Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellux 100 Touch, jakie ustawienia?


kuszamot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem tu nowym użytkownikiem pieca na pelet i chciałbym poznać waszą opinię na temat ustawień mojego kotła
marki Biawar Pellux 100/20 Touch, palnik PBMAX 20.1, model kotła: K-PAA20, typ podajnika: PP12. Po montażu przez instalatorów kocioł jest nie stabilny, bardzo często się odpala i boję się aby przez to nie doszło do szybkiej awarii zapalarki. Kocioł pracuje od miesiąca a jest już ponad 300 rozpaleń, czy jest to normalne? Druga sprawa to ilość spalonego peletu na dobę, jest to 30 kg, pelet mam certyfikowany firmy Graf z Chełma z normą EN plus, 4,6KWH/KG, budynek 180 m2 z ocieplonym wełną dachem, ściany zewnętrzne budynku to półtorej pustaka z szczeliną wypełnioną specjalną pianką termiczną. Sterowanie mam pogodowe a w pokoju ecoSTER TOUCH, włączony PID. Nie mam ogrzewania podłogowego tylko same grzejniki, bufor na cwu 200l, zawór 4d z siłownikiem.
Ustawienia jakie zostały wprowadzone przez instalatorów:
temp. ochrony powrotu: 40 stopni C
histereza powrotu: 5 stopni C
temp. załączania pomp co: 40 stopni C
temp zadana zaworu: 35 - 85 stopni C
temp. zadana kotła: 55 - 80 stopni C (gdy jest w danym momencie 70 zadanej temp to rzadko dochodzi do 55 stopni, wygląda to tak jakby piec nie osiągał zadanej temperatury)
histeryza kotła: 10 stopni C
krzywa grzewcza kotła: 2,5
krzywa grzewcza mieszacza: 1,4
cykl pracy podajnika: 20 sec.
100% praca podajnika: 5 sec.
moc nadmuchu 100%: 2650 obr/min
50% praca podajnika: 2,9 sec
moc nadmuchu 50%: 1800 obr/min
30% praca podajnika: 2,5 sec
moc nadmuchu 30%: 1450 obr/min
50% histeryza H2: 5 stopni C
30% histeryza H1: 3 stopnie C
czas nadzoru: 5 min
czas podawania nadzór: 1,1 sec
czas cyklu nadzór: 20 sec
moc nadmuchu nadzór: 900 obr/min
min. temp. kotła: 55 stopni C
max. temp. kotła: 80 stopni C
wydajność podajnika 9.0 kg/h
min. temp. mieszacza: 35 stopni C
max. temp. mieszacza: 85 stopni C
kocioł pracuje z mocą 10kw jak do tej pory.
Szukałem wszędzie w Internecie jakichś porad, wskazówek ale niczego konkretnego nie znalazłem więc zdecydowałem się napisać na forum bo nie dowiedziałem się też nic od moich instalatorów, a mam wrażenie że kocioł jest nie stabilny, zbiera się również dużo czarnej sadzy przy czopuchu jak i na ściankach w piecu. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam - mam dokładnie taki sam piec i tak sobie myślę, po tym co piszesz, że masz strasznie wysoko ustawioną krzywą grzewczą kotła... ja mam stary nieocieplony dom z cegły, 160m2, i krzywą grzewczą kotła mam ustawioną na 1.6. Cała reszta parametrów wygląda jak w ustawieniach fabrycznych (poza krzywą grzewczą mieszacza).

