Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

@robertokot25 to może dosadniej napiszę, ekoreta i szarleja po obecnej  cenie mało kto kupi (wyrażając się najdelikatniej jak można ) jak można upolować porównywalny groch za około 1/3 ceny mniej w sklepie online PGG. Zatem nie licz, że ktoś podzieli się opinią na temat (pochwali się / przyzna jaki super interes zrobił)

Jak masz problemy z kupnem grochu ze sklepu pgg to odsyłam do studiów wątku Dostępność opału z PGG 
W tymże wątku wypowiadają się tacy co kupowali kilka razy oraz tacy co mieli spory problem, nieprawdaż kolego @berthold61? można kupić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jeśli chodzi o mnie to kupowałem tylko raz 1 tone w sumie nie wiem po co , żona nalegała a w piwnicy ponad tonę jeszcze mam , pompa ciepła stoi pod wiata i czeka na montaż pewnie po nowym roku więc ta tona to bedzie pewnie rezerwa na tzw nigdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj u brata wykonałem proces "timelizacji" kotła. Wraz z tym zaplanowałem szybki serwis kotła i instalacji. Wybrałem pozostałe w podajniku 15 kg Karlika i znalazłem widoczny poniżej dodatek wzbogacający. W ostatniej chwili, ponieważ gdybym tego nie znalazł to między sobotą i niedzielą bym miał gimnastykę z wymianą zawleczki i wyciąganiem ślimaka.

Tak przy okazji podpytam trochę nie na temat. Czy u Was w tym małych kotłach 9/10 KW z SV200 też na pełnej mocy spaliny mają okolice 160 stopni? U brata jest kocioł z firmy kotlostal, ale wygląda tak samo jak ten najmniejszy Technix. Byłem w lekkim szoku bo u mnie przy wymienniku 12 KW i małym SV200 spaliny nie mogą przekroczyć 90 stopni. Wiatr malutki bo wyciąłem skalą zakres z 40 watowej dmuchawki 18-50 i powietrze jest ustawione 20-50. Nic nie kopci i dopala. Może wszystko jest ok, tylko ja mam skrzywiony pogląd bo użytkuję przewymiarowany wymiennik w stosunku do palnika?

IMG_20211204_111158.jpg

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna temperatura spalin na to ma wpływ kilka czynników
1 umiejscowienie czujnika, w laboratorium sprawdzają temperaturę 1m od wyjścia
2 węgiel też ma znaczenie
Nie przejmował bym się zbytnio tą temperaturą straty myślę że są nie zauważalne.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja w temacie Pieklorza z PPG, a właściwie z tego co zostało po spaleniu 63 kg. Pieklorza. Zostało 4 kg. tego co nazywamy popiołem, bo trochę za grube jak na popiół, ale ten drobny też jest. 5.7kg popiół z węglarką, węglarka 1.7kg, więc popiołu ok. 4 kg, co daje 6,3%. Ogólnie to jestem zadowolony z tego Pieklorza, poza wilgotnością i ilością popiołu. Ale dobowo spalam Pieklorza (>26MJ) mniej ok. 3 kg. na dobę niż Ecodesign (28-39MJ, tu popiołu dużo mniej i faktycznie sypki)

 

pop_pieklorz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo oszukują albo cud... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Oldek napisał:

To ja w temacie Pieklorza z PPG, a właściwie z tego co zostało po spaleniu 63 kg. Pieklorza. Zostało 4 kg. tego co nazywamy popiołem, bo trochę za grube jak na popiół, ale ten drobny też jest. 5.7kg popiół z węglarką, węglarka 1.7kg, więc popiołu ok. 4 kg, co daje 6,3%. Ogólnie to jestem zadowolony z tego Pieklorza, poza wilgotnością i ilością popiołu. Ale dobowo spalam Pieklorza (>26MJ) mniej ok. 3 kg. na dobę niż Ecodesign (28-39MJ, tu popiołu dużo mniej i faktycznie sypki)

 

pop_pieklorz.jpg

Tak na początek z racji, że jestem nowy to chce powitać wszystkich użytkowników forum.

