Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy i kotła z podajnikiem na ekogroszek


xkubus89

Rekomendowane odpowiedzi

To że pieca nie ma na liście to nic się nie dzieje. Ważne żeby miał tabliczkę i papiery bo się już podpytywałem i składałem wniosek. 30% dotacji ale nie możesz mieć gazu na budynku. W takim przypadku tylko gaz i chyba pellet. Jeśli nie ma to możesz składać o ekogroszek. Wyszedł jeszcze jeden temat, na pellet też jest 30% ale jeśli zakupisz piec o podwyższonym standardzie to dotacja 45% od lipca 2021.Skamp pel 15 i technix pel od pieklorza się w to łapią. Okres trwałości jest tu 5 lat..czyli palisz tylko pelletem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gaz to nie możesz zakupić kotła na jakiekolwiek paliwo stałe w tym pellet, jeśli chodzi o Czyste Powietrze.z

Znowu jak masz dom z pozwoleniem na budowę domu z 2021r., to nie możesz gazu. Gaz już nie jest eko, ale możesz ogrzewać kotłem na paliwo stałe typu pellet.

Dziwaczne to wszystko.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu nie ma i pewnie szybko nie będzie. 

Nawet te 30% wystarczy, zawsze to coś. Szkoda tylko, że  przez te dotacje to ceny kotłów dobrze poszly w górę. 

A mam jeszcze pytanie. Czy zyskam coś na tym, gdyby powrót z rozdzielaczy z grzejników dać jako zasilanie rozdzielaczy na podłogówkę przed zaworem 3D. Czy to będzie działać i czy w ogóle jest sens? Zapotrzebowanie na najwyższa temp. zasilania podłogi to 37 st przy - 20, średnio to 25 st, natomiast przy - 20 na grzejniki to 60 st, a średnio 48-52..

I tak będę przerabiać trochę instalacji przy wymianie kotla stąd zastanawiam się czy coś to da. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie w celu rozwiania moich wątpliwości... Gdy zakupie kocioł 9 kW to czy on da radę ogrzać dom, załóżmy hipotetycznie będzie - 20 przez miesiąc? Jak się to będzie miało do zużycia węgla? Czy on wtedy w automacie będzie działał na 100%? Może to bezsensowne pytanie, ale nie miałem nigdy do czynienia z węglem, kotlem na ekogroch czy pellet, a przy obecnym sposobie ogrzewania to nie mam jakiegoś odniesienia i temp na zewnątrz nie ma dla mnie większego znaczenia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle dobierzesz- nie dogrzejesz. Dany palnik pracujący dłużej na maxa to będzie z większości naszych ekogroszków robic spieka.

Na danym węglu przez produkcje spieka może się grzac mocniej silnik czy tez może być temat zrywanych zawleczek.

Jak będzie się mocno męczyć - poprawić sytuację może dodanie bufora do instalacji. Szacunkowy dobór 35Lwody/1kW mocy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zbyt mała moc kotła z tego co piszesz @Pieklorz, wychodzi, że też nie jest dobra. Kupić za duży kocioł i przerzucać worki z węglem do podajnika to nie jest problem, po za kosztami. Każdy chętnie sprzeda kocioł a potem bujaj się z problemami. Złotym środkiem jest dobrać odpowiedni (bez magazynowania ciepla w buforze). 

A możesz mi wyjaśnić, bo jestem zielony w tej kwestii, jak będą robić się spieki w hipotetycznej sytuacji co napisałem w poprzednim poście, to ma to wpływ na zużycie paliwa? Czy tylko chodzi o podzespoły kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2021 o 18:26, xkubus89 napisał:

A mam jeszcze pytanie. Czy zyskam coś na tym, gdyby powrót z rozdzielaczy z grzejników dać jako zasilanie rozdzielaczy na podłogówkę przed zaworem 3D. Czy to będzie działać i czy w ogóle jest sens? Zapotrzebowanie na najwyższa temp. zasilania podłogi to 37 st przy - 20, średnio to 25 st, natomiast przy - 20 na grzejniki to 60 st, a średnio 48-52..

I tak będę przerabiać trochę instalacji przy wymianie kotla stąd zastanawiam się czy coś to da. 

 

Pamiętaj, że wszystkie obecne kotły wymagają ochrony powrotu tzn. temperatura wody powracającej do kotła [chłodnej] musi być na poziomie >45C i do osiągnięcia tego stosuje się np. zawór termostatyczny za pompą CO wpięty jako tzw. spinka lub pompę kotłową.

Jeśli to jakoś radykalnie nie upraszcza instalacji odpuściłbym sobie to i podłączył normalnie podłogówkę z kotła przed zawór 3 drożny z siłownikiem.

Co do mocy kotła polecam 13 kW bo sam ogrzewam takim swój dom o zapotrzebowaniu maksymalnym 8 kW i dzięki nadmiarowi mocy palnika [średni odlew 15 kW] mogę palić średnije jakości ekogroszkiem z dużą zawartością miału jak i Wesołą która robi całkiem spore kolby spieków przy większej mocy kotła, ale dopala się jak należy, przy małym palniku by to nie przeszło więc z własnego doświadczenia dobrze radzę wziąć 13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odgrzeję swój temat ale cały czas mam dylemat .. Piec już czeka na montaż... I cały czas mam problem.. Co z tym moim buforem (2.5m3) zrobić.. 

Wymyśliłem, ponieważ mam w buforze wężownice cwu, zamontować dodatkowa pompę, traktując bufor jako zasobnik cwu i po zagrzaniu odpowiedniej ilości wody w nim, sterownik wyłączy pompę by dalej kocioł ogrzewal sobie instalację w domu. Oczywiście bufor miałby zamontowany czujnik temperatury w 1/3 pojemności bo to wystarczy na cwu. 

Myślę też, by kocioł ładował bufor do tej 1/3 pojemności, będę miał z tego cwu, i żeby z bufora szła woda na instalacje do domu niezależnie od pracy kotla. Po zagrzaniu wody w buforze do 1/3 pewnie kocioł przejdzie w podtrzymanie.. 

Co będzie bardziej ekonomiczne. Praca kotla w modulacji czy podtrzymaniu z zagrzanym buforem. 

Z gory dziękuję za informację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.