Zmniejsz krzywą kotła a to zmniejszy temperaturę zadaną na kotle...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, krzywą grzewczą mieszacza mam na 1.1 a kotła na 2.0 aby dochodził do 60 - 65 stopni, ile spala ci peletu na dobę? i czy możesz podzielić się ustawieniami, jaki pellet i wydajność podajnika? dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywej grzewczej kotła się nie ustawia!!!. Ma mieć sztywną nastawę, np. 70 stopni, ma szybko się nagrzać, wygasić i korzystać z dużej pojemności wodnej i dużej histerezy kotła

Wydajność podajnika każdy musi sobie ustalić i zrobić ważenie, bo wpływ na to ma wiele czynników, głównie jest to rodzaj pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że jeśli jest duża histeryza kotła to piec będzie musiał dłużej dochodzić do zadanej temperatury? ja mam ją ustawioną na 3 stopnie, temp zadana to 66 stopni według pogodówki, kocioł przy spadku temp do 63 zaczyna robić test zapłonu i czyszczenie i zanim wejdzie na normalną pracę temp spadnie do 45 stopni i wyłączą się pompy c.o. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Benton661 napisał:

Krzywej grzewczej kotła się nie ustawia!!!. Ma mieć sztywną nastawę, np. 70 stopni, ma szybko się nagrzać, wygasić i korzystać z dużej pojemności wodnej i dużej histerezy kotła

Ciekawe, czyżby wracamy do średniowiecza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
4 minuty temu, kuszamot napisał:

A nie jest tak, że jeśli jest duża histeryza kotła to piec będzie musiał dłużej dochodzić do zadanej temperatury?

Wiecej stracisz na czestym procesie rozpalania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam, pomyliłem Pellux 100 z Pellux 200, który ma 190L wody w sobie. Mój błąd:-). Ale krzywą grzewczą kotła powinno się i tak wyłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mój pierwszy sezon więc jestem na fazie testów i obserwacji, jeszcze tylko zapytam o dmuchawę, czy powinna być tak wysoko ustawiona na 100% mocy 2650 obr/min? w ustawieniach domyślnych ma 1880obr/min, czy ustawienia fabryczne są brane z znikąd a nie powinne być takie jak fabryczna moc palnika przy użyciu przeciętnego pelletu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności należy wykonać test podajnika i wpisać w sterownik właściwą wartość. Potem, dobierając odpowiednio czasy podawania, ustalasz wartości 3 progów mocy, które cię interesują. Nadmuchy dobiera się tak, by w komorze spalania był jasno-siwy kolor. W tym kotle bardzo pomaga montaż sondy Lambda. Ten model nie ma zbyt dużej pojemności wodnej, do tego jest za mocny na Twój dom. Warto rozważyć montaż bufora, a jeśli na to nie ma szans, może pomyśl o sterowaniu kotłem od termostatu pokojowego, u sąsiada to się fajnie sprawdza. Gdy sąsiad pracował na stałej pompie i dużej histerezie , miał sporo rozpaleń dobowych, krótkie postoje i palił więcej opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Benton661 napisał:

może pomyśl o sterowaniu kotłem od termostatu pokojowego, u sąsiada to się fajnie sprawdza. Gdy sąsiad pracował na stałej pompie i dużej histerezie , miał sporo rozpaleń dobowych, krótkie postoje i palił więcej opału

Nie poznaję kolegi... ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, przy moim kotle i instalacji przy nim, nie bawię się akurat w takie rzeczy. Poza tym komfort cieplny cenię sobie ponad wszystko :-). Kolega ma instalację na sprzęgle, zaworze temperaturowym VTC 55 stopni i zaworze 3d z siłownikiem,  same grzejniki ,więc może w ten sposób palić ekonomicznie i przede wszystkim bezpiecznie dla kotła. Spalanie obecnie u niego to 15-19 kg na dobę, CWU 300L, chata 170 metrów, przeciętnie ocieplona, ale nikt nie marznie :,-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

