Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, PioBin napisał:
58 minut temu, tomek1979b napisał:

Poprosiłem grzecznie o zwykły 3D z siłownikiem na powrocie...

@tomek1979b dlaczego tak wybrales?

dzisiaj to i ja bym tak zrobił. Mam termostatyczny, ale ma wadę,  poniżej temp otwarcia jest zamknięty a taki z siłownikiem jest ustawialny np. 5-10% niedomknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gonzo19 napisał:

...a taki z siłownikiem jest ustawialny...

Oczywiscie tak jest i to ustawienie zmieniamy "kliknieciem" zarowno otwarcie i zamkniecie i wartosc utrzymywana. Tylko pytalem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, 

Przeglądam różne fora i mam poczucie braku wystarczających informacji. Postanowiłem, że zapytam też tutaj z nadzieją na uporządkowanie mojej wiedzy. 
Poszukuję pieca na pellet, który będzie automatycznie wykonywał czyszczenie rusztu i ewentualnie czyszczenie wymiennika ciepła.
Zastanawiam się nad rodzajem palnika. Chciałbym, żeby był z automatycznym zapłonem, bez problemu z nagarem, samoczyszczący i dobrze współpracował ze sterownikiem.
Elementy, na które zwracam uwagę (na podstawie doświadczeń znajomych i komentarzy na forach) to:

1. Palnik
Czytam o co najmniej dwóch opcjach:
- palnik obrotowy
- palnik z rusztem ruchomym
Cześć firm pisze wprost o używaniu palnika KIPI a inne np. Rakoczy ma palnik zrzutowy, Pellux pisze o "palniku opatentowanym w Szwecji z wysuwaną szufladą", Kostrzewa, Defro nie informują o rodzaju palnika.
Rozumiem, że każdy z nich ma plusy i minusy.

2. Sterownik
Wiem, że tutaj ważne jest dobre zgranie sterownika z palnikiem.
Plum razem z Kipi a Tech np. z palnikiem instalowanym w piecach Rakoczy.

3. Wymiennik
Czytam o pionowych, poziomych, płomienicach.
Wnioski są takie, że pionowy mniej zarasta pyłem i dłużej zachowuje sprawność. 

4. Zabezpieczenie przed zapłonem
Czytam o takich zabezpieczeniach jak:
- czujnik temperatury palnika
- rura spiro
- śluza
- strażak
- własny system czujników jak np. w Kostrzewie
Domyślam się, że wiele zależy od budowy pieca. Zauważyłem, że piece z palnikiem KIPI mają najczęściej rurę jako zabezpieczenie. Czy warto się tym przejmować?

5. Zapalarka
Czy ma znaczenie czy jest stalowa lub ceramiczna?

5. Sterownik pokojowy
Zależy mi, żebym miał możliwość sterowania z pomieszczeń z opcją Wifi.

I ostatnia rzecz to uzależnienie od prądu. Co zrobić w sytuacji gdy w sezonie grzewczym zabraknie na dłuższy czas prądu?

Nie za bardzo wiem czym miałbym się kierować, ale na pewno nie chcę płacić za piec z całym osprzętem więcej niż 14tys złotych.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Blackstara póki jest na niego dobra cena sondą lambda bo niedługo będzie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
20 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Gdybym zakupił zasilanie awaryjne, moduł WiFi i wyłączył z ceny osprzęt to jakie piece do 14tys spełniałyby moje kryteria? Pojawia się pytanie czy marka ma znaczenie? 

Marka ma znaczenie. Zasadnicze. Jezeli slysze, czytam co z klientami robi kostrzewa albo defro to przykro sie robi. Za darmo nie wstawilbym nic od nich.  Tanie kotly to tzw. smieciuchy albo ekogroszkowce wykastrowane z wegla. HT tez bym sobie odpusciol. Podobnie jak grupa VAG ucza sie na klientach.  Osobiscie uzytkuje Biawara Pelluxa 12kW z buforem. Sterowanie Plum zapwenia wszystko. Modul econet zapewnia podglad na Tablecie. Kociol zalicza sie do sredniej polki. Blackstar to swietny kociol. Niewiem tylko jak system z kompresorem da rade czyscic palnik w przypadku spiekajacego pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Visitor1230 napisał:

Niewiem tylko jak system z kompresorem da rade czyscic palnik w przypadku spiekajacego pelletu.

Będę miał takiego Blackstara z sondą i kompresorem pod opieką niedługo to na pewno podzielę się z wami opinią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Visitor1230 napisał:

Marka ma znaczenie. Zasadnicze. Jezeli slysze, czytam co z klientami robi kostrzewa albo defro to przykro sie robi. Za darmo nie wstawilbym nic od nich.  Tanie kotly to tzw. smieciuchy albo ekogroszkowce wykastrowane z wegla. HT tez bym sobie odpusciol. Podobnie jak grupa VAG ucza sie na klientach.  Osobiscie uzytkuje Biawara Pelluxa 12kW z buforem. Sterowanie Plum zapwenia wszystko. Modul econet zapewnia podglad na Tablecie. Kociol zalicza sie do sredniej polki. Blackstar to swietny kociol. Niewiem tylko jak system z kompresorem da rade czyscic palnik w przypadku spiekajacego pelletu.

