Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła


Yanosik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Jaki kocioł wybrać

Powierzchnia całkowita to 180 m2 użytkowej i grzanej ok 100m2 to garaż ok 20m2  + stryszek ok 30 + piwnica 50 m2 tu stoi kocioł ta powierzchnia nie jest grzana tylko dogrzewana max 18-19 st.C. Inaczej mówiąc mieszkalne 180 m2, niemieszkalne ok 100 m2.

Budynek oddany po 2010 r. Dobrze ocieplony. Mieszkam w woj. świętokrzyskim .

według cieplowlasciwe.pl zapotrzebowanie ok 16 kW ale kocioł z podajnikiem każe wybrać 18-20!

Wybrać kocioł 15 kW czy 24 kW?

 

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/96b2

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.

11,6kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.

5,9kW – przeciętna moc grzewcza\

Jakiej mocy kotła potrzebuje budynek

17kW to niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)

Wlicza się w to ogrzewanie budynku z rozsądnym zapasem przewidzianym normami oraz ciepłą wodę (CWU).

 

Obecnie w kotłach automatycznych nie należy liczyć na żaden "ukryty" zapas mocy ponad moc nominalną.

 

Wyliczenia są na Dom jednorodzinny parterowy podpiwniczony 298m2 ogrzewane.

Co nie jest do końca prawdą bo cześć jest dogrzewana!

Wybrać 24 kW czy 15 kW?

Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz grzać ok. 180-220m2

Wybierz 15kW, można zamówić z palnikiem wyposażonym w palenisko 24kW, warto dobrać płytkę do ekogroszkowego, bo na niej bardziej kłopotliwe pelletu spalają się bez problemu.

 

Natomiast jak masz zamiar ogrzewać całe 298m2 to wówczas ten większy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 12 kW ale same CO + 4 CWU. Ciepło właściwe zaleca kocioł z podajnikiem ponad normę 16-20 kW? 

Wydaje się że większe znaczenie ma izolacja termiczna, żeby ciepło wyprodukowane w domu nie uciekało, mniejsze znaczenie ma powierzchnia ogrzewana, choć nie jest bez znaczenia. 

Nie do końca tak jest mam powierzchni ogrzewanej do ok 190 m2 z tym poddaszem gdzie kubatura jest znacznie mniejsza bo dochodzą znaczne skosy (dach czterospadowy). Ponadto nie ogrzewam garażu (25 m2) na poziomie parteru w nim stała temp przy mrozach -5/-10 ok 10 st. oraz nie ogrzewam piwnicy (ok 55m2) stała temperatura zima + 10-15 st. C w lato + 18 st. C. Piwnica jest pod częścią domu tam też mam kotłownie oraz stryszku nad garażem na poziomie poddasza (ok 35 m2) stała temp 18 st. C czyli odchodzi ok 100 m2. 

.

Do tej pory paliłem kotłem zasypowym SAS UWT 21 kW miałem, praktycznie tą samą kubaturę bo strop nie był w ogóle docieplony, a dach jedynie wełną 15 cm. Palenie było w dwutakcie tzn. przychodziłem z pracy ok godz. 16 temperatura w domu nie spadała poniżej 20 st. C, albo bardzo rzadko 19,8/19,5 i paliłem w kotle. Dom nagrzewał się dość szybko ok 1 godziny dobijał do 20,5 st. C po 1,5 godzinie było już 21 st. C dom max nagrzewał się do 23-24 stopni i palił się do około 1, 2 w nocy. I tak na okrągło cały sezon grzewczy. Jak było zimno dawałem bardziej kaloryczny miał 26 kJ jak cieplej gorszej kaloryczności lub mieszałem ze zrębkom z jakichś krzaków. W sezonie 2019/2020 spaliłem ok 2,5 t miału w dwóch kalorycznościach 21 kJ i 26 kJ oraz ok 50 dużych worków zrębki całość kosztowała mnie 2.350 zł (miał 2100 + 250 zł zrębka). Katastrofa!

Kocił strasznie się smolił cały czas czarny, nie to żeby po nim płynęło, ale był na nim taki szklisty czarny osad, do tego sadza w rodzaju skrzepów. Wszystko suche nie maziste. Temperatura spalin od 150 - 220 st.C tak wiec sprawność była bardzo słaba. Wszystko szło w komin. Co dzień czyszczenie ze "skrzepów", a po sezonie z wyczystki w kominie wybierałem ok 10 -15 L sadzy. Czyszczenie komina obowiązkowo raz na rok dwa lata. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kobietą ale z moich obserwacji wynika że nie ma co przesadzać z mocą kotła. U mnie 20kw a dom rok 1980,duzy kwadrat. Parter około 120m2, na piętrze podobnie a jeszcze strych nieużytkowy. Dom nie ocieplony, dach też nie, jedynie podłoga na strychu około 15cm. I te 20kw daje radę, chociaż teraz spalam około 28kg na dobę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiu przy takich gabarytach domu z lat 80-tych to spalanie moim zdaniem masz super. Moi rodzice maja podobny dom z 2001 r. to palili węglem, górna półka, w zwykłym kotle zasypowym Zębca 21 kW i spalanie mieli 2x większe. Teraz po wymianie kotła gazowego przerzucili się na gaz. 

