Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wystarczy?

wykres_kociol_2011119_004.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innego okresu? Tutaj widać że płomień pikował w dół, więc coś było na rzeczy. Nie wiadomo co się działo w okolicach 18:10. Może w innych miejscach będzie to wyraźniej widocznie.

Edit: w zasadzie wiadomo - moc kotła po 18:10 = 0%, czyli palnik wygasł.
Kolejna próbka mocy kotła dopiero po planowym wygaszeniu, stąd wykres mocy ciągle na 0%.

Edytowane przez MarcinL15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Dopiero teraz zajarzyłem o co chodzi.  Wygląda na to że zgubił płomień i odpalał się na nowo

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj inaczej

 

wykres_kociol_2011119_005.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też płomień prawie na dnie tuż przed rozpalaniem. Rozpalanie trochę trwa, przez tak rzadkie okresy próbkowania można nieco się pogubić na tych wykresach. :)

Może to czujnik płomienia? Ja tak miałem. Momentami rozpalanie co pół godziny, ale u mnie to było na mocy minimalnej. Przy okazji dzięki za info @robin60 i za czujnik.

Po wymianie nawet dużo poniżej mocy minimalnej (3kW po przeliczeniu z uwagi na błędną kalibrację wydajności podajnika, w palniku 5-20 ) palnik pięknie trzyma płomień i nie rozpala w trakcie pracy. :) 

Edit: chociaż to raczej nie to, bo temperatura spalin też wskazuje że jednak coś z płomieniem się działo niedobrego.

 

Edytowane przez MarcinL15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzyj jak wygląda płomień na tej mocy max 36kw. Być może za słabo dmuchasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za info. Jak trzeba wymienić czujnik to trzeba. Rozumiem,że ktoś tutaj na forum ma dostęp i można kupić czy muszę szukać bezpośrednio od KIPI?

@Benton661

Mogę też dla testów podnieść dmuchanie i zobaczyć czy to coś zmieni. Na teraz dobranoc. 5:30 pobudka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w edycji posta to nie koniecznie musi być czujnik. Trochę się zagalopowałem. 

Tak jak pisał Benton, zanim wymienisz czujnik wyeliminuj inne przyczyny.

Edytowane przez MarcinL15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytanie do kol., którzy zamontowali sondę lambda. Sprawdza się? Polecacie, czy raczej darować sobie? Jak mniej więcej kształtują % nadmuch do jakiej mocy pracy palnika? Dzięki z góry 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Oplaca sie jak najbardziej. U mnie przy buforze kociol pracuje na mocy max. Sonda reguluje nierownomiernosc podawania pelletu i nadmuch waha sie od 24 do 46 % tylko przy mocy nominalnej.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maronka napisał:

i jeszcze małe pytanko te h1 i h2 co w praktyce dają

To są histerezy w trybie standard dla mocy palnika minimalnej i średniej ,im większe one są tym szybciej palnik schodzi z mocy maksymalnej  przed temperaturą zadaną  , jak są niskie zapitala do końca z dużą mocą .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
6 godzin temu, mrtur napisał:

OK, dzięki za info. Jak trzeba wymienić czujnik to trzeba. Rozumiem,że ktoś tutaj na forum ma dostęp i można kupić czy muszę szukać bezpośrednio od KIPI?

@Benton661

Mogę też dla testów podnieść dmuchanie i zobaczyć czy to coś zmieni. Na teraz dobranoc. 5:30 pobudka :(

Na sam poczatek nalezaloby sprawdzic tak prozaiczna rzec jak ilosc pylu na dnie zbiornika. Jego duza ilosc skutecznie ogranicza rownomiernosc podawania pelletu. Stad tez moga byc duze wahania foto.

EDIT: dlatego tez wlasnie w tym przpadku palnik lepiej sprawuje sie z sonda. Inna rzecz to przewazenie pelletu. Nie powinno sie robic przewazania pelletu na czystym zbiorniku. A dopiero po kilku godzinach pracy. Gdy juz wygeneruje sie pyl. Wydajnosc podajnika przy pylacym pellecoe spada drasytcznie. I wszelkie wskazania np moc chwilowa, zuzycie oraz ustawienia na poszczegolnych progach mocy nalezy dostosowac. U mnie np. przy czystym zbiorniku i podajniku wydajnosc to ponad 9 kg. jak juz pyl zaczyna odgrywac role wydajnosc spada do 6,3

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomek0407 napisał:

Zapytanie do kol., którzy zamontowali sondę lambda. Sprawdza się? Polecacie, czy raczej darować sobie? Jak mniej więcej kształtują % nadmuch do jakiej mocy pracy palnika? Dzięki z góry 

Sprawdza się. Na nadmuchy nawet nie patrzę. W ogóle sobie tym gitary nie zawracam. Jedyny problem to ustalenie poziomów tlenu, jak ktoś pali na niższych mocach.

