Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bio compact 10kw - sadza w piecu


MarcinP1982
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez MarcinP1982,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Około rok temu nabyłem mieszkanie wraz z piecem na pellet Sas bio compact 10 kw. Mam problem z sadzą w kotle, szczególnie w górnej komorze widocznej na zdjęciu. Potrzebowałbym waszej opini czy coś mógłbym zmienić w instalacji aby zlikwidować ten problem. Czy z wygaszanie, czy w podtrzymaniu komora po paru dniach wygląda tak samo, dolna, jest w miarę ok. Załączę zdjęcia instalacji. DSC_0053.thumb.JPG.3eff9ceb1bc05c52edc3e413c5ed91aa.JPGDSC_0054.thumb.JPG.42acd96eb81611ff21c44ea01d72ffa8.JPGDSC_0053.thumb.JPG.3eff9ceb1bc05c52edc3e413c5ed91aa.JPGDSC_0054.thumb.JPG.42acd96eb81611ff21c44ea01d72ffa8.JPGDSC_0053.thumb.JPG.3eff9ceb1bc05c52edc3e413c5ed91aa.JPGDSC_0054.thumb.JPG.42acd96eb81611ff21c44ea01d72ffa8.JPGDSC_0056.thumb.JPG.ff44901777d260d93fcb8249bbb00f08.JPGDSC_0059.thumb.JPG.36f1fdbf764756560fd02699d39fc60c.JPGDSC_0058.thumb.JPG.cec47e28fc2ab8a85d9723e09a79b884.JPG

Byłbym wdzięczny za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bercus napisał(a):

Pozwoli bym probowal zwiekszac nadmuch.

Piec pracuje bez Pid

Podawanie 3 sek, przerwa 20 sek, nadmuch 20%. Płomień wydaje się taki jak powinien być a dolna komora jest praktycznie biała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadza ciemna to sa nie dopalone gazy palne,za malo tlenu.Doplyw powietrza do kotlowni jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 22:10, bercus napisał(a):

Sadza ciemna to sa nie dopalone gazy palne,za malo tlenu.Doplyw powietrza do kotlowni jest ?

Jest taki zsyp z uchylona klapą, jak stoję obok pieca to czuć że jest przepływ powietrza ale fakt, może jest potrzebna zetka bo nie ma a piec znajduje się poniżej poziomu gruntu bo w piwnicy i jeszcze po paru schodkach trzeba do niego zejść. 

A co sądzicie o instalacji? Wszystko jest tam poprawnie? Wydaje mi się że powinna być jeszcze pompa kotłowa ale według znajomego instalatora zawór 4d wystarczy. Tylko ze jak mam włączona ochronę powrotu to zawór świruje.... 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka w obiegu kotlowym zawsze na plus,przynajmniej stabilizuje pracu kotla,zaworu 4D tež.Przeslona dmuchawy,czy jakas klapke tam masz otwarta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcinP1982 napisał(a):

 Tylko ze jak mam włączona ochronę powrotu to zawór świruje.... 

Bo jak masz zawór 4 drogowy to zawsze opcja ochrony powrotu ma być wyłączona!

Trzeba było czytac forum 😉

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję 🧐

1 godzinę temu, bercus napisał(a):

Pompka w obiegu kotlowym zawsze na plus,przynajmniej stabilizuje pracu kotla,zaworu 4D tež.Przeslona dmuchawy,czy jakas klapke tam masz otwarta?

Zdjąłem przesolone żeby więcej powietrza docierało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zmień nastawy. 2s podawania przerwy 10-11 i wiatru ok 27%.
Pokaż jak wygląda płomień podczas pracy.
Dziwne że miałeś przysłonę na wiatraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jameess napisał(a):

Bo jak masz zawór 4 drogowy to zawsze opcja ochrony powrotu ma być wyłączona!

Z brakiem pompki,tak.Ale z pompka odwisle tež od oprogramowania sterownika,bo w domu mam skzp i ten pozwoli ruszy z zaworom tak,by temp.powrotu byla utrzymawana i nadwyžka idzie w obieg CO.Oproci temu w szkole jest na kotlu sterownik pluma ecomax i ten dziala nie swiadomo-Poki temp.powrotu spadnie pod zadana,to po prostu zamknie,temp. nastepnie wzrosnie,to otwara na maxa i dziala tak cyklicznie jak szalony i nie ochroni ni powrotu,ni nie rozgrzeje obieg,tam musze wylaczyc.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Na początek zmień nastawy...
 

