Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybor kotła.


Wacale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcialbym sie Was poradzic zanim zdecyduje.

Mam dom ok.150m2 klocek 70te lata. W tym roku ocieplenie 15cm, nowe okna czesciowo 3szybowe i ocieplenie garazu ktory jest pod domem. 

Instalacja na rurkach stalowych dosc grubych od 1.5cala w pynicy do 1 in3/4 na pionach.

Grzejniki czesciowo stalowe dobre a czesciowo zeliwne ale niedawno wymieniane pare lat temu.

Instalator proponuje Sas solid 19kw na eko groszek(woda cwu bedzie bojler 150l)

Moze cos podpowiecie? 

Gaz wychodzi mi za drogo na taki dom.

Dzieki z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie za  duży . Wypełnij najdokładniej jak się da i wstaw tu wynik .   

https://cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze i całościowo docieplony budynek to kocioł 19 kW na ten metraz jest za duży, wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wacale napisał:

Witam.

Chcialbym sie Was poradzic zanim zdecyduje.

Mam dom ok.150m2 klocek 70te lata. W tym roku ocieplenie 15cm, nowe okna czesciowo 3szybowe i ocieplenie garazu ktory jest pod domem. 

Instalacja na rurkach stalowych dosc grubych od 1.5cala w pynicy do 1 in3/4 na pionach.

Grzejniki czesciowo stalowe dobre a czesciowo zeliwne ale niedawno wymieniane pare lat temu.

Instalator proponuje Sas solid 19kw na eko groszek(woda cwu bedzie bojler 150l)

Moze cos podpowiecie? 

Gaz wychodzi mi za drogo na taki dom.

Dzieki z gory.

19 -ka to stanowczo za dużo , ja u siebie mam 15 na ok 300 m2 i fakt że jedzie prawie cały czas na granicy max ok 12- 13 kW mocy oczywiście przy temperaturach poniżej zera ale dzięki temu ma przyzwoita sprawność . Wypełnij sobie w miare dokładnie ciepło właściwe zwracając uwagę na moc minimalna kotła bo to będzie stanowić o jego płynnej pracy przy minimalnym zapotrzebowaniu ( zazwyczaj wynosi ona ok 30 %  mocy max ) 

Tak orientacyjnie dom będzie stale potrzebował ok 4-5 kW czyli kocioł powinien być w granicach 15 kW , chyba że ilość łazienek i domowników z nich korzystających jest ponad standardowa  to należało by dodać ok 2 kW na zasobnik CWU żeby przy kumulacji ( duży odbiór ciepła przez budynek + doży odbiór CWU ) kocioł nie dostał zadyszki .

Ilość domowników , ilość punktów poboru CWU i ich rodzaj (wanna czy prysznic) ma największy wpływ na moc dodatkowa jeśli chodzi o CWU .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wychodzi że 15 kw musi być, więc pewnie i 19 kw się nada - różnica  raczej niewielka. Wybierz kocioł z palnikiem SV 200 i sensownym sterownikiem (tutaj już inni muszą doradzić, ale jest kilka sterowników naprawdę dopracowanych).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Sas nie bedzie dobry? Co jest w nim zlego? Z tego co wiem to ma obrotowa retorte i sterownik tech st550 z pidem i instalator mowil ze ma lacze internetowe. Ten instalator akurat mowil ze montuje sas defro i tekla i jak narazie te piece sie spisuja. Montowal koledze defro sigma dwa lata temu dobral 16kw do domu 180m nie ocieplonego i kumpel mega zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat Sas nic nie wiem. Miałem dawniej palnik retortowy a teraz sv 200 i ten sv naprawdę fajnie działa w porównaniu z retortą (no, ze starą retortą, z roku 2005, bo teraz pewnie są nowsze konstrukcje). Kocioł mam firmy 'dragon' no i tu też chyba nie mam się do czego przyczepić, choć widziałem bardziej schludnie wykonane. I sterownik 'talos pid' -tego akurat nie polecam bo za prosty/za mało daje możliwości konfiguracji. No ale działa. Zapewne nie umywa się do tego TECH550 z sas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sas Solid 19kW. Grzeje 2 kondygnacje, budynek około 12mX12,5m o nie regularnych kształtach, budynek nie ocieplony. Palnik obrotowy pancerpola, palę wyłacznie pelletem, moc ograniczyłem do 90%. Możesz wyciągać wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma 4.8-16 na papierze jak każdy obecnie sprzedawany kocioł, bo praca na 30% mocy jest wymaganiem ekoprojektu. W praktyce jednak możesz zapomnieć o takiej modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym ogrzewasz teraz? jeśli węglem, to jakie zużycie? Może z tego wyjdzie Ci jakiej mocy faktycznie potrzebujesz.