Edit. Z nawiewami dokładnie jest tak jak napisał @Visitor1230

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rm132 napisał:

Piec powinien mieć jasno szary nalot, natomiast zbyt duży nadmuch spowoduje wydmuchiwanie niedopalonego pelletu. Należy tak dobrać dawkę i powietrze, aby pellet ulegał całkowitemu zgazowaniu.

Niekoniecznie, u mnie jest ciemnobłękitny. Jasno szary nalot raczej sugeruje sporo pyłu z popiołu na wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dragster napisał:

u mnie jest ciemnobłękitny

Świadczyć to może o pracy na  zbyt niskiej mocy palnika w stosunku do mocy nominalnej kotła, gdzie jego sprawność spada dość mocno. Sam tak miałem, jak przesadziłem z mocą minimalną, dlatego w moim kotle nie schodzę mniej jak 8 kW mocy palnika. Jasno szary nalot na ściankach to dobry objaw

Jaką masz moc minimalną na palniku Dragster?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak wymiennik 16 kW, to i moc palnika 16 kW? Czy tylko chodzi o dolna granicę? Ja ustawiłem ok. 30% z 20, czyli 6 kW minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do konstrukcji weglo-podobnych tak się przyjmuje, minimum to 30% mocy kotła. Takie są zalecenia na podstawie badań, ze swojego skromnego doświadczenia w pełni się z tym zgadzam

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jak pisałem wyzej, testuję teraz prace palnika na 12 kW max. Po 16:00 spróbuję max 20 kW. Pierwsze obserwacje po zejściu z 16 kW, to spaliny o 7-10 stopni niżej, podawanie peletu oczywiście niższe, czas cyklu praca wydłużył się o kilka minut. Przydałaby się waga przemysłowa pod baniak z peletem do określenia dokładnego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz ustawiać palnik na 20kw, skoro kocioł ma 16kw? Masz za dużo kasy, żeby puszczać ją kominem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Benton661 napisał:

Jaką masz moc minimalną na palniku Dragster?

Minimalną moc mam 7kw. Wymiennik 25kw.

Edit:

Moce mam rozłożone na 23kw/15kw/7kw. h1 5stC, h2 10stC. Zadana 70stC, histereza 20stC. Poziomy tlenu dla poszczególnych mocy 8.5%/10,5%/12,7%

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora moc i duża powierzchnia wymiennika. Nie można oczekiwać, że kocioł będzie pracował z wysoką sprawnością przy mocach palnika np 5-7kw, ale to tylko moje zdanie... Jak masz ochotę, spróbuj testowo ustawić minimum na 9-10kw i zobaczysz jak kocioł się zachowuje i jaki kolor ma wymiennik. Sam jestem ciekaw, tym bardziej że masz lambdę

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Po co chcesz ustawiać palnik na 20kw, skoro kocioł ma 16kw?

 

Poświęcenie dla nauki Podobnie jak w tamtym sezonie testowałem pracę ciągła i z cyklicznym rozpalaniem.

 

Serio mówiąc, to 20 kW miałem w pierwszym sezonie ustawione przez instalatora, ale człowiek był na tyle wystraszony, że dopiero po jakimś czasie dopasowałem moc palnika do mocy wymiennika, czyli na 16 kW. Nie pamiętam już, dokładnie kiedy i teraz zostawię sobie na 3-4 rozpalenia na 20 kW.

Pytanie ponowne, jak sądzicie? Może skoro zapotrzebowanie maksymalne dla mojego domu to 12 kW, to powinienem zejść do tego poziomu z mocą palnika czy nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze to, niż ustawiać go na 20kw. Twój wymiennik tego nie odbierze i kupa energii wyleci kominem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tak, szczególnie, że to miałowy górniak. Przy okazji, przebijamy 10000 postów w tym wątku. Czy jest tu ktoś z Kipi i Pluma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.