Ok, spróbuję 

pastor a co ty o tym myślisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam zdjęcia płomienia przy nastawach 2s podawania przerwy 10-11 i wiatru ok 27%. 

Pozostałe ustawienia:

Podtrzymanie:

Praca: 1sek

Przerwa: 1 minuta

Wentylator przerwa 20sek

Wentylstor praca 15 sek

Bieg wentylator 20 sek

Temp zadana kotla 73, histereza 2

Temp cwu 45, histereza 2

Piec teraz chodzi w podtrzymaniu, przy opcji z wygaszanie daje histereza 10.

DSC_0065.JPG

DSC_0066.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda źle chociaż mógłby być nieco krótszy ten płomień. Możesz delikatnie skorygować czas przerwy na +1 i wentylator na -1-2 i obserwować jak się zachowuje.
Powiedz nam jak często i na długo kocioł przechodzi w podtrzymanie, jak i jak długo jest trybie praca.
Czarny górny wymiennik może być powodem trybu podtrzymania. Ale że u siebie z buforem nie używam trybu podtrzymania a jedynie wygaszanie, to w kwestii podtrzymania musiałby się ktoś inny wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem nawiew na 25%, myślę że jest ok ale popatrzę jeszcze przez parę dni. Wcześniej czy podtrzymanie czy z opcją wygaszanie góra wyglądała podobnie ale poobserwuje na nowych ustawieniach. Ogólnie u mnie piec uruchamia się bardzo często, podsyłam zdjecie:Screenshot_20240125-061005.thumb.png.34f550d6898626a38e1f22204bac08a0.png

Z opcją wygaszania piec uruchamia się około 19 razy na dobe, jak włączyłem ochronę powrotu z temp powrotu 50 stopni to piec uruchamiał się 24 razy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor by Ci pomógł nawet mały 400L, a czym większy tym lepiej. W efekcie kocioł by się sam uruchamiał co kilka godzin np co 4-6h na ok 2h i przez ten czas by pracował z pełną mocą. A po naładowaniu by się całkowicie wygaszał.

Ale skoro go nie ma pozostaje spróbować jakie będą efekty w trybie PID. Z racji że zapotrzebowanie budynku na ciepło jest dość niskie to trzeba dobrze ustawić głownie dolną modulację. Ale w tej kwestii to już musi pomóc ktoś kto używać funkcji PID w tym sterowniku a najlepiej w tym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z funkcją Pid to już całkiem nie mogłem zrozumieć co i jak dziala, dopiero bez Pid udało mi się jakoś ogarnąć mniej więcej. Jak chodził na Pid to dolna i górna komora były czarne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By w kotle na pellet pojawiła się sadza w kolorze czarnym to  są tylko 2 możliwości:
- niewłaściwa ilość powietrza do dawki paliwa;
- opał z domieszką lepiszczy, lub innego dziadostwa co też ma wiązek z opcją pierwszą.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli u mnie za mało powietrza 😉 wiec żeby nie ciągnąć niepotrzebnie tematu to zrobię zetke i poobserwuje ustawienia które zaproponowałeś. Dziękuję za pomoc! 😊👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mało powietrza w kotłowni to też tak może być gdyż różnicę powietrza wtłoczoną do kotła trzeba uzupełnić w samej kotłowni. A jak nie ma co wtłoczyć bo w kotłowni jest już podciśnienie to wentylator tyle że się kręci. Łatwo to sprawdzisz jak uchylisz okno.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki masz w tej piwnicy doplyw powietrza o wiekszej sczelinie,niž komin,to doplywu jest.Zwiekszaj moc dmuchawy pozwoli po 1nej i obserwuj.Mialo by sia naprawowac i zniknac te czarne baranki.Plomien na zdejcjach widaje mi sie ciemnym,poki nie klame optika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dałem wiatrak na 25% i włączyłem wygaszanie, zobaczymy przez parę dni jak to będzie wyglądało. A co z tym zimnym powrotem? Montować ta popke kotłowa? Instalator wycenił mi to na około 1500 zł... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z częściami ta kwota czy sama robocizna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2024 o 21:25, Przemyslaw85 napisał(a):

Na początek zmień nastawy. 2s podawania przerwy 10-11 i wiatru ok 27%.
Pokaż jak wygląda płomień podczas pracy.
Dziwne że miałeś przysłonę na wiatraku.
 

Za bardzo dmucha na tych ustawieniach, może i góra wygląda trochę lepiej ale zostaje bardzo dużo niedopalonego pelletu który jest zdmuchiwany na dół a temperatura spalin 180-190.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.