Poproszę o wytłumaczenie dla początkującego skrótu vag:) a piece typu Witkowski, Rakoczy?

Rozumiem, że piece produkowane przez dołączenie podzespołów innych firm np palnikami kipi maja charakter pieców typu ekogroszek przerobionymi na pellet? Tylko piec od początku do końca zrobiony przez jedna firmę to gwarancja jakości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz po zakupie kotła przesiadywać na forum i szukać "pomocy" w celu ustawienia kotła żeby jakoś to pracowało to lepiej zainwestować w typowy kocioł pelletowy. Tak jak koledzy wyżej pisali polecam Black Stara. Jak sterownie przez internet jest Ci zbędne to polecam Lagunę Edilkamina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

Bierz Blackstara póki jest na niego dobra cena sondą lambda bo niedługo będzie drożej.

Oby nie było tak jak z Laguną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

VAG czyli Volkswagen Audi Geselschaft. Taka mala dygresja. Chodzi o to, ze duzo rodzimych producentow poszlo na latwizne. Powstawiali palniki do poziomych wymiennikow i oglaszaja hity. Rakoczy, Witkowski. Nie przygladalem sie tym kotlom. Dobrym przykladem kotla ze sredniej polki jest Biawar. Nie chodzi o to ze masz zaraz go kupowac a o zasade. Wymiennik pionowy z samoczyszczeniem. Palnik szufladowy. Komora spalania wylozona szamotem, daszkowy deflektor nad palnikiem, wymiennik skonstruowany pod pellet. W opcji Lambda i econet. Sterowanie Plum jest idealne. Nie kazdy powinien miec jednak taki kociol. Jezeli palaczowi brakuje umiejetnosci w dobieraniu parametrow takich jak:

nadmuch, dawki paliwa, trzypoziomowa regulacja fuzylogica palnika, taka sama sondy, parametry wentylatora to nici z prawidlowego spalania. Trzeba umiec ocenic co mowi temp spalin, poziom tlenu w spalinach, czasy przyrostu temp., ustawic krzywe grzewcze dla mieszacza, sterowanie pok. i co ma sie dziac po uzyskaniu pokojowki. W przypadku posiadania bufora temperatury ladowania rozladowania itd. Wszystko to wymaga dosterowania i obserwacji. W kotlach za 20 K te problemy z reguly odpodaja. Oprocz sond takie kotly maja systemy cisnieniowego nadzoru komory spalania. I w nich sie za wiele nie grzebie. Prost kociol z prostym sterownikiem to wyzwanie i nalezy tu zapomniec o bezobslugowosci. Spalanie ktore przebiega prawidlowo sprawia ze nie ma dymu, sadzy a komora spalania jest jasna wewnatrz. Jedyne co sie odklada to ciemny pyl na wymienniku i w wyczyst .Pellet daje niewiele ciepla , zle spalony w skopanej instalacji i przy zlych nawykach palacza pusci go z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładem kotła w którym nic nie ustawiasz jest chociażby wspomniana przeze mnie Laguna. Kocioł z systemem Leonardo który dba o prawidłowe spalanie, ustala dawkę pelletu, powietrza itd. 

Oprócz tego kocioł z samoczyszczącym palnikiem i wymiennikiem, z kompresją popiołu i wentylatorem wyciągowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Visitor1230 napisał:

VAG czyli Volkswagen Audi Geselschaft. Taka mala dygresja. Chodzi o to, ze duzo rodzimych producentow poszlo na latwizne. Powstawiali palniki do poziomych wymiennikow i oglaszaja hity. Rakoczy, Witkowski. Nie przygladalem sie tym kotlom. Dobrym przykladem kotla ze sredniej polki jest Biawar. Nie chodzi o to ze masz zaraz go kupowac a o zasade. Wymiennik pionowy z samoczyszczeniem. Palnik szufladowy. Komora spalania wylozona szamotem, daszkowy deflektor nad palnikiem, wymiennik skonstruowany pod pellet. W opcji Lambda i econet. Sterowanie Plum jest idealne. Nie kazdy powinien miec jednak taki kociol. Jezeli palaczowi brakuje umiejetnosci w dobieraniu parametrow takich jak:

nadmuch, dawki paliwa, trzypoziomowa regulacja fuzylogica palnika, taka sama sondy, parametry wentylatora to nici z prawidlowego spalania. Trzeba umiec ocenic co mowi temp spalin, poziom tlenu w spalinach, czasy przyrostu temp., ustawic krzywe grzewcze dla mieszacza, sterowanie pok. i co ma sie dziac po uzyskaniu pokojowki. W przypadku posiadania bufora temperatury ladowania rozladowania itd. Wszystko to wymaga dosterowania i obserwacji. W kotlach za 20 K te problemy z reguly odpodaja. Oprocz sond takie kotly maja systemy cisnieniowego nadzoru komory spalania. I w nich sie za wiele nie grzebie. Prost kociol z prostym sterownikiem to wyzwanie i nalezy tu zapomniec o bezobslugowosci. Spalanie ktore przebiega prawidlowo sprawia ze nie ma dymu, sadzy a komora spalania jest jasna wewnatrz. Jedyne co sie odklada to ciemny pyl na wymienniku i w wyczyst .Pellet daje niewiele ciepla , zle spalony w skopanej instalacji i przy zlych nawykach palacza pusci go z torbami.