test podajnika zrobiony i wpisałem odpowiednie wartości do uzyskanie 20kw, 10kw i 6kw, komora jest tak jak kolega pisze siwo szara, mam pokojowe sterowanie i niby wszystko jest ok prócz spalania, wychodzi mi przy obecnych temperaturach średnio 27kg/24h pelletu, kaloryczność pelletu 5,15kw/h wpisane w sterownik 5,1kw/h, jeśli dobrze rozumiem to tutaj nie ma możliwości ustawienia przerw w podawaniu paliwa, test podawania paliwa wyszedł 9.6kg/h, czas podawania na 100% - 8.1 i 2650obr/min, 50% - 4.1 i 1800 obr/min, 30% - 2.5 i 1450obr/min, współczynnik korekcyjny temp. pokojowej - 0, przesunięcie - 0, krzywa- 1.1, zastanawia mnie również brak modulacji mocy, przy zadanej temp 66 kotła dochodzi do 73 i wchodzi w nadzór i wygasza się chociaż temp w pokoju jeszcze nie jest taka jaka jest zadana, pompa chodzi i gdy temp kotła spadnie o histeryzę to znowu się rozpala i dobija temp od nowa, a nie powinno być tak, że kocioł moduluje mocą i trzyma w granicach zadanej dotąd aż temp w pokoju zostanie osiągnięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prowadzisz kocioł wyłączając go od termostatu pokojowego?

Masz Econeta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz złe ustawienia histerezy kotła, startu pompy i modulacji mocy. U kolegi ustawiłem moc max na 18kw, moc minimalną na 5kw, tryb fuzzy logic. Moduluje do momentu, aż temperatura w domu zostanie osiągnięta. Potem wygasza się, obniża na zaworze 3d temperaturę, żeby kocioł nie stygł bezproduktywnie i wyciąga jeszcze ciepło z kotła, aż temperatura na kotle spadnie do 55 stopni, czyli do temp startu pompy. Potem pompa stop. Temperatura zadana kotła 67 stopni, histereza 8. Temperatura zadana na mieszaczu 48, obniżenie 10. Nawet fajnie to działa

Pytanie tylko, jak u ciebie wygląda instalacja przy kotle. Jeśli masz sam 4d to kiepsko to widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W kwestii modulacji masz dwie mozliwosci. Ustawiasz tryb pracy standard-. Ustawiasz histereze h1 i h2. Kociol wtedy nie moduluje tylko przechodzi na mniejsze moce skokowo w trakcie zblizania soie do temp zadanej. Tzn. ze w trakcie wzrostu temp kociol przebija w gore h2 i zmniejsza moc do 50%. Jezeli wzrost temp wystepuje nadal to przebita jest h1 i kociol schodzi na 30%. Po osiagnieciu zadanej sie wygasza. Histerezy mozna dowaolnie ustawic. Mozna tez ze 110 % zejsc od razu na 30. Jet to opisane w instrukcji.

Drugi tryb pracy to fuzzy Logic. Tu dzieje sie3 wszystko plynnie. Wejdz w menu serwisowe( kod 0000) dalej ustawienia kotla i podaj jakie masz parametry A, B i C)

H1 H2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 4d przy takim sposobie prowadzenia kotła to najczęściej główne źródło problemów. Myślałem, że chociaż Biawar poszedł po rozum do głowy i wywali schemat z 4d ze swojej Dtr-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to inna bajka:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Visitor1230 napisał:

z 4d tez moze sie udac.

O ile wyłączy się "ochronę powrotu". Przy tej funkcji sterownik przede wszystkim dba, że tak powiem, o "ciepłą pupę kotła", a dopiero potem puszcza ciepłą wodę na grzejniki. Przy włączonej ochronie powrotu i pracy od termostatu pokojowego, zawór 4d zapewne kręci w tę i z powrotem, żeby teoretycznie utrzymać temp powrotu, co w efekcie daje rezultat taki, że nie ma jednak tej temp powrotu stałej, a i na grzejniki też nie idzie. 

Poza tym co do modulacji, Benton dobrze mówi. Jeśli delikatnie obniży się moc palnika, jest szansa na to, że palnik zacznie modulować w FL. U siebie też to zaobserwowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@cezar76 i to sie zgadza. Czasami wystarczy te ochrone powrotu zmniejszyc do 45 stopni. Jezeli spadki beda chwilowe to kotlowi (Kotlu ?) nic sie nie stanie. Druga sprawa to trzy parametry fuzzy Logica mozna  regulowac. Nimi wlasnie ustawia sie reakcje kotla na sytuacje z temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.