Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, misiek30 napisał:

Drugich drzwiczek nie trzeba, wystarczy płytko zamontować palnik, tylko żeby popiół mógł się przez ruszta przesypać, i o przegrzewaniu palnika raczej nie ma mowy , tym bardziej że przy opcji ruszt palnik podaje powietrze, a nawet na wyłączonym pewnie dał by radę. 

Tylko mi chodzi o to czy przy paleniu drewnem nie będzie miało wpływu to dodatkowe lewe powietrze przeciągające przez palnik , te kotły mają dysze powietrza pierwotne i wtórne i pracują na naturalnym ciągu i praca z nadmuchem w trybie ruszt to chyba odpada @maronka jak ty to widzisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, robin60 napisał:

 MarciL15 te kilka niedopałków może wynikać z nagłego wygaszania zaraz po rozpaleniu. Tak może być pozostały popiół widzę pył jasny, OK.

To by się zgadzało, bo faktycznie zanim tam zajrzałem rozpaliłem piec i przypadkowo wygasiłem, chyba nawet ze dwa razy. Natomiast tato mówił że w tygodniu nie było tych niedopałków. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kordjano napisał:

Tylko mi chodzi o to czy przy paleniu drewnem nie będzie miało wpływu to dodatkowe lewe powietrze przeciągające przez palnik , te kotły mają dysze powietrza pierwotne i wtórne i pracują na naturalnym ciągu i praca z nadmuchem w trybie ruszt to chyba odpada @maronka jak ty to widzisz ?

Tego nie wiem, ale mnie on się podoba, bo jest na drewno, więc spalanie pelletu jest procesem podobnym. Myślę że jest szansa dopracować go żeby było dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@waldimajster 287e6412bbde96fb1b6e7a85e288c976.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na palnikach powinni takie tabliczki kleić .)))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z powrotem do domu zacząłem nowy eksperyment. Właśnie zmniejszyłem moc palnika 5-20 na maksymalną 12, pośrednia 9, minimalna 6. Zobaczymy, co pokaże econet, popielnik i baniak na pelet Kocioł, miałowiec, ma moc nominalna 16 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka myśl mnie naszła "amatorska". Skoro dążę do najszybszego nagrzania kotła do zadanej temperatury a potem POSTÓJ, histereza kotła 20 to nie lepiej zmniejszyć do minimum (lub całkowicie wyłączyć) średnie i minimalne nastawienia w modulacji mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak miałem do tej pory, z tym, że 20 kW palnika zmniejszyłem do 16 kW. Tyle ma wymiennik w moim kopciuchu. Ale z drugiej strony maksymalna moc dla mojego domu wg cieplowlasciwie.pl to 12 kW. Zastanawiam się jak to będzie odbierane.
Po pierwszym odpaleniu widzę, że 10 stopni mniej idzie w komin, czas pracy podobny.
Potem spróbuję wrócić do max 20 kWi zobaczymy różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie mogę kupić oryginalny czujnik temp. spalin ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrtur napisał:

A taka myśl mnie naszła "amatorska". Skoro dążę do najszybszego nagrzania kotła do zadanej temperatury a potem POSTÓJ, histereza kotła 20 to nie lepiej zmniejszyć do minimum (lub całkowicie wyłączyć) średnie i minimalne nastawienia w modulacji mocy?

Musisz sobie sprawdzić co ekonomiczniej wychodzi i ile jest rozpaleń dobowych. Nie wiem tylko, czy używasz stałej pompy czy termostatu pokojowego, bo już się pogubiłem. Pisałem wcześniej, że przy termostacie lepiej bujnąć kocioł i instalację na dużej mocy, przy stałej pompie ja wydłużam czas pracy palnika za pomocą histerez H1 i H2. Mam mniej rozpaleń i mniejsze spalanie wtedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Benton661 napisał:

bo już się pogubiłem.

To normalne. Co chwilę nowe pytania, nowe podpowiedzi więc się nie dziwię. Dlatego grzecznie przypominam,że tutaj

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RzmquoslXzcUhbCLaiQFS9iSjd0MRu31kmuM-qhxkbQ/edit#gid=0

zawsze są aktualne ustawienia.

Mając teraz econet300 widzę dokładnie co się dzieje i będę eksperymentował. Problemem jest cierpliwość.

Myślę,że największym błędem jest zmieniać ustawienia zbyt szybko. Staram się nad tym pracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kordjano napisał:

 jak ty to widzisz ?

Widzę normalnie bo sam podaję pp klapką w tych drzwiach co by palnik miał być,ale i tą dolną od popielnika ,w przypadku spalania drewna z palnikiem już widzę żeby tylko przez palnik szło w ramach ochrony jego, w opcji ruszt bo na wyłączonym mogło by go brakować znaczy powietrza brakować ale tak naprawdę nie mam pojęcia bo nie wiem jaki tam jest swobody przepływ przez palnik,koledzy pewnie wiedzą,i jeszcze małe pytanko te h1 i h2 co w praktyce dają

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur, wrzuć wykres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 zrzut to na ustawieniach z kolumny z datą 2019-11-18 (kolumna H)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RzmquoslXzcUhbCLaiQFS9iSjd0MRu31kmuM-qhxkbQ/edit#gid=0

2 i 3 to pewne nieścisłości które na ten moment mnie trapią.

