Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, pospisz napisał:

Ta pompa włącza się i wyłącza od temperatury powrotu? Nie lepiej ją uruchomić na stałe na 1 biegu. Instalacja będzie przewidywalna, zawór przestanie kręcić. Będzie w miarę  stała temperatura na instalacji i powrocie. Nie czytałem postów wstecz ale moim zdaniem to wina bujania instalacja i wyłączania pomp. 

Też tak robiłem, pompa cały czas włączona. Opisałem to w poście powyżej ze zdjęciami.

20 minut temu, Kordjano napisał:

Moim zdaniem podłączenie dwóch pomp do zaworu 4D to zły pomysł , jedna pompa ciągnie jako mieszacz na instalacje a druga  na ochrone powrotu z tym ze ochrona powrotu włączona to zawór z jednej strony pilnuje ochrony a z drugiej temperatury mieszacza i tak kręci jak głupi .

To jak to powinno być zrobione?

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak taką pompę byś wsadził w powrót tuż przy kotle i ona ciągła by ciepło z przed zaworu 4d nie zapominając o zaworze do regulacji przepływu ot taki krótki obieg a pompa mieszacza niech ciągnie z tego zaworu 4d pilnując tylko temperatury mieszacza , tą pompe przewałową najlepiej podpiąć do innego sterownika żebyś miał możliwość zrobić start i stop przy innej temperaturze np 35st a pompa mieszacza start np 45 st czy 50 w takim układzie temperatura na powrocie będzie rosła w raz z temperaturą kotła i różnica będzie między zasilaniem a powrotem około 10 st . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kordjano napisał:

Najlepiej jak taką pompę byś wsadził w powrót tuż przy kotle i ona ciągła by ciepło z przed zaworu 4d nie zapominając o zaworze do regulacji przepływu ot taki krótki obieg a pompa mieszacza niech ciągnie z tego zaworu 4d pilnując tylko temperatury mieszacza ,

No i tak jest zrobione, bynajmniej ja tak widzę na tych zdjęciach. Ale wiadomo, wzrok już nie ten... Tylko, że kolega boi się wyłączyć ochronę powrotu, choć na chwilę, żeby sprawdzić jak to działa z samą pompą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kordjano napisał:

Moim zdaniem podłączenie dwóch pomp do zaworu 4D to zły pomysł , jedna pompa ciągnie jako mieszacz na instalacje a druga  na ochrone powrotu z tym ze ochrona powrotu włączona to zawór z jednej strony pilnuje ochrony a z drugiej temperatury mieszacza i tak kręci jak głupi .

Dlatego jak tak jest 4d działa jak małe sprzęgło i wtedy trzeba przepływami ustawić. Nie może być tak że większy jest przepływ na instalacji niż na kotle. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cezar76 napisał:

No i tak jest zrobione, bynajmniej ja tak widzę na tych zdjęciach. Ale wiadomo, wzrok już nie ten... Tylko, że kolega boi się wyłączyć ochronę powrotu, choć na chwilę, żeby sprawdzić jak to działa z samą pompą. 

Dobrze widzisz :)

Nie boje się, moge tak zrobić i zrobie dzisiaj wieczorem jak zacznę grzać.

Godzinę temu, pospisz napisał:

Dlatego jak tak jest 4d działa jak małe sprzęgło i wtedy trzeba przepływami ustawić. Nie może być tak że większy jest przepływ na instalacji niż na kotle. 

Pompa na CO jest silniejsza niż na krótkim obiegu.

Jak ustawić te przepływy?

 

 

3 godziny temu, Kordjano napisał:

 tą pompe przewałową najlepiej podpiąć do innego sterownika żebyś miał możliwość zrobić start i stop przy innej temperaturze

Tan jak ma podpiąć ta pompę? zmienić gdzie na listwie? czy w konfiguracji sterownika?

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewał w Techu działa bardzo dobrze, jest próg załączenia pompy, histereza i wybór czujnika z którego ma korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Gerwazy72 napisał:

Dobrze widzisz :)

Nie boje się, moge tak zrobić i zrobie dzisiaj wieczorem jak zacznę grzać.

Pompa na CO jest silniejsza niż na krótkim obiegu.

Jak ustawić te przepływy?

Przepływy ustawisz pompami jeśli mają biegi , albo przykręcając zawór ale nie wiem czy masz , ale najpierw wyłącz ochrone powrotu i daj znać jak będzie działać .

 

Tan jak ma podpiąć ta pompę? zmienić gdzie na listwie? czy w konfiguracji sterownika?

jeśli twój sterownik ma ustawianie temperatury załączania pomp na każdą z osobna to ok , osobiście wole jak pompa przewałowa wcześniej startuje od pompy mieszacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, eliks napisał:

Przewał w Techu działa bardzo dobrze, jest próg załączenia pompy, histereza i wybór czujnika z którego ma korzystać.

Jak sprawdzić z którego czujnika korzysta pompa przewałowa?

4 minuty temu, Kordjano napisał:

jeśli twój sterownik ma ustawianie temperatury załączania pomp na każdą z osobna to ok , osobiście wole jak pompa przewałowa wcześniej startuje od pompy mieszacza .

