Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellux 100 Touch, jakie ustawienia?


kuszamot

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Visitor1230 napisał:

Czasami wystarczy te ochrone powrotu zmniejszyc do 45 stopni.

Autor i tak zmniejszoną tą temp do 40 st. Gdyby kocioł był prowadzony na stałej pompie, wtedy można się pokusić o włączenie tej funkcji. Ale od termostatu... Bez szans na ochronę powrotu i sprawne ogrzewanie domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma kocioł w budynku gospodarczym 10m od domu. Temperatura w obiegu spada do 14-16 stopni, chociaż sam kocioł długo utrzymuje temperaturę. Jestem pod wrażeniem, jak ten kocioł , sprzęgło i VTC są w stanie płynnie rozbujać instalację. Gdyby miał sam 4d, to byłaby katastrofa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry FL są ok. Jakbyś mógł, zrób zdjęcie tego 4d przy kotle, zobaczymy czy jest chociaż zamontowany zgodnie ze sztuką. Ustawienia niewiele pomogą, jak instalacja przy kotle jest do bani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich zakresach oscyluje temperatura powrotu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o odczyty z czujnika, jak pompa pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
38 minut temu, kuszamot napisał:

w sterowniku mam

parametry: A - 5, B - 80, C - 15

Zapisz sobie gdzies te ustawienie. I sproboj zmienic na: A zostaw, B 65, C 30 i zobacz jak kociol bedzie reagowal z moca przy dochodzeniu do zadanej. Zastanow sie nad econetem. To naprawde fajna sprawa przy tym kotle. Moim zdaniem ochrone powrotu wylacz i poobserwuj na jakim poziomie utrzymuje sie powrot po zakonczeniu i wznowieniu pracy. temp zadana kotla ustaw na 65. Przy zalaczonym fuzzy logicu  bedzie przebijal o 5 stopni i dopiero sie wygasi. Histeraza kotla 15. bo kociol dazy wtedy do stalej pracy.

Jezeli nie masz wskazania to cos nie jest aktywowane lub zle podlaczone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał Econeta, byłoby wszystko jasne. Z tym czujnikiem coś jest nie tak. Być może kocioł jest zalewany zimną wodą z instalacji przez dłuższy czas, co powoduje niestabilną pracę i nie wróży kotlowi długiego żywota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka, instalacja wykonana estetycznie i przejrzyście. Bez opisu widać, co gdzie jest. Mam wątpliwości, czy średnica rur na powrocie z 4d, da radę utrzymać grawitacyjnie odpowiednią temp powrotu. Bolączką zaworu 4d jest wysysanie całej ciepłej wody z zaworu na instalację przez pompę zasilającą obieg. Wydaje mi się, że dodatkowa pompa na powrocie z 4d, na tym odcinku poziomym bliżej kotła, załatwiłaby sprawę. Ale może jej nie potrzeba. 

Resumując propozycje kolegów. Włączyć FL. Temp zadana kotła 65-70 st. Histereza kotła np 10-15 st. Wyłączyć sterowanie pogodowe kotła! Wyłączyć ochronę powrotu! Na razie wyłączyć sterowanie pogodowe mieszacza. Temp mieszacza 45-42 stopnie, obniżenie temp mieszacza od termostatu 4-6 stopni. Moc max kotła 18kw - może zacznie modulować bez wygaszania, aby dogrzać pomieszczenia bez wygaszania. Temp startu pompy 55-57 stopni. W ustawieniach kotła ustawić ten sam termostat co na mieszaczu. Wyłączenie  pompy od termostatu-nie. 

11 minut temu, kuszamot napisał:

czujnik mam podłączony ale nie mam wskazań z tego czujnika, nie wiem czemu

To dziwne, jeśli działa funkcja ochrony powrotu. 

Co do ewentualnego sterowania pogodowego mieszacza, to może kolega @Visitor1230 bardziej podpowie, albo wskaże swoją wypowiedź, bo już to kiedyś fajnie-przystępnie tłumaczył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar76 napisał:

To dziwne, jeśli działa funkcja ochrony powrotu. 

Właśnie nie wiadomo, czy ta funkcja w ogóle działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dlatego poleciłem na razie stałą temp na mieszaczu. Temp na zewnątrz chyba w całej Polandii raczej mocno się nie waha, więc spróbujmy tak. A jak kolega nabierze doświadczenia, to wtedy spróbuje swoich sił z krzywą grzewczą... 

@kuszamot, sprawdź co z tą temp powrotu. Zerknij do sterownika, czy czujka jest właściwie podłączona. Przydałaby się ta temp powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że przy stałej pompie FL nie bardzo się nada. Lepiej ustawić standard i duże histerezy H2=13, H1=5. Przy FL będzie dużo rozpaleń dobowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Benton661 napisał:

No tak, tylko że przy stałej pompie FL nie bardzo się nada.

Dlatego napisałem, żeby ten sam termostat pokojowy ustawić w ustawieniach kotła, żeby palnik odpalał się dopiero po sygnale z pokojówki. Po nagrzaniu pomieszczeń palnik wyłącza się, pompa nadal pracuje, obniżamy temp mieszacza od pokojówki. Pompa wyłącza się po spadku temp na kotle o histerezę kotła. A wtedy palnik ponownie włącza się od sygnału z termostatu pokojowego. Jeśli palnik będzie wyłączał się za wcześnie, zanim kocioł zbliży się do temp zadanej, to trzeba obniżyć temp na mieszaczu, aby kocioł dłużej popracował. Jeśli obniżymy moc max, to jest szansa, że kocioł będzie modulował sobie przy temp zadanej kotła, aby dogrzać pomieszczenia bez wygaszania. Moja propozycja jest na próbę, na dzień lub dwa. Jeśli nie zda egzaminu, trzeba kombinować inaczej.

Zresztą, napisałem chyba to samo co ustawiłeś u swojego kolegi-sąsiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie zauważyłem że ładnie moduluje mocą i zaczyna schodzić tak 7 stopni przed zadaną temperatura. Na min mocy dochodzi na 5 stopni ponad zadanej i przechodzi w nadzór i się wygasza. Pompa pracuje bo jeszcze nie jest osiągnięta temp w pokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.