Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo DS


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że się da tylko trzeba wymontować cały mechanizm. U mnie myślę że zostanie bo palnik swobodnie się mieści a jakbym miał jakieś kłopotu z palnikiem to poprostu zsuwam spowrotem kładę ryszt stały i mam DSa taki jak był. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym kotle (stary Classic) zdemontowałem całkowicie bo trochę przeszkadzały bo były umieszczone między rusztem wodnym i nie miał za bardzo którędy popiół spadać. Po demontażu jest lepiej ale trochę jednak nadal przeszkadza ruszt. W DS fajne że nie ma wodnego i o to też mi chodziło myślę że będzie o niebo lepiej z odprowadzeniem popiołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli sukces!

Mierzyłeś temperaturę spalin? Widzę, że od razu wstawiłeś jakieś konstrukcje. Nie myślałeś, żeby wypróbować kocioł bez przeróbek? W końcu bliźniaczy Ogniwo Bio Duo, osiągnął zadowalające wyniki przy takim obiegu spalin:

 

 

BIO-DUO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin przy tych ustawieniach palnika (palnik 15 kw ustawiony na ok. 12) w pracy max 120-140 st. Oczywiście pierwsze testy to głównie grzanie cwu. Po obserwacji strumienia ognia postanowiłem dorobić deflektor przed ten pionowy wymiennik ponieważ cały ogień "uderza" w jego początek. Dało to tyle iż teraz rozprasza ten ogień przed wymiennik i myślę że więcej za wymiennik i kieruje ogień na tył kotła. Trochę zawirowywuje tym ogniem i prakrtcznie tak omywa ten pionowy wymiennik. Nadmieniam że jak narazie tą zaślepkę krótkiego obiegu mam wyjętą. Myślę że prób przede mną jeszcze sporo spróbuję też na "oryginale" trochę się obawiam że ze względu na mniejszą komorę załadowczą (bio jest wiele większa) temperatura palnika może być wysoka. Tak jak pisałem wszystkie możliwe próby pewnie pomalutku będziemy realizowali i dojdziemy do jakiegoś najlepszego rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to kolega trafił z pytaniem ponieważ ostatnio właśnie robiłem tygodniowy test spalania tylko cwu i wyszło dokładnie 15 kg czyli woreczek na tydzień. Nadmieniam iż to jeszcze było na starym kotle (Classic). Grzanie wody od 37st do 47st zasobnik 300 litrów. Myślę że teraz ok. 2 kg będzie mniej. Osób do korzystania 4sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz super wynik u mnie idzie 15 ale na dwie osoby cwu grzeje przez bufor cwu tem. cwu 41 +- 2* 

Palnik kipi 16kw w mpm 10 kw odpala się raz na jakieś ,36 godzin

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. 

Posiadam kocioł classic ds 18 i po dwóch latach rozsypała się przednia płyta ceramiczna, którą zamierzam wymienić. W instrukcji pisze, że ten kocioł posiada trzy takie płyty i wygląda na to, że te dwie leżą na płasko chyba za płytą czołową. Czy ktoś już wymieniał te elementy? Jak albo którędy się je wyciąga? Jest jakaś kolejność, coś je trzyma? Bardzo proszę o jasne odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 15.11.2023 o 21:06, sebaele napisał(a):

Panowie, czy zamiast przedniej szamotki może być płyta stalowa grubość 3cm?

Awaryjnie wstawiłem profil stalowy 120mmx50mm uszczelniony po bokach sznurem .Aktualnie wróciłem do płyty odlanej z bos 145.

20240121_180905.jpg

20240121_180950.jpg

20240121_180905.jpg

20240121_180950.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jestem średnio szczęśliwym posiadaczem kotła ogniwo classic ds 18kw opalany suchym drewnem. Dom nieocieplony, ok. 150m2, współpracuje z miarkownikiem ciągu unister i zaworem czterodrogowym z regulatorem stałotemperaturowym. Jakby się gadzina tak nie smoliła w wymienniku i nie dymiła na całą kotłownię przy dokładaniu to myślę że byłby to nie najgorszy piec.

Doradźcie mi jak temu zapobiec chociaż w jakiejś małej części bo już drugi rok się z nim męczę. Na piecu 60-65 stopni, na zaworze ustawiam temperaturę 40 stopni jak jest delikatnie na plusie, max. 50 stopni jak duże mrozy. Co kilka dni dorzucam sadpalu a i tak smoli. Piec muszę czyścić co tydzień, komin tak samo, w starym zębcu 23kw czyściłem komin (kamionka 150mm, ok. 7m wysokości) raz na rok. 

Na to dymienie z komory załadowawczej poradzi wentylator wyciągowy? 