Co do Pieklorza z PGG którego niektórzy wynosili po niebiosa, powiem tyle....szału nie ma. Popiołu więcej jak w karliku, kaloryczność podobna, w każdym bądź razie nie ma wielkiej różnicy między nimi.

Dla porównania foto oznaczone nr:

1- Pieklorz, 2 - Karlik

20211205_181627.jpg

20211026_203733.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeczytałem z pewnością kilkanaście stron waszych wypocin.

Wnioski są takie, że nie wiadomo co kupić 😄

Przez dwa ostatnie sezony paliłem ekogroszkiem z lokalnego punktu sprzedaży, cena za tonę 840zł, plus węgiel suchy.

Natomiast z minusów to dużo spieków było, pomimo wielu prób różnych ustawień pieca. Ale szukałem suchego ekogroszku i nie zmieniałem. Poza tym dostawa od 0,5t za darmo. 

Ostatnio natomiast kupiłem bartex gold z Obi, bardzo suchy może nie jest, ale na pewno nie mokry jak to często się zdarza, cena 1600zł za tonę. Z mojego składu obecnie cena to 1400zł. Póki co widzę znaczną róznicę w kaloryczności, piec zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Na razie walczę z ustawieniami, bo trochę mi przesypuje. Zawsze mam z tym problem żeby precyzyjnie ustawić. Czas podawania i obroty dmuchawy, podobno to głownie się ustawia, a dalej jest problem. W porównaniu do tego co paliłem wcześniej popiół jest jak proch, nie ma spieków, tylko trochę się przesypuje ale to kwestia ustawień. 

Zacząłem szukać w necie pierw tego bartexa, można kupić paletę z przesyłka za 1589zł. Ale szperając dalej znalazłem ofertę od jednej osoby, wujek 31,5mj no i zaczałem czytać wasze opinie, większość to negatywne, jeszcze w google wpisałem to także ktoś odradzał, co mnie zdziwiło bo moc wielka a podobno lipa.

Teraz zastanawiam się na pieklorzem 28mj cena 1529zł z dostawą oraz skarbek 28mj 1519zł no i ten bartex gold jeszcze zostaje który póki co dobrze się pali. 

Co sądzicie?

Pozdrawiam

Kamil

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup może paletę https://ekohusky.pl/ na próbę, nie wiem czy trafisz mokry, ja suchego dostałem 2 miechy temu jak był tańszy szkoda, że tyle podrożał. 

Spala się dobrze, kaloryczność się zgadza, mało trza dmuchać  bo ma widocznie delikatnie niższą temperaturę topliwości popiołu.

Jak zabrakło i nie ma opału na zimę, to teraz trzeba brać w małych ilościach, od tych co zaczynają zniżać ceny, tak się przeturlać do wiosny .

Może w supermarketach coś znajdziesz, natknąłem się ostatnio na palecie leżało kupę worów porozrywanych, pozaklejanych taśmą, były przecenione, wychodziło po 1000zł  za tonę, pewno ktoś to łyknął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kamis14 napisał:

Przeczytałem z pewnością kilkanaście stron waszych wypocin.

 

to kolega nie czytał ze zrozumieniem, najlepszy stosunek kaloryczność/cena mają w tym momencie Karlik /pieklorz kupowane bezpośrednio w sklepie PGG a reszta pozostaje w tyle, oj daleko w tyle...

19 godzin temu, janosh napisał:

Albo oszukują albo cud... 

już dawno pisałem że Goldy / "najlepsze groszki" / lwy i inne wynalazki to są słabsze ekogroszki w stosunku do Karlika /pieklorza kupowanego bezpośrednio w sklepie PGG.
Fakt te wynalazki mają mniej popiołu mogą być suchsze. Spora część użytkowników narzeka/narzekała, że Karlika /pieklorz smoli, a ja na to, że to właśnie oznaka większej zawartości węgla w węglu i należy ustawienia skorygować.

