Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

Nie możesz w takim schemacie liczyć na ochronę powrotu poprzez CWU. Owszem, przy ładowaniu CWU będziesz miał odpowiednią temperaturę na powrocie, ale pompa CWU działająca non stop będzie przegrzewała ci bojler. Wstawisz pompę kotłową i będzie ok. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie co to jest pompa zaworu,?

Mam dwa styki do których aktualnie nie jest nic podpięte

styk "pompa zaworu" oraz styk "styk dodatkowy"

w menu mam "styk dodatkowy" oraz "styk dodatkowy 2"

w menu "styk dodatkowy" mogę ustawić

 

 

styk dodatkowy.JPG

a w menu "styk dodatkowy 2"

 

styk dodatkowy2.JPG

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wczesniej, pompa CO jest ok podłączona.

Jak zamontujesz pompę na powrocie podepnin ją do stylu dodatkowego a w tym menu wybierz pompa CO, następnie ustaw start tej pompy od temperatury np. 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, eliks napisał:

Nie możesz w takim schemacie liczyć na ochronę powrotu poprzez CWU. Owszem, przy ładowaniu CWU będziesz miał odpowiednią temperaturę na powrocie, ale pompa CWU działająca non stop będzie przegrzewała ci bojler. Wstawisz pompę kotłową i będzie ok. 

Dzieki @eliks :)

sam też do tego doszedłem, tylko że problem jest gdzie to powpinać w listwę stykową oraz jak to poustawiać w menu.

Ten sterownik techa jest mocno nieintuicyjny, szczególnie dla kogoś kto, tak jak ja nie zajmuje się budową kotłowni na co dzień. Dodatkowo mam DTR-ki do sterownika tego kotła w 3 różnych wariantach ( jedną ze strony Stalmarka, jedeną od serwisanta techa, oraz jedną w wersji papierowej dołączoną do kotła). Nie muszę chyba dodawać że wszystkie się od siebie różnią i tak naprawdę "bądź tu mądry i pisz wiersze" - porażka

@Darekgra

Jeśli zrobię tak jak piszesz, to gdzie mam wpiąć pompę od cyrkulacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo menu zmienia się trochę wraz z aktualizacjami sterowników oraz goły ster techa jest trochę "inny" od tego brandowanego. Lecz generalnie zasada jest podobna.

4 minuty temu, cirard napisał:

Jeśli zrobię tak jak piszesz, to gdzie mam wpiąć pompę od cyrkulacji ?

Pompę cyrkulacji CWU wpinasz pod styk dodatkowy 2 (jeśli taki jest fizycznie w twoim sterowniku bo były różne) i ustawiasz jako cyrkulacyjną.

Najlepiej odkręć osłonę i wrzuć zdjęcie całej listwy zacisków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra

Moja listwa zaciskowa jest na schemacie w poście 422 i zaciski "pompa zaworu" oraz "styk dodatkowy" na dzień dzisiejszy nic nie jest wpięte.

 

Dlatego cały czas dopytuje co to jest tajemnicza "pompa zaworu" i czy którąś z 4 pomp jakie będę miał mam podpiąć pod ten styk.

 

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnij tak jak Darekgra Ci napisał , z tym że , ,,pompa co ,,   z nazwy będzie pracować jako kotłowa.

 

Pompa zaworu to np. Pompą podlogowki  gdzie wykorzystywany jest zawór 3d.

 

Stył dodatkowy   np. Pompą cyrkulacji, buforu

Edytowane przez ACE84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ACE84

Zapewne tak zrobię, jednak dalej nikt mi nie potrafi odpowiedzieć co to jest pompa zaworu. Dodam jeszcze ze w sterowniku pompa zaworu ma najbardziej rozbudowane menu, łącznie z funkcjami taki jak antystop pomp, i tylko ona ma taką funkcję, co daje mi do myślenia, czy to nie ta pompa ma być tą "najważniejszą" z pomp.

Nie chce być źle zrozumiany, to tylko moje przypuszczenia i nie upieram się przy moim zdaniu. Dopytuje nie ze wścibstwa ani dlatego by produkować posty, ale dlatego ze mnie to zainteresowało i pragnę zgłębić ten temat...

pompa zaworu.JPG

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, cirard napisał:

@Darekgra

Moja listwa zaciskowa jest na schemacie w poście 422 i zaciski "pompa zaworu" oraz "styk dodatkowy" na dzień dzisiejszy nic nie jest wpięte.

 

Dlatego cały czas dopytuje co to jest tajemnicza "pompa zaworu" i czy którąś z 4 pomp jakie będę miał mam podpiąć pod ten styk.

