Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy kotła w oparciu o ciepłowłaściwe.pl


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie upieram się. Nie znam dobrze tej technologii.
Mówię o ideach.
Czy 3600pln na sonde lambda to dużo przy cenie węgla powyżej 1000? Do biomasy dostaniesz już za ok 2000 dostaniesz.
Ale i tak patrząc to się kręci to do groszku bardzo dobry byłby analizator by ustawić kocioł pod dany groszek.
Tutaj chyba się zgodziliśmy.
Co do bufora to ciekaw jestem czy ustawianie kotła przy 30/100% daje dobre efekty. Ktoś z cieplomierzem to sprawdzał?
Nie oszukujmy się. Przy tych cenach opału to nawet przy drewnie może to być opłacalne, szczegolnie przy modulacji do 50 czy 30%.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pieklorz napisał:

 

 

Bufor jest do kotła zasypowego, aby zakryć jego wady i eksploatować tylko w warunkach jego najlepszej pracy, czyli tylko na maxa, naładować bufor i się zgasić.

Bufor pomoże przy podajniku, gdy masz mały kocioł a duży obiekt z szarpanym rozbiorem ciepła. Kociołek spokojnie ładuje bufor, który zarządza instalacją. Jak jest to dobrze dobrane, to bufor nadąża za większym rozbiorem instalacji a kocioł ma czas uzupełniać bufor łagodniej. Będzie miało np. sens w pensjonatach przy dużym rozbiorze CWU przez gości.

Te zdania powinny być przyklejone gdzieś w widocznym miejscu forum .

Pozwoliłoby to niektórym właścicielom ekogroszkowych kotłów podajnikowych uniknąć zbędnych wydatków związanych z potrzebą instalowania tego cudownego urządzenia w oparciu o wiarę , że zrewolucjonizuje to instalację a kocioł będzie produkował opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor pozwala zmniejszyć moc kotła by na małej mocy szukać oszczędności przy obecnych zimach i zabezpieczyć przewidywane normami szczytowe zapotrzebowanie. Tylko czy to jest opłacalne?

Tylko to już pytanie do kolegów z cieplomierzami.

 

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu za i przeciw jestem chyba "skazany" :) na 90% na Skampa 13 kW. Jeszcze ten Technix 15 kW mi chodzi po głowie.

Czy Skamp wydoli przy 150 m2 ? Jeszcze mam strych o powierzchni 22 m2 ale tam temp trochę niższa.

Czym się różnią się te palniki między sobą: SV 200 i SV 200 n ? Czy te palniki w SKAMP 13 kW mają 15 kW mocy ? Czy palnik w Skamp 13 kW i w Technix 15 kW to te same mocowo palniki ? Jaki sterownik będzie najlepszy i przyszłościowy ? (Chodzi mi o obsługę intuicyjną, sterowanie zaworem 4D oraz wejście internetowe )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literkę n to ja dodałem do.nazwy jakoś pod koniec 2017r wówczas sytuacja była taka, że jeszcze był starszy model dostępny i wchodził już nowszy z wyplaszczeniem i ślimakiem kończącym się świdrem.

 

Teraz innych modeli jak te tzw n już nie ma, wszystkie są już Nki.

W skamp-pv 13 jest ten sam palnik co w Technix 15.

Przy ocieplonych domach skamp-pv 13 trafia najczęściej na powierzchnie 160-180mkw 

 

Argos PLUS ma szklany ekran i jego obsługa jest taka jak współczesnych telefonów, jest wbudowany moduł internetowy. Jak prosty układ grzewczy, to polecam.

SKZP02 jest tutaj spory wątek o nim, dobrze prowadzi proces spalania. Do korzystania z internetu trzeba kupić moduł internetowy, firmowy ETH kosztuje 449zł, jest jeszcze wersja kolegi Wojszyma tu za dopłatą do kotła 100zł masz pełen podgląd, możesz też korzystać z oryginalnej aplikacji Timela tyle, że nie można na nim zmienić parametrów, służy do samego podglądu.

Argos Plus jest na 3pompy, obsługa siłownika mieszacza, moduł internetowy

SKZP02 jedna pompa więcej i może mieć więcej czujników m.in powrotu, spalin, pogodowy, pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do SEKOMU i powiedz że najlepiej to by Ci pasował kocioł około 17kW i dowiedz się co oni na to. U mnie coś zmienili  i z 20kW wyszła 17. Kociołek lata super od października. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DzonyZerg napisał:

Bufor pozwala zmniejszyć moc kotła by na małej mocy szukać oszczędności przy obecnych zimach i zabezpieczyć przewidywane normami szczytowe zapotrzebowanie. Tylko czy to jest opłacalne?

Tylko to już pytanie do kolegów z cieplomierzami.

Z mojego doświadczenia nie opłaca się to.

Zobacz na dane, które wcześniej podałem - dodam do tego, że mam ustawioną w sterowniku moc maksymalną ok. 8 kW , a w podtrzymanie przechodzi przy jej 30% a to wszystko w kotle Skam-PV 13 z palnikiem SV-200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś testy na zablokowanym 8kW i 30% z 8kW? Jak wygląda sprawność? Takie możesz chyba stwierdzic bez problemu.
Jak masz zajebisty palnik i dobrze dobrana moc to pewno się nie opłaca. Myślę że taka inwestycja zwróci się też dwa wielu ludziom na przewymiarowanym dziadostwie.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2020 o 12:29, DzonyZerg napisał:

Robiłeś testy na zablokowanym 8kW i 30% z 8kW? Jak wygląda sprawność? Takie możesz chyba stwierdzic bez problemu.
Jak masz zajebisty palnik i dobrze dobrana moc to pewno się nie opłaca. Myślę że taka inwestycja zwróci się też dwa wielu ludziom na przewymiarowanym dziadostwie.