Przepływy ustawisz pompami jeśli mają biegi , albo przykręcając zawór ale nie wiem czy masz.

O którym zaworze piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykły kulowy  tak żeby pompa słabiej ciągła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO za mieszaczem powinna wolniej tłoczyć do instalacji. A przepływ możesz regulować zaworem 4D, czyli jego temperaturą. Jeśli zmniejszysz temp na mieszaczu, tą która ma iść na grzejniki, to cieplejsza woda popłynie na powrót. Wyłącz tą ochronę i popatrz ja będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Gerwazy72 napisał:

Jak sprawdzić z którego czujnika korzysta pompa przewałowa?

No będzie korzystała z czujnika mieszacza. Resztę zrób jak ci chłopaki mówią. W Defro jest jeszcze progu załączenia i pracy stałej pompy, tutaj chyba tego nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło zamontować pompę na powrocie z 4d do kotła i nie było by całej historii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

zwykły kulowy  tak żeby pompa słabiej ciągła .

mam zawory kulowe przed pompą CO i przed pompą przewałową.

7 godzin temu, cezar76 napisał:

No i tak jest zrobione, bynajmniej ja tak widzę na tych zdjęciach. Ale wiadomo, wzrok już nie ten... Tylko, że kolega boi się wyłączyć ochronę powrotu, choć na chwilę, żeby sprawdzić jak to działa z samą pompą. 

Wyłączyłem ochronę, włączyłem sama pompę przewałową.

Niestety ale temperatura powrotu to 32-38stopni.

Kocioł pracował 1:45h, osiągnął temperaturę i się wyłączył.

Dołączam zdjęcia jak się kocioł zachowywał.20201120_191449.thumb.jpg.147b2c37444e1d95fa76dddbb0a95a8e.jpg20201120_183527.thumb.jpg.f7805e56bb5fef48b55710e70c65be20.jpg20201120_180857.thumb.jpg.f1b02b3619cce2c876e9abb1bebbc133.jpg

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie masz zamontowany czujnik powrotu? Bo nie widać go na trójniku na samym dole kotła a powinien tam być.

Co jest pod tymi taśmami na trójniki przed zaworem 4d?

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I piszesz że pomimo pracy pompy przewałowej masz na powrocie tylko trzydzieści kilka stopni. To jest niemożliwe.

Czujnik powrotu powinien być na samym dole powrotu przy wejściu do kotła.

Masz też źle podpięte pompy bo ma sterowniku cały czas świeci się pierwsze ikona pompy od dmuchawy a to jest pole pompy CO, czyli tej nad zaworem 4d a nie pompy przewałowej.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Darekgra napisał:

I piszesz że pomimo pracy pompy przewałowej masz na powrocie tylko trzydzieści kilka stopni. To jest niemożliwe.

Czujnik powrotu powinien być na samym dole powrotu przy wejściu do kotła.

Masz rację, na zdrowy rozum powinien być na dole powrotu przy wejściu do kotła, ale tak mi go zamontowali.

Dziękuje za spostrzegawczość i zwrócenie uwagi!!! :)

Nie wiem czy jest włączony na sterowniku, gdzie powinien być włączony w menu? Ewentualnie jest uszkodzony...

 

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gerwazy72 napisał:

Nie boje się, moge tak zrobić i zrobie dzisiaj wieczorem jak zacznę grzać.

Przede wszystkim, jeśli tak grzejesz dom, to cudów nie będzie. Ostatnio kocioł był włączony rano, tak? Tak długi postój swoje robi, jednym paleniem nie zagrzejesz instalacji, przerwa była bardzo długa. 

 

23 minuty temu, Gerwazy72 napisał:

Nie wiem czy jest włączony na sterowniku, gdzie powinien być włączony w menu?

Włączony jest, bo przecież jakąś temperaturę pokazuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cezar76 napisał:

Nie wiem czy jest włączony na sterowniku, gdzie powinien być włączony w menu?

powinien być podpięty na listwie pod nazwą czujnik powrotu i tylko tyle a ''czujnik zaworu'' zaraz za pompą zaworu w kierunku grzejników

Edytowane przez GMCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj coś  namieszane na powrocie z zaworu 4D. Jak koledzy piszą trzeba wszystko rozrysować i wrzucić tutaj. Coś tam widzialem na tym powrocie, ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cezar76 napisał:

 

 

Włączony jest, bo przecież jakąś temperaturę pokazuje. 

Czujnik jest włączony, ale podłączony do powrotu zaraz za zaworem 4d. Jest ukryty pod pianką ocieplenia. Doszedłem po kablu. W ten sposób pokazuje błędną temperaturę na powrocie gdy włączam pompę na krótkim obiegu?

Co do tego czujnika na trójniku oblepionego srebrną taśmą to nie wiem do czego on jest i czy jest teraz włączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp powrotu powinien być najbliżej kotła, najlepiej na tym trójniku na dole kotła. A pod taśmą szarą jest zapewne czujnik temperatury zasilania, ale powinien być na zasilaniu, za mieszaczem. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.