Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozporządzenie Dotyczące Jakości Kotłów


Jackoo

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie będzie Ciebie kontrolował co masz w kotłowni,jak nie bedziesz kopcił na okolicę.Zawsze możesz kiedyś dołożyć palnik na pelet i też nie będzie problemu,kocioł zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie będzie Ciebie kontrolował co masz w kotłowni ,,,,

Dlaczego ktoś ma kontrolować?.

Sam na siebie doniesiesz wypełniając w odpowiednim terminie pismo z danymi kotła i używanego w nim opału.

 

 

Tak zrobili u naszych sąsiadów z południa. Ustawa o ochronie powietrza weszła u nich w roku 2012.

Obecnie po zmianie przepisów, każdy kocioł na paliwo stałe o mocy od 10 kW, musi co dwa lata mieć potwierdzony przegląd techniczny (płatny)

 

źródło: https://www.mzp.cz/cz/news_161011_revize_kotlu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będą kontrolować, przecież zamysłem wszystkich uchwał antysmogowych jest wymiana kotłów zasypowych i automatycznych na kotły 5 klasy, więc nie ważne kopcisz czy też nie, masz wymienić kocioł i tyle. Skąd taka pewność, że nie przyczepią się do palników pelletowych zamontowanych w kotłach zasypowych? Znając życie podczas kontroli przyjdzie urzędas, sprawdzi czy kocioł znajduje się na liście dopuszczonych, jak nie to mandat i "do następnego razu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy nie u nas.Kto da pieniądze na obowiązkową wymianę kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w Małopolsce już taka uchwała obowiązuje i z tego co można przeczytać w sieci to na wymianę kotła jest możliwość otrzymania dotacji lub preferencyjnych kredytów. Poza tym jest kilka lat na wymianę, więc ewentualny krzyk obywateli podniesie się dopiero po upływie tego terminu. Może ktoś z Małopolski wypowie się na ten temat, jak to wszystko wygląda itd.

 

Sa również fundusze unijne na ten cel:

 

 

 

Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (nie więcej niż 8 tys. zł) oraz 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł). Dzięki unijnym dotacjom planuje się likwidację ponad 26,5 tysiąca starych kotłów węglowych.

 

Link: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/dotacje-na-wymiane-piecow-w-malopolsce/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dają pieniążki na wymianę to inna sprawa,tylko korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a powiedzcie mi teoretycznie mieszkam w Małopolsce kupuje takie mpm ds 12-14 kw spełnia wymogi 5 klasy emisji ale z buforem. Montuje zasobnik CWU i całkowicie legalnie mogę go używać. Automatyczny nie jest ale 5 klasę emisji spełnia

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne czasy idą- czyżby tradycyjny węgiel  ma być przerobiony na ekogroch a drewno na pellety?

I już będzie czysto w powietrzu i na ziemi?

 

Ustawa dotyczy tylko nowych kotłów? Stare aż do naturalnego zgonu?

Czy będą chodzić i naciskać na wymianę?

I na co ja wymienię? Na gorszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie ze mną. Nic lepszego z zasypowych na rynku nie widzę...

Tak sobie poczytałem sam tekst rozporządzenia i moim zdaniem dotyczy tylko kotłów, które będą produkowane i nowo montowane. Stare chyba mają na razie dożywocie... Więc jest szansa, że przynajmniej niektórzy producenci może coś wystrugają spełniającego nowe wymagania. Z tym, że same wymagania zmienią się znowu w 2020 roku...

D2017000169001.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem zakupić palnik Kipi. Do camino, byłoby na lata. Co zrobię gdy urzędnicy nie uznają takiego mariażu? Znowu wtopa? A chciałem choć w połowie drogi się spotkać z przepisami i ekologią. Zastanawiam się czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 zanim cokolwiek zrobisz to dowiedz się w urzędzie gminy co i jak, chociaż tak jak już wcześniej napisałem, w uchwałach antysmogowych nie ma wzmianki o palnikach na pellet montowanych w zasypowcach. Zapytaj się też o dotacje, bo może dostaniesz tyle, że właściwie zapłacisz tylko za palnik ze zbiornikiem, a koszt samego kotła pokryje dotacja. Jak chcesz kombinować to jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to kupić teraz palnik na pellet, a za 6 lat wymienić sam kocioł na taki spełniający 5 klasę i domontować stary palnik, chociaż tak samo na razie nie wiadomo czy coś takiego jest/będzie dopuszczalne. 

 

Tak sobie poczytałem sam tekst rozporządzenia i moim zdaniem dotyczy tylko kotłów, które będą produkowane i nowo montowane.

 

Tylko, że aktualne i przyszłe uchwały antysmogowe zakładają przymusową wymianę wszystkich kotłów nie posiadających 5 klasy.

 

Montuje zasobnik CWU i całkowicie legalnie mogę go używać.

