Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

Podbijam temat bo jutro mam wizytę instalatora taką zapoznawczą bym powiedział :-) na co zwrócić uwagę o co zapytać może coś wcześniej poruszyć żeby później żadna ze stron zaskoczona nie była?

pierwszy raz montuję kocioł i jak to z pierwszym razem niepokój pewien jest .. ;-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj się instalatora jak chce rozwiązać sprawę ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki @eliks wypytam go na początku jaką ma wizję tej mojej kotłowni i ciekawe jak podejdzie do tematu ochrony kotła a później rzucę mu zalecane na forum rozwiązania i zobaczymy jak się wychyla

forum mam wyczytane dosyć dokładnie i ciągle wiedzę czerpę jak potrafię ale jako laik wolę zaufać doświadczeniu zbiorowemu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, 

Piszę w sprawie wybranego kotła BIAWAR PELLUX TOUCH 100 20kW . Dom 250m, średnio ocieplony, grzejniki żeliwne, bez ogrzewania podłogowego. Solary do ogrzewania wody w lecie. Zbiornik na wodę 300l.

Zastawiam się czy wykonana instalacja wymaga jakiejś korekty.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję  Nazwa: układ.jpg Wyświetleń: 5 Rozmiar: 15,3 KB ID: 437911

W układzie nie ma czujnika temp powrotu.
Pompka za mieszaczem Grundfos UPS 25-40 180.
Pompka przy zbiorniku na wodę Wita Solar U 35-25 180.

Temperatura spalin od 150 do 210. Nie ma regulatora ciagu.

Obawiam się o ochronę powrotu.
Dość długo nagrzewają się kaloryfery.

Dane z regulatora podczas postoju temperatura mieszacza to 31, temp kotła 41. Rura numer 1 jest zimna, numer 2 chłodna, numer 3 ciepła.
Podczas pracy temp mieszacza 45, temp kotła 55. Martwi mnie to, że podczas pracy rura numer 3 staje się lodowata(czy to nie będzie problemem dla ochrony kotła?)
Podczas pracy spada temp w zbiorniku na wodę. Tak jakby pompka wypompowywała ciepłą wodę ze zbiornika.
Zbiornik nie jest podłączony pod regulator.

Czy można coś poprawić?

układ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Biawara są gotowe schematy podłączenia bez zaworu 4d. Ta instalacja to porażka, kto to montował, Janusz spod budki z piwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zawór czterodrogowy nie jest żadnym złem .Przecież taki zawór działa wrecz idealnie w połaczeniu z siłownikiem ,utrzymujac praktycznie co do stopnia ustawioną temp na instalację CO .Tyle ze nie może  jednocześnie pilnować temp powrotu .Tak jak to jest w co niektórych instalacjach .Do tego potrzeba albo pompy "kotłowej " na krótkim obiegu ,albo zaworu termostatycznego na 55stopni.Ja mam czterodrogowy z silownikiem i pompę kotłową do ochrony powrotu i działa to jak należy,a powrót nigdy nie spada ponizej 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złem nie jest, ale są dużo lepsze rozwiązania do pelleciaka. Poza tym zobacz ile tematów na forum jest właśnie związanych z problemem z 4D. Instalatorzy tego nie ogarniają, to jak ma zrobić zwykły użytkownik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział od początku to powiedziałbym instalatorowi co chce. Jednak nawet przedstawiciel Biawar powiedział, że 4D jest ok, tylko potrzeby czujnik na powrocie. 

Panowie co mogę zrobić z tą instalacja? 

Jeśli chodzi o temp powrotu to w jaki sposób zrobic krótki obieg na tej instalacji co mam? 

Czy coś jest nie tak jeśli chodzi o połączenie ze zbiornikiem wody? 

Jak można to poprawić? Bo to że nie jest dobrze to wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Gdybym wiedział od początku to powiedziałbym instalatorowi co chce. Jednak nawet przedstawiciel Biawar powiedział, że 4D jest ok, tylko potrzeby czujnik na powrocie. 

Tylko zapomniał jeszcze dodać , że ma być poprawnie zamontowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Bo widziałem różne montaże , i powiem szczerze, że Ci fachowcy co je montują to nie mają , żadnego pojęcia. Ostatnio borykałem się z siłownikiem na takim zaworze, i powiem szczerze , nie dziwię się użytkownikom , że mają z nimi problemy. Ale żeby instalator nie wiedział w jakim położeniu ma być zawór 4 D by założyć siłownik na niego to już szczyt totalnej niewiedzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Benton661 napisał:

Na stronie Biawara są gotowe schematy podłączenia bez zaworu 4d. Ta instalacja to porażka, kto to montował, Janusz spod budki z piwem?

Instalacja jest wzorowana na tej na stronie, tylko wstawiony jest zawor 4D. Woda z kaloryferow przechodzi przez zawor 4D. Wydaje mi sie że większym problemem jest pobieranie ciepłej wody ze zbiornika. 

