Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy kotła w oparciu o ciepłowłaściwe.pl


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będę wymieniał kocioł.Obecnie mam zasypowy dolnego spalania Zgoda 15 kW.Chciałbym zmienić na kocioł z podajnikiem.

Korzystałem ze strony ciepłowłaściwe.pl. Którą moc grzewczą brać pod uwagę:

57W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

11,9kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza przy -20 st.C

6,0kW – przeciętna moc grzewcza

17kW - łączna moc grzewcza (C.O. + CWU)

Na stronie ciepłowłaściwe.pl wychodzi mi coś takiego: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6vy5

Zastanawiam się nad kotłem o mocy 15 kW. Podoba mi się też SKAMP z palnikiem SV200.Ale on ma 13 kW. Jest jeszcze 20 kW. Czy nie za duży?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krótkich słowach: maksymalna moc 11,9kW przy -20stC, pomyśl kiedy była taka temperatura i jak długo trwała.

Następne:  4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania, ten parametr będzie wykorzystany może przez 2 godziny dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKAMP PV 20 ma moc maksymalną 20 kW, więc nominalna w granicach 17-18 kW. PV 13 na dobrym opale osiąga do 15 kW i moduluje od 3 kW do 12 kW.

Moim zdaniem biorąc pod uwagę zapotrzebowanie maksymalne 11 kW, to lepszym wyborem będzie PV 13. 

Ale tu poczekaj na opinię kol. @Pieklorz, zna te kotły od podszewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że na kotle trzymam w okolicach 60 st. przy temperaturze na zewnątrz + 2st. W domu jest 24 - 25 st.Lubimy ciepełko.

W nocy na kotle ok 45 st. - w domu 23 st.

Co do SKAMP 13 kW. Mam dostęp do ekogroszku z Taurona. Jak on się spala w SV 200 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wynik 11,9 + 4 na CWU, czyli ok. 16 kW maks, chcesz palić trochę gorszym węglem więc bezpieczniej by było wziąć Skam-PV 20

Napisz ile w zeszłym sezonie spaliłeś i jakiego węgla w tym dolniaku to da obraz jakiej praktycznie mocy potrzebujesz.

Tauronem w różowych workach paliłem w swoim Skam-PV 13 i nadaje się choć lepiej wychodzi KGM Super Mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na ciepłowłaściwe.pl kształt budynku na nieregularny.Bo tak mniej więcej jest.Wskaźnik zapotrzebowania na moc wyszedł mi teraz ok. 90 W/m2 a wcześniej było 57 W/m2. Czy kształt budynku aż tak wpływa na tą wartość?

@SUSPENSER

Czy 20 KW to nie będzie trochę za dużo. Ekogroszek od Taurona niekoniecznie jest wyznacznikiem mocy kotła dla mnie. Jak trzeba to będę kupował coś lepszego.

W zeszłym sezonie spaliłem ok 5 t. orzecha z Taurona.

Ps. Muszę sobie samodzielnie pomierzyć dom i jeszcze raz podstawić dane pod stronę ciepłowłaściwe.pl.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2020 o 18:49, CoTo napisał:

Korzystałem ze strony ciepłowłaściwe.pl. Którą moc grzewczą brać pod uwagę:

57W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

11,9kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza przy -20 st.C

Dla Skampa to wystarczy około 12-13kW czy co tam jest w sprzedaży w podobnej mocy.

Oczywiście pod warunkiem że dobrze wszystko policzyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Po manualnych obliczeniach (liczyłem obrys budynku) wyszło mi 195 m2

Wpisuję dane do ciepłowłaściwe.pl to wychodzi coś zupełnie innego.Chociaż dane mocy kotła zbliżone.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6vy5

Chyba że ja coś źle liczę:

Parter i poddasze.To jest ogrzewane.

Dom ma 10m X 10m = 100 m 2 x 2 = 200 m2 - 15 m2 (taras) = 195 m2. Ja to tak liczę. Czy dobrze?

Tak sobie kalkuluję że kocioł 15 KW byłby ok. Wraz z C.W.U. Bojler dla 4 osób ok. 200L.

