Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co? Jak by Ci kocioł działał ciągle z pełną mocą to spalał by Ci lekką ręką 70kg na dobę, czyli ponad 2tony miesięcznie i ponad 14 ton w sezonie. Myślisz że jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks dokładnie też miałem dylemat, przejście ze śmieciucha 27 kW na pelleciaka. Bałem się że jak wezmę coś mniejszego to za mało, nie da rady i chciałem 24 kW, ale gdzieś wyczytałem, że to potrafi wciągnąć 120 kg/24h. Wybrałem coś dużo mniejszego - 15 kW na 200m2 średnio ocieplonego domu (maks zużycie pelletu 70 kg/24 h). Wolę marznąć, choć to mi raczej nie grozi bo ta 15ka da spokojnie radę przy obecnych zimach niż przepalać 120 kg na dobę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuuu... takiego spalania to ja nikomu nie życzę nawet wrogowi bo o planetę trzeba dbać ;-) oczywiście że nie jest możliwe ale chodzi mi o to czy w moim przypadku http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5wcp lepiej mieć 12 czy 18 kw na pokładzie przewymiarowanie złe ale za niska moc też chyba nie bardzo 

@tomek1979b czyli lepiej mniej kw w rozsądnych granicach oczywiście ale ile to jest ok mniej tych kw 10-20 %?

Edytowane przez Anerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary dom  rozbudowany o dodatkowe pomieszczenia (pokój i garaż w bryle budynku) i poddasze użytkowe (mury kamień wapienny i beton komórkowy na nowej części i poddaszu jakieś 2/3 budynku) podłogówka w całym budynku 160 m2 + CWU 140 l  Podłoga 15 cm styro grafit, docelowe ocieplenie ścian 15 cm grafitu i 25 cm pianki pur poddasze 

@Puławiakcenna uwaga dzięki

 

Edytowane przez Anerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Ale co? Jak by Ci kocioł działał ciągle z pełną mocą to spalał by Ci lekką ręką 70kg na dobę, czyli ponad 2tony miesięcznie i ponad 14 ton w sezonie. Myślisz że jest to możliwe?

To idąc Twoim tokiem myślenia twoja laguna powinna na dobę spalać 62 kg pelletu czyli miesięcznie 1,9 tony ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest na jakiej minimalnej mocy kocioł "prawidłowo" pracuje (spala czysto bez kopcenia i "smolenia" wymiennika). Na przykład Laguna moduluje już od 3,1 kW, Ferroli Biopelet od 5,5 kW, Black Star coś poniżej 3 kW.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Puławiak napisał:

To idąc Twoim tokiem myślenia twoja laguna powinna na dobę spalać 62 kg pelletu czyli miesięcznie 1,9 tony ? 

No teraz na sofcie od P18 strach zacząć sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, antyreklamę Lagunie robicie takimi "żartobliwymi" wpisami :-):-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A tam antyreklame. Niewielu sobie zdaje sprawe z takich rzeczy. Kociol powinien pali 5 kg pelletu ale kupic trzeba 25 kW mocy zeby przypadkiem nie zamarznac. Taka Laguna czy cokolwiek innego w normalnym domu i tak przez wiekszosc sezonu pyka ze srednia moca dobowa na poziomie 30, moze 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Benton661 napisał:

Panowie, antyreklamę Lagunie robicie takimi "żartobliwymi" wpisami :-):-)

Oj tam, kto załapie to załapie :-)

 

@Visitor1230 dokładnie tak. Ja wczoraj jak wiesz, trochę przepaliłem. Fajnie to działa na nowym sofcie (P18) i jest tak jak przypuszczaliśmy, kocioł szybciej "buja" instalację a finalnie moduluje do tej samej mocy co na sofcie od P12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie Czyli można wywnioskować iż w moim przypadku 12 kw wystarczy, przez większą część sezonu grzewczego średnie zapotrzebowanie to 4,5 kw  Ferolli 12 kw moduluje już od 3,6 kw a maksymalne zapotrzebowanie to 8,8 kw w siarczyste mrozy Tak powoli myślę o tym Biopellecie Pro bo nie ukrywam że atrakcyjna i cena i dobre opinie a  automatykę będę musiał polubić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymiennik tego kotła ciekawy, przypomina duńskiego Blackstara, tylko droższy od niego. Z ceną to polecieli i to ostro. Z tych 2 to Blackstar górą, pod każdym względem

Jak jesteś taki bogaty i chcesz wydać tyle siana na pelleciaka, to popatrz na duńskiego  RTB. Jest kilka tysięcy tańszy od Noconia z automatycznym czyszczeniem wymiennika i jeszcze zostanie Ci na opał na cały rok, albo dłużej. Ponad 23 tys za kocioł 15 kw w tej wersji, jeszcze ze sterownikiem Techa to chyba jakiś żart.  Laguna Edilkamina to też taniocha, w porównaniu do Noconia... 

Nasi rodzimi producenci powariowali ze swoimi cenami pelleciaków...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to, że na pewno ktoś to kupi. Może ta cena to katalogowo jak i w Lagunie, trzeba było by uderzyć do handlowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, już widzę tych klientów, walących drzwiami i oknami :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ręczna produkcja, to wynika z tego, że to taki Rolls Royce wśród pelleciaków:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, jacekmury1 napisał:

Co myślicie o kotel Nocoń

He.. dobre w swoim Biawarze mam to samo za 10K mniej. Malo tego mam nawet szufladke na popiol i komore paleniska w pelnym szamocie.

Ciekawostka. W instrukcji stoi jak byk, ze uzytkownik musi archiwizowac zakup pelletu. Bo inaczej nici z gwarancji? Jedyny plus tego kotla to spaliny na poziomie 70°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręczna produkcja to była 20 lat temu u znajomego w garażu haha , blacha teka że 20lat kocioł spokojnie wytrzymał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.