Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

Jacek poczytaj proszę, tu wszystko jest. Ile razy można takie tematy wałkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, jacekmury1 napisał:

Ile spale pelletu dom okolo130m,klocek parterowy,Grubt mur cegła,pustak+ otynkowany?Jaki kociol polecacie Bs,Ferroli,Edikamin,Red?Dziękuje

Rozumiem, że na domu nie ma grama styropianu ani wełny jako ocieplenie? Jeśli tak, to daj ty sobie chłopie  lepiej spokój z pelletem.. 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks przeczytałem wszystko co było,jeden mówi mało pali drugi dużo,jeden kup Edikamin a inny Witkowski.Kołomyja

Moze i kołomyja ale jak się zastanowisz to wyciągniesz wnioski. Jesteś pewnie 100 osoba która zadaje takie pytanie. Każdy wątek to były wywody z wszelkimi za i przeciw.

Powinieneś spokojnie wyrobić sobie zdanie. Jak nie to zakładanie kolejnego tematu nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj rozumu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwania pieca zakończone.

Wybór padł na BIAWAR Pellux 100 Touch 20 kW.
Kocioł stoi w kotłowni i czeka na montaż.

Moje pytania dotyczą:
Ustawienia kotła i zasobnika na pellet - zalecane ustawienie to kocioł obok zasobnika. Ze względu na brak miejsca chciałbym ustawić zasobnik frontem do kotła tzn face to face. Czy to dopuszczalne ustawienie?

Czy informacja  "Kocioł można montować w instalacjach C.O. typu ZAMKNIĘTEGO pod warunkiem bezwzględnego zastosowania upustowego zaworu bezpieczeństwa termicznego "  jest wymogiem? Instalator proponuje zawór czterodrożny.

Instalator zajmuje się głównie hydrauliką. Czy instalację elektryczną kotła podłącza serwisant przy pierwszym uruchomieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Czy informacja  "Kocioł można montować w instalacjach C.O. typu ZAMKNIĘTEGO pod warunkiem bezwzględnego zastosowania upustowego zaworu bezpieczeństwa termicznego "  jest wymogiem? Instalator proponuje zawór czterodrożny.

jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Zawór 4D to zawór 4D i słuzy zupełnie do czego innego niż zawór upustowy bezpieczeństwa termicznego.

27 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Instalator zajmuje się głównie hydrauliką. Czy instalację elektryczną kotła podłącza serwisant przy pierwszym uruchomieniu?

prawie tak, instalator przy pierwszym uruchomieniu wpina kabelki do sterownika które wcześniej hydraulik musi ułożyć razem z instalacją.

29 minut temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Ze względu na brak miejsca chciałbym ustawić zasobnik frontem do kotła tzn face to face. Czy to dopuszczalne ustawienie?

teoretycznie tak, ale praktycznie do bani. Brak dostępu do kotła, panelu i palnika, nie wspominając o upierdliwości wsypywaniu pelletu do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już rozumiem. Pomyłka laika. Chodziło mi o to że są różne rodzaje upustowych zaworów bezpieczeństwa. Wg jednego z dystrybutorów tylko użycie zaworów Caleffi lub Watts pozwala realizować warunki gwarancji. Zastanawiam się czy to zagranie marketingowe czy rzeczywisty wymóg. Widziałem w różnych piecach prosty zawor z przewodem odprowadzajacym wodę. 

W jaki sposób kable powinny być położone? Czy potrzebne jest jakieś dodatkowe okablowanie w Pellux 100 touch?

Jesli chodzi o ustawienie frontami  to nie jest takie złe. Piec i podajnik stoją bokami do jednej ściany i jest do nich dostęp z boku. Sprawdzę czy ta opcja jest praktyczna czy będę musiał wykuc kawałek muru żeby ustawić je obok siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Wg jednego z dystrybutorów tylko użycie zaworów Caleffi lub Watts pozwala realizować warunki gwarancji.

chodzi o jakikolwiek zawór schładzający np. dbv1, czy wspomniane caleffi lub innej firmy.

Mój instalator powiedział, ze nie jest to potrzebne i nie ma takiego wymogu do gwarancji.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Poszukiwaczpiec napisał:

..... Chodziło mi o to że są różne rodzaje upustowych zaworów bezpieczeństwa. Wg jednego z dystrybutorów tylko użycie zaworów Caleffi lub Watts pozwala realizować warunki gwarancji. Zastanawiam się czy to zagranie marketingowe czy rzeczywisty wymóg. Widziałem w różnych piecach prosty zawor z przewodem odprowadzajacym wodę. 