Skąd na wykresie moc kotła powyżej 0 w czasie postoju i dlaczego nie widzę rozpalania w czasie rozpoczęcia pracy w jednym miejscu?

Jakieś błędy przesyłu z econet? 

 

wykres_kociol_2011119_003.png

wykres_kociol_2011119_002.png

wykres_kociol_2011119_001.png

Edytowane przez mrtur
Kolumna H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta historia jest zbierana "punktowo", do tego niektóre dane są zbierane częściej, inne rzadziej.
Wystarczy włączyć sobie pokazywanie punktów "próbek" i widać skąd się to bierze.
Stąd też czasy trwania rozpalania, wygaszania i czyszczenia też mogą nie odpowiadać stanowi faktycznemu (w ekstremalnym przypadku może brakować rozpalenia jeśli palnik zdążył zacząć i zakończyć fazę rozpalania pomiędzy kolejnymi próbkami).

Edit: Co więcej, moc kotła 0% podczas pracy kotła oznacza, że palnik pracuje z minimalną mocą, co m.in. widać na Twoim ostatnim zrzucie ekranu, @mrtur.

image.png.9e6dbd4fcac9aa21564152764cf8ede6.png

(Edit: wrzuciłem jeszcze raz z legendą)

 

Edytowane przez MarcinL15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrtur, moim zdaniem tragedii nie ma, kocioł ma dosyć długie postoje. Mniemam, że jedziesz na stałej pompie, bo z tej tabelki to jednoznacznie nie widać. Tak jak pisałem wcześniej, zmniejszylbym moc max i dał większe histerezy. Mieszacz ustawiony na 60 stopni (po co?) robi totalnie zamieszanie, przy stałej pompie wskazana stabilizacja, z ewentualnymi odchyłkami od pogodówki, tak jak np u mnie:

 

Zrzutekranu_2019-11-19-23-32-13-510.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rozumiem i mam zamiar przetestować Twoją sugestię. W danej chwili mam ustawienia mieszacza->wyłączenie pompy od termostatu->TAK dlatego stała temperatura na mieszaczu 60. Termostat otwiera i pompuje w grzejniki, tam gdzie głowica termostatyczna przydławi to przydławi,  jak termostat da sygnał,że pokojowa zadana=zmierzonej znowu zamyka mieszacz i wyłącza pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj sobie na spokojnie różne ustawienia. Ja generalnie jestem zwolennikiem stabilnej pracy całej instalacji (u mnie akurat w obiegu jest dużo wody) , takie "bujanie" instalacją zawsze mnie denerwowało,  ponad to miałem wtedy większe spalanie 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać Econet to nieoceniona rzecz, a nie tylko gadżet i zabawka dla dużych chłopców :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę testował na bank. Samo testowanie i patrzenie ile pelletu ubywa w zasobniku to był kiepski pomysł. Wykres to wykres.

Przy okazji. Na pierwszym zrzucie widać jak dwa razy w cyklu rozpalanie,praca,wygaszanie nastąpiło rozpalanie ponowne. Po analizie moich ustawień stawiam,że jest to konsekwencja ustawienia kotła->czyszczenie palnika (12h) intensywność(10%). Jest sens tych ustawień w takiej konfiguracji? Kocioł o ile dobrze się orientuję zawsze przy rozpalaniu i wygaszaniu wykonuje czyszczenie a skoro robi to u mnie kilka razy na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw czyszczenie na 24 h. Palnik oczyszcza się też sam w czasie pracy.  Ponownie rozpalenie w krótkim czasie to mogło być np zwiększone zużycie CWU . 

Instalacja pracuje chaotycznie, trudno coś mądrego wywnioskować

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mrtur napisał:

Na pierwszym zrzucie widać jak dwa razy w cyklu rozpalanie,praca,wygaszanie nastąpiło rozpalanie ponowne.

A palnik Ci nie "wygasł"* przypadkiem (chociaż nie wiem jakim cudem na mocy maksymalnej)?
Tak to by wyglądało patrząc na temperaturę spalin.
Ale dla pewności zerknij na wykres płomienia (lub wrzuć tu) w tych miejscach gdzie jest rozpalanie w trakcie pracy.

Z moich obserwacji wynika, że palnik się wygasza w celu czyszczenia jeśli pracował ciągiem dłużej niż ten czas z ustawień (12h czy tam 24h), po czym przechodzi w tryb postoju jeśli kocioł nie zszedł w tym czasie poniżej histerezy. Więc u Ciebie to raczej nie to. Ale pewny nie jestem, bo za mało mam danych na razie.

*) wygasł w cudzysłowie, bo może się paliło, ale czujnik tego nie wykrywał. Stare czujniki tak miały, chociaż raczej przy niskich mocach.

Edytowane przez MarcinL15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MarcinL15 napisał:

 

Z moich obserwacji wynika, że palnik się wyłącza w celu czyszczenia jeśli pracował ciągiem dłużej niż ten czas z ustawień (12h czy tam 24h), po czym przechodzi w tryb postoju jeśli kocioł nie zszedł w tym czasie poniżej histerezy. Więc to raczej nie to. Ale pewny nie jestem, bo za mało mam danych na razie.

Zgadza się, palnik przy pracy ciągłej wyłączy się na czyszczenie po ustalonym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.