Cóż jak ktoś chce przepłacać około 1/3 ceny po to aby mieć  słabszy opał o mniejszej zawartości popiołu  to kto im zabroni? Wasza kasa wasz wybór nic mi do tego 🙂

11 godzin temu, Animus napisał:

Jak zabrakło i nie ma opału na zimę, to teraz trzeba brać w małych ilościach, od tych co zaczynają zniżać ceny, tak się przeturlać do wiosny .

e tam, kupować w PGG i tyle innego wyboru nie widzę 🙂

czasami to mam wrażenie że Ci co naganiają na "inny ekogroszek" niż PGG to raczej chcą sprzedać niż kupić - bo cenowo te "inne ekogroszki" to raczej nie trzymają się logiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, damdam napisał:

(...)Spora część użytkowników narzeka/narzekała, że Karlika /pieklorz smoli, a ja na to, że to właśnie oznaka większej zawartości węgla w węglu i należy ustawienia skorygować.

Na jakie ustawienia w tym przypadku przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek powietrza do paliwa. Karlik na Argosie PID sadził u brata w kotle niesamowicie (kocioł się odstawiał). Teraz na SKZP-02 jest miodzio. Czysto i lepiej dopala. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a inni co palą w dwustanie to wydłużają przerwę podawania, co  daje ten sam efekt czyli powoduje dopalenie węgla

5 minut temu, MrWolf napisał:

Stosunek powietrza do paliwa. Karlik na Argosie PID sadził u brata w kotle niesamowicie (kocioł się odstawiał). Teraz na SKZP-02 jest miodzio. Czysto i lepiej dopala. 

nie znam ani SKZP-02 ani Agros PID, (ale na logikę) czy nie jest tak że ten pierwszy ma czujnik spalin a drugi nie ? 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argos ten podstawowy to prostak niesamowity. Schodzi nisko z powietrzem, bo możesz ustawić tylko maksymalne. Albo ustawisz aby dół był ok, a wtedy górą mocy jest przeciąg lub dobrze ustawisz górę i dół będzie generatorem sadzy. Pozostaje dwustan z jego wadami. 

SKZP może mieć czujnik spalin, ale nie musi. W podstawie go nie ma. Chodzi o to, że mogę ustawić dowolnie powietrze dla góry i dołu. Mogę obcinać modulację, wymuszać pracę ciągłą na małej mocy. Mimo skopanej instalacji u brata, kocioł przestał się odstawiać, mimo delty zasilanie powrót na poziomie 25-30 stopni🙈 (po sezonie grzewczym wrzucam pompę na CWU i będzie dogrzewać zimą powrót - ma być prosto, tanio i bez rżnięcia połowy instalacji w kotłowni). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, damdam napisał:

e tam, kupować w PGG i tyle innego wyboru nie widzę 🙂

czasami to mam wrażenie że Ci co naganiają na "inny ekogroszek" niż PGG to raczej chcą sprzedać niż kupić - bo cenowo te "inne ekogroszki" to raczej nie trzymają się logiki

Ale tam kupić "to sztuka panie", a palić czymś trzeba. 

Godzinę temu, damdam napisał:

a inni co palą w dwustanie to wydłużają przerwę podawania, co  daje ten sam efekt czyli powoduje dopalenie węgla 

W dwustanie palenie to spore marnowanie kasy, w PiD-zie łatwiej  i nieco taniej ale z czujnikiem spalin, a jak ma się  hallotron i czujnik żaru, to sterownik widzi na oba oczy. Wtedy węgla idzie naprawdę dużo mniej. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, damdam napisał:

to kolega nie czytał ze zrozumieniem, najlepszy stosunek kaloryczność/cena mają w tym momencie Karlik /pieklorz kupowane bezpośrednio w sklepie PGG a reszta pozostaje w tyle, oj daleko w tyle...

już dawno pisałem że Goldy / "najlepsze groszki" / lwy i inne wynalazki to są słabsze ekogroszki w stosunku do Karlika /pieklorza kupowanego bezpośrednio w sklepie PGG.
Fakt te wynalazki mają mniej popiołu mogą być suchsze. Spora część użytkowników narzeka/narzekała, że Karlika /pieklorz smoli, a ja na to, że to właśnie oznaka większej zawartości węgla w węglu i należy ustawienia skorygować.

