Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biawar Pellux , Bufor i fotowoltaika. Relacje dzialanie


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Postanowilem zalazyc nawy watek. Pomysl byl na kociol pelletowy. Panele fotowoltaiczne jako wspomaganie instalacji grzewczej zawsze chodziol mi po glowie. No i udalo sie zrealizowac calosc w czerwcu. Kociol to Biawar Pellux 12kW. Bufor 280 Litrow. Osiem paneli na dachu o mocy 3000 Wp dogrzewaja bufor grzalka pradu stalego. Sterowanie kotla, obiegu i pomieszczen Plum. Panele posiadaja sterownik grzania bufora.

Dzialanie zestawu, konfiguracja:

Kociol grzeje wode w buforze do zadanej temperatury z duza histereza kotla jak i bufora. Odbior ciepla na grzejniki przez mieszacz 4D sterowany pogodowo i pokojowo. Krzywa grzewcza ustawiona na chwile obecna 0,9 ( w fazie dostrajania). Sterownik pokojowy daje sygnal  do mieszacza. Temperatura za mieszaczem wedlug zadanej z pogodowki jest plynnie korygowana w gore i w dol zaleznie od tego jaka jest odchylka temperatury pokojowej. Czulosc pokojowki to 0,1 stopnia. Latem kociol nie pracowal. Energii z dachu bylo na tyle, ze Boiler grzany od bufora byl dogrzewany na biezaco. Zestaw foto ma za zadanie dogrzac bufor do 80 stopni jezeli sa tylko ku temu warunki. Niezaleznie od tego czy kociol stoi czy nie. Latem byla wlasciwie nadprodukcja ciepla i nie szlo tego wykorzystac. Idea jednak byla taka zeby to sie sprawdzalo w okresach przejsciowych a nawet w zimie. W dni pochmurne na wykresach da sie odnotowac zatrzymanie spadku temp. bufora. Dzieki temu kociol rzadziej sie zalacza. W dni sloneczne takie jak wczoraj panele wypluly z siebie 12 kWh dogrzewajac bufor prawie do 70 stopni. Co pozwolilo na postoj kotla od godz. 9.20 do 23.30. Krotko mowiac dziala. Postaram sie co jakis czas wrzucac jakies screeny dla zobrazowania dzialania.

Do poprawienia:

1) niestety Plum nie posiada wybiegu pompy kociol-bofor. Musialem tam zamontowac zawor zwrotny. Latem grawitacja niepotrzebnie odbierala cieplo z bufora na kociol. W czasie grzania minus jest taki, ze po zaladowaniu bufora pompa sie wylacza. A kociol przebija zadana w spoczynku nawet o 10 stopni. Zawor zwrotny uniemozliwia grawitacyjny odbior na bufor. A ze kociol przy buforze zalacza sie nieczesto, cieplo to bezpowrotnie ulatuje sobie w komin.  Pi razy drzwi  skraca mi to postoje kotla o 1-1,5 godz. Sprawe rozwiaze niedrogi, osobny uklad elektroniczny wydluzajacy prace pompy. 

2) widze, ze bufor 280 litrow o ile spelnia swoja funkcje w trybie letnim . O tyle w zimie bedzie po prostu za maly. Zastanawiam sie na dostawieniu drugiego. Bedzie dolaczany tylko w okresie grzania.

Ponizej instalacja i ostatnie wykresy. Czasy pracy kotla jak i zadane temperatury bufora roznia sie w poszczegolnych dniach. Testuje rozne warianty ustawien. Pola niebieskie( fioletowe?) to czas pracy kotla. Zielone postoju. Temperatury bofora gorna i dolna. Temp. zewnetrzna, pokojowa i mieszacza 4D na grzejniki.

 

 

 

 

Sloneczny dzien 2.JPG

ogolny wykres grzania.JPG

Schemat 22.09 godz. 9.15.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Twój wątek. Wygląda to ciekawie. Korzystne jest to, że tak naprawdę masz niewiele do ogrzania. U mnie wychodzi 3,5x więc taki patent odpada. Pozostaje bufor co najmniej 1500l 2x 10kW grzałki i taryfa G12. Poza tym mam niekorzystne warunki dachowe. Najwięcej co bym dał radę zrobić PV na 3.5kW.