taka kalkulacja na szybko - 1kg węgla to 7.5 kWh (27MJ). Zakładając sprawność kotła ok 80% to daje nam 6kWh. Czyli gdy kocioł zużywa 1 kg węgla na godzinę to produkuje 6kWh, czyli pracuje ze średną mocą 6 kW w ciągu tej godziny. To daje 24 kg węgla dziennie. Raczej dużo.  U mnie aktualnie zużycie wynosi ok 12 kg/dobę, czyli kocioł pracuje ze średną mocą ok 3 kW. Oczywiście w teorii, bo w praktyce to grzeje od czasu do czasu a poza tym stoi w podtrzymaniu. Było by o wiele lepiej gdyby był w stanie pracować ciągle z minimalną mocą - czyli ta słynna modulacja. 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wegiel piec viadrus u22 nie wiem ile kw. Do teraz spalilem okolo 2.8 tony ale w dzien od 11 do 19 jade na drzewie potem rozpalam od gory zasypujac worek 25kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję kotłem SAS 14kW dom jak w profilu. Ostatnia doba temperatury -9C noc, +2C w dzień, średniodobowa -3C. Modulacja 3.4-6 kW, średnia moc kotła 4.2kW. Temperatura wewnętrzna ponad 22C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myć się trzeba :-) , 300l baniak CWU.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mac65 napisał:

19 -ka to stanowczo za dużo , ja u siebie mam 15 na ok 300 m2 i fakt że jedzie prawie cały czas na granicy max ok 12- 13 kW mocy oczywiście przy temperaturach poniżej zera ale dzięki temu ma przyzwoita sprawność . Wypełnij sobie w miare dokładnie ciepło właściwe zwracając uwagę na moc minimalna kotła bo to będzie stanowić o jego płynnej pracy przy minimalnym zapotrzebowaniu ( zazwyczaj wynosi ona ok 30 %  mocy max ) 

Tak orientacyjnie dom będzie stale potrzebował ok 4-5 kW czyli kocioł powinien być w granicach 15 kW , chyba że ilość łazienek i domowników z nich korzystających jest ponad standardowa  to należało by dodać ok 2 kW na zasobnik CWU żeby przy kumulacji ( duży odbiór ciepła przez budynek + doży odbiór CWU ) kocioł nie dostał zadyszki .

Ilość domowników , ilość punktów poboru CWU i ich rodzaj (wanna czy prysznic) ma największy wpływ na moc dodatkowa jeśli chodzi o CWU .

Pozdrawiam

Co myslisz o wyniku z cieplo wlasciwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kostkę z lat 70. 120 m2 do ogrzania. Brak ocieplenia ścian ,na stropie strychu wełna mineralna. Kocioł zasypowy 12 kw. Palę na okrągło całą dobę. Do 31 stycznia spaliłem ok 1,8 tony węgla z wesołej. Ogrzewanie +CWU. Temperatura na grzejniki 38-42 C sterowana zaworem 3D. Oczywiście grzejniki mocno przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z instalatorem dowiedzialem sie ze lepiej wziac tego 19kw bo twierdzi ze z sasa nie da sie wiecej wyciagnac i wg. niego bedzie to najbezpieczniejsze opcja. Jestem w kropce bo z waszych wypowiedzi wynika ze okolo 14kw wystarczy a inst. Upiera sie przy 19?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest twój dom czy instalatora? Masz zapotrzebowanie na moc 10KW przy -20, ten SAS moduluje od 5,7 a Ty masz zapotrzebowanie w przeciętny zimowy dzień 5,1KW. Czyli jak temperatura będzie w okolicy 0. Tutaj spokojnie wystarczyłby pewnie SKAMP-PV 13 który ma sprawność przy 3,7KW na poziomie 90%, ale zrobisz jak uważasz. Kolega krisgie ogrzewa dom o połowę większy od twojego bo 244m2 z podobną izolacją kotłem 14KW i ma średnią moc dobową 4KW - odpowiedz sobie na pytanie czy nadal potrzebujesz 19KW? 

Cytat krisgiego:

Grzeję kotłem SAS 14kW dom jak w profilu. Ostatnia doba temperatury -9C noc, +2C w dzień, średniodobowa -3C. Modulacja 3.4-6 kW, średnia moc kotła 4.2kW. Temperatura wewnętrzna ponad 22C

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 11:56, Wacale napisał:

Mam dom ok.150m2 klocek 70te lata. W tym roku ocieplenie 15cm, nowe okna czesciowo 3szybowe i ocieplenie garazu ktory jest

Moja chata to 167m2, 12styro na ścianie, 26 na suficie, 10 styro na podłodze, baniak 140 l, cztery osoby. stary skamp 12kW na Ardeo, moc obcięta do 8,1 kW, obecnie schodzi mi 10-13 kg retopalu  na dobę, SPP moduluje mocą 20-60 %, czasem jak cwu  się włączy są piki. Generalnie, piec nie ma co robić, w ubiegłym roku przy temp na zewnątrz -10  przez kilka dni rozpędził sie do 8 kW. Nawet jak weźmiesz  jakąś 15'kę  to na słabym opale i tak da radę.  

Jeśli CWU jest również grzane latem, to bierz piec na styk, tak by palnik mógł zejść jak najniżej z mocą. 

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak weźmie 19KW bo go instalator przekabaci że musi brać z "zapasem", pytanie z zapasem na co? Spytaj się instalatora czy wie ile spala kocioł na mocy 19KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.