Tak mam to ustawione cały czas i jak pisałem stronę wcześniej:

"  z Bobrka wyciągałem ostatnio 23-23,5 MJ/kg a teraz tydzień paliłem Wesołą i wyszło 25,5 MJ/kg "

na co odpisałeś:

" Wesoła ma deklarowane 28-30MJ. Czyli sprawność 85-91% "

Moc kotła mam niby za dużą, ale w praktyce jest w sam raz, do tego palnik i sterownik super bo jak widzisz wysoką sprawność mam nawet  przy tak niskich mocach [a do tego w godz. 13-15 grzeję klimatyzatorem więc wtedy kocioł praktycznie cały czas stoi w podtrzymaniu].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie jest chore że Bobrek wychodzi 23MJ a Piekary z deklarowanych 26MJ mają 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, eliks napisał:

To właśnie jest chore że Bobrek wychodzi 23MJ a Piekary z deklarowanych 26MJ mają 28.

Te 23 MJ/kg poszło w instalację mierzone ciepłomierzem podłączonym do kotła, Piekary na pewno by 28 nie dały.

 

17 godzin temu, CoTo napisał:

Panowie

Tak dla rozrywki fotki. Przedział czasowy 5 dni palenia.

Zgoda - po 5 dniach to jakaś masakra jest, tyle popiołu nie mam z 200 kg spalonej Wesołej, ale z drugiej strony popiół to sam pył więc wypala się pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2020 o 09:26, Pieklorz napisał:

To chyba nie jest popiół tylko cały ten syfik i pył zgarnięty z kanałów dymowych kotła po 5dniach....

Średnio fajnie, u mnie tak nie zarośnie na poziomych po 4tygodniach jak u kolegi po 5dniach

To jest popiół.Tak mam co pięć dni. Taki węgiel. Znajomi też narzekają. Z popielnika w tym sezonie wyniosłem chyba ponad tonę popiołu. Codziennie wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CoTo dziwi mnie dlaczego w dolniaku używasz dmuchawy? Myślę że ona jest przyczyną Twoich frustracji. Za duży nadmuch od rusztu nie pozwala dopalić się właściwie żarowi na ruszcie do drobnego popiołu  bo jest on za bardzo wychładzany przez dmuchawę. Znów za duży nadmuch dmuchawy niesie drobne frakcje do wymiennika.

Spróbuj palić bez dmuchawy na naturalnym ciągu - tylko zmniejsz powierzchnię rusztu o połowę np. jakąś blachą położoną od strony drzwiczek. Będzie się rozpalało znacznie dłużej niż dotychczas, ale potem będzie się czyściej i lepiej spalać. Problemy z zapopielającym się rusztem powinny ustąpić bo żar będzie się lepiej dopalać, a drobny popiół będzie lądował w popielniku i wymiennik nie będzie tak zapopielony. Sprawność spalania wzrośnie i zużycie węgla spadnie. Może wtedy przeprosisz się ze swoim kociołkiem, a na pewno łatwiej będzie Ci spalić ten węgiel. Jak się zmienia rodzaj opału to ustawienia na kotle trzeba do tego opału i swoich warunków też dopasować.

Taka próba nie jest jakoś specjalnie skomplikowana czy czasochłonna.

Tak duża ilość popiołu jak piszesz świadczy o nie do końca dopalonym węglu - wynosisz go trochę wraz z popiołem. Tylko ten zalegający w wymienniku popiół jest dopalony, a ten zalegajacy na ruszcie już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19

Zgadzam się z Tobą odnośnie palenia na naturalnym ciągu. U mnie sytuacja wygląda tak: Blachę mam już wstawioną od kilku sezonów. Co do dmuchawy to mam ją tak ustawioną i dociążoną klapkę że klapka uchyla się na grubość zapałki dosłownie. U mnie nie ma zjawiska pompowania powietrza do kotła dmuchawą. Taki jest ten węgiel niestety. Nie mam praktycznie żadnych niedopałów w popiele. Są natomiast takie płatki wypalonego łupka i popiół.

Kocioł i tak muszę wymienić puki jest jeszcze szansa na dotację. Poza tym ma już 17 lat i powie pa pa w najmniej oczekiwanym momencie.

Ustawiłem się na SKAMP 13 kW z SV 200, sterownik SKZP. Zastanawiam się jeszcze nad bojlerem. Myślę o pionowym 200 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle jak swetry na działać dawkowanie PW? Masz poprostu brak PW a nawet zagrożenie spalinami na kotłownie.
Gdy robią HG z dmuchawa to ona dmucha na PW i na PP lub więcej. W tych kanałach dlawisz powietrze w celu regulacji.
Albo naturalny ciąg albo wentylator wyciągowy.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg

Wloty PW mam delikatnie uchylone na zapałkę. Wentylator PP uchyla klapkę na zapałkę. Palę w tym kotle 17 lat na takich właśnie ustawieniach. Spalin w kotłowni brak. Mam dobry ciąg kominowy.

Wracając do tematu doboru kotła.  Sterownik Iryd czy SKZP ? Który z nich polecacie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Za? .... to nie wiem ....... a przeciw??....... jest dobry, kolorowy :-))) biały lub czarny :-))), jest wsparcie użytkowników, i producenta, rozwojowy,.... wystarczy , resztę sobie doczytasz...

W linku poniżej garść informacji o tym sterowniku :-))) na pewno do przyszłego sezonu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19964-sterownik-kotla-skzp-02-ustawienia-porady/

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.