Maksymalna moc grzewcza wychodzi 9kW.Nie licząc mocy na C.W.U. taki Skamp 13 KW dałby może radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może, a na pewno. Widziałeś jakieś tematy na forum żeby komuś kocioł nie wyrabiał? Wiesz ile pali taki kocioł ekogroszkowy 13KW na pełnej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, CoTo napisał:

Po manualnych obliczeniach (liczyłem obrys budynku) wyszło mi 195 m2

Patrząc na Twój wynik na ciepłowlaściwe.pl tam zaznaczyłeś że masz garaż w bryle budynku czyli ogrzewany. To z opisu wyjdzie zupełnie co innego.

Napisałeś do grzania masz ok.200metrów. Tak zrozumiałem z wyniku że izolacje masz skąpe jak na obecne czasy.... podłoga 5cm. ściany 5cm,  poddasze wełny 20cm..... to..... ja bym dobrze usiadł i dokładnie policzył, bo tak jak napisano ..masz " budynek energochłonny E"

Jak są takie zimy jak obecnie to byle maleństwem się ogrzejesz... oczywiście nie szalej z mocą ale jak aura się zmieni to....

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To..... 13KW będzie mu wciągał 70kg. Na ile jest to prawdopodobne, samemu zostawiam do oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To..... 13KW będzie mu wciągał 70kg. Na ile jest to prawdopodobne

 

@eliks co masz na myśli ? Ze już zim nie będzie takich prawdziwych?

No i mam dylemat.

Garaż jest pod jednym dachem z budynkiem ale obok.Nad nim strych ogrzewany.

Z jednej strony  przy obecnych zimach13 KW byłby na pewno ok.Poz tym może kiedyś ocieplę dodatkowo chatę.Ale to będzie kiedyś.

Z drugiej strony taki 15 KW z palnikiem SV 200 ma pewien zakres mocy minimalnej przy której kocioł się nie męczy tak jak zasypowiec.

Chciałbym zmienić kocioł na wiosnę dlatego już teraz drążę temat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To..... 13KW będzie mu wciągał 70kg. Na ile jest to prawdopodobne, samemu zostawiam do oceny.

Czemu?

Ważne jest moim zdaniem spojrzeć w certyfikaty ile kocioł pali na minimalnej modulacji. Wystarczy spojrzeć na pellet Galmetu. Szumne 97% a na minimalnej chyba nawet 89. Sama sezonowa sprawność nie mówi wszystkiego. Szczególnie przy tych zimach teraz gdy moc w styczniu szura po dnie. Niektóre potrafią mieć większa na minimalnych i tego bym szukał.

@CoTo

Nie będzie wtedy możliwości zmienić palnik? Może poszukaj pod tym kątem

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, eliks napisał:

To..... 13KW będzie mu wciągał 70kg

Witam.

Przepraszam kolegę że pytam..... czego 70kg??

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Przepraszam kolegę że pytam..... czego 70kg??

Yaro

Wungla panie. Chopy szykuja się na zima stulecia i cetnor wungla tu nie starczy przy 13KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 70kg to...chyba na 2 doby ...... :-))

Poddaję się.... za stary jestem na taką matematykę   ಠ_ಠ ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯   :-(( 

Pozdrawiam kolegów. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2020 o 17:00, CoTo napisał:

Zmieniłem na ciepłowłaściwe.pl kształt budynku na nieregularny.Bo tak mniej więcej jest.Wskaźnik zapotrzebowania na moc wyszedł mi teraz ok. 90 W/m2 a wcześniej było 57 W/m2. Czy kształt budynku aż tak wpływa na tą wartość?

@SUSPENSER

Czy 20 KW to nie będzie trochę za dużo. Ekogroszek od Taurona niekoniecznie jest wyznacznikiem mocy kotła dla mnie. Jak trzeba to będę kupował coś lepszego.

W zeszłym sezonie spaliłem ok 5 t. orzecha z Taurona.

Ps. Muszę sobie samodzielnie pomierzyć dom i jeszcze raz podstawić dane pod stronę ciepłowłaściwe.pl.

 

To jest maks 20 kW na odpowiednim węglu - kupisz jakiś trudniejszy w spalaniu to maks 16 kW wyciągniesz, a z mniejszego kotła odpowiednio mniej [13 spali maksymalnie w idealnych warunkach ok. 44 kg / dobę a 20 ok. 66 kg/dobę].