Powiedz jak wygląda kocioł/wymiennik w momencie startu kotła z tak niskiej temperatury? Rudy nie wchodzi? Bo tego się nie liczy ale korozja niskotemperaturowa wymiennika może położyć całą inwestycję. O tym często się nie myśli ale powinno się przepalać jednak latem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Latem sobie przepalalem testowo. Co weekendy, zeby sie nauczyc tego wszystkiego. Mam zabezpieczenie 3D na powrocie z bufora ustawione recznie. Zdaje sobie sprawe z zagrozenia jakim jest korozja. 

9 minut temu, HarryH napisał:

Czy to jest standardowy sterownik Pellux, czy wymieniłeś na inny model?

Wybralem Plum. Mozna zamowic u nich cos tam jeszcze innego. Ale nie bralem tego pod uwage. Ten steruje wszystkim.

 

Edit. Dzis pogoda byla w kratke. Troche slonca troche chmur. Kociol pracowal do 7.30. Od tamtej pory jeszcze sie nie zalaczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.19d7b1949d8cbd47a995ff8858a445a1.png

... i masz do wyboru, csv lub png. Excel wie co zrobić z CSV :)

 

Edit. 

Co do korozji, po prostu zauważyłem to u siebie przy dłuższych przestojach. Gdy grzałem CWU prądem. Jest to na pewno nie korzystne dla wymiennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz coś w przeglądarce, próbowałeś w innej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2018 o 10:27, Visitor1230 napisał:

Latem byla wlasciwie nadprodukcja ciepla i nie szlo tego wykorzystac.

Można dołożyć inwerter sieciowy zgłosić do zakładu energetycznego i nadmiar produkcji oddać potem odebrać 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Ci wychodzi spalanie przy takiej pogodzie? Kurczę założyłem ten temat w dziale Opał ale zdaje się umierać śmiercią naturalną. Sam tam spamować nie będę.  Nie mam jak porównać spalania innych peletowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon grzewczy zostal otwarty. Sam widzisz co sie dzieje. Forum zasypalo cala masa wszelkich wolan o pomoc. Kotlarstwo i instalatorsto w naszym kraju zeszlo na psy. W polaczeniu z niewiedza "palaczy"... Tak ze nawet nie zauwazylem ostatnio takiego watku.

Co do spalania. Jest na chwile obecna zawyzone. Jestem w trakcie dostrajania. Krzywa grzewcza mysle ze mi sie udalo. Temperatury na zewnatrz wachaly sie ostatnio pomiedzy 2,5 a 16 stopni. Udalo mi sie tak dobrac krzywa i jej korekty od pokojowki, ze temperatura w domu utrzymuje sie w przedziale 21,9 do 22,1. Testowalem tez rozne warianty grzania bufora. Z niska histereza, z wysoka. Grzany do wyzszych jak i nizszych temperatur. Wyciagam wnioski i za troche bedzie juz optimum.

Spalanie wachalo sie ponizej 5 ale i nawet do 10kg na dobe. Te wyzsze wartosci byly raczej efektem moich zabaw. Jako odniesienie powiem, ze w poprzednim sezonie w podobnych warunkach pogodowych spalalem srednio 6,5 kg wysokokalorycznego ( strasznie spiekajacego ) ekogrochu. Patrzac juz tylko na wartosc opalowa pelletu powinienem spalic go jakies 30% wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzi deczko więcej. 11-12kg/doba. 4 osoby, temperatury wewnętrzne 22,5st. Temperatury zewnętrzne od -1 do 17st. Co prawda trochę więcej ogrzewam ale też mam wentylację mechaniczną z odzyskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już mówiłem jak to wygląda, przynajmniej stopień więcej trzymany. Regulacja jaka mi została to pompa. Jako że mam instalację z lat 90tych, grube rury, pewnie ze 300L do zagrzania, kombinuję z ustawieniem pompy. Chciał bym ustawić optymalnie żeby grzało mi grzejniki w całości od góry do dołu i robiło to w miarę sprawnie, kombinowałem więc z przepływami zmiennymi i stałymi oraz biegami. Suma sumarum, zostawię chyba na stałym 4tym biegu (z siedmiu) na Wilo, fakt, że bierze 4-5W więcej niż w tej samej pozycji na zmiennym przepływie. Spalanie 10kg na dobę. No dziś 2 stopnie rano, od 10:30  kocioł się jeszcze nie odpalił. 140m2 grzania.

