Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów ponownie

klamka zapadła i będę miał kocioł Ferroli Pro 12kw, chciałoby się 'mercedesa'  ale wiadomo ...jest jak jest.  Teraz ciąg dalszy przede mną najważniejszy - montaż i tu prośba o wskazówki, wstępnie taki schemat podpatrzyłem na forum i próbowałem dostosować do swoich warunków i potrzeb. 

1035036100_instalacjaferrolidrabinki.jpg.50c72188cbcaf51252c79dbe0f04175f.jpg

Edytowane przez Anerus
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy serwis Ferroli nie będzie brzęczał,że zbiornik CWU i drabinki są wpięte przed zaworem VTC?.

Jak nie będzie to skutkować utratą gwarancji to pomysł mi się podoba. Oczywiście przy drabinkach dałbym zawory z głowicami termostatycznymi i na powrocie grzejnikowe odcinające.A zrezygnowałbym z tych kulowych przed drabinkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU powinno być wpięte przed VTC.

Te drabinki niby na grawitacji mają działać? Nie jestem pewien, czy ten zz na powrocie nie zdławi grawitacji, ale to już jakiś praktyk powinien się wypowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma grawitacji.W kotle na powrocie jest pompa.Goni wodę na krótkim obiegu aż do otwarcia zaworu VTC na duży obieg.Ale zanim to nastąpi drabinki są już zasilane.

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam uzasadnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak A ten powyższy schemat jest dopuszczony przez serwis Ferrori?

Czy raczej wszystko musi być wpiięte za zaworem VTC?

Bnton661 dlaczego bojler ma być spięty przed zaworem VTC?

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Benton661 napisał:

Co mam uzasadnić?

Bo on daje CWU za VTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków obwód bojlera wpina się bezpośrednio do kotła, nie wymaga on przecież ochrony powrotu. Chyba, że we włoskich kotłach są inne wymagania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Puławiak napisał:

ja zawsze daje za VTC. 

A co z schematem z postu 151.Będą problemy z gwarancją jakby tak podłączył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego CWU WYMAGA ochrony powrotu? Proszę o uzasadnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak jest łatwiej to połączyć. W takich układach z jedną pompa zaworem VTC i zaworem strefowym. W dużych zbiornikach z wydajna weżownica. I ustawiona histereza wysoko lub co gorsza grzanym wg harmonogramu czasowego kocioł jest bardzo mocno zalewamy naprawdę bardzo wychlodzonym powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Ile to trwa? Kilka, kilkanaście sekund? Wymiennik w kotle chyba nie ma grubości 1mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kilka wyobraź sobie taki podgrzewacz 300 litrowy z porządna weżownica lub co gorsza spietymi dwoma weżownicami i np taki kociołek 12 kW i zbiornik oprożniony bo ktoś grzeje cwu tylko wieczorem znaczy załącza kocioł na nagranie cwu tylko wieczorem bo w dzień im cwu nie jest potrzebna. I grzejesz 300 litrów wody o temperaturze 10 st c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są skrajne przypadki, ale ok, przekonałeś mnie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, g69 napisał:

A co z schematem z postu 151.Będą problemy z gwarancją jakby tak podłączył?

@Puławiak, Podłączam się do pytania kolegi @g69. Chodzi o te drabinki

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Puławiak napisał:

Zbiorniki jakie instaluje obecnie to w 85% są to zbiorniki o pojemności min 200 litrów. Więc nie są to takie sporadyczne przypadki

tez mam zbiornik 200l i zasilanie jego wpięte przed zaworem VTC, nagrzewam go raz na tydzień w piątek wieczorem. Jest wychłodzony do temp. w kotłowni, choć nie zawsze, zależy ile wody zużyję przez weekend. Po uruchomieniu kotła, jak tylko kocioł sie nagrzeje, pompa startuje przy 40st. Powrót po kilkunastu sekundach osiąga temperaturę niewiele niższą niż zasilanie.

Wszystko zależy jak silny jest przepływ nagrzanej wody przez wężownicę w zbiorniku cwu. U mnie producent zaleca 2,5m3/h Wiadomo, ze jak przepływ będzie mniejszy, to i czas nagrzania rury powrotnej bedzie dłuzszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gonzo19 napisał:

U mnie producent zaleca 2,5m3/h

Ciekawe jaką pompę tam dasz? ;)

2,5 m3/h to przy różnicy temperatur zas/powr 10 stopni prawie 30 kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej cwu i ewentualne drabinki za zaworem vtc?  W zamyśle chciałem wykorzystać zintegrowaną z kotłem pompę do zasilania drabinek bo wody tam raczej  za dużo nie ma a są one umiejscowione bezpośrednio nad kotłem ok 2,5 i 5 m nad nim więc co tak będzie się 'lenić' tylko na krótkim obiegu kotłowym :-) . A w łazience ciepła nigdy za dużo nie jest i w tej sytuacji tyle ile na kotle to by  i tam było.

Kocioł mam z montażem zamówiony u autoryzowanego dystrybutora ale mówicie że ten etap najważniejszy jest więc grzechem byłoby waszej wiedzy koledzy nie wykorzystać więc drążę temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekawy jak to ostatecznie będzie spięte.Tak patrzę na Twój schemat i myślę,że jeszcze trochę cię szarpnie sterowanie.Ten kocioł raczej nie obsługuje mieszacza.

Czy to ogrzewanie jest według projektu?Jakie są szanse,że na jednym mieszaczu i jednym termostacie uzyskasz odpowiednie temperatury na parterze i poddaszu?

Moim zdaniem do rozważenia układ na dwóch zaworach termostatycznych z ręczną nastawą,dwóch pompach i dwóch termostatach pokojowych ale z możliwością ustawienia histerezy nawet 0,1 stopnia.Kocioł grzeje na zasadzie ON\OFF a akumulacja betonu nad ogrzewaniem podłogowym  robi  za bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat stworzyłem po lekturze forum muszę to trochę ogarnąć aby nie wcisneli mi fuszerki sam jestem ciekaw jak instalator do tego podejdzie bo po wstępnej rozmowie powiedział że robią i na pokojowych i pogodowych i "będzie Pan zadowolony" więc sami wiecie. Parter otwarty tylko łazienka wydzielona i korytarz poddasze już gorzej bo są pokoje ale rozdzielacze mam z opcją dołożenia siłowników kiedyś w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.