 

2 godziny temu, jurek72 napisał:

 Zawór czterodrogowy nie jest żadnym złem .Przecież taki zawór działa wrecz idealnie w połaczeniu z siłownikiem ,utrzymujac praktycznie co do stopnia ustawioną temp na instalację CO .Tyle ze nie może  jednocześnie pilnować temp powrotu .Tak jak to jest w co niektórych instalacjach .Do tego potrzeba albo pompy "kotłowej " na krótkim obiegu ,albo zaworu termostatycznego na 55stopni.Ja mam czterodrogowy z silownikiem i pompę kotłową do ochrony powrotu i działa to jak należy,a powrót nigdy nie spada ponizej 50 stopni

Czujnik pompki która jest przy zbiorniku jest podłączony do rury która ma temp pieca. Nie wiem na jaka temp jest ustawiona, ale wychodzi na to(na podstawie strzałek kierunkowych na rurach) , że pompuje wodę ze  zbiornika łącząc się z wodą z powrotu. Nie ma czujnika cwu. Chyba zamysł był taki żeby woda ze zbiornika dogrzewala powrót. 

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, wynika z tego, że działa dobrze.  Poza tym pompka przy cwu pompuje ciepła wodę ze zbiornika w kierunku powrotu i dogrzewa powrót. Ale konsekwencje są takie, że plynie przez zawor 4d zimna woda na powrót(co w tej sytuacji z ochroną powrotu) i ze zbiornika zabierana jest ciepła woda na powrót (nie mam ciepłej wody w kranie). Nie mam czujnika cwu i czujnika powrotu podpiętych do kotła. Czy jest tu jakieś rozwiązanie? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czujnika w bojlerze. Pompka przy bojlerze była używana jako pompka przy solarach i jej czujnik był przy rurze odprowadzajacej ciepło z kopciucha. Teraz ten sam czujnik jest przyczepiony do rury wychodzącej bezpośrednio z kotła, przed zaworem 4d. Wydaje mi się, że pompka zaczyna działać przy 50st, ale nie jestem pewien. 

Edytowane przez Poszukiwaczpiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Nie mam czujnika w bojlerze. Pompka przy bojlerze była używana jako pompka przy solarach i jej czujnik był przy rurze odprowadzajacej ciepło z kopciucha.

Jestem ciekaw ilu serwisantów widząc źle wykonaną instalację rezygnuje z pseudo uruchomienia kotła - przecież zła instalacja powoduje że kocioł nie będzie prawidłowo działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Przecierz kociol (sterownik) powinien miec komplet czujnikow. Temp kotla. Rury za mieszaczam na grzeiniki. Bioilera.  A za pompa CWU powinien byc zawor zwrotny.

W takim razie brakuje podstawowych rzeczy jak czujnik w bojlerze i zawór zwrotny. Już wiem co powiedzieć instalatorowi. Dam znać jak zmiany będą wprowadzone. Dziękuję za info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór zwrotny był, czy dopiero domontowales?

Jak już tak bardzo chcesz zostawić 4d, obowiązkowo zamontuj dodatkową pompę na powrocie z niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor był, tak jak na zdjęciu (ale chyba nie tu gdzie trzeba), bo nie jest za pompą. Zastanawiam sie czy pompa obok bojlera ma właściwe miejsce bo ona chyba wypompowuje na powrót. 

Jak wyglądałby układ bez 4d? Nie jestem do niego przywiązany, ale nie za bardzo chce generować koszty. Czy wymagaloby to wielu przeróbek? Czy trzeba od nowa tworzyć instalacje? 

IMG_20191208_221150.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wreszcie po czterech  umówionych i odwoływanych terminach spotkałem się z instalatorem, wszystko przebiegło w miłej atmosferze ale do rzeczy.

Sugerowana moc kotła to 18 kw i tu można dyskutować bo wiadomo dom jeszcze nie ocieplony, Biopellet ładnie moduluje już od niskich mocy, "zapas" mocy na zimę stulecia itp. ,ale inne rzeczy (dzięki forum i waszym sugestiom) już zwróciły moją uwagę i tak instalacja na zaworze 4 drożnym, ochrona powrotu zawór VTA , a sprzęgło hydrauliczne nie potrzebne (w tym przypadku sprawa do przedyskutowania chyba?), główna pompa 25-80. To tak w skrócie czekam teraz na wycenę. Ciekaw jestem co sądzicie o tym wszystkim.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same błędy :-)

Nie zawór VTA do ochrony powrotu tylko VTC (podstawowy błąd, VTA jest do CWU)

"Zapas" - nie ma czegoś takiego. To proszenie się o problemy po ociepleniu budynku, ale 18KW nie będzie jakoś tam przewymiarowany, problemu raczej nie będzie. Mi średnie dobowe zapotrzebowanie wychodzi na poziomie 5,5KW przy podobnym metrażu i ociepleniem 10cm styro. 

Zawór 4d? Po co?

Pompa 25-80? Chyba coś Ci się pomyliło z pompą 25-40/180 bo tu większa nie potrzebna, ale przecież "główna" pompa w Biopellecie jest wbudowana. 

Generalnie albo ty coś pokręciles albo instalator noga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.