Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellux 100 Touch, jakie ustawienia?


kuszamot

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, kuszamot napisał:

Co do spalania to jeszcze za wcześnie by cokolwiek mówić

To fakt, bo miałeś zimno w chałupie a kocioł sobie pracował... Ale przekonałeś się, jak "wspaniałe" działa funkcja ochrony powrotu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Spoko. Popal miesiac bez ochrony, a potem obejrzyj dobrze komore paleniska i generalnie dol kotla. jezeli wszystko bedzie ok mozesz spac spokojnie. Pellet nie sprawi, ze kociol szybko zgnije. Gorzej jest w przypadku wegla ktory ma w swoim skladzie siarke i ta z kondensatem tworzy cos na wzor kwasu siarkowego, ktory pozera kociol. I jeszcze raz ponowie. Zafunduj sobie econeta. Bedziesz mial wykresy z prac kotla i wszystko life

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów, po ostatniej naszej rozmowie obserwuję kocioł i temp powrotu waha się pomiędzy 28 a 60 stopni, oczywiście mam ją wyłączoną ze względu na zimne grzejniki. Kocioł ładnie chodzi i moduluje mocą jak trzeba, rozmawiałem w domu i wszyscy doszliśmy do wniosku że trzeba to poprawić aby za szybko kotła nie uwalić. Chcę wstawić dodatkową pompę kotłową na krótkim obiegi za zaworem 4d, pytanie moje jest takie: jaką moc wybrać, i jak ją zdefiniować w sterowniku by załączała się przy spadku temp zadanej powrotu, czy ona musi pracować cały czas gdy tylko kocioł pracuje by nie zakłócić powrotu z instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat 4D i ochrona powroty był wielokrotnie poruszany i ogólnie ciężko to "wysterować" a jeśli instalacja jest rozbudawona to tym bardziej dlatego najlepiej  jako ochrona powrotu sprawdza się  3D 55°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
18 minut temu, kuszamot napisał:

temp powrotu waha się pomiędzy 28 a 60 stopni

Obserwuj kociol przez jkis czas. Jezeli nie bedzie robil sie na dole mokry i nie pojawi sie korozja to nie ma sie czego zbytnio obawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam to w instrukcji instalacji kotła. Ja już mam zawór 4d zamontowany teraz muszę coś zrobić aby to wszystko dobrze działało. Nie wiem czemu moi hydraulicy nie zastosowali się do instrukcji montażu

20200122_214535.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem schemat połączeń i instrukcje co do ochrony powrotu z zaworem 4d. Mój czujnik musi być podłączony jako górny czujnik bufora wtedy jest odczyt temperatury ochrony powrotu. Pompa z tego co zrozumiałem musi być podłączona do zacisku pompy ładującej bufor tylko że w tym przypadku pracuje jako pompa kotła. Myślę że będzie ona pracować przez cały czas gdy pracuje kocioł. W sterowniku powinna być możliwość zdefiniowania jej jako pompa kotła skoro tak jest w instrukcji podłączeń. Muszę rozwiązać ten problem jakoś bo w domu żyć mi nie dają, że tyle kasy i nie działa prawidłowo :) dołączam pdf z instrukcją, co myślicie? 

26570_ModuY_A_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kuszamot napisał:

Muszę rozwiązać ten problem jakoś bo w domu żyć mi nie dają, że tyle kasy i nie działa prawidłowo :)

Ale co nie działa, w chałupie zimno? Niezłą panikę wprowadziłeś. Zimny powrót byłby groźny, gdyby niska temp utrzymywała się cały czas, a rozumiem, że u ciebie jest spadek, jak otwiera się 4d i zimna woda powrotu zaleje kocioł, ale za chwilę temp powrotu rośnie? 

Zaznaczam, że nie jestem hydraulikiem, ale wg mnie pompa kotłowa może być tam, gdzie zaznaczyłeś. Czujnik temp zasilania powinien być za 4d, a czujnik temp powrotu najbliżej wejścia kotła. 

Nie panikuj tak, bo ogromna bieda Ci się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, cezar76 napisał:

. Czujnik temp zasilania powinien być za 4d, a czujnik temp powrotu najbliżej wejścia kotła. 

Tak mam, źle narysowałem, mój błąd. 

 

32 minuty temu, cezar76 napisał:

ale za chwilę temp powrotu rośnie? 

no może nie za chwilę trochę to trwa zanim instalacja się nagrzeje, mam 10 kaloryferów  ogółem 145 żeberek. Może i panikuję ale jeśli coś jest zrobione aby działało a nie działa i może to przynieść niechciane konsekwencje to trochę lipa, co? Myślę, że forum po to istnieje by rozwiewać wątpliwości i pomagać innym którzy zaczynają "przygodę" z tego typu kotłowniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kuszamot napisał:

no może nie za chwilę trochę to trwa zanim instalacja się nagrzeje, mam 10 kaloryferów  ogółem 145 żeberek.

 A jesteś w stanie powiedzieć ile czasu to trwa? Jak długo kocioł dochodzi do zadanej temp i jak długo ten powrót jest poniżej powiedzmy 50st? 

 

6 minut temu, kuszamot napisał:

Myślę, że forum po to istnieje by rozwiewać wątpliwości i pomagać innym którzy zaczynają "przygodę" z tego typu kotłowniami. 

Zgadza się kolego. Ale na spokojnie, bo naprawdę biedy chyba nie masz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kuszamot napisał:

Tak mam, źle narysowałem, mój błąd. 

