Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Biawar Pellux Compact 12Kw


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Nosze sie z zamiarem zmiany kotla na pellet. Moj wiekowy Klimosz ma juz 10 lat. Mam juz dosyc uzerania sie z ekogrochem :angry: . To raz. Dwa, ze kociol potrzebuje znowu doinwestowania. Fajka, slimak musza byc wymienione. Rura podajnika znowu wytarta. Rura spalinowa za czopuchem ( zalozyli fachowcy z kwasowki ) przerdzewiala sobie po 10 latach. Sterowanie archaiczne. Sama instalacja w kotlowni tez nie jest idealna. itd. 

 

Od jakiegos czasu wertuje strony strony producentow i fora. I ten Biawar Wydaje mi sie optymalna propozycja. W moim przypadku musialby byc Pellux Compact 12kW. Nie znalazlem kotla mi odpowiadajacego z modulacja do 3 kW. Co mnie zaskakuje w tym kotle to wymiennik. Prosty, bez wodotryskow. Az dziwne ze osiaga piata klase. W miare chlodne spaliny, czy tez dobra sprawnosc. Pracuje tez prawie dwa razy ciszej od Lazara smart jakiemu tez sie przygladalem. Sterowanie PLUM ma wszystkie funkcje jakich oczekuje. Zwlaszcza co do sterowania mieszaczem.Jest tez modul domowy zapewniajacy sterowanie z domu. Jest tez net. Tych rzeczy troche mi brakowalo. Co wazne serwis z autoryzacja mam na miejscu.

 

Oczywiscie bede musial od nowa nauczyc sie palic w piecu :) I tu pytanie do wytrawnych peleciarzy. Jaki tryb prowadzenia kotla jest lepszy. Mozliwie stala praca, czy duza histereza i czeste wygaszanie. Od razu nadmienie ze nie bede stosowal bufora. Instalacje mam grzejnikowa z zaworem 4 D. Zawor sterowany pogodowo z pokojowka. Praca pompy jest stala. Temperatura dobowa na metrazu tez. Taki uklad daje mi po wielu doswiadczeniach najlepsza ekonomike pomimo posiadania kotla 15kW. Stad tez pytanie jak w takich warunkach prowadzic kociol. Bede wdzieczny za wszelkie sugestie. :)

post-55163-0-78873100-1514409946_thumb.jpg

post-55163-0-53343500-1514409958_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Gość Visitor1230

Odgrzeje swój stary temat. Kocioł stoi w kotłowni podłączony. Sterowanie Plum pogodowe, pokojowe, sonda lambda. Miało nie być bufora a jest 300 l. Myśle żeby go prowadzić bardziej jako zwiększenie zładu kotła. Niż grzać go do 70 stopni. Sterownik obsługuje bufor. I co jest ciekawe to w przypadku utrzymania temperatury bufora kocioł pomimo przekroczeniu dolnego progu histerezy nie rozpala się. Instalacja z zaworem 3D na obiegu kotłowym i 4d za buforem.

Jestem w fazie testów bo to nie sezon ale jestem pozytywnie zaskoczony tym jak pracuje kocioł na pelet. Sterowanie Plum jak dla mnie petarda. Fajnie i obrazowo dostępne jest wszystko przez neta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Gość Visitor1230

Co do kotla. Przepalam sobie go od czasu do czasu zeby dopracowac ustawienia. Spaliny, tlen, nadmuchy itd. Powiem krotko, ze do palenia weglem nie wroce chocby nie wiem co. Z kotla jestem jak to sie teraz modnie okresla, megazadowolony. Instalacja w kotlowni jest nowa i poprawnie wykonana. Jezeli ktos rozwaza zakup pelecieka Biawar Pelux na chwile obecna moge go smialo polecic. Ze sterpowaniem Plum. Jest dobrze wykonany i solidnie ocieplony. Po wygaszeniu kotla, dlugo sie w nim utrzymuje wysoka temp. Wiadomo jest lato i nie ma odbioru. Nawet pomimo braku regulatora ciagu kominowego. Ten bedzie pozniej. Gdy zacznie sie konkretne grzanie to cos jeszcze popisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jaka tajemnica z kosztami ☺ Ja nie ukrywam że kupiłem Lagune za 9500zł  z układem pompowym gdzie teraz niektóre sklepy chcą 12500zl bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Za cala instalacje dalem troche wiecej niz kosztuje sam kociol. Bufor, fotovoltaike, praktycznie nowa instalacja w kotlowni itd. Cos jako rabat utargowalem. I to chyba starczy. Ja nikomu do portfela nie zagladam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spokojnie przecież nikt oświadczenia majątkowego nie woła.  Kolega tylko grzecznie pytał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Też mam ten piec, ale czyszczenie go to mordęga, nie polecam. Wyjęcie palnika to jakiś as projektował. Zamiast zrobić to na drzwiczkach jak inni producenci to tutaj na kolanach 2 śruby odkręcasz (palnik ciężki kobieta nie da rady), potem na kolanach odkręcasz następne 2 śruby do popielnika. Popielnik posiada małą szufladę i często trzeba wywalać popiół. Samo to że nie można podejrzeć jak się spala już jest problemem. Tylko czujnik jasności podaje jako tako co tam się dzieje.  Brać większe zasobniki bo w  ten dopasowany wzornictwem wchodzi tylko 7 worków pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Duński Blackstar + jest lepiej rozwiązany.  Podobne wymiary 1 x1, z tym że zasobnik na pellet ma 160kg pojemności. Automatyczne odpopielanie do szuflady na popiół (2-3 tony spalonego pelletu) tak więc nie trzeba walczyć z popielnikiem. Palnik również jest przykręcony do korpusu ale jest łatwy dostęp do niego, takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wymiary kotła i wymienika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że Biawar nie jest żadną konkurencją dla Blackstar. Widziałem oba na targach, wygladają jak by je dzieliło pół wieku. Duńczyk ma rewelacyjny wymiennik o minimalnej pojemności, w Biawarze nawalone wody jak w stuletnim żeliwniaku. Jak to działa nie wiem, ale widać w nim myśl inżyniera, a nie technologa-spawacza przykrytą marketingową blaszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile to 2-4-6bar? Skad te cisnienie i wydajnosc?

A takie spiek moze sie przykleic do palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia zależy też od objętości sprężonego gazu. Rowerowa szytka ma 10 bar i wybuch nikogo nie zabił, a opona wozidła górniczego często poniżej 3 i parę osób zginęło, dlatego opony pompuje się w klatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.