Cóż jak ktoś chce przepłacać około 1/3 ceny po to aby mieć  słabszy opał o mniejszej zawartości popiołu  to kto im zabroni? Wasza kasa wasz wybór nic mi do tego 🙂

e tam, kupować w PGG i tyle innego wyboru nie widzę 🙂

czasami to mam wrażenie że Ci co naganiają na "inny ekogroszek" niż PGG to raczej chcą sprzedać niż kupić - bo cenowo te "inne ekogroszki" to raczej nie trzymają się logiki

Dzięki za radę. 

Niestety widzę, że na stronie pgg nie mają nic na chwilę obecną. Znalazłem ogłoszenie, ktoś ma w ofercie szeroki wybór, można kupić pieklorz, Skarbek, wieczorek, wesoła. Wartość opałowa ok 28mj cena z dostawą cała Polska ok 1520zl. Na chwilę obecną ciężko dostać coś dobrego taniej. 

Odnośnie ustawień może ktoś miał podobny problem. Często mi przesypuje węgiel. Jak skrócę czas podawania to pięć długi dochodzi do temperatury. Obroty dmuchawy ok 30% Natomiast przerwa między podawaniem za dużo nie daje. Nie wiem czy dać jeszcze większe obroty dmuchawy, za dużo powietrza też nie jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na PGG trzeba polować na węgiel.

poczytaj tu.

 

24 minuty temu, kamis14 napisał:

Odnośnie ustawień może ktoś miał podobny problem. Często mi przesypuje węgiel. Jak skrócę czas podawania to piec długo dochodzi do temperatury. Obroty dmuchawy ok 30% Natomiast przerwa między podawaniem za dużo nie daje. Nie wiem czy dać jeszcze większe obroty dmuchawy, za dużo powietrza też nie jest dobrze. 

Jak długo dochodź to dobrze, najlepiej jakby chodził cały czas na malej mocy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że napisałeś, w zasadzie po 1-2 dniach sądząc po powyższej dyskusji kupiłeś w pgg, czyli to nie jest jakieś mega wyzwanie, a niektórzy próbują tak to przedstawiać. 
Zgadza się, jest to mało komfortowe, bo trzeba o ustalonych godzinach polować, spieszyć się, ale jest realizowalne.

A odnośnie jakości to  spodziewałbym się tego co przedmówcy już pisali ale znając "życie ekogroszkowców" każda dostawa może być inna w praktyce 🙂 Chociaż PGG ma opinię najbardziej powtarzalnego opału...

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś nie pili mocno to czekać dalej. Powoli sytuacja się normuje. Widać pewne ruchy w dół. Jest szansa na opał w akceptowalnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamis14 napisał:

Coś się zaczyna ruszać, inni też będą musieli obniżyć ceny. 

Stabek się ociąga 1269zl  https://stabek.pl/ 

Dziś sąsiad  sobie kupił/przywieźli zwykły groszek 20 worków po 20kg po 35zł sztuka, niektórzy ludzie nie wiedzą co się dzieje, takim łatwiej żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powtarzam to jak mantrę, o czym wy piszecie? o jakich obniżkach?

Jak można w ogóle podawać jako przykład węgiel, który ma max 24MJ i po obniżce kosztuje 1199 jeśli na runku są węgle min 26MJ w cenie 945? Proponuję stwórzcie nowy wątek "Którego węgla NIE kupować - aktualne dane" i tam sobie wypisujcie te absurdy a nie śmiecicie w tym wątku takimi anty wzorcami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.