 

W takim razie skoro masz takie wyjścia jak w tym poście to pokolei

Styk pompa CO podpinasz pompę kotłową tą na powrocie. Ustawiasz w menu start pomp od 40 stopni i pracuje ona non stop.

Styk pompa zaworu podpinasz pompę tą nad zaworem 4d i start pompy od 50 stopni.

Styk dodatkowy podpinasz pompę cyrkulacyjną, i ustawiasz jako pompa cyrkulacyjna.

Styk pompa CWU podpinasz pompę CWU.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra

Dziękuję za łopatologiczne wytłumaczenie :)

To teraz druga część mojego pytania odnośnie pompy Wilo Yanos pico 1-4 25-40 (kotłowa)

Czy Ty masz taką pompę na powrocie?

Na jakich parametrach u Ciebie ta pompa pracuje, bo z tego co czytam to ma ona kilka różnych możliwości pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam identyczną.

U mnie jest ustawiona na delta(p-c) czyli stała różnica ciśnień, symbol ogrzewania podłogi.

Ustawiona prawie na minimum bo wysokość podnoszenia 0,6m, praca na 3-4 W.

I to w mojej instalacji zupełnie wystarcza, w twojej może być inaczej trzeba poprostu podczas pracy wszystkich pomp zrównoważyć przepływy aby jedna drugiej zbytnio nie przeszkadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra

Dziękuję za pomoc. Teraz pozostaje mi tylko zaprosić na budowę instalatora i zlecić mu zmiany w instalacji. Ja we własnym zakresie przepnę pompy na listwie przyłączeniowej i poustawiam parametry w sterowniku. Mam nadzieję, że jak to wszystko porobię to usprawnię działanie całego systemu grzewczego w moim domu.

Jeśli ktoś chciałby coś jeszcze dorzucić do dyskusji, to jestem otwarty na dalszą wymianę opinii

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może komuś taka informacja się przyda

Do powiększonego zasobnika na pellet (385 l), dostępnego między innymi dla kotłów EkoSIlver, wchodzi dokładnie 16 worków pelletu (worki pakowane po 15 kg)

Piszę o tym, gdyż sam kiedyś byłem zainteresowany tym tematem, jednak niczego konkretnego nie znalazłem w przepastnej otchłani internetu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może ktoś mi powie dlaczego kocioł się tak zachowuje gdy jest włączona ochrona powrotu

Załączam filmiki pokazujące jak działa (nie działa) kocioł.

Hydraulicy zamontowali siłownik i pompę przewałową na krótkim obiegu aby działała ochrona powrotu na kotle, ale nic się nie zmieniło.

Opisze to czego nie widać na filmikach:

Włączyłem ochronę kotła z temperaturą na 55stopni. Start pompy przewałowej od zadanej temperatury 45stopni.

Piec nie grzał CO, chociaż pokazuje że zawór jest otwarty na 100%. Temperatura na zaworze spada zamiast się podnieść. Rano w domu było bardzo rześko... tak bym to ujął

W domu zimno, termostat pokojowy chce dogrzać dom, bo dom niedogrzany.

O godzinie 7:58 zmieniłem ustawienie (już tak wcześniej miałem) aby zobaczyć co się stanie, na nagraniach z z 8:13 i 8:31 widać że nic to nie zmieniło.

Zmniejszyłem temperaturę ochrony kotła na 45 stopni i włączyłem działanie pompy przewałowej na ciągłą.

Niestety bez zmian jak widać na pozostałych filmikach.

Serwis Stellmarka miał podejrzenie że pompa przewałowa jest zamontowana odwrotnie, ale strzałka na pompie jest poprawnie ustawiona.

Co jest nie tak?

W następnym poście pokaże jak piec się dzisiaj rano zachowywał (podobnie, ale trochę grzał).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sytuacja z dzisiaj nocy.

Włączona ochrona kotła z temperaturą 45 stopni. Pompa przewałowa ustawiona na 45 stopni i działa cały czas.

Resztę widać na zdjęciach.

Gdy temperatura powrotu podnosiła się na 47 stopni to zawór się powoli otwierał, pomimo tego że nie osiągał zadanej temperatury.

Potem następował dalszy wzrost temperatury powrotu, zawór się otwierał coraz bardziej. Po kilku minutach temperatura powrotu spadała poniżej i znów się zawór zamykał. Po kilku minutach jak temperatura powrotu się podniosła to zawór się otwierał (ale temperatura zaworu była poniżej zadanej) i tak w kółko...

