponownie odejmowało by zużycie.  Fajna była by sprawa jak dla mnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Można jeszcze dać wizualny ubytek opału w kotle aby widzieć ile jeszcze go zostało. Do tego celu można było by ustawić w opcjach ilość wrzucanego opału i z czasem na rysunku podajnika by go ubywało w innym kolorze. Po załadowaniu go kliknęło by się i ponownie odejmowało by zużycie .......

 

Szczerze mówiąc to ja kolorowych wodotrysków z Windowsów mam szczerze dosyć. Wolę gdy urządzenie nie jest przeciążone bajerami w sumie tylko na pokaz, np. przed znajomymi że o kliknę i wiem.

Wystarczy spojrzeć na spalanie i też wiem czy muszę iść dołożyć. 

Wystarczy że popiół muszę wyrzucić i krótki rzut oka w zasobnik pozwala mi na to samo, co funkcja która może skutecznie zamulić sterownik.

Mam wrażenie że za chwilę ktoś zapyta o umieszczenie funkcji zasypu zasobnika i opróżniania popielnika a później o funkcję kominiarza, zaopatrzeniowca i palacza ...

Tylko co wówczas będzie sterowało prawidłową pracą kotła, by było ciepło i ekonomicznie?

 

Pozdrawiam

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.