Dziękuję za obszerna odpowiedź. Poważnie zastanawiam się nad zmiana opcji pieca tzn. ekogroszek. 

Nie moge przeznaczyć 20tys na pięć, nie jestem też biegły w obsłudze pieców ze sterownikiem. Dom jest ocieplony, ale to stare budownictwo. Z obliczeń 20kw. Wcześniej był zwykły węglowy, ktory przy każdym rozpalaniu niemiłosiernie dymił, więc i kwestie wentylacji, komina, dopływu tlenu nie są idealne. 

Chciałem pellet bo robię remont i chce żeby było czysto i ekologicznie. Ale jeśli przez brak wiedzy i niedostosowana instalacje mam przepłacac za ogrzewanie to muszę jeszcze raz wszystko przemyśleć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Skad wiesz ze potrzebujesz az 20kW. Przy ocieplonych domach to jakas masakra. Wejdz tutaj i sobie przelicz. Fajny kalkulator. http://cieplowlasciwie.pl/

Palilem ponad 10 lat dolniakiem. Nastepne 11 ekogroszkowcem. Pellet ma swoje niepodwazalne zalety. Po pierwszym sezonie stwierdzilem, ze do syfu weglowego nie wracam. Jezeli modernizujesz kotlownie, kociol to nie wszysto. Instalacja tez musi byc poprawna i dobrze wysterowana. Gdybym palil dzis w peleciaku ze sprawnoscia starego dolniaka fundujac sobie w tamtych czasach zimne poranki, zuzylbym jakies 7 ton pelletu. A poszlo poprzedniej zimy 2,5 jak dobrze pamietam. 

EDIT: co do tych 20 kW. Permanentna praca kotla na takiej mocy wygeneruje spalanie pelletu na poziomie 110 kg na dobe. Nadal jestes zdania ze potrzebujesz takiego potwora w kotlowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma powierzchnię ok 200 (wysoki parter i piętro). Muszę docieplic strop - info z ciepłowłaściwie.pl. Ale nie ma tam opcji żeby wpisać brak ocieplenia jednej ściany (sąsiad nie pozwolił ocieplic). Wyszło mi 18kw. 

Nie wiem czy instalacja może być klopotem- większość grzejników to stare żeliwne, w kominie jest nowy wkład z blachy kwasodp, muszę stworzyć system wentylacji w kotlowni(nie ma żadnej), mam system solarny, poza tym wszystkie zawory to pozostałość po węglowym. 

Na co warto byłoby zwrócić jeszcze uwagę przy adaptacji kotłowni do pieca pelletowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wklad kominowy masz, to dobrze. Polecam Regulator ciagu kominowego. Stabilizuje ciag a co za tym idzie redukuje wywiewanie tempz kotla w czasie wiatrow. Grzejniki zeliwne to nie takie zlo. Instalacja bedzie miala duza pojemnosc to zaleta. Podobnie jest przy podlogowkach. Pod warunkiem ze  bedziesz stosowal stala temp w domu cala dobe. Pompka przy takim prowadzeniu powinna pracowac caly czas. Warto zastosowac mieszacz sterowany pogodowo to wiadomo. Przy tak duzej powierzchni mozna pomyslec o buforze. Wiadomo ze koszty. Plus taki ze kociol pracuje w dluzszych cyklach zawsze na mocy max. Dluzej zarazem tez stoi. W okresach przejsciowych przewymiarowanie kotla nie ma negatywnych skutkow. 

Wejdz na strone biawara. Jeden z ich kotlow ma potezna pojemnosc wodna- 190L. Dla twojego domu to moze byc dobry wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Marka ma znaczenie. Zasadnicze. Jezeli slysze, czytam co z klientami robi kostrzewa albo defro to przykro sie robi. Za darmo nie wstawilbym nic od nich.  Tanie kotly to tzw. smieciuchy albo ekogroszkowce wykastrowane z wegla. HT tez bym sobie odpusciol. Podobnie jak grupa VAG ucza sie na klientach.  Osobiscie uzytkuje Biawara Pelluxa 12kW z buforem. Sterowanie Plum zapwenia wszystko. Modul econet zapewnia podglad na Tablecie. Kociol zalicza sie do sredniej polki. Blackstar to swietny kociol. Niewiem tylko jak system z kompresorem da rade czyscic palnik w przypadku spiekajacego pelletu.

Sorki, ale ja na defro nie mogę narzekać. Za każdym razem jak coś potrzebowałem nie było żadnego problemu. Jak miałem problem z ustawieniami sondy też szybko zostałem nakierowany.

Także jako ja, nie mogę złego słowa powiedzieć. Oczywiście to tylko moja opinia, ale jestem bardzo zadowolony z kotla, obsługi i informacji od nich

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.