Piec cały czas palił ( widać na zdjęciach).

Jedyna różnica z poprzednią sytuacją pokazaną na filmikach jest taka, że teraz powrót ustawiłem od razu na 45 stopni i pompa działająca ciągle od początku.

Załączam filmik i zdjęcia.

 

20201120_024327.jpg

20201120_024500.jpg

20201120_024555.jpg

20201120_024643.jpg

20201120_024748.jpg

20201120_024804.jpg

20201120_024918.jpg

20201120_025034.jpg

20201120_025224.jpg

20201120_025528.jpg

20201120_025559.jpg

20201120_025701.jpg

20201120_025739.jpg

20201120_025830.jpg

20201120_025844.jpg

20201120_030048.jpg

20201120_030144.jpg

20201120_030153.jpg

20201120_030251.jpg

20201120_030338.jpg

20201120_074143.jpg

20201120_074108.jpg

20201120_075148.jpg

20201120_073644.jpg

20201120_073653.jpg

20201120_073848.jpg

20201120_074039.jpg

20201120_075413.jpg

20201120_075508.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gerwazy72 napisał:

tak w kółko...

No to jest typowy objaw braku pompy przewalowej przy włączonej ochronie powrotu, dziwne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, eliks napisał:

Daj zdjęcia tej przeróbki, całości

Zdjęcia instalacji i przeróbki.

Jeśli za mało szczegółowe to mogę jakieś jeszcze dorobić.

20201120_094514.jpg

20201120_094521.jpg

20201120_094531.jpg

20201120_094603.jpg

20201120_094636.jpg

20201120_094648.jpg

20201120_094706.jpg

20201120_094714.jpg

4 minuty temu, eliks napisał:

No to jest typowy objaw braku pompy przewalowej przy włączonej ochronie powrotu, dziwne. 

Pompa jest i działa, słychać jak ją sterownik włącza, pompa reaguje na włączenie bo widać na jej wyświetlaczu ze działa i ile pobiera watów w trakcie pracy.

Uszkodzona pompa przewałowa? Uszkodzony zawór 4D? Uszkodzony siłownik zaworu 4D?

Źle zamontowane (podpiete na listwe) czujniki albo pompa przewałowa?

Bujam się z ty już 2 tygodnie... Mam powoli dość awantur z hydraulikami którzy twierdzą że hydraulicznie wszystko jest OK.

Przynajmniej muszę wiedzieć co może być źle zanim zacznę na poważnie ścigać hydraulików, czego wolałbym uniknąc, bo lepiej rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a próbowałeś wyłączyć tą nieszczęsną ochronę powrotu i pozostawić włączoną pompę przewałową i wtedy zobaczyć, jaką masz temperaturę na powrocie? Mogę ci na pocieszenie powiedzieć, że ta funkcja "ochrona powrotu" w plumie też nie działa, ale pompa przewałowa powinna dać radę utrzymać temp powrotu w rozsądnych granicach. 

Ustaw na kotle 70 stopni, na mieszacz te 45, jeśli tyle potrzebujesz i poobserwuj, jak zachowuje się ten powrót. Jak ci dwa razy spadnie temp na powrocie, to kocioł ci od razu nie zgnije. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa włącza się i wyłącza od temperatury powrotu? Nie lepiej ją uruchomić na stałe na 1 biegu. Instalacja będzie przewidywalna, zawór przestanie kręcić. Będzie w miarę  stała temperatura na instalacji i powrocie. Nie czytałem postów wstecz ale moim zdaniem to wina bujania instalacja i wyłączania pomp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu działa przeważnie w ten sposób, że najważniejsze dla niej jest utrzymanie wysokiej temp na powrocie (choć przeważnie i tak się to nie udaje) i nie obchodzi jej, że komuś jest zimno w chacie. A jak na kotle jest 60 stopni i jednocześnie chcemy puścić na zawór 45, a na powrocie 55, to wg mnie jest to po prostu niemożliwe. I stąd bujanie instalacją, bo zawór kręci w tą i z powrotem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wynika że dodatkowa pompa jest w złym miejscu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to 4d bo się nie przyglądałem to włączcie pompę kotłowa na stałe ustawcie duży przepływ na kotle a zmniejszcie przepływ na instalacji zawór zmniejszy bujanie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podłączenie dwóch pomp do zaworu 4D to zły pomysł , jedna pompa ciągnie jako mieszacz na instalacje a druga  na ochrone powrotu z tym ze ochrona powrotu włączona to zawór z jednej strony pilnuje ochrony a z drugiej temperatury mieszacza i tak kręci jak głupi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.