Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Sambor, na jaką powierzchnię? Ja pierniczę... z palnikiem Viking? Interesują mnie kotły szwedzkie, a zwłaszcza unikalny, zgazujący i automatyczny Viking Bio 200. Koszt palnika okolo 10 tys.zł.  Importer z powiatu warszawskiego, blisko Pruszkowa.

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 300m2, temp w domu 22C ,

Palnik Viking bio 20 w kotle CNK25 prod Wolfa, to poprzednia wersja Vikinga 200.

Najważniejszy jest sterownik układu grzania , mam R-3 prod Wolfa, który obsługuje CO, podłogę, CWU i bufor oraz załącza palnik.

Sam palnik ma własny sterownik

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @sambor ma pellet i bufor W małym paluszku. Nie raz pisał w jaki sposób "grzeje". I do tego chyba b.energooszczędny dom co gdzieś wyczytałem swojego czasu. Po swoich obserwacjach i w moim przypadku oszczędność opału po dostawieniu buforu to jakieś 20-30%. Ciężko stwierdzić dokładnie bo poprzedni sezon grzewczy diametralnie się różnił od obecnego. Myślę, że 20% napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi @sambor 

Jak dobrze pamiętam pisałeś chyba, że pelleciakiem grzejesz 400l bufora wg krzywej grzewczej. Czyli kocioł pracuje przykładowo raz pół, raz jedną, a raz półtora godziny. Czy przy pół godziny komora zdąży się dobrze wygrzać i wypalić ze ścian całą sądzę, syf powstajacy przy rozpalaniu? U siebie widzę, że potrzeba minimum tej godziny pracy aby komora spalania dobrze wyglądała. Pytanie czysto teoretyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś moją komorę spalania?

Ona jest malutka - jest np pokazana w poście #70 tematu

 

Palnik po kilku minutach jest już czerwony od temp , podobnie jak jego otoczenie, sam palnik nie ma wprost styku z płaszczem wodnym.

Ten jest dopiero dalej, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumiec, że czym mniejsza komora spalania tym lepiej? Warto ją pomniejszyć dokładając szamot do ścian? Tylko, że u mnie płaszcz wodny jest wszędzie oprócz przedniej ściany kotła. Czy dołożenie szamotu bezpośrednio do płaszcza nie ma jakichś negatywnych skutków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać, tylko pamiętaj że te wszystkie "wynalazki" typu kipi i inne , szybko się przegrzewają.
Pozwól, że się nie zgodzę na określenie "wynalazek" typu kipi Twój palnik jest dedykowany pod kotły olejowe lub gazowe i dlatego dobrze pracuje w małej przestrzeni. Kipi z kolei wymaga więcej miejsca wokół siebie, wtedy pracuje właściwie i się nie przegrzewa. Poniżej zapis temperatury podajnika z okresu 7 do 13 lutego, gdy z powodu dużego mrozu palnik pracował non stop. Modulował między 6 a 8 kW.

PS. Takie okazje można znaleźć na blocket.se...468337f63b4c07e484df42dbc166a10e.jpg15c1e9aac4ffd2e64ec7fc15a7063932.jpg4df2d45070e0536446df596ab585b64d.jpg
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @papen76 na temat kipi się nie wypowiadam bo nie mam i nie miałem. Ale odczyt temperatury który podałeś są poprostu z czujnika, który umiejscowiony jest gdzieś przy sztokerze, gdzieś gdzie kończy się rura spiro. Jest to zabezpieczenie w razie cofania się płomienia i po osiągnięciu ustalonej temp wyłącza palnik. Jeżeli wszystko jest ok ma z reguły temp otoczenia lub nie dużo większą. U siebie nawet po kilkugodzinnej pracy z mocą znamionową palnika nigdy odczyt nie był większy niż 30stopni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, o czym piszesz.
Generalnie wszystkie palniki są dobre, o ile zachowamy warunki eksploatacji podane w DTR.
U siebie mam włożone cegły szamotowe w popielniku oraz na ścianie kotła naprzeciw kity płomienia, sprawdza się. Wewnątrz kotła jasny nalot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, papen76 napisał:

Pozwól, że się nie zgodzę na określenie "wynalazek" typu kipi emoji16.png Twój palnik jest dedykowany pod kotły olejowe lub gazowe i dlatego dobrze pracuje w małej przestrzeni. Kipi z kolei wymaga więcej miejsca wokół siebie, wtedy pracuje właściwie i się nie przegrzewa. Poniżej zapis temperatury podajnika z okresu 7 do 13 lutego, gdy z powodu dużego mrozu palnik pracował non stop. Modulował między 6 a 8 kW.
 

Należy wziąć pod uwagę to że pellet najefektywniej spala się w procesie zgazowania a następnie spalenia tego gazu.

To takiego procesu wymagana jest wysoka temp na palenisku i samego palnika.

Ze względu na ruchome części palnika kipi tego nie toleruje, przez co spalanie w nim nie jest tak efektywne jak w palnikach bez ruchomych elementów samego paleniska, gdzie można podwyższyć temp całego procesu spalania pelletu.

Próbowałem u siebie kipi - to była porażka.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sięgamy istoty efektywności palenia peletem czy drewnem wogole - spalanie gazów
Z ciekawości zamontuje niedługo termometr w drzwiach kotła, żeby sprawdzić jakie temperatury osiąga pelet w czasie pracy.

Pamiętam, że miałeś jakieś przeboje z kipi i jego sterownikiem parę lat temu. Jestem tylko użytkownikiem palnika, kończę piąty sezon. Póki co, u mnie się sprawdził. Na koniec rozbiorę go na ile się da i zdam relację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp w komorze nie da się określić dokładnie, gdyż sama komora jako taka jest chłodzona, ale samo palenisko powinno mieć możliwie wysoką temperaturę.

Wtedy następuje szybkie zgazowanie paliwa a następnie spalanie produktów zgazowania (gazów).

Ponadto istotnym elementem palenia są dawki paliwa - powinny być małe, a przerwa między dawkami tak dobrana aby spaliła się poprzednia dawka paliwa.

Np u mnie tego już się nie ustawia, to dobiera sam sterownik.

Polskie palniki( sterowniki) mają wg mnie za dużo możliwości zmian i ustawień co powoduje że większość palaczy się w tym gąszczu gubi i popełnia błędy.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, sambor napisał:

Należy wziąć pod uwagę to że pellet najefektywniej spala się w procesie zgazowania a następnie spalenia tego gazu.

To takiego procesu wymagana jest wysoka temp na palenisku i samego palnika.

Ze względu na ruchome części palnika kipi tego nie toleruje, przez co spalanie w nim nie jest tak efektywne jak w palnikach bez ruchomych elementów samego paleniska, gdzie można podwyższyć temp całego procesu spalania pelletu.

Próbowałem u siebie kipi - to była

Acha, teraz rozumiem... na youtube zauważyłem brak ruchomych części palnika w palniku Viking Bio 200, wewnatrz tylko barierka ruchoma w kształcie księżycia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie przy wydajności podajnika 16.2 kg/h na mocy 20kw cykl 20sekund paliwo podawane jest ok 4.6sekundy wg kalkulatora. Producent palnika zaleca cykl 20s, a żeby nie schodzić raczej poniżej 15selund.

W vip20 od Skiepko mam wylaczoną funkcję czyszczenia palnika podczas pracy. Przy dobrym pellecie jest to zbędne. Czyści się tylko po wygaszeniu. Podczas autoczyszczenia wszystkie parametry wariują... O2, CO2, CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.