Jak ustawiacie powietrze wtórne z boku kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za mocny kocioł/przewymiarowany. 60' na kotle to za mało w dolniaku. Zmniejsz powierzchnię rusztu o połowę to kocioł odrzyje. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Panie, kto Ci takiego kolosa polecił? Ja mam dom 120m, nieocieplony i mam raptem ogniwo DS 10 (10kW) I według mnie i tak ten piec jest na wyrost. 

W twoim przypadku masz tylko 2 wyjścia:

1. Wymieniasz piec na mniejszy przez co piec będzie pracować normalnie na nie ciągle na podtrzymaniu.

2. Instalujesz bufor ciepła który będzie odbierał nadmiar energii a później będzie grzał dom.

Możesz od biedy dać więcej ciepła na dom ale się ugotujesz i będzie Ci więcej spalał opału a to nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tę nad tym myślałem dlaczego nie robią małych kotłów takich jak kiedyś MPM ds 5-7 kw przecież nie każdy ma plac na bufor a i palenie tak małym kotłem też specjalnie tego bufora by nie potrzebował , sam mam MPM 10 kw i nawet grzejąc calutki dom po podłogach 200m2 wydaje się za mocny a grzejąc parter to już trochę kisi ale nie kopci i chwała, przydałby się taki MPM 5-7kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omama zmniejsz powierzchnię rusztu to będziesz miał mniejszą moc. A najlepiej regulowaną powierzchnie rusztu, bo będziesz mógł idealnie wyregulować moc do swoich potrzeb. Ja mam 18 kW, a po przeróbkach więcej jak 7-8 kW z niego nie wycisnę. No chyba że drzwiczki pootwieram.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

@omama zmniejsz powierzchnię rusztu to będziesz miał mniejszą moc. A najlepiej regulowaną powierzchnie rusztu, bo będziesz mógł idealnie wyregulować moc do swoich potrzeb. Ja mam 18 kW, a po przeróbkach więcej jak 7-8 kW z niego nie wycisnę. No chyba że drzwiczki pootwieram.

Mam na całym pierwszym ruszcie (są dwa tylko) położoną blachę z żeliwa i od strony palnika wycięty pasek szer 15cm gł 1 cm wg twojego pomysłu i niby powinno być ok ale dalej jest za mocny tym bardziej że ja mam tylko grawitację bez pompek na cienkich rurkach w dodatku więc krążenie a co za tym idzie odbiór ciepła jest ograniczony ale na kotle trzymam min 65 a max 80 stopni i cały dom ma 24 stopnie (200m2)  dlatego przydałby się jakiś maluch ale nie robią szkoda ,kiedyś były 5-7kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice termostatyczne i nieco jeszcze zmniejszony ruszt ( najlepiej regulowany) załatwiły by sprawę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, omama napisał(a):

kiedyś były 5-7kw.

Palnika czy kotla? I jaka sprawnosc?

Jak patrze ile pestek pelletu sie spala przy takiej mocy to ciezko wyobrazic sobie kociol zasypowy np. na drewno kawalkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin to był kocioł MPM 5-7kw takie kiedyś robili przez kilka lat

Godzinę temu, Piecuch19 napisał(a):

Głowice termostatyczne i nieco jeszcze zmniejszony ruszt ( najlepiej regulowany) załatwiły by sprawę.

Głowice mam ale stale otwarte na 5 bo bym tylko sprawę pogorszył  bo w domu ciepło jak trzeba ale piec ledwo co na minimalnej mocy się mieści choć to i tak nie jest spalanie idealne bo ledwo szczelinka na 2 milimetry się otwiera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, omama napisał(a):

to był kocioł MPM 5-7kw takie kiedyś robili przez kilka lat

Cos chyba znalazlem. Wyniki z laboratorium: 6.2kW z kotla i ~80% sprawnosc. Bez regulacji mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko szkoda że ich nie robia ludzie maja małe domy czy większe ale super docieplone byłoby jak znalazł bez bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omama Jakie spalanie to widać po płomieniu. 

https://youtu.be/paAT2G6Jja4?feature=shared

Tu np. masz płomień o małej mocy co nie oznacza złego spalania.

Moc to kwestia prawidłowych ustawień paleniska i kotła do swoich potrzeb. Najważniejsze żeby płomień mniejszy czy większy, ale cały czas się palił - nie gasł, bo będzie dymiło. Musi być minimalna stała szczelina + wychylenia miarkownika z odpowiednio dobraną powierzchnią rusztu do zapotrzebowania mocy. Jak bym potrzebował bufora to bym sobie zrobił sam, ale uważam go za zbędny gadżet do moich warunków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.