Zaloguj się, aby obserwować tę zawartość
Obserwujący
0

dobór kotła Dobór kotła
dodany przez
Yanosik, w Kotły z podajnikiem
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
-
Podobna zawartość
-
Przez MICAR2018
Witam,
zastanawiam się nad kupnem pieca gazowego 1-funkcyjnego z zasobnikiem około 140L i niestety nie wiem co wybrać a w każdym sklepie mówią co innego.
Jestem laikiem w tym temacie więc byłbym wdzięczny o parę podpowiedzi w tym temacie.
Generalnie zastanawiałem się na kupnem pieca Termet EcoCondens Gold Plus 25kw z zasobnikiem 140l? czy to dobry wybór?
dom jednorodzinny 160m2 mieszkalnego +30m2 garażu i kotłowni (2 łazienki góra-dół)
podłogówka parter 70m2 pex 16mm(rozstaw co 10cm 7pętli) +3 grzejniki (jeden w garażu drugi w pokoju a trzeci w łazience)
poddasze 7 grzejników + 20m2 podłogówki pex 16mm(rozstaw co 10cm 3 pętle)
Będę wdzięczny za pomoc.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
-
Przez jurekd
Witam wszystkich na forum. Mam problem z wyborem pieca gazowego, a właściwie z wyborem jego mocy. Instalator oraz projektant przyłącza gazowego z uporem twierdzą że moc dla mojego domu (150m2) powinna być min. 20KW. I tu moje pytanie, po przeczytanie wielu forów okazuje się że wielu użytkowników kotłów gazowych ma problem z przewymiarowanymi kotłami (za duża moc). Dla przykładu mój znajomy wbrew opiniom instalatora i projektanta zamontował piec BUDERUS GB-072 20KW +160 l zasobnik do powierzchni domu 350m2. A na informacje że mam mieć tą samą moc pieca po prostu mnie wyśmiał . Czyli potwierdził to co wyczytałem na niejednym forum, czyli jak dla mnie wystarczyłby piec o mocy 14KW (mowa o BUDERUSIE GB072 14 AKW ku temu się skłaniam ) plus zasobnik 150l. Czy ktoś na forum mógłby potwierdzić czy mój wybór kotła 14KW byłby słuszny. Dodam tylko że do tej pory używałem piec na Eko-groszek (25KW, sądzę że również przewymiarowany), spalam rocznie około 5ton węgla, dom myślę w miarę ocieplony (ściany- od wewnątrz kratówka Kozłowice 30 cm dalej 10 cm styropianu (2x po 5cm na przekładkę i na zewnątrz cegła 12 cm ) , stropy- Akerman na strychu ocieplony 12 cm styropianu skosy na poddaszu żelbeton ocieplony wełną 30 cm, okna drewniane z szybą U=1,1). Proszę o wasze przemyślenia , opinie a może ktoś ma taki piec? Na razie jestem na etapie robienia projektu , także mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji jaki kocioł . Będę wdzięczny za rady . pozdrawiam
-
Przez KonradM
Dzień dobry-wieczór
Na wiosnę planuje wymianę c.o. ze starej "grubej" żeliwnej instalacji na całkowicie nową plus kocioł gazowy .Instalacja będzie w miedzi grzejniki(i tylko grzejniki) zostaną dobrane do kubatury domu(pomieszczeń).Dom 150 metrów kwadratowych z lat 70 ocieplony styropianem 15-20cm całość powierzchni ogrzewanej jest na wysokim parterze natomiast "nad" jest kondygnacja ogrzewana osobno oddzielne mieszkanie. Prośba o polecenie modelu pieca i czy warto dołożyć zasobnik na c.w.u. obecnie wodę użytkową ogrzewa łazienkowy Junkers. Jeśli chodzi o instalację i jej wymianę zdaje się na firmę ją wykonującą jednak co do kotła to chciałbym poznać opinie o piecach od ich użytkowników. Z góry dziękuję:)
-
Przez Zagazowany
Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.
W marcu rozpoczynam budowę domu parterowego, 140m2 użytkowych, ocieplenie 15 lub 20cm styropianu. Ogrzewanie podłogowe bez grzejników.
Proszę mądrzejsze ode mnie osoby o uwagi co do mojego planu w kontekście instalacji C.O. / C.W.U.
-Piec jednofunkcyjny kondensacyjny, z modulacją ok 4-16KW
Pierwszy dylemat, jaki piec - marka, model? Termet - słyszałem krytyczną opinie na temat serwisu ale podobno dobre i tanie kotły. Vaillant - drogie części ale serwis blisko. Immergas - sprzeczne opinie.
-Zasobnik na wodę użytkową (ok. 140l ?) z możliwością podłączenia grzałki elektrycznej - planowana instalacji PV w przyszłości
-"Cyrkulacja na żądanie ?" - w zaprogramowanych godzinach lub po włączeniu światła w łazience nastąpi wymuszony obieg ciepłej wody do kranu.
Tutaj napotykam drugi dylemat. Mam dwie łazienki, pierwsza sąsiaduje z kotłownią, najdalej od kranu będzie jakieś 3,5m w linii prostej i nie wiem czy tutaj warto zastosować ten wymuszony obieg. Czy wylana zimna woda kranem będzie miała tak znikomą ilość, że to bez sensu? Druga łazienka jest w dalszej odległości i tutaj nie mam już wątpliwości.
-Możliwość podłączenia w przyszłości zasobnika (np. Galmet) na wodę C.O. z zastosowaniem grzałki elektrycznej i wykorzystywania przyszłej darmowej energii z PV.
Co sądzicie o takiej instalacji? Jaki wybrać kocioł i jakie urządzenia peryferyjne (zasobnik pompy)?
Pozdrawiam!
-
Przez StesiU
Witam wszystkich,
Jakiś czas temu pomogliście mi w wyborze peleciaka do nowo budowanego domu. Biovert z KIPI od Witka sprawuje się po dziś dzień.
Teraz stoję przed wyborem kotła do drugiego domu i znowu potrzebuje pomocy.
Charakterystyka budynku dostępna pod linkiem:
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ah9t
W domu obecnie tzw śmieciuch który dobrze sobie daje rade na te ok 100m2 ale zdrowie mieszkańców domu nie pozwala już na jego dalszą obsługę. Tym bardziej że kotłownia usytuowana jest w dość niskiej, ok 160cm wysokości, piwnicy.
Instalacja w domu po modernizacji na rurkach miedziowych. Wszędzie grzejniki aluminiowe, w sumie 7 szt. Dom nie jest w żaden sposób ocieplony. Stolarka okienno drzwiowa nowa.
Ciepłowłaściwe podpowiada kocioł ok 17KW. Podobnie hydraulik.
Biorę pod uwagę:
1. Kocioł na pellet SlimKo 16kW – cena ok 13 500 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),
2. Kocioł na pellet Lumo Bio Max PLUS 15 – cena zbliżona (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),
3. Kocioł na pellet Witkowski 16 kW SMART 5 – cena 11 700 (cena uwzględnia transport oraz dodatkowy panel pokojowy i moduł internetowy),
Bardzo ogranicza nas wysokość pomieszczenia stąd takie a nie inne modele.
Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Jednak to KIPI do mnie przemawia bo znam i nie narzekam ale…
-