 

Edit: Co do wołań o pomoc, taką mamy polską rzeczywistość. Ja zanim zacząłem brać się za przeróbki, czytałem fora kilka miesiecy, tam też znalazłem instalatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety moj dom jest stary. Na kamiennym fundamencie i do tego srednio ocieplony. Gdybym mial stawiac nowa chawire, to tak bym ja ocieplil, wentylowal  z odzyskiem itd.,ze pokoj kazdy z osobna ogrzalbym sobie dwoma swieczkami:). Takl jak pisalem. Uklad juz prawie dostrojony mam. Teraz zacznie sie pelna obserwacja . Jak to wszystko bedzie sie mialo z solarami. Z tego co obserwuje na chwile obecna. I jezeli beda w miare sloneczne dni spale 6kg pelletu na dobe. Czyli ponizej poziomu poprzedniego sezonu z weglem. 

Dzis kociol ostatnio pracowal do 10.05. Zagrzal bufor do 58 stopni. Solar wyplul do tego 11 kWh dogrzewqajac bufor przy niskim zapotrzebowaniu na grzejniki do 72. Teraz bufor ma jeszcze 60 stopni. Zalaczy kociol ponownie po spadku do 49. Podejrzewam ze gdzies o 01.00 w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... z tymi świeczkami to przesadziłeś... Wystarczy w takim domu być. Żywy człowiek to też niezły grzejnik. Trzeba ogrzać dom bez świeczek i jeszcze oddać do ciepłowni nadwyżkę :)

Ciekaw jestem jak będzie dalej u Ciebie. Zerknąłem w mój projekt PV. Mógłbym na dachu zmieścić 18 paneli PV. Wyszło by jakieś 4.7kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie zobaczy na wiosne po podsumowaniu sezonu. Jak mi wyjdzie ze inwestycja zwroci sie za 15 lat to bede happy. Z drugiej strony… Zawsze to lepiej jechac sobie komfortowym Mercedesem niz Dewoo Tickem. Choc oba moga sie poruszac z predkociami podobnymi. W sumie niewazne.

18 paneli to juz duzy pieniadz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort rzecz względna. Bywa i tak, że Tikawę zostawia się na 2 dni w lesie na granicy Parku Narodowego, a Merca na parkingu strzeżonym i dyma 4 km asfaltem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2018 o 11:46, Visitor1230 napisał:

Nie wiem czy gra warta swieczki. Byloby duzo rzezbienia

Inwerter sieciowy zasilił by cały dom w pierwszej kolejności w prąd nadmiar w grzałki przez np strażnik mocy albo wattrouter  myślę że w takim układzie nic by się nie zmarnowało a gdyby jeszcze był nadmiar oddasz do zakładu energetycznego a potem odbierzesz 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎02‎.‎10‎.‎2018 o 10:49, jedlica napisał:

Kol. Visitor1230,

 

Czy masz spisaną produkcję z pv za wrzesień ?

 

Karol

Zaczalem spisywac dopiero od pazdziernika, zeby miec poglad jak to wyglada w sezonie grzewczym. Pozniej podam jaki byl uzysk od 21.06. W kazdym rayie wyglada to tak, ze w sloneczne dni panele daja jeszcze 11-12 kWh. W taki dzien jak wczoraj ( co chwila deszcz i niebo zaciagniete ciemnymi chmurami) pokazala sie tylko 1 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2018 o 21:29, Visitor1230 napisał:

Z tego co obserwuje na chwile obecna. I jezeli beda w miare sloneczne dni spale 6kg pelletu na dobe.

Jak już się zdążyłeś przekonać, nie zawsze świeci słońce, bo i lato nie trwa przez cały rok, więc sezon grzewczy zweryfikuje te nadzieje. Tym bardziej, że jak pisałeś już w innym wątku, to nawet przy obecnych temperaturach, kocioł potrafi się uruchamiać, jeśli dobrze zapamiętałem, po 4 godzinach przestoju, więc szału nie ma.

Ale, żeby było konstruktywnie, to mam 2 podstawowe uwagi to przedstawionych przez Ciebie rozwiązań, jakie zastosowane zostały w tej instalacji. Choć sam pomysł jest ciekawy, to nie obyło się bez błędów, które psują nieco efekt końcowy.

Po pierwsze, zawór 4D, który w przypadku zstosowania bufora, powinien ustąpić miejsce mieszaczowi 3D.

Po drugie, druga grzałka zasilana panelami, powinna być zamontowana w zasobniku CWU, żeby dogrzewać go w pierwszej kolejności, a dopiero po jego nagrzaniu, nadmiarem energii zasilać bufor.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.