 

Pytanie, czy wg przepisów zasobnik CWU jest buforem, jeśli tak to jaka ma być jego minimalna pojemność? Poza tym MPM DS nie ma na liście niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu: http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

 

Edit: w kwestii różnicy pomiędzy buforem, a zasobnikiem CWU wypowiedział się kolega mac65: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12862-zasobnik-czy-bufor/?do=findComment&comment=116743

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała gmina jakich wiele gdzieś w Polsce i raczej nikogo nowe przepisy nie obchodzą:

 

 

Szybkie przeliczenia. Do wymiany pozostaje jeszcze 1739 kotłów węglowych, jeśli tempo działań zostanie utrzymane, to wszystkie piece, które trują mieszkańców zostaną zlikwidowane gdzieś w połowie 2087 roku. Czyli 64 lata po wyznaczonym terminie.

 

 https://smoglab.pl/swiatniki-gorne-kotly-zlikwiduja-64-lata-terminie-przeciez-kiedys-umrzemy/

 

Między myśleniem życzeniowym tzw. ekologów a rzeczywistością Polski rozciąga się głęboka przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jednak przewidział sytuację jaka może u nas nastąpić.Chcąc zmniejszyć zapylenie kupiłbym sam palnik na pelet i wstawiony do obecnego kotła załatwia całość sprawy.Jest jednak pewna sprawa nie do przeskoczenia.Palnik można cofnąc i palić tradycyjnie oponami.Znając życie tak może być,dlatego myślę że ten przepis o braku rusztu w nowych kotłach ma logiczne uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie dotyczące produkcji oraz sprzedaży kotłów klasy niższej niż 5 dotyczy również ich montażu. Posiadam firme instalacyjną i jesli bedą produkowane smieciuchy do CWU lub inne wynalazki to po 01-07-2018 nie bede ich mógł zamontować do CO bo moge mieć lekko mówiąc nieprzyjemności.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej mają ci w nowych budynkach,muszą mieć odbiór.Stare instalacje można jeszcze zmodyfikować.Jak nie będzie smrodzić to nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 Twój pomysł z palnikiem nie przejdzie np, kocioł Buderus S111, na węglu ma klasę 3, natomiast po zamontowaniu palnika uzyskał klasę 4.

Cyt. ze strony producenta.

"Kocioł wraz z palnikiem został przebadany w akredytowanej jednostce w Brnie osiągając klasę 4 wg PN-EN 303-5:2012 – jest to potwierdzenie wysokiej sprawności i bezpieczeństwa kotła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na ruszt wodny załozysz plombe i juz nie ma mozliwosci palenia .Takie rozwiazania były stosowane nawet w kotłach na dotacje  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie dotyczące produkcji oraz sprzedaży kotłów klasy niższej niż 5 dotyczy również ich montażu. Posiadam firme instalacyjną i jesli bedą produkowane smieciuchy do CWU lub inne wynalazki to po 01-07-2018 nie bede ich mógł zamontować do CO bo moge mieć lekko mówiąc nieprzyjemności.   

 

Zgodnie z przepisami będziesz mógł montować kotły na wodę CWU lub inne, które rozporządzenie dopuszcza - taki będzie opis kotła w specyfikacji i instrukcji. Nie będzie tu więc żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 Twój pomysł z palnikiem nie przejdzie np, kocioł Buderus S111, na węglu ma klasę 3, natomiast po zamontowaniu palnika uzyskał klasę 4.

Cyt. ze strony producenta.

"Kocioł wraz z palnikiem został przebadany w akredytowanej jednostce w Brnie osiągając klasę 4 wg PN-EN 303-5:2012 – jest to potwierdzenie wysokiej sprawności i bezpieczeństwa kotła"

Nie żebym się stawiał, ale popatrzcie jak to jest,niby walka o lepsze warunki do życia, świat bez smogu itp. Wielu to wszystko oleje myśląc że jakoś to będzie. A jak będzie to w sumie nie wiadomo. Ale gdyby władze szły małymi krokami, myślały bardziej ze zrozumieniem problemu a nie wyłącznie sztywny przepis , może małe dofinansowanie... Przecież kupując palnik za 5 koła i dodając do istniejącego kotła, to w skali kraju byłby i tak spory krok do przodu . Wierzę że wielu by poszło tą drogą bo wydać bez mała 10 tysięcy jednorazowo to szok dla większości. A stary kocioł po paru latach padnie i wówczas można dokupić już tylko blaszane pudło od producenta który produkuje takie cudeńka z certyfikatem. Wilk by był syty a i owca cała. Ale u nas tak się nie da, dziesiątki lat cisza i potem rewolucja w pięć lat.

Skoro tak jak ja sobie wymyśliłem się nie uda, no to cóż... Będę kopcił dalej. Ale w sumie szkoda. Pazerność nie popłaca, będą tylko martwe przepisy a dla wszystkich smród, brud i ubóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wstawieniu nowego palnika na pelet,do starego kotła ze zdemontowanym paleniskiem,mamy zestaw tak dobry jak dobry jest sam palnik.Kocioł służy tylko jako wymiennik ciepła i nie ma wpływu na jakość spalania.Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.