 

no może nie za chwilę trochę to trwa zanim instalacja się nagrzeje, mam 10 kaloryferów  ogółem 145 żeberek. Może i panikuję ale jeśli coś jest zrobione aby działało a nie działa i może to przynieść niechciane konsekwencje to trochę lipa, co? Myślę, że forum po to istnieje by rozwiewać wątpliwości i pomagać innym którzy zaczynają "przygodę" z tego typu kotłowniami. 

Na początku, jak kupiłem kocioł na pellet, też wyłączałem go od termostatu. Mam 4d i sytuacja wyglądała bardzo podobnie, tzn w momencie załączenia pompy, zawór się otwierał i cała zimna woda z instalacji zalewała kocioł. Po 3-4 miesiącach takiego "palenia" pojawił się rdzawy nalot na tylnych ściankach kotła. Już wielokrotnie było pisane i udowadniane, że pellet do prawidłowego spalania potrzebuje wysokiej temperatury powrotu. Oczywiście w takim przypadku, bez tej ochrony, kocioł więcej spala i długo trwa jego ustabilizowanie. Po tym odkryciu zdecydowałem się na to, żeby pompa CO pracowała cały czas, a mieszacz był sterowany pogodowo. Jest lepiej, ale nie idealnie, temperatura powrotu rzadko spada poniżej 45 stopni, instalacja i kocioł pracuje stabilnie. Duża pojemność wodna pozwala na długie postoje po wygaszeniu...

Biawar Pellux 100 ma pojemność bodajże 60L, więc trochę mało, żeby postoje były długie przy stałej pompie i sporej instalacji...

Pozostaje sterowanie kotłem od termostatu, a jeśli kolega chce, żeby to wszystko miało ręce i nogi, kocioł pracował stabilnie i w "bezpiecznych" dla niego temperaturach, trzeba wywalić ten nieszczęsny 4d i zastosować ten schemat:

 

 

sprzeglo.jpg.c85a247507be2d9b4b01684dd6512153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór VTC- 300zł, sprzęgło-400 zł, nowy zawór 3D -?, robota fachowca-? A co zrobić z 4D, który już się ma? 

Albo pompa Wilo Yonos Pico-450zł, zawór zwrotny za pompą-? , robota fachowca-? (ale zdecydowanie mniej niż w pierwszym przypadku).

Ale z pewnością rozwiązanie @Benton661 jest lepsze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie z 4d sprawdza się w kotłach ekogroszkowych, gdzie pompa od CO pracuje non stop... Dla pelleciaka odpalanego od termostatu to delikatnie mówiąc średnie rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Benton661 napisał:

Dla pelleciaka odpalanego od termostatu to delikatnie mówiąc średnie rozwiązanie...

Ale sam z tym żyjesz. Pozostaje kwestia, co kolega ma zrobić z posiadanym 4D, sprzedać? Już widzę las rąk chętnych na używany zawór, w cenie rynkowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezar, ja nie odpalam kotła od termostatu. Moje obecne rozwiązanie też wiele odbiega od ideału, ale na razie muszę tak mieć. Mam w planie, jak będzie czas i kasa, przerobić u siebie całą instalację, tzn rozdzielić 2 obiegi parter i piętro i wtedy mój 4d wyląduje na półce albo oddam go za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Benton661 napisał:

Cezar, ja nie odpalam kotła od termostatu.

Tak, wiem. Powiem Ci, jak robin dzisiaj do mnie: nie ma co się stroszyć. Twój schemat jest dobry, pozostaje kwestia kosztów. Jeśli kolegę stać, to czemu nie.

Można też zrobić tak:

Inked15798728902945207216861974621224.thumb.jpg.a011e66199dd171b2f7beb4c7dd762c7_LI.thumb.jpg.85710b6671ddb253bbb5b864ba4e495b.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty, to zarówno inwestor jak i również sam instalator powinni myśleć PRZED montażem kotła o takich sprawach jak obieg kotłowy, a nie pójść na łatwiznę, wpakować 4d bo najtaniej a potem płacz, że kocioł dużo pali, albo rdzewieje po 2 latach... Sporo Biawarów pracuje wg schematu podanego wyżej przeze mnie, albo współpracuje z buforami i nie ma z tym żadnych problemów...

Trudno też wymagać od inwestora, żeby znał się na wszystkim, ale większość trafia na to forum, jak jest już po fakcie i szuka pomocy...

Sami instalatorzy też powinni pomału odchodzić od przestarzałych rozwiązań, jak ułomny 4d na rzecz bardziej nowoczesnych i skuteczniejszych rozwiązań...

Zwróćcie też uwagę, jak wygląda w środku wymiennik kotła pelletowego odpalanego od termostatu , "chronionego" przez 4d, a jak przez zawór VTC 55 stopni... Ja widziałem, porównywałem, więc wiem, co piszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Benton661 napisał:

zarówno inwestor jak i również sam instalator powinni myśleć PRZED montażem kotła o takich sprawach jak obieg kotłowy, a nie pójść na łatwiznę, wpakować 4d bo najtaniej a potem płacz, że kocioł dużo pali, albo rdzewieje po 2 latach.

Ehhhh, kolego... Zarówno ja, jak i Ty jesteśmy mądrzy po czasie... Najpierw jest szybkie szukanie kotła (zielona marka ma intensywną reklamę i pozycjonowanie stron), potem zaufanie fachowcowi, potem przychodzi obserwacja, że coś nie tak, potem trafiamy np na to forum, czytamy, zdobywamy wiedzę.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Puławiak napisał:

No nie przesadzaj dopiero co się instalatorzy oswoili z 4D a tym im teraz mówisz że 4D jest źle. 

To ironia z Twojej strony, czy naprawdę tak sądzisz? :-)

 

Cezar, dokładnie tak samo uważam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.