Z wieloma osobami na temat wyboru kotła rozmawiałem i większość stawia na 15 kW, niektórzy nawet proponowali mniejszy.

Zastanawiam się tylko co będzie z kotłem jak w ciężką zimę będzie działał non-stop bez przerwy. Czy kocioł wytrzyma i nie chodzi mi tu o elementy eksploatacyjne, które można wymienić chodzi mi o kocioł czy się nie przepali ta ścianka na która jest skierowany płomień. W moim przypadku poprosiłem o dospawanie dodatkowej blachy po tej stronie. Czy jest to sensowne?

Ponadto w takim przypadku wykonam dodatkowe zawirowacze, aby wydłużyć drogę spalin i ciepło zatrzymać jak najdłużej w kotle i nie grzać komina.

Mam jeszcze grzałkę 3 kW CWU i mogę spokojnie odłączyć bojler w te newralgiczne dni. 

Chciałbym mieć przede wszystkim święty spokój z ciągłą codzienną obsługą, a schodzić co najwyżej 1x tygodniowo. Dlatego wybrałem kocioł dwupaliwowy. Chcę palić pelletem z ewentualną możliwością przejścia na ekogroszek, ale tylko w tety jak budżet domowy nie będzie w stanie tego znieść lub pellet będzie mało dostępny z uwagi na zwiększony popyt i zmniejszoną podaż.  Podobno w tym kotle i palniku można spalać wszelkiej maści pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanosik a jaki masz kocioł? Ten technix pel? Ja nie liczyłam na oszczędności ale na wygodę bo do tej pory rok co rok szło 8ton węgla w kotle zasypowym. U mnie jest płyta naprzeciw palnika w standardzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Asiu ja jeszcze nie mam kotła dwupaliwowego. Zastanawiam się nad wyborem, a biorę pod uwagę różne firmy (Sekom, Jańczak, Biadała, Woźniak Junior, itp.). Jest wielu producentów tego typu kotłów! Myślę że wszystkie są tego samego producenta, a tylko kolorami się różnią, nic po za tym. Tak w uproszczeniu mówiąc. Konstrukcja ta sama lub bardzo ale to bardzo zbliżona, zasobnik podobny, sterownik ten sam , palnik ten sam, itp. 

Obecnie to SAS UWT 21 kW zwykły zasypowy z 2011 r.. Nadal w eksploatacji jakbym miał go komuś polecać to śmiało. Niestety kocioł ten u mnie działa w dwutakcie czyli grzeje i nie grzeje. W moim domku sprawdza się dobrze, na ok 110 m2 powierzchni ogrzewanej oraz ok 150 m2 powierzchni nie ogrzewanej spala ok 2,5 t w (sezon 2019/2020 tylko zima od września do kwietnia) porywach 3,5 t miału i 50 dużych worków zrębki (50 litr/kg) z jakichś krzaków, zrębka drobna. 

Wady:
- codzienna obsługa, przygotowanie paliwa, zasyp, czyszczenie; 
- duża ilość popiołu;
- wszechobecny kurz i bród w kotłowni i piwnicy;
- słaby do średniego komfort cieplny, duża amplituda temperatury w pomieszczeniach od 19,5 - 24 st. C.

Plusy:
- tani opał;
- możliwość spalania tzw. "śmieci" tj. dokumentów, pudełek- tekturowych, jakichś ścinek drzewa, których zawsze jest wszędzie w domu.
 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu cały czas 23 stopnie bo lubimy ciepło. No i najważniejsze jest to stała temperatura. Jeśli chodzi o popiół to dużo zależy od ustawień pieca oraz od ekogroszku. U mnie jest ekogroszek z chwałowic luzem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P pytanie jakbyście miał wybierać sterownik agros pid max/kolor czy timel skzp05, który byście wybrali do kotła dwupaliwowego i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ten pelet niedopalony, tak trochę  w połowie ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak tak to ma się palić ustawiane na analizator, to ja już wolę po mojemu, brązowy proszek mam w popielniku. No w sumie to całym piecu... Jak próbuję  zjechać z wiatrem to kończy się sadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też palę pelletem na sv200 i też popiół z jest w całym piecu mam dmuchawa ustawioną na 67% i zasłonę na dmuchawa odsłoniętą całkowicie.Mam jeszcze pytanie czy też wam pellet zawiesza się w zbiorniku robi się lej a pellet nie opada co drugi dzień trzeba iść i zgarnąć albo dosypać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 10kW z małym palnikiem to orientacyjne dane dla mocy znamionowej:

10sekund podawanie  i 15-20sekund pauza (zależy od pelletu)

dmuchawa 60-70% (zależy od pelletu, ciągu kominowego)

wyjściowo przesyp pelletu dla licznika skalowany na 7kg/h

 

Kocioł 15kW na większym palniku

Dane podawania dośc podobne, ale inna średnica oraz przesyp

10sekund podawanie 15-20sekund pauza (zależy od pelletu)

dmuchawa 50-60% (zależy od pelletu)

wyjściowo przesyp pelletu dla licznika skalowany na 14kg/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.