U mnie przy zapotrzebowaniu maksymalnym na poziomie 7-8 kW Skam-PV 13 działa bardzo dobrze i mniejszej wersji 9 kW bym tu nie wziął więc skoro masz dom jak w opisie i spaliłeś 5 ton orzecha to na własne ryzyko możesz wziąć Skam-PV 13, ale bardziej widzę tu Skam-PV 20 lub ewentualnie PV 13 z palnikiem od 20.

Obecnie spalam Wesołą u siebie i jest super - wysoka kaloryczność, malutko popiołu, ale już przy obecnym zużyciu ok. 0,6 kg/godz. z palnika wyjeżdża kolba żużlu, która zapiera się o przeciwległą ścianę kotła, i co 2-3 dni muszę ją spychać do popielnika także sam widzę, że lepiej jest mieć zapas mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SUSPENSER napisał:

13 spali maksymalnie w idealnych warunkach ok. 44 kg / dobę a 20 ok. 66 kg/dobę].

Tak, dodaj że przy grochu 28MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle bym zaczął od tego czy takie kombinowanie przy grochu to nie oznacza że palicie drożej niż na gazie.
Jak 15 kW dało radę przez zimę 2010/11 to nie ma problemu. Na gorsze mrozy dokupic można coś lepszego albo trzymać kilka worków.
Nie mówicie ze przewymiarowany kocioł dobrze pali. Co prawda palilem tlokowcem ale 80kW na zapotrzebowaniu 50 to była tragedia.
Wystarczy wziąć certyfikat i zobaczyć jak to wygląda. Wejść w dane i zobaczyć to będzie szurac poniżej 30%przez cwierc sezonu. Ja bym proponował rezerwe w postaci grzałki na ciężkie mrozy. 100pln rocznie i dziękuję. Problem z głowy. A zaczął od audytu bo lepiej wydać 300pln niż później rok w rok ekstra 300 lub więcej na opal.
Czemu kotłów nie certyfikuja do 15% mocy?
@SUSPENSER
Co znaczy że dobrze chodzi? Brak sadzy jeszcze nie świadczy o tym że spalanie jest sprawne. Masz licznik ciepła? Jakbym miał znowu ekogroszek to bym kupił by móc stwierdzić co się sprawdza. Inaczej to jak gadanie handlarza na giełdzie samochodow że kadet dobrze chodzi bo zimny i do regulacji trzeba.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Pomierzyłem raz jeszcze powierzchnię do ogrzania.

Parter 85 m2, poddasze 88 m2 i strych 22 m2. Wychodzi 195 m2. Nie odejmowałem od tego metrażu grubości ścian zewnętrznych (czy to dobrze czy może odjąć ?).

Muszę przyznać się do mojego błędu. Na poddaszu mam 3 pomieszczenia nieużywane obecnie ok 36 m2 i przedpokój 16 m2. Grzejniki w tych pomieszczeniach zakręcone ale ciepło leci z parteru przez otwartą klatkę schodową. Jest też strych ok. 20 m2 z mniejszym grzejnikiem z temp 18 st.Dlatego też kocioł 15 kW wyrabia. Tak sobie myślę.

Ja sobie zapomniałem po prostu że te pomieszczenia będą kiedyś normalnie używane i temperatura powinna być w granicach 24 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, CoTo napisał:

Ja sobie zapomniałem po prostu że te pomieszczenia będą kiedyś normalnie używane i temperatura powinna być w granicach 24 st.

Witam ponownie.

Lubisz jednak ciepełko w domciu a to jednak trzeba "wyprodukować", więc ja osobiście poszedłbym w kierunku troszkę większego kociołka, a kolega @SUSPENSER sugeruje Tobie:

6 godzin temu, SUSPENSER napisał:

spaliłeś 5 ton orzecha to na własne ryzyko możesz wziąć Skam-PV 13, ale bardziej widzę tu Skam-PV 20 lub ewentualnie PV 13 z palnikiem od 20.

I tutaj się z nim zgadzam.

Pozdrawiam. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.