Tu idzie o zawór schładzający np DBV-1 np taki  https://instalhurt.sklep.pl/Zawror-DBV1-DWUFUNKCYJNY-SCHLADZAJACY

Ten zawór ma 4 wejścia/ wyjścia więc niektórzy niekumaci twierdzą że to 4-drogowy, 

Jest wielu producentów a producent kotła nie narzuca czy będzie to ten lub tamten.

Ponadto na kotle musi być manometr i zawór bezpieczeństwa 2,5bar

Uwaga - nie mylcie zaw DBV-1  z zaworem DBV-2 , który jest przeznaczony do współpracy z wężownicą schładzającą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sambor napisał:

Ponadto na kotle musi być manometr i zawór bezpieczeństwa 2,5bar

Czy w przypadku gdy posiadam na strychu naczynie zbiorcze to manometr jest potrzebny? Gdzie go zainstalować? 

Zawor bezpieczeństwa założony poziomo z przewodem z opcją podstawienia wiaderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Gonzo19 napisał:

chodzi o jakikolwiek zawór schładzający np. dbv1, czy wspomniane caleffi lub innej firmy.

Mój instalator powiedział, ze nie jest to potrzebne i nie ma takiego wymogu do gwarancji.

O tym czy potrzeba zaworu schładzającego decyduje nie instalator , tylko producent kotła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Czy w przypadku gdy posiadam na strychu naczynie zbiorcze to manometr jest potrzebny? Gdzie go zainstalować? 

Zawor bezpieczeństwa założony poziomo z przewodem z opcją podstawienia wiaderka.

Jak masz instalację otwartą - z naczyniem wzbiorczym to nie potrzeba zaworów schładzających w instalacji, te stosuje się tylko do układów zamkniętych.

Manometr w układzie otwartym nie jest potrzebny, ale jak pisałeś o zaw schładzającym to myślałem że masz układ zamknięty z naczyniem przeponowym.

Wtedy potrzeba  manometru , zaworu bezpieczeństwa i  układu schładzającego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

O tym czy potrzeba zaworu schładzającego decyduje nie instalator , tylko producent kotła!

zgadza się, z tym, ze zawór schładzający nie jest jedyną opcją. Ma być zapewniony odbiór ciepła z kotła w razie godziny "W".

U mnie jest zapis " Należy pamiętać aby instalacja zabezpieczona była zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku pracy kotła w układzie otwartym, zabezpieczenie instalacji należy wykonać zgodnie z normą PN - 91/B-02413, natomiast w przypadku pracy w układzie zamkniętym zgodnie z normą PN-B-02414. "

Ta norma mówi o różnych sposobach schładzania i niekoniecznie musi to być zawór schładzający.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sambor napisał:

Jak masz instalację otwartą - z naczyniem wzbiorczym to nie potrzeba zaworów schładzających w instalacji, te stosuje się tylko do układów zamkniętych.

Manometr w układzie otwartym nie jest potrzebny, ale jak pisałeś o zaw schładzającym to myślałem że masz układ zamknięty z naczyniem przeponowym.

Wtedy potrzeba  manometru , zaworu bezpieczeństwa i  układu schładzającego.

Mam otwarty i teraz rozumiem dlaczego jedne elementy są a innych nie ma. 

Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 22:44, Gonzo19 napisał:

Zawór 4D to zawór 4D

Podczas pierwszego uruchomienia serwisant stwierdził, że opcja zawor czterodrozny to nie jest optymalna forma ochrony pieca. Bo wykonuje dwie funkcje jednocześnie i żadnej dokładnie. Trzydrozny plus ochrona powrotu najlepiej spełnia swoją rolę. 

No i teraz zastanawiam się czy czekać na efekty czterodroznego w postaci rozszczelnienia kotła za kilka lat czy zainwestować w modyfikacje instalacji?

A może nie przejmować się tym za bardzo i po prostu użytkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Poszukiwaczpiec napisał:

Podczas pierwszego uruchomienia serwisant stwierdził, że opcja zawor czterodrozny to nie jest optymalna forma ochrony pieca. Bo wykonuje dwie funkcje jednocześnie i żadnej dokładnie. Trzydrozny plus ochrona powrotu najlepiej spełnia swoją rolę. 

z tym serwisantem zgadzam sie w 100%

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. 

Inna sprawa to niezależne grzanie wody i kaloryferow. Od zaworu 4d wychodzi rura do grzania kaloryferow bez możliwości zamknięcia przepływu. Więc chcąc grzać tylko wodę będę ogrzewal dom. Mam system solarny od którego czujnik przymocowany jest na rurze przy zaworze 4d i to uruchamia pompke  przy systemie solarnym. W innym wypadku temp wody nie rośnie.

Co w tej sytuacji można zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.